Švietimas ir ugdymas | Visuomenė

Spalio 26 d.
Esė – išskirtinė šiandienos gyvenimo reflektavimo forma

Eseistika šiandien yra tapusi ne vien literatūros, bet ir filosofijos, publicistikos, interneto, televizijos objektu, apskritai – sociokultūriniu reiškiniu šiuolaikinėje visuomenėje. Taigi, esė – populiaru. Esė – pavojinga. Tai riba, tai galimybė. 

Spalio 25 d.
Ar Lietuvos mokslo žurnalai turi ateitį?

Konferencijoje ypatingas dėmesys skirtas redaktorių atliekamam recenzavimui ir naujausiems pasiekimams elektroninėje leidyboje. Net du pranešėjai kalbės apie galimybes ir formatus, taikomus elektroninėje akademinėje leidyboje tarptautiniu mastu.

Spalio 23 d.
Partneriai ar tėvai?2
Evangelija.lt

Kadangi tėvų santuoka yra šeimos „inkaras", investuoti į savo santuoką reiškia investuoti į šeimą. Nors nėra lengva stiprinti santuoką auginant vaikus, tai gyvybiškai svarbu visos šeimos sveikatai...

Spalio 21 d.
Unikali Rygos lietuvių vidurinė mokykla švenčia 25-metį1

Viena iš geriausių akademinių rezultatų pasiekiančių Latvijos mokyklų – Rygos lietuvių vidurinė mokykla – šiemet mini mokyklos įkūrimo 25-metį.

Vilniuje – pirmoji Lietuvoje šokio - judesio terapijos konferencija

Šių metų lapkričio 6 d. vyks pirmoji tarptautinė Lietuvoje šokio ir judesio terapijos konferencija „Šokio-judesio terapijos gama: plotmės ir gelmės“. 

Spalio 20 d.
Lietuvos universitetams siūlo sėkmingą Suomijos pavyzdį2
lrt

Kiekvienas universitetas Seime turi savo prietelių – atstovą, kuris iš paskutiniųjų stengiasi, kad viena aukštoji mokykla nebūtų prijungta prie kitos. Taip LRT RADIJUI sako žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius Gintaras Sarafinas.

Frankfurto knygų mugėje „Šviesai“ įteiktas leidėjų „Oskaras“

Leidyklos „Šviesa“ išleistas naujos kartos serijos „Atrask“ istorijos vadovėlio komplektas 6 klasei pelnė prestižinį sidabrinį Geriausių Europos mokymo(si) priemonių apdovanojimą.

Spalio 18 d.
Po įstatymo pataisų – psichologo pagalba ir smurtaujančiam, ir smurtą patiriančiam vaikui
lrt

Seimas planuoja priimti prezidentės inicijuotas Švietimo įstatymo pataisas. Jos numato prievolę kiekvienai mokyklai vykdyti prevencinę programą prieš patyčias.

Aukštasis mokslas po rinkimų: studijų finansavimas

Gilinantis į keturių didžiausią rinkėjų pasitikėjimą po pirmojo Seimo rinkimų turo gavusių partijų programas aukštojo mokslo srityje ima aiškėti, kad studijų finansavimo modelis tikriausiai keisis.

Spalio 17 d.
„TEDxVilniusED“ lapkritį kvies pokalbiams apie žaidžiantį protą2

„Inovacijos klesti tik tokioje aplinkoje, kurioje skatinamas kūrybingumas. O jis atsiranda tada, kai atradimo džiaugsmas ir eksperimento nesėkmė vertinami su vienodu pozityvumu ir žaismingumu.“ 

Spalio 14 d.
Ar tikrai nėra blogos atminties?

Daugelis žmonių mano, jog gera atmintis ir su tuo susiję mokymosi dalykai yra įgimti. Tie, kuriems šių savybių stinga, yra linkę save nurašyti, nes  galvoja, kad yra netalentingi ir neturi gabumų tam tikrai veiklai. Ar atmintis ir koncentracija yra lavinami dalykai, ar talentas?

Spalio 13 d.
Psichologė įspėja: namų darbai skiriami ne tėvams

Rudenį mažiesiems išėjus į darželius, o vyresniems – į mokyklas, nemaža dalis tėvų ir patys pradeda mokslo metus – kartu su vaikais piešia piešinius, ruošia namų darbus, tikrina kuprinės turinį... Kiek tėvai turi įsitraukti į vaikų darželio ar mokyklos gyvenimą?

Mano vaikas netinkamai elgiasi...6
Eglė Saikauskienė - Ikimokyklinis.lt

Dažnai savo aplinkoje girdžiu mamas apie savo vaikus kalbant, kad jų vaikas toks ar anoks. Lyg apie kokį atskirą pasaulį ar planetą. Tai išgirdus man visada pasidaro šiek tiek nejauku, gal net gėda. Kodėl?..

Spalio 12 d.
Ateities mokytojas – lyderis, arba Ar dirbtinis intelektas pakeis šiandienos pedagogą?
Jaunimo gidas

Kokių iššūkių, reaguodamas į naujosios mokinių kartos mokymosi poreikius, turi būti pasirengęs sutikti šiandienos mokytojas?

Spalio 11 d.
Švietimas – prioritetas ir po rinkimų?
Paulius Baltokas

Po galutinių Seimo rinkimų pirmo turo rezultatų paskelbimo, be jokios abejonės, labiausiai džiaugtis turėtų akademinė bendruomenė, ypač jaunimas. 

Iššūkis pedagogui: kaip atpažinti ir lavinti gabius vaikus?1

Kiekvienais mokslo metais vienam mokytojui tenka dirbti su daugybe moksleivių, todėl pastebėti išskirtinius mokinio gabumus tampa nepaprastai sudėtinga, tačiau vertinga.

Spalio 7 d.
Lietuvos sporto universitetas kviečia senjorus pradėti naujuosius mokslo metus

Jau ketvirtą kartą Lietuvos sporto universiteto Trečiojo amžiaus universiteto mokslo metų pradžios renginys sukvietė daugiau kaip šimtą senjorų. 

Spalio 6 d.
Startuoja „Inovatyviausių mokytojų 2016“ rinkimai

Šiuose apdovanojimuose „Inovatyviausio mokytojo“ vardas bus suteikiamas šešiose pagrindinėse nominacijose.

Pranciškonų gimnazijoje vyksta „Šv. Pranciškaus savaitės“ renginiai1
MBO Lietuvos Šv. Kazimiero provincija

Pasak gimnazijos direktoriaus Alvydo Virbalio OFM, tai yra viena iš ryškiausių Pranciškonų gimnazijos sielovados formų. Šįkart savaitės tema: „Dievas man parodė gailestingumą“.

 
Spalio 5 d.
Per ateinančius kelerius metus iš esmės keisis mokytojų darbo sąlygos

Per ateinančius kelerius metus bus siekiama įvesti etatinį mokytojų darbo užmokestį, mokytojus, dirbančius nedidelėse mokyklose ar turinčius mažą darbo krūvį, skatinti įgyti papildomą kvalifikaciją. 

Mokytojų dieną minint: pedagogų Lietuvoje mažėja, kaip ir mokinių

Mažėjant moksleivių skaičiui, mokytojų dieną kasmet pasitinka vis mažiau pedagogų. Šiemet bendrojo ugdymo mokyklose jų dirba per 30 tūkstančių. 

Dalia Kybartienė: „Geras mokytojas turi būti šiek tiek darboholikas“8
Monika Midverytė OFS

Pirmiausia mokytojo specialybę turėtų rinktis tie jauni žmonės, kurie mėgsta bendrauti. Sakyčiau, kad mokytojas turi būti šiek tiek darboholikas, nebijoti savo laisvalaikį skirti darbui, mokiniams.

Amžinas ėjimas tilto briaunomis5
Stepas Eitminavičius

Jau metai, kai nesu mokytojas. Kai esu senjoras. Turiu daug laiko vaikščioti, galvoti. Utenoje yra gražus Vyžuonos parkas.

Mokytojo profesijos svarba: pasakoja vaikai

O kas geriau mums gali papasakoti apie mokytojus, jų savybes bei svarbą nei patys mokiniai. 

Spalio 4 d.
VDU atidaro naują daugiafunkcinį mokslo ir studijų centrą

Daugiafunkcinio mokslo ir studijų centro atidarymo dieną, nuo 11 val., vyks aukščiausio lygio mokslo ir inovacijų forumas „SOCIAL CODE“.

Rugsėjo 30 d.
Lietuvoje nuvilnijo akcija „Rieda ratai rateliukai“2

Akcija „Rieda ratai rateliukai“ subūrė įstaigų bendruomenes, padėjo stiprinti santykius su socialinais partneriais, atkreipė dėmesį į judėjimo svarbą, mus supančią aplinką.

Spalio 3 dieną ministerijoje bus paskelbtas Meilės Lukšienės premijos laureatas

Šiemet premijai gauti buvo pateiktos 25 jaunų mokytojų kandidatūros. 

Šiemet veiklą atnaujino lituanistinė mokykla Milane

Nauji mokslo metai prasidėjo Milano lituanistinėje mokykloje „Pabiručiai“, į kurią užregistruota 30 vaikų nuo 4 iki 12 m. Beveik visi vaikai yra iš mišrių šeimų.

Rugsėjo 28 d.
Mokiniams nebereikės nešiotis vadovėlių8

Mokyklos kviečiamos suteikti galimybę vaikams skaitmeninių vadovėlių komplektais bei kitu interaktyviuoju mokomuoju turiniu visus metus nemokamai naudotis tiek mokykloje, tiek namuose.

Rugsėjo 27 d.
Pranciškonų gimnazijoje atidaryta „Užsienio kalbų laboratorija“1
MBO Lietuvos Šv. Kazimiero provincija

Kalbų laboratorijoje kiekvienas mokinys turi savo kompiuterį, kuriame įdiegta speciali programinė įranga, leidžianti efektyviau gilinti užsienio kalbos žinias. 

Kaip vaikui išrinkti tinkamą būrelį
lrt

Būreliai vaikui gali būti naudingi (padėti susirasti draugų ir pan.), tačiau jei būrelis lankomas tik dėl prestižo, tai gali ir pakenkti...

Rugsėjo 26 d.
Alma (redemptoris) mater. Universitetas, kurio mums reikia10
Linas Braukyla - Žurnalas „Ateitis“

Galima matyti, kad Lietuvoje dabar neturime nė vieno universiteto tikrąja to žodžio prasme. Ką turime? Atsakymas yra tikrai nevienareikšmis.

Rugsėjo 24 d.
Abėcėlė tėvams: kaip įkvėpti vaiką mokytis? 2

Motyvacijos trūkumo problema kyla ne tik dėl paties formalaus ugdymo proceso, atsakomybę čia derėtų prisiimti ir tėvams. Jūsų dėmesiui keletas patarimų, kaip motyvuoti savo vaiką mokytis.

Rugsėjo 23 d.
Ugdome vaikų gebėjimą mylėti ir atjausti

Visi gimstame gebėdami mylėti ir atjausti, tačiau kaip ir kūno raumenys šie gebėjimai turi būti treniruojami, t. y. praktikuojami, nes antraip gali sunykti...

Rugsėjo 22 d.
Neformalus ugdymas: ko trokšta tėvai ir jų atžalos

Šiuo metu didžiuosiuose Lietuvos miestuose yra didžiulė pasiūla, kurioje sunku atsirinkti, kuris būrelis kokybiškas, adekvatus kainos atžvilgiu, ir svarbiausia – kokia iš to nauda...

Rugsėjo 21 d.
Valstybiniame jaunimo teatre šurmuliuos edukacinė Šekspyro savaitė

Skirtingose Jaunimo teatro erdvėse ir už teatro ribų veiks kūrybinės dirbtuvės, praktiniai ir interaktyvūs seminarai, paskaitos, konferencija ir kitos įdomios veiklos, kurias kuruos Lietuvos ir užsienio teatrų bei akademinės bendruomenės atstovai.

Lauko pedagogikai reikia žalios šviesos ugdymo įstaigose

Mokslininkės Sue Waite atliktas naujausias tyrimas parodė, kad  ugdymas lauke turėtų būti įtrauktas ne tik į neformaliojo, bet ir į formaliojo švietimo mokymo programas inicijuotas įstatymų leidėjų bei švietimo politiką formuojančių institucijų.

Ką gali padaryti tėvai, kad technologijos vaiką ugdytų, o ne bukintų?2

Viena iš šiuolaikinių tėvų dilemų – kaip teisingai supažindinti vaiką su technologijomis, kiek laiko leisti jomis naudotis, kad jos į vaiko dienotvarkę įsilietų atnešdamos naudos, o ne darydamos žalą ir atimdamos laiką...

Rugsėjo 14 d.
Paaiškėjo, kaip vyks studentų rotacija
lrt

Lietuvos universitetų rektorių konfederacijos nariai susitarė ir detalizavo, kaip bus taikomi naujojo rotacijos įstatymo nuostatos.

Rugsėjo 13 d.
D. Grybauskaitė: mokslo ir inovacijų pasiekimai – visos šalies ateitis
lrt

Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo 2015 metų geriausių mokslinių disertacijų laureatus, teigiama pranešime spaudai.

Daugiakalbės šeimos – kalbą tėvai perduoda kaip meilę, emociją, pasaulio pažinimą

Lietuvoje gyvena įvairių tautinių mažumų atstovų – nuo kazachų, totorių iki kaimynų lenkų, t. y. apie 15 proc. šalies gyventojų yra ne lietuviai.

Rugsėjo 12 d.
Mokslininkų ir dėstytojų gailestingumo jubiliejaus dienose – atstovai iš Lietuvos
vatikano radijas

Dalyvavimu šeštadienio bendrojoje audiencijoje baigėsi nuo ketvirtadienio Romoje švęstos mokslininkų ir dėstytojų gailestingumo jubiliejaus dienos. Jose dalyvavo ir mokslininkai iš Lietuvos.

Rugsėjo 11 d.
Stipendijos studentams didėja, bet jas gauna ne visi nusipelnę
lrt

Šiais mokslo metais gerai besimokantys studentai bus skatinami didesnėmis stipendijomis. Tam skirta ketvirčiu daugiau lėšų nei pernai. Tiesa, jos prieinamos ne visiems pažangiems jaunuoliams.

Rugsėjo 9 d.
Ministrė A. Pitrėnienė: STEAM centrai padės gerinti mokinių pasiekimus „kietųjų“ mokslų srityje

Švietimo ir mokslo ministerijos iniciatyva Lietuvoje iš viso bus įsteigta dešimt STEAM centrų – kiekviename regione.

Rugsėjo 8 d.
Milijonus visame pasaulyje įkvėpęs Nikas Vujičičius stabdys patyčias Lietuvoje1

„Gimiau be galūnių, tačiau tai manęs nevaržo. Keliauju po pasaulį skatindamas žmones tikėjimu, viltimi, meile, drąsa įveikti sunkumus ir siekti savo svajonių“, – taip save pristato Nikas Vujičičius.

Rugsėjo 7 d.
Skaitmeninės priemonės mokyti ir mokytis kitaip
Lyderių laikas

Ieškokime būdų sužadinti mokinių smalsumą. Pavyzdžiui, kad ir išmaniųjų telefonų, kurių dažnas mokinys nepaleidžia iš rankų, naudojimas pamokoje. Tai gali virsti puikia mokymosi priemone.

Romoje – mokslininkų ir dėstytojų Gailestingumo jubiliejus
vatikano radijas

Susitikimo tema: „Pažinimas ir gailestingumas – trečioji universiteto misija“. Renginyje dalyvaus daugiau kaip tūkstantis akademinių institucijų darbuotojų, tarp jų – penkiasdešimties universitetų rektoriai.

Rugsėjo 6 d.
Kodėl dauguma dešimtukininkų išties nėra gabūs vaikai1
lrt

Mokytojai, anot jos, gabiais laiko tik gerai besimokančius vaikus, dėl to kyla pavojus, kad tinkamas ugdymas talentingiausiems vaikams bus nepasiekiamas.

Rugsėjo 5 d.
Auga lėšos skatinamosioms stipendijoms

Nuo šio rugsėjo ketvirtadaliu didėja lėšos studentams skatinti. Pastaraisiais metais finansinė parama studentams didinama sistemiškai.

Ministrė A. Pitrėnienė: nuo rugsėjo panaikinami minimalūs pedagogų atlyginimų koeficientai

Iki šiol visų pedagogų atlyginimai buvo skaičiuojami pagal tris skirtingus koeficientus: minimalų, vidutinį ir maksimalų.