Švietimas ir ugdymas | Visuomenė

Rugsėjo 1 d.
Ne pirma ir ne paskutinė Rugsėjo pirmoji
Aurelija Umbrasienė

Rugsėjo pirmoji ne tik grąžina į vaikystę užaugusius, ne tik verčia suktis ruošiant jau savo vaikus tam atsakingam žingsniui... Rugsėjo pirmoji it kokia paslapčių sergėtoja man taip pat kužda apie mokinystę iš didžiosios raidės. Tekstas iš Bernardinai.lt archyvų.

Nauji mokslo metai Kretingos Pranciškonų gimnazijoje kupini naujovių

Prabėgus trumpai lietuviškai vasarai į mokyklas vėl grįžta moksleiviai. Su naujomis idėjomis ir programomis juos pasitinka ir Kretingos Pranciškonų gimnazija.

Apie atsakomybę ir J. Brodskio patarimus jaunimui
Donatas Puslys

Gyvenimas bus įdomus ir prasmingas tiek, kiek kiekvienas mūsų asmeniškai sugebėsime prisiimti atsakomybę spręsdami svarbiausias aplink mus susikaupusias problemas. 

Krikščioniška mokykla – misija įmanoma?
Andrius Navickas - Kelionė

Ką reiškia kurios nors mokymo įstaigos įsivardijimas, kad ji yra krikščioniška? Perspėjimas į krikščionybę atsainiai žvelgiantiems tėvams, kad čia jų vaikams padidėjusios rizikos erdvė? Kokybės ženklas?

Idealios mokyklos vizija
Gabrielė Šidlauskaitė

Visuotinai pripažinta tiesa – kiekvienas mokinys bent kartą ar tiksliau – bent dvylika turi pasiskųsti savo mokykla.

Rugpjūčio 31 d.
MOSTA ekspertas Gintautas Jakštas: „2016 m. stojimo į aukštąsias mokyklas vaisiai kartesni, nei visi tikėjosi“

Birželio mėnesį pristatydami studijų, mokslo ir inovacijų būklę nebuvome optimistai ir vienu iš sunkiausių sprendžiamų uždavinių kėlėme demografinius iššūkius.

Būsimi studentai: Įgytos žinios priklauso tik nuo mūsų pačių

Lietuvos aukštąsias mokyklas pasirinkusieji mokslo metų pradžios laukia su nekantrumu ir viltimis, kad pasirinko teisingą kelią.

Rugpjūčio 30 d.
Gėlės rugsėjo 1-ajai: keletas idėjų puokštėms2

Mokslo metų pradžios puoktšė, su kuria vaikas ateis į mokyklą rugsėjo 1-ąją, gali būti ir originali, atspindinti jūsų individualumą bei nudžiuginanti mokytoją. Siūlome pasisemti idėjų nuotraukų galerijoje.

Rugpjūčio 29 d.
Pedagogai susitarė su vyriausybe dėl darbo užmokesčio ir atlyginimų didinimo1
lrt

Tačiau pedagogai pernelyg pasitikėti neskuba, nes ankstesnėse derybose esą taip pat buvo žadami greiti sprendimai, tačiau jie užtruko.

Rugsėjį į sostinės mokyklas susirinks apie 60,5 tūkst. moksleivių, 600 pirmokų daugiau nei pernai

Susitikime su mokyklų vadovais pabrėžta, kad iš mokyklų vadovų tikimasi iniciatyvos, naujovių, o savivaldybė įsipareigoja sukurti kuo geresnes galimybes jas įgyvendinti, mažinti biurokratines kliūtis. 

Nuo rugsėjo 1 d. - papildomos lėšos mokytojų algoms didinti

Skaičiuojama, kad atlyginimų koeficientai iki 5 proc. augs 41 proc. mokytojų, 22 proc. auklėtojų ir 35 proc. pagalbos mokiniui specialistų.

Vilniaus meras su Lenkijos ambasadoriumi aptarė lenkų mokyklų klausimus

R. Šimašius atkreipė dėmesį į tai, kad situacija galimai dirbtinai eskaluojama prieš spalį vykstančius Lietuvos Seimo rinkimus.

Izraelio krikščioniškos mokyklos tarp geriausiųjų
vatikano radijas

Krikščioniškas švietimas dar kartą patvirtino savo reputaciją – beveik dešimt mokyklų papuolė į ministerijos sudarytą geriausiųjų sąrašą, į įvairias kategorijas. 

Kaip apsaugoti vaikų įrenginius prieš mokyklą?

Pasak saugumo ekspertų, savo vaikų saugumu besirūpinantiems tėvams pravartu pagalvoti ne tik apie fizinę jų apsaugą, bet ir apsaugą internete.

Rugpjūčio 27 d.
5 patarimai, kaip išsirinkti būrelį1

Kokia papildoma veikla užimti atžalas, kad tai būtų ir smagu, ir naudinga. Vaikai būrelius dažnai renkasi pagal pomėgius, įdomumą ar įkalbėti draugų. Bet ar tikrai tai jiems pravers ateityje?

Kodėl žlunga jauni verslai: 4 dažnos pradedančiųjų klaidos9

Kasmet Lietuvos rinką papildo šimtai naujų verslininkų, tačiau nemaža dalis jaunų verslų žlunga jau po pirmųjų veiklos metų. 

Rugpjūčio 26 d.
Kauno psichiatrų iniciatyva: teiks pagalbą pacientų artimiesiems

Lietuvoje ir visame pasaulyje nuolat daugėjant sergančiųjų psichikos ligomis, Kauno medikai imasi naujovių. Psichikos sveikatos centruose jau netrukus prasidės grupinės konsultacijos bei užsiėmimai, skirti psichikos ligonių šeimos nariams.

Ratas ant ašies braškėdams sukasi sunkiai. Ugdymo ateitis – integravimas4
Saulius Žukas

Taigi, kas šiandien Lietuvoje yra daroma ir kas galėtų būti daroma integruojant ugdymo turinį ir mokinių gebėjimus?

Rugpjūčio 25 d.
Artėja nauji mokslo metai: kokių pokyčių laukti?

Svarbiausi šių mokslo metų akcentai: individuali kiekvieno mokinio pažanga; skaitymas ir rašymas mokant visų dalykų; praleidinėjimo ir vėlavimo į pamokas mažinimas.

Rugpjūčio 23 d.
Prasidėjo studentų prašymų paskoloms gauti priėmimas 1
lrt

Prasidėjo studentų prašymų gauti valstybės remiamas paskolas priėmimas. Paskolos suteikiamos trijų rūšių: studijų įmokai sumokėti, pragyvenimui ir dalinėms tarptautinėms studijoms.

Rugpjūčio 19 d.
Profesines mokyklas jau pasirinko tūkstančiu daugiau jaunuolių nei pernai

Auga besirenkančių profesines mokyklas skaičius: rugpjūčio vidurio duomenimis, šiemet mokymąsi profesinėse mokyklose jau yra pasirinkę 14,3 tūkst. mokinių.

Rugpjūčio 18 d.
Kas yra kūrybinis mąstymas ir kaip jį ugdyti?

Kas yra kūryba? Į šį klausimą esama daugybės skirtingų atsakymų, skirtingų požiūrių. Tačiau bendra mintis ta pati: kūryba – kai sukuri kažką nauja. Kai žmogus daro tai, ko niekad anksčiau nedarė...

Rugpjūčio 17 d.
Įspėja į užsienį išvykstančius studentus
lrt

Sveikatos apsaugos ministerija primena, jog vykstantieji studijuoti į užsienį turi kreiptis į Teritorinę ligonių kasą ir pateikti asmens dokumentus bei universiteto išduodamą pažymą apie studijas.

Rugpjūčio 16 d.
ŠMM: Ką svarbu žinoti priešmokyklinukų tėvams?

Šiemet priešmokyklinis ugdymas tapo privalomas visiems vaikams, kuriems liko metai iki mokyklos. Jau praėjusiais metais priešmokyklines grupes lankė beveik 98 proc. šešiamečių.

Rugpjūčio 14 d.
Trys universitetai sulaužė susitarimą
lrt

Šią savaitę vyko paskutinis papildomas priėmimas į aukštąsias mokyklas. Rektoriai buvo pasirašę susitarimą, kad universitetai nepriims abiturientų su mažesniu stojimo balu nei 2, tačiau trys Lietuvos universitetai susitarimo nesilaikė.

Rugpjūčio 11 d.
Vyriausybė likvidavo Žemaitijos kolegiją

Žemaitijos kolegijos studentai nuo rugsėjo 1 d. tęs studijas Klaipėdos ir Šiaulių valstybinėse kolegijose.

Vaikai pagyrūnai...

Visi maži vaikai, o neretai ir ūgtelėję, turi šį „trūkumą“ – yra pagyrūnai. Ir girtis jie mėgsta visiems bei viskuo iš eilės – nuo sutaupytų arbatpinigių saldainiams iki didžiavimosi iškritusių dantų skaičiumi...

Rugpjūčio 2 d.
Mokymąsi profesinėse mokyklose pasirinko daugiau mokinių nei pernai

Liepos pabaigos duomenimis, mokymąsi profesinėse mokyklose jau yra pasirinkę daugiau nei 9,2 tūkst. mokinių. 

Rugpjūčio 1 d.
Lietuvos universitetų susijungimas – išliks stipriausieji
lrt

Pasigirdo prognozių, kad Lietuvai galbūt reikia tik dviejų universitetų. Tačiau, pasak vyriausybės vicekanclerio Rimanto Vaitkaus, kol kas tokia mintis prilygsta utopijai, nes Seimas, kaip visų universitetų steigėjas, nesutiktų uždaryti nė vieno iš jų.

Paulius Baltokas: Mokslo ir studijų įstatymas atneštų ir teigiamų, ir neigiamų pokyčių1
Marija Keršanskienė

Su Lietuvos studentų sąjungos pirmininku Pauliumi Baltoku kalbame apie naujosios redakcijos Mokslo ir studijų įstatymą bei studentų laukiančius pokyčius.

Justinas Švėgžda: mums reikia lyderių, nebijančių pokyčių10
Marija Keršanskienė

Justinas dalijasi mintimis apie tai, kas jį labiausiai mūsų aukštojo mokslo sistemoje liūdina, kodėl suviliojo studijos Danijoje ir apie pasiryžimą grįžti dirbti Lietuvai.

Liepos 30 d.
Svarbiausia XXI a. kompetencija – kūrybiškumas. Ko galime pasimokyti iš dizainerių?

Viešajame diskurse vieningai sutariama, kad ateitis priklauso tiems, kurie gebės priimti inovatyvius sprendimus pačiose įvairiausiose srityse.

Liepos 28 d.
Savarankiškumas: kaip vaikų nenuslopinti savo meile

Kaip dažnai neįvertiname savo vaikų! Jų galimybės didesnės, nei galime įsivaizduoti. 

Liepos 27 d.
Visuomenė palaiko lytiškumo ugdymo programą, bet nurodo ir taisytinas nuostatas

Vakar (antradienį) Švietimo ir mokslo ministrei Audronei Pitrėnienei buvo pateikta peticija „Už programą, kuri neskatina mokinių lytinių santykių”.

Kodėl vaikai bunka?10

Žodžių junginys „ankstyvasis ugdymas“ vis dažniau tampa neatskiriamas nuo šiuolaikinių tėvų supratimo apie vaikus apskritai. Juk dabar jau vaikui nereikia laukti septynerių, kad pradėtų mokytis skaityti – dabar jau 2-3 metų vaikai pradedami to mokyti...

Liepos 26 d.
Aukštojo mokslo sistemos grimasos1
Rokas Grajauskas

Minimalaus konkursinio balo kilstelėjimas nuo 1 iki 2 suveikė: tokio ryškaus pirmakursių, įstojusiųjų į mokamas vietas, sumažėjimo nebuvo jau seniai.

Kodėl jaunimas renkasi mokyti?
Indrė Daukšaitė

Kas jaunus, išsilavinusius žmones traukia mokytojo profesijoje? Apie tai, kodėl apskritai nusprendė dalyvauti šoje programoje, ko tikisi, kas, jų nuomone, yra geras mokytojas bei kas pačiame mokymosi procese yra svarbiausia.

Liepos 25 d.
Vilniuje svarstoma leisti mokykloms pačioms pasirinkti mokinius
lrt

Šią vasarą sostinės savivaldybė pradėjo svarstyti galimybę keisti mokinių priėmimo į mokyklas tvarką, kuri įsigaliotų kitąmet.

Liepos 23 d.
N. Mačiulis: Mūsų didžiausia bėda ne emigracija, mokesčių sistema ar korupcija, o švietimas5

Ekonomistas Nerijus Mačiulis šių metų priėmimo į aukštąsias mokyklas situaciją palygino su filmu „Gyvi numirėliai“.

Kviečia pasirašyti peticiją dėl lytinio švietimo2

Laisvos visuomenės institutas ragina piliečius pasirašyti švietimo ir mokslo ministrei skirtą peticiją dėl lytinio švietimo, kuris neskatintų mokinių lytinių santykių.

Paskelbti bendrojo priėmimo į aukštąsias mokyklas rezultatai

Liepos 23 d. Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) paskelbė 2016 metų pagrindinio priėmimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas pirmojo etapo rezultatus. 

A. Landsbergienė: mokytojas turi suprasti, kad pamokos metu jis nebėra klasės valdovas1

Daugiau nei 100 Lietuvos mokyklų, norinčių išmokti lyderystės, skaitmeninio raštingumo, naujausių mokymo metodų, siekia būti atrinktos į pedagogams skirtą „Samsung Mokykla ateičiai“ programą. 

Liepos 22 d.
Proveržį biotechnologijose gali pasiekti tik jauni mokslininkai
VU naujienos

Tai, kad biotechnologijos Lietuvoje turi didelį potencialą, patvirtina ir kovą atidarytas Jungtinis gyvybės mokslų centras.

Lietuvos aukštojo mokslo situacija: dirbantys studentai ir prastas tarptautiškumas2

Pasak MOSTA eksperto, duomenys rodo, kad moksleiviai skuba į universitetus vežantį studijų traukinį, tačiau vėliau į mokymosi įstaigas dažniausiai nebegrįžtama.

Liepos 21 d.
Mokiniai bus mokomi mąstyti kaip verslininkai3

Novatoriško verslumo ugdymo esmė – naujausių skaitmeninių technologijų naudojimas mokymuisi ir mokinių gebėjimų patiems kurti skaitmeninius išteklius skatinimas.

Nematoma geriausių universitetų pusė 5
Unė Kaunaitė

Tokiuose universitetuose nėra per gerai padaryto darbo. Nėra tobulo darbo. Perfekcionizmas yra norma.

Liepos 18 d.
Į švietimą žiūrima kaip į išlaidas, o ne investicijas: gauta 4,5 mlrd. eurų mažiau1
Martynas Gedvila,Ina Žurkuvienė - VDU

Kariuomene susirūpino visi – ir močiutės kaime, ir profesoriai Vilniuje – po Krymo ir Donbaso, kai pamatė, ką reiškia jos neturėti. Reikia suvokti, kad ir universitetai Lietuvoje yra tokia pati, jei ne rimtesnė problema.

Liepos 17 d.
Popiežiškajame Laterano universitete studijuos 20 pabėgėlių
vatikano radijas

Popiežiškasis Laterano universitetas liepos mėn. pabaigoje pasirašys ketinimų protokolą su Italijos Vidaus reikalų ministerija, kad priims 20 jaunų studentų, kuriems suteikta tarptautinė apsauga.

Liepos 14 d.
Vilniuje duris atvers VGTU inžinerijos licėjus

Vilniaus inžinerijos licėjui suteikiamas Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) vardas. Inžinerijos licėjus bus pirmoji tokio tipo švietimo įstaiga sostinėje.

Antonella Sorace: dvikalbystė yra investicija visam gyvenimui
Agnė Buckutė - Italijos lietuviai

Edinburgo universiteto profesorė, dvikalbystės tyrinėtoja Antonella Sorace ragina nesigėdyti savo gimtosios kalbos svečioje šalyje, nepaliauti ja kalbėti su vaiku ir nepasiduoti iškilus pirmiesiems sunkumams.