Švietimas ir ugdymas | Visuomenė

Rugsėjo 26 d.
Alma (redemptoris) mater. Universitetas, kurio mums reikia
Linas Braukyla - Žurnalas „Ateitis“

Galima matyti, kad Lietuvoje dabar neturime nė vieno universiteto tikrąja to žodžio prasme. Ką turime? Atsakymas yra tikrai nevienareikšmis.

Rugsėjo 24 d.
Abėcėlė tėvams: kaip įkvėpti vaiką mokytis? 2

Motyvacijos trūkumo problema kyla ne tik dėl paties formalaus ugdymo proceso, atsakomybę čia derėtų prisiimti ir tėvams. Jūsų dėmesiui keletas patarimų, kaip motyvuoti savo vaiką mokytis.

Rugsėjo 23 d.
Ugdome vaikų gebėjimą mylėti ir atjausti

Visi gimstame gebėdami mylėti ir atjausti, tačiau kaip ir kūno raumenys šie gebėjimai turi būti treniruojami, t. y. praktikuojami, nes antraip gali sunykti...

Rugsėjo 22 d.
Neformalus ugdymas: ko trokšta tėvai ir jų atžalos

Šiuo metu didžiuosiuose Lietuvos miestuose yra didžiulė pasiūla, kurioje sunku atsirinkti, kuris būrelis kokybiškas, adekvatus kainos atžvilgiu, ir svarbiausia – kokia iš to nauda...

Rugsėjo 21 d.
Valstybiniame jaunimo teatre šurmuliuos edukacinė Šekspyro savaitė

Skirtingose Jaunimo teatro erdvėse ir už teatro ribų veiks kūrybinės dirbtuvės, praktiniai ir interaktyvūs seminarai, paskaitos, konferencija ir kitos įdomios veiklos, kurias kuruos Lietuvos ir užsienio teatrų bei akademinės bendruomenės atstovai.

Lauko pedagogikai reikia žalios šviesos ugdymo įstaigose

Mokslininkės Sue Waite atliktas naujausias tyrimas parodė, kad  ugdymas lauke turėtų būti įtrauktas ne tik į neformaliojo, bet ir į formaliojo švietimo mokymo programas inicijuotas įstatymų leidėjų bei švietimo politiką formuojančių institucijų.

Ką gali padaryti tėvai, kad technologijos vaiką ugdytų, o ne bukintų?2

Viena iš šiuolaikinių tėvų dilemų – kaip teisingai supažindinti vaiką su technologijomis, kiek laiko leisti jomis naudotis, kad jos į vaiko dienotvarkę įsilietų atnešdamos naudos, o ne darydamos žalą ir atimdamos laiką...

Rugsėjo 14 d.
Paaiškėjo, kaip vyks studentų rotacija
lrt

Lietuvos universitetų rektorių konfederacijos nariai susitarė ir detalizavo, kaip bus taikomi naujojo rotacijos įstatymo nuostatos.

Rugsėjo 13 d.
D. Grybauskaitė: mokslo ir inovacijų pasiekimai – visos šalies ateitis
lrt

Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo 2015 metų geriausių mokslinių disertacijų laureatus, teigiama pranešime spaudai.

Daugiakalbės šeimos – kalbą tėvai perduoda kaip meilę, emociją, pasaulio pažinimą

Lietuvoje gyvena įvairių tautinių mažumų atstovų – nuo kazachų, totorių iki kaimynų lenkų, t. y. apie 15 proc. šalies gyventojų yra ne lietuviai.

Rugsėjo 12 d.
Mokslininkų ir dėstytojų gailestingumo jubiliejaus dienose – atstovai iš Lietuvos
vatikano radijas

Dalyvavimu šeštadienio bendrojoje audiencijoje baigėsi nuo ketvirtadienio Romoje švęstos mokslininkų ir dėstytojų gailestingumo jubiliejaus dienos. Jose dalyvavo ir mokslininkai iš Lietuvos.

Rugsėjo 11 d.
Stipendijos studentams didėja, bet jas gauna ne visi nusipelnę
lrt

Šiais mokslo metais gerai besimokantys studentai bus skatinami didesnėmis stipendijomis. Tam skirta ketvirčiu daugiau lėšų nei pernai. Tiesa, jos prieinamos ne visiems pažangiems jaunuoliams.

Rugsėjo 9 d.
Ministrė A. Pitrėnienė: STEAM centrai padės gerinti mokinių pasiekimus „kietųjų“ mokslų srityje

Švietimo ir mokslo ministerijos iniciatyva Lietuvoje iš viso bus įsteigta dešimt STEAM centrų – kiekviename regione.

Rugsėjo 8 d.
Milijonus visame pasaulyje įkvėpęs Nikas Vujičičius stabdys patyčias Lietuvoje1

„Gimiau be galūnių, tačiau tai manęs nevaržo. Keliauju po pasaulį skatindamas žmones tikėjimu, viltimi, meile, drąsa įveikti sunkumus ir siekti savo svajonių“, – taip save pristato Nikas Vujičičius.

Rugsėjo 7 d.
Skaitmeninės priemonės mokyti ir mokytis kitaip
Lyderių laikas

Ieškokime būdų sužadinti mokinių smalsumą. Pavyzdžiui, kad ir išmaniųjų telefonų, kurių dažnas mokinys nepaleidžia iš rankų, naudojimas pamokoje. Tai gali virsti puikia mokymosi priemone.

Romoje – mokslininkų ir dėstytojų Gailestingumo jubiliejus
vatikano radijas

Susitikimo tema: „Pažinimas ir gailestingumas – trečioji universiteto misija“. Renginyje dalyvaus daugiau kaip tūkstantis akademinių institucijų darbuotojų, tarp jų – penkiasdešimties universitetų rektoriai.

Rugsėjo 6 d.
Kodėl dauguma dešimtukininkų išties nėra gabūs vaikai1
lrt

Mokytojai, anot jos, gabiais laiko tik gerai besimokančius vaikus, dėl to kyla pavojus, kad tinkamas ugdymas talentingiausiems vaikams bus nepasiekiamas.

Rugsėjo 5 d.
Auga lėšos skatinamosioms stipendijoms

Nuo šio rugsėjo ketvirtadaliu didėja lėšos studentams skatinti. Pastaraisiais metais finansinė parama studentams didinama sistemiškai.

Ministrė A. Pitrėnienė: nuo rugsėjo panaikinami minimalūs pedagogų atlyginimų koeficientai

Iki šiol visų pedagogų atlyginimai buvo skaičiuojami pagal tris skirtingus koeficientus: minimalų, vidutinį ir maksimalų.

„Mažoji studija“. Pokalbis su edukologe Emilija Sakadolskiene

Šis pokalbis ne tik apie Lietuvos švietimo sistemos problemas, bet ir apie gyvenimą, skaudžius ir džiaugsmingus prisiminimus.

Rugsėjo pirmoji mane gąsdina6
Liudvikas Jakimavičius - Mažoji studija

Rugsėjo pirmąją, matydamas sugrįžusius į gatvę mokinius, pats sau susimąstau apie mokyklą.

Rugsėjo 4 d.
Kaip padėti vaikui pritapti naujoje klasėje?

Mokslo metų pradžia mokiniams atneša ne tik džiugesio, bet ir įvairių iššūkių. Ypač daug nerimo patiria pirmaklasiai ar naują mokyklą pradedantys lankyti vaikai bei jų tėveliai...

Rugsėjo 1 d.
Norintiesiems mokytis profesinio rengimo centruose neužtenka vietų
lrt

Į profesines mokyklas ateina vis daugiau aukštąjį išsilavinimą turinčių žmonių, ieškančių naujų galimybių.

Apie atsakomybę ir J. Brodskio patarimus jaunimui3
Donatas Puslys

Gyvenimas bus įdomus ir prasmingas tiek, kiek kiekvienas mūsų asmeniškai sugebėsime prisiimti atsakomybę spręsdami svarbiausias aplink mus susikaupusias problemas. 

Ekspertai apie IT raštingumą mokyklose: reikia susiimti

Airija, Danija, Izraelis ar Pietų Korėja skaičiuoja, kad apie pusė ekonomikos augimo yra susiję su informacinėmis technologijomis.

Vaikų psichologė: svarbu suprasti, kad ne visi vaikai gali būti pirmūnai

Prasidedantys naujieji mokslo metai į moksleivių ir jų tėvų kasdienybę atneša daug streso. Kaip padėti vaikui po vasaros atostogų kuo greičiau įsilieti į mokymosi aplinką? Siūlome pokalbį su vaikų psichologe Renata Garckija.

Netrukus Vilniuje duris atvers viena moderniausiai sutvarkytų švietimo įstaigų visame Vilniaus mokyklų tinkle

Iki tol veikusi per du pusiau užpildytus pastatus, naujus mokslo metus J. Lelevelio mokykla pradės po vienu stogu – visapusiškai renovuotose patalpose.

Ne pirma ir ne paskutinė Rugsėjo pirmoji
Aurelija Umbrasienė

Rugsėjo pirmoji ne tik grąžina į vaikystę užaugusius, ne tik verčia suktis ruošiant jau savo vaikus tam atsakingam žingsniui... Rugsėjo pirmoji it kokia paslapčių sergėtoja man taip pat kužda apie mokinystę iš didžiosios raidės. Tekstas iš Bernardinai.lt archyvų.

Ar Lietuvos aukštojo mokslo politika yra antikonstitucinė ir skatina emigraciją?1
Šarūnas Liekis - VDU

Aukštasis mokslas yra esminė grandis, užtikrinanti šalies ekonominį, socialinį ir kultūrinį konkurencingumą bei darnią visuomenės raidą.

Nauji mokslo metai Kretingos Pranciškonų gimnazijoje kupini naujovių29

Prabėgus trumpai lietuviškai vasarai į mokyklas vėl grįžta moksleiviai. Su naujomis idėjomis ir programomis juos pasitinka ir Kretingos Pranciškonų gimnazija.

Krikščioniška mokykla – misija įmanoma?6
Andrius Navickas - Kelionė

Ką reiškia kurios nors mokymo įstaigos įsivardijimas, kad ji yra krikščioniška? Perspėjimas į krikščionybę atsainiai žvelgiantiems tėvams, kad čia jų vaikams padidėjusios rizikos erdvė? Kokybės ženklas?

Idealios mokyklos vizija3
Gabrielė Šidlauskaitė

Visuotinai pripažinta tiesa – kiekvienas mokinys bent kartą ar tiksliau – bent dvylika turi pasiskųsti savo mokykla.

Rugpjūčio 31 d.
MOSTA ekspertas Gintautas Jakštas: „2016 m. stojimo į aukštąsias mokyklas vaisiai kartesni, nei visi tikėjosi“

Birželio mėnesį pristatydami studijų, mokslo ir inovacijų būklę nebuvome optimistai ir vienu iš sunkiausių sprendžiamų uždavinių kėlėme demografinius iššūkius.

Būsimi studentai: Įgytos žinios priklauso tik nuo mūsų pačių

Lietuvos aukštąsias mokyklas pasirinkusieji mokslo metų pradžios laukia su nekantrumu ir viltimis, kad pasirinko teisingą kelią.

Rugpjūčio 30 d.
Gėlės rugsėjo 1-ajai: keletas idėjų puokštėms2

Mokslo metų pradžios puoktšė, su kuria vaikas ateis į mokyklą rugsėjo 1-ąją, gali būti ir originali, atspindinti jūsų individualumą bei nudžiuginanti mokytoją. Siūlome pasisemti idėjų nuotraukų galerijoje.

Rugpjūčio 29 d.
Pedagogai susitarė su vyriausybe dėl darbo užmokesčio ir atlyginimų didinimo1
lrt

Tačiau pedagogai pernelyg pasitikėti neskuba, nes ankstesnėse derybose esą taip pat buvo žadami greiti sprendimai, tačiau jie užtruko.

Rugsėjį į sostinės mokyklas susirinks apie 60,5 tūkst. moksleivių, 600 pirmokų daugiau nei pernai

Susitikime su mokyklų vadovais pabrėžta, kad iš mokyklų vadovų tikimasi iniciatyvos, naujovių, o savivaldybė įsipareigoja sukurti kuo geresnes galimybes jas įgyvendinti, mažinti biurokratines kliūtis. 

Nuo rugsėjo 1 d. - papildomos lėšos mokytojų algoms didinti

Skaičiuojama, kad atlyginimų koeficientai iki 5 proc. augs 41 proc. mokytojų, 22 proc. auklėtojų ir 35 proc. pagalbos mokiniui specialistų.

Vilniaus meras su Lenkijos ambasadoriumi aptarė lenkų mokyklų klausimus

R. Šimašius atkreipė dėmesį į tai, kad situacija galimai dirbtinai eskaluojama prieš spalį vykstančius Lietuvos Seimo rinkimus.

Izraelio krikščioniškos mokyklos tarp geriausiųjų
vatikano radijas

Krikščioniškas švietimas dar kartą patvirtino savo reputaciją – beveik dešimt mokyklų papuolė į ministerijos sudarytą geriausiųjų sąrašą, į įvairias kategorijas. 

Kaip apsaugoti vaikų įrenginius prieš mokyklą?

Pasak saugumo ekspertų, savo vaikų saugumu besirūpinantiems tėvams pravartu pagalvoti ne tik apie fizinę jų apsaugą, bet ir apsaugą internete.

Rugpjūčio 27 d.
5 patarimai, kaip išsirinkti būrelį1

Kokia papildoma veikla užimti atžalas, kad tai būtų ir smagu, ir naudinga. Vaikai būrelius dažnai renkasi pagal pomėgius, įdomumą ar įkalbėti draugų. Bet ar tikrai tai jiems pravers ateityje?

Kodėl žlunga jauni verslai: 4 dažnos pradedančiųjų klaidos9

Kasmet Lietuvos rinką papildo šimtai naujų verslininkų, tačiau nemaža dalis jaunų verslų žlunga jau po pirmųjų veiklos metų. 

Rugpjūčio 26 d.
Kauno psichiatrų iniciatyva: teiks pagalbą pacientų artimiesiems

Lietuvoje ir visame pasaulyje nuolat daugėjant sergančiųjų psichikos ligomis, Kauno medikai imasi naujovių. Psichikos sveikatos centruose jau netrukus prasidės grupinės konsultacijos bei užsiėmimai, skirti psichikos ligonių šeimos nariams.

Ratas ant ašies braškėdams sukasi sunkiai. Ugdymo ateitis – integravimas4
Saulius Žukas

Taigi, kas šiandien Lietuvoje yra daroma ir kas galėtų būti daroma integruojant ugdymo turinį ir mokinių gebėjimus?

Rugpjūčio 25 d.
Artėja nauji mokslo metai: kokių pokyčių laukti?

Svarbiausi šių mokslo metų akcentai: individuali kiekvieno mokinio pažanga; skaitymas ir rašymas mokant visų dalykų; praleidinėjimo ir vėlavimo į pamokas mažinimas.

Rugpjūčio 23 d.
Prasidėjo studentų prašymų paskoloms gauti priėmimas 1
lrt

Prasidėjo studentų prašymų gauti valstybės remiamas paskolas priėmimas. Paskolos suteikiamos trijų rūšių: studijų įmokai sumokėti, pragyvenimui ir dalinėms tarptautinėms studijoms.

Rugpjūčio 19 d.
Profesines mokyklas jau pasirinko tūkstančiu daugiau jaunuolių nei pernai

Auga besirenkančių profesines mokyklas skaičius: rugpjūčio vidurio duomenimis, šiemet mokymąsi profesinėse mokyklose jau yra pasirinkę 14,3 tūkst. mokinių.

Rugpjūčio 18 d.
Kas yra kūrybinis mąstymas ir kaip jį ugdyti?

Kas yra kūryba? Į šį klausimą esama daugybės skirtingų atsakymų, skirtingų požiūrių. Tačiau bendra mintis ta pati: kūryba – kai sukuri kažką nauja. Kai žmogus daro tai, ko niekad anksčiau nedarė...

Rugpjūčio 17 d.
Įspėja į užsienį išvykstančius studentus
lrt

Sveikatos apsaugos ministerija primena, jog vykstantieji studijuoti į užsienį turi kreiptis į Teritorinę ligonių kasą ir pateikti asmens dokumentus bei universiteto išduodamą pažymą apie studijas.