Švietimas ir ugdymas | Visuomenė

LNDT spektaklyje „#beskambučio“ – šiuolaikinės mokyklos problemos teatralų akimis2

„Šiuo spektakliu ieškau atsakymo, kur mūsų švietimo sistemoje šuo pakastas?“, – spektaklį „#beskambučio“, kuris bus rodomas tik mokyklose, pristato režisierius Paulius Tamolė.

Lietuvos ateitis – mokytojų rankose2

Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, išanalizavusi Lietuvos švietimo būklę, patarė stiprinti mokytojo profesiją.

Vytauto Didžiojo gimnazija: išsaugojusi šimtametes tradicijas ir pokalbius prie vyšnių arbatos1

Apie gimnazijos susikūrimą ir veiklą kalbamės su Vytauto Didžiojo gimnazijos soc. pedagogu ir istorijos tyrinėtoju Rimvydu Ginkumi, aktyviai besidominčiu mokyklos ištakomis.

Laiškas buvusiems bendraklasiams1

Kadaise buvome bendraklasės. Aš buvau tyli, pavyzdinga, gerai mokiausi ir nešiojau akinius storais stiklais. O tu manęs labai nemėgai.

Akademinis nesąžiningumas – problema, kurią vis dar reikia spręsti

Vilniaus universiteto Centrinės akademinės etikos komisijos pirmininkas Vaidotas A. Vaičaitis teigia, kad, nors skundų komisija gauna ir nedaug, akademinis sąžiningumas išlieka opia problema.

„Nebijau prisistatyti, kad esu mokytojas“2

Jaunas Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos grafinio dizaino ir technologijų mokytojas apie tai, kodėl nebijo prisistatyti esąs mokytojas.

Pranciškonų gimnazijai 85: nuo misionierių kalvės iki lyderių ugdytojos

Kretingos pranciškonų gimnazija nuo spalio 4 d. pradėjo minėti savo įsteigimo 85 metų sukaktį. Nepriklausomos valstybės aušrą regėjusi gimnazija buvo unikali savo veiklos principais.

Gruodį įvyks pirmas vaikiškų knygų festivalis „Vaikų Kalėdų sala“

Ar žinote, ką iš tikrųjų mėgsta skaityti mūsų vaikai? Kaip atitraukti paauglį nuo švytinčio ekrano ir panardinti į magišką skaitomos knygos pasaulį? Kokie yra inovatyvūs skaitymo skatinimo ir literatūros pažinimo būdai?

Švietimo profsąjungos pirmininkas A. Navickas: norime, kad situacija keistųsi ir mokslo kokybė gerėtų3

Bene dažniausiai šalyje protestuojantys pedagogai valdžiai kelia naujų reikalavimus. Siekiama keisti mokytojo darbo užmokesčio sistemą, mažinti vaikų skaičių klasėse, naikinti vadinamąsias „žirkles“.

Brazilijoje gyvenančius tautiečius mokanti lietuvė: kalba yra raktas į kultūrą1

Su mokytoja Migle Stasiulionyte kalbamės apie sprendimą išvykti dirbti į Braziliją ir tolimame krašte mokyti gyvenančius lietuvių kilmės žmones.

Apie pilietiškumą, mokytojus ir krepšinį

Tad kokios pilietiškumo dėstymo mokyklose problemos labiausiai reikalauja dėmesio? Ir apskritai: koks tas mokyklose ugdomas pilietiškumas? 

M. Lukšienės premijos laureatė: „Sukurti santykį su mokiniu gali, kai įsiklausai ir supranti, kas jo širdy“1

Sutrikę, nežinantys, ką iš tiesų nori ir gali veikti gyvenime, bei labai labai užimti – tokie yra šiuolaikiniai vaikai, įsitikinusi mokytoja Asta Navickaitė.

Mokytojas po padidinamuoju stiklu5

Šį savo tekstą, apmąstymą apie mokytojo misiją šiandienėje visuomenėje, norėčiau skirti amžiną atilsį Mokytojui Vytautui Baliūnui.

Itin slaptas mokytojos dienoraštis36

Žiūriu pro langą, stebiu apsiniaukusį dangų ir girdžiu taip įkyriai barbenančius lietaus  lašus... Iš jų visada suprantu, kad jau rugsėjis. Džiaugiuosi, bet kartu ir sunkiai atsidūstu. Dar vieni mokslo metai.

Kiek gyvūną vis dar laikysime tik gyvūnu?10

Beglobių gyvūnų situacija – sudėtinga ir kompleksinė problema. Jos neišspręsi paprastai ir greitai. Pokalbis su organizacijos, besirūpinančios gyvūnų gerove, atstove.

Konkursas „Praeities stiprybė – dabarčiai“ metą iššūkį vyresniųjų klasių mokiniams 1

Per dvejus metus konkurse entuziastingai dalyvavo keli šimtai vyresniųjų klasių mokinių komandų – iš viso apie pusantro tūkstančio moksleivių iš beveik šimto šalies mokyklų.

L. Mažylis apie profesijos keitimą: nuo muzikos prie chemijos, nuo politologijos prie istorijos

Pasak prof. Liudo Mažylio, reikia stiprių motyvacinių dirgiklių, kad investuotum iš naujo. Tačiau tai atveria naujų kūrybinių erdvių – o kūryba yra stiprus motyvas.

Užsienio kalbų dauguma europiečių mokosi jau pradinėje mokykloje 1
lrt

Europos Sąjungos šalyse net 84 procentai pradinių klasių mokinių mokosi vienos arba daugiau užsienio kalbų.

Šiandien minima Europos kalbų diena

Šiandien visoje Europoje švenčiama Europos kalbų diena.

Kas yra aukštojo mokslo kokybė? 5

Netyla kalbos dėl aukštojo mokslo reformos. Jau kuris laikas labai intensyviai diskutuojama dėl universitetų skaičiaus, stojamųjų balų, pasiekimų lygio. 

Ministerija: centralizuotas priėmimas profesinį mokymą nukreipė kokybės link

Šiemet pirmą kartą centralizuotai vykdytas priėmimas į profesinio mokymo įstaigas užtikrino skaidrumą, teigiama Švietimo ir mokslo ministerijos pranešime spaudai.

Bus aiškinamasi, ar KTU rektoriaus darbas nebuvo nuplagijuotas
bns

Akademinės etikos kontrolierius aiškinsis, ar KTU rektoriaus darbas nebuvo nuplagijuotas.

Filmų festivalis jaunimui – kad moksleiviai nepasiklystų savo pasaulio labirinte

Kaip ir kiekvieną rudenį, aprimus mokslo metų pradžios dūzgesiui, moksleivius į kino teatrą vėl kvies Vilniaus tarptautinis vaikų ir jaunimo filmų festivalis.

Profesines studijas šiemet pasirinko per 18 tūkst. jaunuolių
bns

Profesines studijas šiemet pasirinko per 18 tūkst. jaunuolių, populiariausios – inžinerinių profesijų programos.

Dviems tautinių mažumų mokyloms neleista tapti ilgosiomis gimnazijomis
bns

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) nesuteikė ilgųjų gimnazijų statuso dviems tautinių mažumų ir vienai lietuviškai mokyklai.

Alytuje atidarytas lietuvybės centras
lrt

Į penktadienį duris atvėrusį lietuvybės centrą Alytuje papildomai mokytis lietuvių kalbos, liaudies tradicijų panoro apie 20 vaikų – dauguma jų iš grįžusių emigrantų šeimų.

Pradedama programa „Nemokami muziejai – moksleiviams“

Kultūros ministerija inicijavo specialią muziejų kultūrinio svetingumo programą moksleiviams – „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“.

Lietuvos aukštosios mokyklos sulauks geriausių pasaulio universitetų dėstytojų

Šiais mokslo metais Lietuvos aukštosiose mokyklose paskaitas skaitys daugiau nei 100 aukštos kvalifikacijos geriausių užsienio universitetų dėstytojų.

Profesinės mokyklos: siūloma efektyviau skirti valstybės finansavimą
lrt

Prezidentė Seimui teikia profesinių mokyklų reformą, kuria siekiama efektyviau naudoti valstybės lėšas, o profesinį rengimą priartinti prie ekonomikos poreikių.

Teofiliaus Matulionio gimnazijos direktorė V. Ališauskienė: „Mes padedame augti, bet neleidžiame tapti pasaulio centru“21

Apie pavadinimo keitimo motyvus ir mokyklos išskirtinumą pasakoja gimnazijos direktorė Violeta Ališauskienė ir pavaduotoja dvasiniam ugdymui Ses. Danguolė Gervytė RA.

Vienuolikoje miestų ir rajonų prasideda Mokslo festivalis
bns

Pirmadienį prasideda kasmetinis mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“.

Sugrįžtantiesiems į Lietuvą – informacija apie švietimą vieno langelio principu

Švietimo ir mokslo ministerijos interneto svetainėje, atsižvelgiant į poreikį ir siūlymus, „atidarytas“ vienas langelis–skiltis „Grįžtantiesiems į Lietuvą“.

Stojant į universitetą po kelerių metų bus atsižvelgiama ir į metinius įvertinimus
bns

2019 metais stojant į universitetus bus visais atvejais atsižvelgiama ne tik į egzaminų rezultatus, bet ir į metinius įvertinimus.

Leidėjų „Oskarams“ Frankfurte nominuoti du Lietuvos vadovėliai

Nauji anglų kalbos ir matematikos vadovėliai, išleisti Lietuvoje, pretenduoja tapti geriausiais Europoje.

Edukologė: tėvai turi labiau įsitraukti į mokymosi procesą
lrt

Vaiko pasiekimai mokykloje yra labai susiję su tuo, kiek šeima ir mokykla bendradarbiauja, sako psichologė, edukologė Asta Blandė.

Nemokami vaisiai ir pienas vaikams – nuo spalio
lrt

Lietuvoje pagal šalies ir Europos Sąjungos remiamą programą daugiau nei 200 tūkst. darželinukų ir pradinukų nemokamai gauna vaisių, daržovių ir pieno.

Apie Lietuvos švietimo sistemą, „Euroviziją“ ir svajonių mokyklą 2

Šiandien man įdomu dirbti su mokytojais, mokyklų vadovais, mokiniais ar tėvais. Turiu galimybę ir pats augti, ir atrasti prasmę. Todėl kalbėsiu ne apie problemas, o apie idėjas.

R. Prajaraitė: „Aš tikiu, kad mokytojų nuo Dievo yra dauguma“5

Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė, pasakojo apie tai, ką reiškia dirbti mokytoja, kas šioje profesijoje ją džiugina ir su kokiais iššūkiais tenka susidurti.

Utenėlė saugo ir globoja ąžuoliuką2

Esu įsitikinęs: apie Lietuvos mokinius, jų tėvus, mokytojus pernelyg mažai kalbama bei rašoma. Įvairiomis progomis greitomis pamėginama užpildyti spragas, vėliau – tyla.

Pagal išlaidas švietimui Lietuva užima 12 vietą visoje ES1
bns

Lietuva švietimui santykinai skiria daugiau pinigų nei Europos Sąjungos (ES) šalių vidurkis ir pagal švietimo finansavimą užima 12 vietą tarp Bendrijos valstybių.

Artėjančius mokslo metus Lietuvoje pradės ketvirtoji ukrainiečių vaikų grupė
bns

Artėjančius mokslo metus Lietuvoje pradės ketvirtoji iš karo nuniokotos Rytų Ukrainos atvykusių ukrainiečių vaikų grupė.

Nuo rugsėjo visose mokyklose – privalomos prevencinės programos
lrt

Nuo rugsėjo 1-osios visos šalies mokyklos privalės įgyvendinti patyčių, smurto ar kitą pasirinktą prevencinę programą.

Netradicinės pamokos: gyventi, o ne klausytis apie gyvenimą

Ką atsimenate iš matematikos pamokų mokykloje? O iš geografijos ar dailės?.. 

Studijų fondas laukia prašymų dėl studijų stipendijų ir paskolų 1
bns

Valstybinis studijų fondas šią savaitę paskelbė prašymų studijų stipendijoms ir valstybės remiamoms paskoloms priėmimo pradžią.

Lietuvių sukurta mokymosi sistema pripažinta išradimu 1
lrt

Valstybinis patentų biuras unikaliu išradimu oficialiai pripažino Lietuvoje sukurtą diferencijuoto mokymosi sistemą, nustatančią mokinių pasiekimų lygį.

Ministerija žada riboti galimybes daug kartų mokytis profesinėse mokyklose
bns

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė sako, kad planuojamos pataisos, kurios ribotų galimybes daug kartų mokytis profesinėse mokyklose.

Lietuvoje pradeda veiklą pirmasis asmenybės identiteto institutas „iGrow“

Skirtinguose gyvenimo etapuose mokomės suvokti ir priimti įvairias mums atsitinkančias patirtis, tačiau daugeliu atvejų slystame paviršiumi, nesigilindami į tai, kas apskritai esame.

Tyrimas: beveik pusė Lietuvos tėvų už vaikų lavinimą planuoja mokėti pinigus

Lietuvos tėvai vis daugiau dėmesio ir finansų skiria vaikų lavinimui bei ugdymui.

Baigiasi terminas pateikti prašymą į profesines mokyklas
lrt
Šis penktadienis yra paskutinė diena pateikti prašymą į profesines mokyklas. Prieš savaitę prašymus buvo pateikę per 16 tūkstančių asmenų.

 

Profesinėse mokyklose stojančiųjų dėmesio nesulaukia dešimtadalis programų
bns

Baigiantis registruoti prašymus mokytis profesinėse mokyklose, juos užpildė daugiau kaip 16 tūkst. asmenų