2014 m. rugpjūčio 1 d., penktadienis

VISUOMENĖ » KOMENTARAI IR POKALBIAI

Povilas Urbšys. Prezidentė gins mūsų saugumą ar laisvę? (5) 2014-05-29
Urbšys

Išsivadavę iš Sovietų sąjungos atkūrėme valstybę pagal okupantų pasaulėžiūros modelį, kurioje išsaugojome tą patį valstybės saugumo viršenybės prieš piliečių teises ir laisves principą.

Algirdas Knystautas. Ataka prieš VSTT (1) 2014-05-29
gaisras Kuršių nerijoje

Judėjimo „Už gamtą“ nuomone, tai bandymas eilinį kartą diskredituoti R. Baškytę kaip principingą gamtosaugininkę ir į jos vietą patupdyti paklusnų klapčiuką, netrukdysiantį oligarchams toliau užstatyti gražiausias mūsų Lietuvos vietas.

Kodėl tiek daug maisto nepasiekia skurstančių žmonių 2014-05-29
maistas

Šiuo metu už besibaigiančio galiojimo produktų kokybę atsako gamintojai. Nors dauguma jų ant pakuočių užrašo trumpesnę galiojimo datą nei ji iš tiesų yra, vis dėlto bijo rizikuoti, kad žmonėms patekę sugedę gaminiai pakenks įmonės prestižui.

Ko tikėtis iš euroskeptikų Europos Parlamente 2014-05-28
Nigel Farage

EP rinkimuose euroskeptiškos politinės jėgos 751 vietą turinčioje Bendrijos asamblėjoje gavo apie 140 mandatų. Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijos (UKIP) lyderis Nigelas Farage`as iškart po rinkimų džiaugėsi „pačiais įspūdingiausiais rezultatais britų politikoje per šimtmetį“.

Timothy Snyder. Ukraina: priešnuodis Europos fašistams? 2014-05-28
Snyder

Europos Sąjunga negali likti nuošalyje. Jai reikia iššūkių ir perspektyvų. Jai reikia energijos ir entuziazmo žmonių, kurie netraktuoja laisvės ir tvarkos kaip duotybių, o yra pasirengę darbuotis vardan jų.

Saulius Vasiliauskas. Maištininkų šalis 2014-05-28
Prezidento rinkimai 2014

Gerai prisimenu, kaip vežiojant kvietimus ateiti atlikti pilietinę pareigą, viena močiutė, gyvenanti troboje, prie miško, paklausė atvykėlių: „Ar jūs manote, kad aš, seniai atitolusi nuo šalies naujienų, žinau, kas gali valdyti Lietuvą?“

Ieva Jusionytė. Kitoks žiniasklaidos veidas organizuoto nusikalstamumo regione 2014-05-28
Ieva Jusionytė

Apie kitokį žiniasklaidos veidą Pietų Amerikos Trilypyje pasienyje pokalbis su kultūros antropologijos bei Lotynų Amerikos studijų dėstytoja Floridos universitete dr. Ieva Jusionyte.

Apie verslo ir politikos logiką, aistrą lošimams ir naujas politines mįsles (1) 2014-05-28
Kauliukai

Siūlome Egidijaus Aleksandravičiaus, Mykolo Drungos ir Vytauto Keršansko samprotavimus apie dvejus rinkimus, kurie Lietuvoje vyko sekmadienį.

Konstantinas Andrijauskas. Gruzijos politikos verpetai minint Nepriklausomybės dieną 2014-05-27
Gruzija

Nors 1918 m. gegužės 26 d. įkurta Gruzijos Demokratinė Respublika išgyveno vos trejetą metų, pirmoji šiuolaikinėje epochoje jos nepriklausomybės patirtis neišdildomai įsirėžė į tautos atmintį.

Dalius Stancikas. Kur dingsta konservatyvūs rinkėjai? (25) 2014-05-27
Dalius Stancikas

Konservatoriams taip toliau plūduriuojant ant skylinėjančio politinio paveldo, 2016 m. Seimo rinkimuose A. Guoga drąsiai galės totalizatoriuje statyti ant naujos dešiniosios lyderės - ir nepralaimės.

Gintaras Aleknonis: Lietuvos politinė sistema yra sėkmingai konservuojama 2014-05-27
Gintaras Aleknonis

Vadinamasis „protesto elektoratas“ ir toliau protestuos, išvykdamas iš Tėvynės. Kam mėginti keisti, jeigu galima keistis. Žmogus suka lengvesniu keliu.

Europos Parlamentas ir lietuviškasis vienuoliktukas (8) 2014-05-26
Europos parlamentas

Bendras įspūdis – tenka pripažinti, kad Prezidento rinkimai labai paveikė rinkėjų pasirinkimą ir EP rinkimuose. Visiškai ne taip, kaip to tikėjosi socialdemokratai.

Andrius Navickas. Vargu ar Dalia Antroji bus Dalios Pirmosios atspindys (12) 2014-05-26
Dalia Grybauskaitė

Valdo Adamkaus antroji kadencija labai skyrėsi nuo pirmosios. Radikaliai keitėsi  šalies vadovo aplinka, patarėjai, net veikimo stilius. Kokia bus  Dalia Antroji?  Tikrai kiek kitokia nei buvo Dalia Pirmoji.

Vytautas Rubavičius. Šeima - tauta - civilizacija 2014-05-25
Vytautas Rubavičius

„Naujo žmogaus" ir naujų socialinių santykių kūrėjai labai aiškiai suvokia, kad jų siekius galima įgyvendinti tik išardžius šeimą ir „ištraukus“ vaikus iš tradicinių šeimyninių santykių aplinkos, kurioje labai aiškiai skiriami tėvo ir motinos asmenys.

Mykolas Drunga. Apie minimalų atlyginimą (3) 2014-05-25
Mykolas Drunga

Ar reikia, kad valstybė nustatytų minimalią algą? Šveicarijoje tokie dalykai dažniausiai sprendžiami referendumu, ir praėjusį savaitgalį jos piliečiai didele balsų dauguma pasisakė prieš minimalaus atlygio – apie 18 eurų per valandą – įvedimą. Ką tai reiškia?

Europa 2014 – ar įmanoma nauja pradžia? (3) 2014-05-23
Europa

Katalikiško judėjimo „Bendrystė ir išsilaisvinimas“ tekstas apie Europos žemyno būklę, parengtas iš patirties, patvirtinančios krikščioniškojo tikėjimo aktualumą visų žmogaus ir tautos gyvenimo klausimų, taip pat ir politinių, akivaizdoje.

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įstatymo projektas, kurį būtina perskaityti tėvams (33) 2014-05-23
Zamarytė

Tiesa yra ta, kad kontracepcija, chirurginis ir medikamentinis abortas, bei šias praktikas neretai lydintis dirbtinis apvaisinimas neša didžiulius pinigus medicinos ir farmacijos pramonei.

Naujasis Indijos premjeras žada „raumeningesnę“ užsienio politiką (1) 2014-05-23
Narendra Modi

Visas pasaulis laukia, kad pamatytų, ką rinkimus laimėjusios induistų nacionalistų BJP partijos lyderis Modi turėjo mintyje, žadėdamas „raumeningesnį“ užsienio politikos kursą.

Zita Tomilinienė. Europos šeimos politikos manifestas: pagarba gyvybei (5) 2014-05-23
gyvybė

Manau, kad valstybėje turėtų būti sukurta visa pagalbos sistema krizinį nėštumą išgyvenančioms moterims ir jų šeimoms, kad jos pirmiausia sulauktų specialistų paramos, o ne siuntimo abortui, kaip priemonei atsikratyti neplanuoto nėštumo.

Jolanta Ramonienė. Kampanija už šeimai palankią ES politiką: šeimos teisės (2) 2014-05-22
Jolanta Ramonienė

Kokie yra Europos Parlamento rinkimuose dalyvaujančių kandidatų prisiimami įsipareigojimai remti šeimai palankią politiką, jei jie bus išrinkti į Europos Parlamentą?

Darius Kuolys. Ką pasakė N. Puteikis ir neišgirdo D. Grybauskaitė? (25) 2014-05-22
Darius Kuolys

Suformuotą uždarą nomenklatūrinę sistemą ponia D. Grybauskaitė be išlygų tapatina su „valstybės pamatais“, o piliečių pastangas susigrąžinti Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintas politines teises vadina „Konstitucijos ir valstybės pamatų griovimu“.

Rosita Garškaitė. Pasakojimas apie du miestus arba ES integracijos vizijas (2) 2014-05-22
Euro statula

Tai galėtų būti pasakojimas apie du miestus – Vilnių ir Briuselį, tačiau bus tik kelios fragmentiškos įžvalgos apie politikų, iškeisiančių savo darbo stalus Vilniuje į kitus Briuselyje, požiūrį į ES integraciją. 

Bronis Ropė. Prezidento rinkimai – dalyvio akimis (4) 2014-05-21
Bronius Ropė

Lietuvos politikoje yra tam tikras sąrašas dirbtinai „užmirštų“ temų, kurios didelę įtaką darančių „ekspertų“ ir verslo struktūrų yra blokuojamos ir tik pakankamai daug eterio suteikiantys Prezidento rinkimai padeda iškelti tuos sprendimus plačiai auditorijai.

Monika Midverytė OFS. Ką skęstant Balkanams kandidatai į EP sako apie klimato kaitą (2) 2014-05-21
ES vėliava

Pasižadėjimą remti ambicingą klimato kaitos politiką pasirašė 80 politikų iš 215, kandidatuojančių Europos Parlamento rinkimuose.

Alan Posener. Visi fašistai ar kaip? (7) 2014-05-21
Putinas

1939 metais, kai demokratijai buvo grasinama tiek iš Rytų, tiek iš Vakarų, jaunasis Johnas Kennedy tvirtino, kad Vakarų visuomenėms būtinas „savanoriškas totalitarizmas“, nes tai vienintelė Vakarų išlikimo sąlyga

Algirdas Patackas: „Lietuvoje greitai teistumą nešiosime kaip ordiną“ (3) 2014-05-20
Algirdas Patackas

 Gali būti, bet tai nekeičia esmės. Noriu pasakyti, kad ne pirmą kartą represuojami yra signatarai, Sąjūdžio žmonės, valstybės kūrėjai. Jie savo veiksmais elgiasi visiškai natūraliai, tęsdami tuos pačius laisvės reikalus, kaip ir prieš dvidešimt kelerius metus.

Liudmila Ulickaja: „Mes vėl šnibždamės virtuvėse“ (1) 2014-05-20
Rašytoja Liudmila Ulickaja

Žinoma rusų rašytoja Liudmila Ulickaja – viena iš tų, kuriuos Vladimiras Putinas gali drąsiai įrašyti į „nacional-išdavikus“. Skirtingai nei dauguma Rusijos piliečių ir Rusijos inteligentijos atstovų, ji nepalaikė Kremliaus agresijos Ukrainoje. 

EP rinkimai: balsuoti už šeimą (3) 2014-05-20
šeima

Parlamentas – vienintelė tiesiogiai renkama ES institucija – rengia teisės aktus, turinčius poveikį kasdieniam ES piliečių gyvenimui, taigi ir kiekvieno piliečio balsas EP rinkimuose yra svarbus. Rinkimuose kiekvienas galime balsuoti už šeimą ir jai palankią politiką.

Audris Narbutas. Vakarų valstybių silpnumas Ukrainos krizės akivaizdoje? 2014-05-19
Audris Narbutas

Rusijos agresijai Ukrainoje tebesitęsiant ir įvykiams galint pakrypti net ir pačia blogiausia kryptimi, kalbos apie Vakarų valstybių silpną poziciją netyla. Didžiuojuosi, jog Lietuva nepalieka Ukrainos žmonių vienų ir toliau aktyviai remia ukrainiečius. 

Anne Applebaum. Nacionalizmas yra būtent tai, ko reikia Ukrainai (2) 2014-05-19
Ukraina

Tai neturi stebinti, nes XIX amžiuje nė vienas nuovokus kovotojas už laisvę nebūtų įsivaizdavęs, kad galima sukurti modernią valstybę, jau nekalbant apie demokratiją, be kokio nors už viso to vykstančio nacionalistinio judėjimo.

Vaidas Jauniškis. Utopijos link 2014-05-19
Teatro kritikas Vaidas Jauniškis

Umberto Eco sako: kai teatre kyla gaisras, poeto rūpestis nėra užlipti ant kėdės ir skaityti eiles, o, kaip ir kiekvieno – paskambinti gaisrininkams. Dabartyje intelektualas niekuo neišsiskiria, tačiau jis tampa svarbus, kai kalbama apie ateitį...

Nerijus Mačiulis. Kodėl šveicarai referendume pasisakė prieš minimalaus atlyginimo didinimą? 2014-05-19
Prekės, bankas, pinigai, ekonomika, kainos,

Vargu, ar galima apkaltinti šveicarus empatijos trūkumu bei abejingumu mažiausiai uždirbančių asmenų perkamajai galiai ir gerovei. Labiau tikėtina, kad sprendimas buvo priimtas remiantis gilesnėmis ir pamatuotomis ekonominėmis įžvalgomis.

Z. Balčyčio ir D. Grybauskaitės požiūriai į šeimą (13) 2014-05-19
šeima

Galite palyginti abiejų kandidatų į valstybės vadovus nuomones į šeimos politiką.

Mykolas Drunga. Mokslas ir politika (1) 2014-05-19
Mykolas Drunga

Meskime žvilgsnį į klimato reikalus. Ir būtent į tai, ar esama pagrindo abejoti dėl kai kurių teiginių, kuriais politikos naudai spekuliuojama mokslu.

Lietuvos vyskupai: susimąstykime, kas mums atstovaus Europos Parlamente (11) 2014-05-19
ES vėliava

Lietuvos vyskupai, 2014 m. gegužės 8-9 dienomis susirinkę į plenarinį posėdį Birštone, priėmė kreipimąsi artėjančių Europos Parlamento rinkimų proga.

Antanas Gailius. Kaip aš nuskriaudžiau vaiką (5) 2014-05-19
Antanas Gailius

Imkime ir tiesiai pasakykime, ko mes bijome ir kokiomis mūsų baimėmis žaidžia nedori lošėjai. Bijome, kad, leidus Lietuvos piliečiams lenkams rašyti savo vardus lenkiškai, kada nors sulauksime ir Lenkijos pretenzijų į Vilniaus kraštą. 

Timothy Snyderis. Fašizmas grįžta į žemyną, kurį jis kadaise sugriovė (3) 2014-05-19
Snyder

Mes lengvai pamirštame, kaip veikia fašizmas: kaip ryški ir švytinti alternatyva pilkoms kasdienio gyvenimo pareigoms, kaip visiško ir akivaizdaus iracionalumo išaukštinimas prieš sveiką nuovoką ir patirtį.

Andrius Švarplys. Sistema ir prieštaravimai (1) 2014-05-17
Garliava po šturmo

 Modernios valstybės žodynas su teisiniais kodais buvo panaudotas įtvirtinti melą valstybės vardu – neskaidrius ir neteisingus teismų sprendimus. Visa tai tyliai stebėjo beveik visa inteligentija, beveik visas teisininkų luomas…

Vaida Spangelevičiūtė-Kneižienė. Ar Kristus mirė ir už juos? (2) 2014-05-16
Kalėjimas

Kas pastūmėja į nusikaltimą, ką išgyvena gyvybę kitam atėmęs žmogus, ką reiškia gyvenimas ir mirtis, – klausiu Laisvės atėmimo vietų ligoninės Pravieniškių padalinyje trijų nuteistųjų už žmogžudystes. 

Paradoksas – ne mes darome gera neįgaliems žmonėms, o jie mums 2014-05-16
Neįgaliųjų šventė

Protiškai neįgalūs žmonės turi vieną ypatingą, dievišką bruožą – niekada nemeluoja. Šiame pasaulyje, kur mokėjimas meluoti jau tampa profesija, gebėjimas būti savimi ir nemeluoti savo artimui yra didžiulė vertybė.

« < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 > »

REKOMENDUOJAME

Jovita Sandaitė

Paskutinės savaitės buvo visokios. Pilnos krūpčiojimų naktimis ir sutrikusio miego, liūdnų žinių ir pykčiu šiurpstančios odos. Nevilties ir mirties. Nežinios ir senkančio tikėjimo. Ir troškimo, kad viskas baigtųsi. 

Pirmasis pasaulinis karas

Minint Pirmojo pasaulinio karo pradžios šimtąsias metines, Laisvosios Europos radijo Balkanų tarnybos korespondentas Draganas Stavljaninas penkių įtakingų tą laikmetį tyrinėjančių istorikų paklausė apie šio tragiško įvykio priežastis ir galimas paraleles tarp tų metų įvykių ir to, kas mūsų pasaulyje vyksta šiandien.

Putinas

Kas yra blogiau? Prancūzija, siunčianti Rusijai laivą, kuris gali būti panaudotas prieš NATO sąjungininkes Baltijos ar Juodojoje jūroje? Ar Didžiosios Britanijos primygtinis noras naudotis teise plauti rusiškus pinigus per Londono finansines rinkas? 

Gaza

Ahmedas yra karo vaikas ir kartu viena šio karo aukų. Prabėgus dešimčiai dienų nuo gimimo, jis prarado savo tėtį, senelius ir namus. Jo mama nežino, kas liko iš šeimos namų. Ji atsimena tik dulkes ir dūmus, tačiau bando pamiršti ir tai.

Bernard Levy

Šio naujojo Lokerbio akivaizdoje galime klausti, ar mes Vakaruose tesugebėsime maldauti V. Putino suteikti „laisvą ir visišką“ priėjimą prie katastrofos vietos ir garantuoti „pilną bendradarbiavimą“ atgaunant palaikus?

Laisvės kovos rubrikos baneris sidebar