2014 m. balandžio 16 d., trečiadienis

VISUOMENĖ » KOMENTARAI IR POKALBIAI

Algirdas Patackas. Atviras laiškas Mantui Adomėnui (27) 2014-02-10
Algirdas Patackas

Taip, Putinas pažodžiui seka imperine Rusija, tačiau tradicines lietuviškas vertybes – tėvynės meilę, pagarbą šeimai, atsidavimą tautai lyginti su imperine ideologija yra suktybė.

Vitalijus Portnikovas. Savų Maidane nėra (2) 2014-02-09
Maidanas Berkutas

Galicijos regiono ar Kijevo gyventojai Ukrainos prezidentui yra tas pat, kas R. Karadyčiui buvo Bosnijos musulmonai ar kroatai. Taip, jie gyvena šalia, tačiau jie pavojaus šaltinis.

Mykolas Drunga. Ukraina ir Sočis 2014-02-08
Mykolas Drunga

Tarptautinis olimpinis komitetas  neprisiima jokios atsakomybės, jis save laiko tik tuo, kuris parenka  vietą ir prižiūri, kad būtų laikomasi  taisyklių. Tai negerai – ne tik dėl to, kad TOK iš to spektaklio uždirba milijonus, tai kelia pavojų Olimpijos ateičiai

Vytautas Raškauskas. Europiečių pergalė kovoje dėl demokratijos? (3) 2014-02-07
Vytautas Raškauskas

Kompromisiniu vadinamame priimtosios rezoliucijos tekste gausu neaiškumų. Tiesa, už ją pasisakę Lietuvos europarlamentarai tekste neįžvelgia nieko nederamo. Visgi pateikiama teksto analizė leidžia pagrįstai dėkoti nepabijojusiems pasisakyti prieš.

Palmira Rudalevičienė. Iliuzijos. Apie anketą, alkoholį, valdžią ir žmones (6) 2014-02-07
Rudalevičienė

Rinkau valdžią: 1. Blaivios būsenos. 2. Trurputį apgirtęs, (-usi), 3. Gėręs (-usi) iš vakaro. 4. Visai girtas (-a). 5. Gėriau po balsavimo. Ir kitokie variantai. Ar išgyventų Lietuvių tauta be alkoholio (ar bent dešimtadaliu mažiau gerdama), ar išnyktų?

Vytautas Landsbergis. Žinių nekompetencija (25) 2014-02-06
Vytautas Landsbergis

Šią savaitę EP priėmė dokumentą dėl gėjų, lesbiečių ir kitų seksualinių mažumų žmogaus teisių apsaugos. Rezoliucijos laukta su kai kuriomis įtampomis, gal todėl ir Lietuvoje pasirodė nervingų, net nekompetentingų, žmones klaidinančių informacijų.

Prancūzijos mokyklose neliks berniukų ir mergaičių? (6) 2014-02-06
mokykla

Nors švietimo ministras Vincent‘as Peillon‘as teigia, jog „Lyčių lygybės ABC“ siekiama tik didesnės lygybės bei pagarbos tarp berniukų ir mergaičių, Prancūzijos piliečiai jau sunerimę dėl galimų diegiamos programos padarinių.

Salomėja Zaksaitė. Teisės dvasia: tarp mito ir šiuolaikinio viešojo diskurso (2) 2014-02-06
Salomeja Zaksaitė

Kartu atkreiptinas dėmesys, kad teisės taikymas ne pagal raidę iš tikrųjų gali turėti neigiamų padarinių, galinčių suerzinti ne tik „pasąmoningus“ interneto komentatorius.

Martynas Zapolskis. Trūkumas ar perteklius: konfliktų dėl išteklių anatomija 2014-02-06
ištekliai

Šiame straipsnyje apsiribojama trumpu žvilgsniu į resursų svarbą konfliktams ir socialiniams neramumams, aptariant du svarbiausius mechanizmus: (1) resursų trūkumo ir (2) resursų pertekliaus poveikį konfliktams.

Thomas de Waal. Gruzija: titanams pasitraukus 2014-02-06
Gruzija

 Kokia galėtų būti reali Gruzijos vizija? Pasiekti vietą, kurioje dabar yra Bulgarija ar Rumunija per ateinančius 10–15 metų neskamba kaip didinga vizija, kurias gruzinai girdėdavo iš buvusio prezidento, tačiau, nepaisant to, tai būtų realus ir solidus pasiekimas.

Vygantas Vareikis. Kam reikalingas tiltas į Kuršių neriją? (1) 2014-02-05
Kuršių nerija ir UNESCO

Vokiečių švietėjas ir mokslininkas Wilhelmas fon Humboldtas yra rašęs, kad „Kuršių nerija yra tokia savita, jog ją būtinai reikia pamatyti kaip Italiją arba Ispaniją, idant siela nestokotų nuostabaus grožio vaizdų“.

John L. Allen Jr. Kelios mintys apie JT ataskaitą, smerkiančią Vatikaną (5) 2014-02-05
Vatikanas, Šv. Petro bazilika

Nekantriai laukta JT ataskaita apie tai, kaip Vatikanas tvarkosi su vaikų seksualinio išnaudojimo skandalais, krėtusiais Bažnyčią ilgiau nei dešimtmetį, pagaliau paskelbta vasario 5 dieną ir savo žodžių stiprumu prilygsta viešam nuplakdinimui.

Dalius Stancikas. Ar lietuviai sąmoninga Tauta? (13) 2014-02-05
Stancikas maža foto

Ar Lietuva tikrai stiprėja, jei stiprėja ir vidaus priešai? Kaip nutiko, kad vis stiprėjant valstybei jos piliečiai per 22 metus ne paaugo, bet priešingai – suvaikėjo, ir jiems nebegalima patikėti spręsti svarbiausių klausimų?

Samuel Gregg. Kodėl Maxas Weberis klydo (2) 2014-02-03
Samuel Gregg

Aptartoji Weberio analizė yra labai abejotina, ir ekonomistams, istorikams, o labiausiai katalikams derėtų tai pripažinti. Būtų ironiška, jei paskutiniais Weberio protestantiška etika tikinčiais žmonėmis liktų katalikai.

Diskusija. Gintaras Aleknonis. Ar žemė giliau, ar dangus aukščiau? (20) 2014-02-03
Gintaras Aleknonis

Įdėmiai įsiskaitykime į baigiamąsias Lietuvos Konstitucijos nuostatas. Referendumu galima pakeisti bet kurį Konstitucijos straipsnį, Seimas tokių galių neturi.

Francisco Javier Borrego-Borrego. Europos Žmogaus Teisių Konvencija. Tarptautinė sutartis ir abortas (10) 2014-02-03
JAV dokumentas prieš abortus

Atvykau į Seimą ne tam, kad patarinėčiau, ne tam, kad jums pasiūlyčiau sprendimų, o kad paaiškinčiau, kokia subtili, labai sudėtinga moterims ir visuomenei ši tema, kad papasakočiau, ką apie abortą sako Europos Žmogaus Teisių Konvencija.

Rytas Staselis. Žengiant į referendumų Lietuvą (35) 2014-02-03
Rytas Staselis

 Kas truk­do sa­vo tu­ri­mos že­mės ne­par­duo­ti už­sie­nie­čiams Lie­tu­vos tau­ti­nin­kus ir ko­dėl jų sa­ky­mas – „Mes ne­par­duo­si­me!“ – iš es­mės reiš­kia „Mes drau­si­me jums par­duo­ti sa­vą­ją!“?

Egdūnas Račius: „Al-Qaida“, kaip Robinas Hudas ar Tadas Blinda, tapo politiniu folkloru (1) 2014-01-31
Al-Qaida

Pastaruoju metu vis dažniau girdime apie su „Al-Qaida“ susijusias grupuotes, kurios atsakingos už daug gyvybių pareikalavusius išpuolius, kurios kuria nestabilumą Vidurio Rytuose bei Šiaurės Afrikoje.

Ignas Rubikas. Lietuvos žemė, Europa ir tapatybė: kur einame? (9) 2014-01-31
Ignas Rubikas

Vis aštresnė darosi įtampa tarp mūsų pasiryžimo eiti vakarietiškumo keliu bei nuojautos, kad tame kelyje vyksta kažkas negero, kai savosios šalies ir gyvenimo kontrolė ima lėtai slysti iš rankų. 

Ar mes jaučiamės Lietuvos Respublikos piliečiais? 2014-01-30
Povilas Urbšys

Šiandien Lietuvos lenkų rinkimų akcija įeina į politinę daugumą. Ir ką mes matome? Pataikaujant socialdemokratams, Darbo partijai ir partijai „Tvarka ir teisingumas“,  dėl noro išlikti valdžioje ir gimsta tokios iniciatyvos ir reikalavimai.

Laurynas Kasčiūnas. Laiškas keliaujantiems į ES branduolį (2) 2014-01-30
Kasčiūnas

Pasirodo, kad chunveibinizmas nėra vien tik komunistinės Kinijos reliktas. Pastaruoju metu suaktyvėję įvairių pakraipų Europos federalizmo ir politinės sąjungos šaukliai ir nacionalinės valstybės žlugimo pranašai verčia kalbėti apie konservatyvaus chunveibino fenomeną. 

Kas yra Ukrainos futbolo „ultros“? (1) 2014-01-30
Barikados Kijeve

Dabar „ultros“ atrado politinį išganymą prisiimdami sau misiją ginti Euromaidano protestuotojus, prieš kuriuos valdžia siunčia ne tik miliciją, tačiau ir samdytus gatvinius chuliganus, vadinamuosius „tituški“.

Mykolas Drunga. Geriausia pasaulyje ūkio santvarka? (2) 2014-01-30
Mykolas Drunga

Tad čia ir parašytas Vokietijos federalinės respublikos laisvės istorijos skyrius. O laisvė įvesta kaip svarbi visuomenei tema tuo būdu, jog kalbėta ir apie ekonomikos laisvę. Nes visuomenės laisvė ir ūkio laisvė – šie dalykai neatskiriami.

Monika Midverytė OFS. Klimato kaita – kas vyksta, kol „ariame savo vagelę“... (8) 2014-01-30
Klimato kaita

Šiuo metu ES svarsto, kokius klimato kaitos tikslus užsibrėžti iki 2030-ųjų. Nevyriausybinių organizacijų atstovai teigia, jog Europos Komisijos pateiktas pasiūlymas yra nepakankamas siekiant, kad pasaulio temperatūra nepakiltų daugiau nei dviem laipsniais.

Vytautas Raškauskas. Kaip privilegijų siekis EP dangstomas lygių teisių idėja (15) 2014-01-29
Vytautas Raškauskas

Europos žmogaus teisių ir laisvių gynėjams nerimą kelia pastarojo meto tendencijos Europos Parlamente. „Mažumų teisių“, „diskriminacijos“, „lytinio ugdymo“ sąvokomis vis dažniau manipuliuojama, siekiant ne tiek deramos lygybės, kiek išskirtinių sąlygų. 

Konstitucijos kūrėja Zita Šličytė: Niekas negali nurodyti Tautai (25) 2014-01-29
Konstitucija

„Konstitucinis Teismas ir Vyriausioji rinkimų komisija, uzurpuodami Tautos suverenias galias, kėsinasi į Lietuvos konstitucinę tvarką“, – sako Lietuvos Respublikos Konstitucijos kūrėja, advokatė dr. Zita Šličytė.

Konstitucinio Teismo pirmininkas R. Urbaitis: Mes papildom Konstituciją (21) 2014-01-29
Romualdas Urbaitis

„Konstitucijos išaiškinimas jau tampa kaip konstitucinės normos“, – taip Konstitucinio Teismo pirmininkas Romualdas Urbaitis pasakoja, kaip jie, devyni Konstitucinio Teismo teisėjai, netiesiogiai pildo Tautos priimtą Konstituciją.

Jonas Švagžlys. Kur link juda šiandienė TS-LKD? (1) 2014-01-28
Konservatoriai

Nuo pat pradžių ši partija pasižymėjo aiškiu atsiribojimu nuo komunistinės praeities bei siekiu sugrąžinti tradicines Lietuvai vertybes į politinį šalies gyvenimą, taip pat grąžinti Lietuvą kaip visateisę narę į Vakarų valstybių bendruomenę. 

EP rinkimai. Andrius Navickas. Lietuvos socialdemokratų optimizmas ir Achilo kulnas (8) 2014-01-28
LSDP

 LSDP saugo tai, kad jos simpatikai dažniausiai apsiriboja propagandinių frazių – „viskas žmogui“ – klausymusi ir retai susimąsto, apie kurį žmogų kalba socialdemokratai.

Rasa Čepaitienė. Šiandien mes visi mėlynai geltoni (kelios pastabos apie Ukrainos revoliuciją) (5) 2014-01-27
Rasa Čepaitienė

Dar nežinome, kas nugalės šios žiemos speigo kamuojamoje Ukrainoje ir kaip šie įvykiai bus aprašomi politologų monografijose ar istorijos vadovėliuose. Tačiau žmonių kova su nežabota galingųjų savivale ir cinizmu neturėtų palikti mūsų abejingų.

Vytautas Dambrava. Į tikrąją demokratiją (1) 2014-01-27
Vytautas Antanas Dambrava

Teisės mokslų daktaro, Lietuvos ir JAV diplomato ir žurnalisto Vytauto Antano Dambravos pranešimas, skaitytas studentų ateitininkų teisininkų korporacijos „Iustitia“ atkuriamajame susirinkime 2013 metų rudenį.

Justinas Dementavičius. Krikščioniškoji demokratija. Išpažinimas 2014-01-27
Atgaila

Taigi kas iš tikrųjų atmetama neigiant krikščioniškąją demokratiją? Krikščionybė? Ne. Atmetama pati demokratijos esmė, į jos vietą pastatant stabus, Baalą ir demonus. Naikinamas bet koks demos, bet kokia bendruomenė, turinti bendrą rūpestį.

Gintaras Aleknonis. Vienbalsiu (10) 2014-01-27
Gintaras Aleknonis

Su Lietuva dėl Dalios Grybauskaitės besivaržančios Europos Sąjungos legenda naudinga – taip, nerizikuojant skatinti euroskeptiškas nuotaikas, Lietuva paverčiama nugalėtoja, kuri varžybose su Europa laimėjo svarbiausią prizą – prezidentę.

Dalius Stancikas. Konstituciniam Teismui – apkalta (34) 2014-01-26
Dalius Stancikas

Lieka tik dvi išeitys: arba už priesaikos sulaužymą pradėti apkaltą visiems Konstitucinio Teismo teisėjams, arba keičiant Konstituciją išvis panaikinti Konstitucinį Teismą, jo prievoles perduodant Aukščiausiajam Teismui.

Mykolas Drunga. Kurčiųjų dialogas dėl Sirijos? (1) 2014-01-26
Mykolas Drunga

Šiuo metu pasaulio dėmesį kausto poslinkiai Ukrainoje ir prie derybų stalų Šveicarijoje. 

Robert J. Morgan. Pasaulio karas prieš krikščionybę (15) 2014-01-25
Kryžius vynise

Krikščionys neginčytinai yra labiausiai persekiojama religinė bendruomenė visoje planetoje ir per dažai nauji kankiniai kenčia tyloje.

Režisierius Yuvalis Adleris: „Norėjome parodyti, ką Artimųjų Rytų konfliktas padaro su pavieniais žmonėmis“ 2014-01-24
Yuvalis Adleris

Daugeliui žiūrovų patiko tai, kad vaizduojame aktualius įvykius, tačiau nesitapatiname su kažkuria puse. Deja, Izraelyje dažniausiai vyrauja vienmatis Izraelio ir Palestinos konflikto diskursas...

Davoso viršūnių susitikimo akiratyje – senėjimo problema ir auganti pensijų našta 2014-01-24
senjorai

Žmonės Didžiojoje Britanijoje ar Vokietijoje, išėję į pensiją 1980-aisiais būdami 65 metų amžiaus, galėjo tikėtis gyventi likusius trylika metų. Iki 2010 m. šis laikotarpis pailgėjo iki 18 metų.

Vytautas Keršanskas. Jaunoji politikų karta ateis natūraliai (1) 2014-01-24
Vytautas Keršanskas

Jaunoji politikų karta siejama su vakarietišku ir laisvu mąstymu, kūrybiškumu ir inovatyvumu. Jų nevaržo sovietinės okupacijos suformuoto mentaliteto palikimas, kur vis dar gajus „švogeriškas“ požiūris į darbą.

R. Morkūnaitė: Ukrainoje ateitis vėl stengiasi išsiveržti iš praeities gniaužtų 2014-01-23
Morkūnaitė

Euromaidane kalbama: „Imperija mus laiko už rankų ir kojų, kad tik mes nesirinktume europietiškų standartų gyvenimo“,  „Janukovyčiaus mygtukus spaudo Kremlius“,  „tituški“ (provokatoriai) nešiojasi ukrainietiškus pasus įmautėse su ženklu „CCCP“.

« < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 > »

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

Aurelija Stancikienė

Daug šnekame apie galimą Rusijos okupaciją, tačiau kam jai vargintis fiziškai – Lietuvoje susiklostė tokia pavojinga politinė praktika, kad užtenka Kremliui užverbuoti 5 Konstitucinio Teismo teisėjus ir tie išaiškins, ką tik nori, o Seimas tai priims už gryną pinigą. 

embrionas

Jei nėra jokio įtikinamo teisinio ar moralinio argumento negimusio kūdikio nelaikyti žmogumi, tai nėra ir jokio įtikinamo argumento, kodėl turėtų būti nepaisoma jo, kaip žmogaus, teisių. 

Angeliukai

Anoniminių alkoholikų narė Ona, šalia kitų su AA draugija susijusių akcentų, pasakoja, kokios priežastys gali priversti AA narį vėl pradėti gerti po keliolikos metų blaivybės ir ką vertėtų daryti, kad pavyktų išvengti tokios baigties.

Darius Kuolys

Ar tikrai Lietuva sėkmingai įveikė ekonominę krizę, jei per pastaruosius penkerius metus neteko beveik 230 000 gyventojų, iš jų – 10 000 dėl smurtinių mirčių? Prezidentės perrinkimo scenarijuje tokie klausimai tiesiog nenumatyti. 

Le Corbusier

Le Corbusier, Hitlerio ir Prancūzijos Vichy režimo istorija nėra nereikšmingas epizodas didžiojo architekto gyvenime. Gali būti, jog, tik žinant apie tuos metus, įmanoma iš tikrųjų suprasti, koks žmogus buvo Le Corbusier ir kas jį įkvėpė gigantiškiems kūriniams

Laisvės kovos rubrikos baneris sidebar