2014 m. rugsėjo 18 d., ketvirtadienis

VISUOMENĖ » KOMENTARAI IR POKALBIAI

Ukrainiečių rašytojas J. Andruchovyč: „Už Donbasą paaukota tiek gyvybių, kad pasirinkimo nėra“ 2014-07-02
Ukraina

2010 metų vasarą ukrainiečių rašytojas Jurijus Andruchovyčius sukėlė skandalą. Viename interviu jis pareiškė, kad jeigu į valdžią vėl ateis sąlyginiai „oranžiniai“, Krymui ir Donbasui reikia suteikti galimybę atsiskirti. 

Irako užsienio reikalų ministras: „Šaliai gresia mirtinas pavojus“ (1) 2014-07-02
Irakas kariai

Duodamas interviu leidiniui „Der Spiegel“, kurdų kilmės Irako užsienio reikalų ministras Hoshyaras Zebrais perspėjo, kad šaliai dėl pavojaus, kurį kelia ISIS (Islamiškoji valstybė Irake ir Sirijoje) teroristai, gresia žlugimas. 

Jonas Paulius II ir „Europa su dviem plaučiais“ 2014-07-02
ortodoksų Kalėdos Ukrainoje

Nesutarimai su Maskvos patriarchatu kėlė didelį nusivylimą Jonui Pauliui II, tai buvo viena iš jo ilgo pontifikato nesėkmių. Tačiau tai nereiškia, kad pranašiška Jono Pauliaus II vizija atkurti Europą su abiem plaučiais baigėsi nesėkme.

Dalius Stancikas. Nelaimėta pergalė (12) 2014-07-02
Dalius Stancikas

Susivieniję 270 tūkstančių piliečių, pritarusių sekmadienio referendumo nuostatoms, yra galinga politinė jėga, pajėgi ne tik šaukti privalomas piliečių apklausas, priversti įsiklausyti valdžią, bet ir laimėti bet kokius rinkimus.

Zenonas Norkus. Ne tik apie du nepriklausomybės dvidešimtmečius (2) 2014-07-02
Zenonas Norkus

Neseniai pristatyta naujausia profesoriaus Zenono Norkaus monografija „Du nepriklausomybės dvidešimtmečiai. Kapitalizmas, klasės ir demokratija Pirmojoje ir Antrojoje Lietuvos Respublikoje lyginamosios istorinės sociologijos požiūriu“.

Diskusija apie globą: „Kokia aplinka palankiausia augti vaikui“ (I) (1) 2014-07-02
diskusija apie globą

Iustitia et Pax Lietuvos komitetas organizavo diskusijų ciklo „Valstybė ir visuomenė“ diskusiją „Kokia aplinka palankiausia augti vaikui?“ I dalyje diskutuota apie vaiko globos situaciją Lietuvoje ir kodėl toks mažas skaičius žmonių nori tapti globėjais.

Vokietijos istorikas: „Vokietija privalo būti pasirengusi ginti tiek Rygą, tiek Varšuvą“ (3) 2014-07-02
Vokietijos vėliava

Daugelis Vokietijos piliečių norėtų, kad jų valstybė vienodu atstumu laikytųsi tiek nuo Vakarų, tiek nuo Rusijos. „Der Spiegel“ žurnalui duotame interviu istorikas Heinrichas Augustas Winkleris griežtai kritikuoja tokią poziciją ir atskleidžia, kodėl kai kurie vokiečiai romantizuoja Vladimirą Putiną. 

„Multi kulti“ ir Šveicarijos nacionalinė ekipa (1) 2014-07-01
Šveicarijos rinktinė

Pats žymiausias Šveicarijos didvyris, be jokios abejonės, yra Williamas Tellis. Neseniai į šlovės galeriją įžengė ir Rogeris Federeris. Tačiau mažai kas būtų patikėjęs, kad paskutiniuoju didvyriu, užkariavusiu šveicarų širdis taps Xherdanas Shaqiri. 

Ainė Ramonaitė: nepavykęs referendumas – partinės demokratijos pergalė Lietuvoje (6) 2014-07-01
Prezidento rinkimai 2014

Radijo „Laisvoji banga“ laidoje „Ant bangos“ apie nepavykusį referendumą diskutavo Vilniaus universiteto dėstytojai prof. Ainė Ramonaitė ir doc. dr. Darius Kuolys.

Vaclavas Havelas: Pilietinė visuomenė ir jos priešai (1) 2014-06-30
Valclavas Havelas

Pagrindinis pilietinės visuomenės aspektas, kad ji leidžia žmonėms realizuoti save.

Vytautas Keršanskas. Atverčiamas sudėtingas ES ir Ukrainos santykių puslapis 2014-06-30
Vytautas Keršanskas

Penktadienį Briuselyje įvykęs pasirašymas yra didelis Ukrainos žingsnis Europos integracijos kelyje, ilguoju laikotarpiu turintis padėti išeiti iš Rusijos įtakos zonos. 

A. Kulakauskas: didžiųjų partijų „viršūnės“ nesuinteresuotos tiesioginiais merų rinkimais 2014-06-30
Prezidento rinkimai 2014

Politologai teigia, kad priimtas sprendimas dėl tiesioginių mero rinkimų – politinis sprendimas. Niekas nematė jokios parengtos analitinės akademinės studijos, kokią įtaką turės tokie rinkimai gyventojams ir valstybei.

Eglė Vilkelytė. Neprisidėti prie blogio pasaulyje (2) 2014-06-30
Eglė Vilkelytė

Su Amerikos lietuve Egle kalbėjomės apie jos patirtį savanoriaujant Nepale, Ukrainoje, Gruzijoje bei susidomėjimą besivystančiomis pasaulio šalimis.

E. Račius apie padėtį Irake: puodas jau sudaužytas (2) 2014-06-28
Egdūnas Račius

Dabar reikėtų svarstyti ne apie tai, ar Irakas suskils, bet ką daryti su jau suskilusiu Iraku ir ar įmanoma iš naujo jį suvienyti, sako Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Egdūnas Račius.

Dalia Cidzikaitė: „Knygą visų pirma norėjome skirti Lietuvoje gyvenančiam skaitytojui“ 2014-06-27
Manėm, kad greit grįšim

Pokalbis su viena knygos „Manėm, kad greit grįšim: 18 pokalbių apie pasitraukimą į Vakarus 1940–1944“ sudarytojų Dalia Cidzikaite. 

„Caritas”: „Vien pamaitinti žmogų negana“ (1) 2014-06-27
Caritas

Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ labdaros valgykla „Betanija“ Vilniuje veikia jau 22 metus. Daugelį metų pagrindinė šios valgyklos misija buvo pamaitinti šimtus skurdžiausiai gyvenančių vilniečių.

Jie irgi nori ir gali dirbti (1) 2014-06-27
Matulaičio soc. centras

Sutrikusio intelekto žmonės dirba kruopščiai ir gerai. Be to, jie yra visai nekonfliktiški, gero būdo.

Vysk. Boris Gudziak. Euromaidanas: kelionė iš baimės į orumą (1) 2014-06-26
Vyskupas Boris Gudziak

Praėjus 20 metų po nepriklausomybės iškovojimo ir atsivėrimo likusiam pasauliui, ukrainiečiai pradeda atsikratyti savo baimių. Jie pradėjo reikalauti savo žmogiškojo, Dievo jiems duotojo orumo pripažinimo. Tai yra Maidano esmė ir tai tęsiasi.

Donatas Puslys. Apie „šveicarijas“, arba Ką veikti sekmadienį (25) 2014-06-26
Prezidento rinkimai 2014

Tiesiog norėjau pabrėžti tai, jog tų, kurie sekmadienį prie balsadėžių neateis, jokiu būdu negalima vadinti nepilietiškais, bendro reikalo ar tautos išdavikais. Nebalsavimas yra lygiavertė pozicija balsavimui už ar prieš siūlomą klausimų paketą.

Dalius Stancikas. Teismokratija (25) 2014-06-26
Dalius Stancikas

Lietuva jau pirmauja Europoje ne tik pašalintų prezidentų, bet ir per pastarąjį penkmetį nušalintų Seimo narių skaičiumi. Kurpiama tokia antidemokratinė tradicija, kai teisėjai ir politikai vis dažniau taiso rinkėjų klaidas, o tiksliau sakant – šalina savo priešininkus.

Borisas Akuninas: „Bet kuriuo atveju Putinas baigs liūdnai“ (5) 2014-06-25
Borisas Akuninas

Man sunku ir labai nejauku būti šalyje, kur taip įsigalėjo šovinizmas ir ura-patriotizmas. Kai vykau iš Maskvos į Berlyną, grožėjausi Kutuzovo prospekte kabinamais reklaminiais skydais, kuriuose opozicija vaizduojama kaip velniai.

Pokalbis su A. Lukašenka: apie ES, NATO, Ukrainos krizę ir Eurazijos Sąjungą 2014-06-25
Lukašenka

Iki prezidento rinkimų Baltarusijoje likus mažiau nei metams, vienintelio galimo politinio oponento A. Bieliackio paleidimas į laisvę atrodo kaip A. Lukašenkos raumenų demonstravimas. 

Paliatyvi pagalba ir slauga – tarp svajonių ir realybės (2) 2014-06-25
slauga

Pasak Arvydo Šeškevičiaus, žmonės pradeda kalbėti apie eutanaziją tada, kai nekokybiškai teikiama paliatyvi pagalba. Jeigu tiksliai parenkama medikamentų grupė ir dozės, gerai malšinamas skausmas, ligoniai neprašo eutanazijos.

Kodėl Jorge Luisas Borgesas nemėgo futbolo? (3) 2014-06-25
stalo futbolas

J. L. Borgesas vadino futbolą „estetiškai bjauriu“. Vienai savo paskaitų specialiai parinko tokį laiką, kad užsiėmimas neišvengiamai sutaptų su pirmosiomis Argentinos rungtynėmis 1978 metų Pasaulio futbolo čempionate. 

Povilas Urbšys. Kodėl esame „Grūto parko“ žaisliukai (3) 2014-06-23
Povilas Urbšys

Europos Taryba, įsteigta 1949 metais, gerokai prieš Europos Sąjungos sukūrimą, taip suformulavo vieną iš pagrindinių savo tikslų – ginti žmogaus teises, pliuralistinę demokratiją ir teisėtumą.

J. Karskis – žmogus, perspėjęs Vakarus apie Holokaustą, tačiau likęs neišgirstas (2) 2014-06-23
Holokaustas

1942 metais, kai šimtai tūkstančių Lenkijos žydų buvo deportuojami į nacių mirties stovyklas, žydų pogrindžio nariai paprašė J. Karskio pranešti apie tai sąjungininkams Vakaruose, kur nacių nusikaltimai prieš žydus sulaukė mažai dėmesio. 

Thomas Hylland Eriksen. Visuomenės tautiškumo klausimu – pasidalijusios 2014-06-23
Thomas Hylland Eriksen

Visuomenės, pasak antropologo iš Oslo, pasidalijusios – vieniems gerai gyventi situacijoje, kai imigrantai atvyksta ir tampa šalies dalimi, o kiti mano, jog tauta turi būti etniškai gryna. 

Donatas Puslys. Apie budelius, moralinius ultras ir pergales (4) 2014-06-23
Donatas Puslys

Galima pradėti nuo paprasčiausio pripažinimo, kad kiekvienas iš mūsų jaučiame pagundą įstoti į šių moralinių ultrų, neklystančių teisuolių, išsirengusių į pasaulio gelbėjimo nuo norinčių jį pražudyti misiją. 

Koks tikrasis Rusijos tėvynainių programos tikslas? 2014-06-22
Rusija

Nuo 2006 metų veikia Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasirašyta tėvynainių programa, pagal kurią rusai, gyvenantys kitose šalyse, skatinami grįžti į tėvynę. Per 7 metus iš Lietuvos, pasinaudodami šią programa išvyko 190 rusų, sakė laidai Rusijos ambasados konsulas Lietuvoje.

Istorikė: karaimai – Rytų Europos fenomenas (1) 2014-06-22
Karaimų maldos namai Vilniuje

Karaimai teturėjo du kelius: arba prisitaikyti prie aplinkos ir išnykti, arba bandyti išlikti primestomis sąlygomis, sako istorikė Dovilė Troskovaitė. 

Valdas Adamkus: „Svarbiausias siekis – laisvėje ugdyti žmogaus gebėjimą suprasti kitą“ (2) 2014-06-22
Jo Ekscelencija LR Prezidentas Valdas Adamkus

Šis prezidento Valdo Adamkaus sveikinimas buvo perskaitytas atidarant „Santaros-Šviesos“ konferenciją Alantoje.

Politologas A. Krupavičius: Vilniaus meru gali tapti ir V. Tomaševskis 2014-06-20
Vilnius

Be to, anot A. Krupavičiaus, iki savivaldybių tarybų rinkimų liko nemažai laiko – jie vyks kitų metų vasario pabaigoje arba kovo pradžioje, o per tą laiką dar gali atsirasti naujų stiprių kandidatų.

Erika Drungytė. Kada atsitiks valstybė? (35) 2014-06-20
Erika Drungytė

Tikrumą, teisingumą mes susigrąžintume ne pradėję nesibaigiančius ginčus, aiškindamiesi, kas yra tiesa, bet savanoriškai prisiimdami atsakomybę.

Dalius Stancikas. Paskutinis Tautos referendumas (41) 2014-06-20
Dalius Stancikas

Jei Lietuvos Prezidentė piliečių konstitucines teises prilygina okupacinės valdžios surengtam farsui Kryme, jei šešėlinis premjeras demokratinės valstybės pagrindus vadina pseudodemokratine iniciatyva, tai reiškia tik viena: daugiau referendumų Lietuvoje nebebus.

Remigijus Bagdonas: Afganistane skaudžiausia matyti moterų padėtį (1) 2014-06-20
Afganistanas

Moteris Afganistane dažniausiai traktuojama kaip daiktas, nes iš tiesų yra piniginių santykių objektas. Netgi ne subjektas, o objektas. Dėl to moteris vėliau turi tenkinti visokius vyro įgeidžius.

Maeve Mclynn. Energijos efektyvumas ir atsinaujinantys ištekliai – kelias į energetinį saugumą 2014-06-20
vėjo jėgainė

Klimato kaitos politikos ekspertė komentuoja, kokį kelią į energetinį saugumą turėtų rinktis Europa Ukrainos krizės akivaizdoje ir kokios aplinkosauginės politikos galima tikėtis iš naujojo Europos Parlamento.

Raminta Levandraitytė. Kas „užrakinta“ lite? (2) 2014-06-18
pinigai

Artėjant laikui, kai teks neišvengiamai atsisveikinti su litu, verta atidžiau pasižiūrėti, kas „paslėpta“ šioje valiutoje. Kodėl nenorime jos paleisti? Ar, pakeitę litus eurais, prarasime dalį tapatybės?

Ieva Petronytė. Kaip mes mąstome apie politiką? 2014-06-18
Ieva Petronytė

Gegužės pradžioje Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI) buvo apginta disertacija „Nuostatų politiniais klausimais formavimasis pokomunistinėje valstybėje: Lietuvos atvejo studija“.

Liudvikas Jakimavičius. Juodasis savaitgalis (4) 2014-06-17
Liudvikas Jakimavičius

Metai iš metų kartojami išmokti ritualai ilgainiui renginius daro fasadinius, nuobodžiom valdiškom prievolėm, dar vėliau rudimentais, kai keičiantis kartoms ir vertybėms, užmirštamos tikrosios istorijos įvykių prasmės ir egzistencinis turinys.

« < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 > »

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

Kelione 27

Pasirodė naujas, šiais metais jau trečiasis, žurnalo „Kelionė su Bernardinai.lt“ numeris, kuris šį kartą kviečia atsigręžti į Tradiciją, prakalbinti praeitį ir kartu liudyti dabarties tiesą.

visos rugsėjo knygos vaikams

Štai ir ruduo. Jauniesiems skaitytojams rugsėjis, žinoma, asocijuojasi su mokslo metų pradžia – grįžtame į mokyklas, darželius. O man rugsėjis jau ne pirmą kartą patvirtina – naujų ir gerų knygų vaikams yra. Tik turėkime joms laiko ir tikrai nepasigailėsim.

Daiva Čepauskaitė

Pristatome dar vieną laidą iš ciklo „Neapykantos tirpdymas“. Šįkart kalbamės su rašytoja Daiva Čepauskaite, kuri metų tolerancijos žmogaus apdovanojimą gavo už savo pjesę „Duobė“, analizuojančią skaudų mūsų istorijos laikotarpį - Holokaustą. 

knygų mugė '14

Paramos vėjo įsukti, kviečiame darkart pasižvalgyti po interneto dienraščio Bernardinai.lt, mininčio dešimties metų sukaktį, redakciją.

Laivas

Praėjusiais metais skambinome pavojaus varpais, jog mums reikia beveik dviejų šimtų tūkstančių litų, idant išliktume. Šiemet sakome: „Bičiuliai, juk Jūsų dosnumo rudens vėjas gali sunešti 50 tūkstančių litų, ar ne?“

Laisvės kovos rubrikos baneris sidebar