2014 m. lapkričio 26 d., trečiadienis

VISUOMENĖ » KOMENTARAI IR POKALBIAI

B. Akuninas: „Blaivus žmogus jaučiasi nejaukiai tarp prisigėrusiųjų“ (1) 2014-09-02
Borisas Akuninas

Žymus Rusijos rašytojas Grigoris Čchartišvilis, kuris geriau žinomas slapyvardžiu Borisas Akuninas, savo tinklaraštyje, esančiame „Echo Moskvy“ internetinėje svetainėje, pareiškė, kad viskas Putino Rusijoje jam dabar yra svetima.

Robert van Voren. Cinizmo vėžys (2) 2014-09-02
Putinas

Vyrai ir moterys žūsta kare, kurio niekas nenori. Ir visa tai tik todėl, kad vienas ligotas asmuo valdo šalį, kuri rodosi paskendo kolektyvinėje psichozėje. Ar ne laikas pabusti iš šio košmaro ir pagaliau suvokti, kas vyksta?

Lenkijos intelektualų kreipimasis į Europos piliečius ir vyriausybes (6) 2014-09-01
Europa

Tie, kas šiandien netars Putinui „No pasarán!“ („Jie nepraeis!“), išstato pajuokai Europos Sąjungą ir jos vertybes, taip pat pritaria pasaulinės tvarkos destabilizavimui.

Kaip nacių ekspansinė politika atvedė prie Antrojo pasaulinio karo? (1) 2014-09-01
Hitleris

1939 metų rugsėjo 1 dieną Vermachtas be jokio perspėjimo įsiveržė į kaimyninę Lenkiją. Adolfas Hitleris, kaip rašo „Deutsche Welle“ internetinė svetainė, vadinamajam „Blitzkrieg“ rengėsi nuo pat 1933-iųjų.

Audris Narbutas. Kada žudysime savo artimą? (35) 2014-09-01
Audris Narbutas

Ilgą laiką didžiavausi, kad Lietuva yra šalis, kurioje nereikia užduoti šio klausimo. Valstybė, kurioje išsaugotos Vakarų civilizacijos vertybės, kurios ašys yra krikščionybė ir antikos paveldas.

Ar turės ateitį Lietuvos socialinis modelis? (2) 2014-09-01
Socialinis modelis

Pirminius tyrimo, kuriuo siekiama sukurti naują Lietuvos socialinį modelį, rezultatus pristatę mokslininkai įsitikinę – efektyviausia yra ta sistema, kuri ne tik baudžia pažeidėjus, bet skatina žmones dirbti, mokėti sąžiningus mokesčius bei orų pragyvenimą garantuojančius atlyginimus.

Donatas Puslys. Korupcijos vėžys ir riteriai 2014-09-01
Donatas Puslys

Kaipgi kovoti su korupcija? Vienas populiariausių atsakymų siūlo griežtinti įstatymus, ypač atsakomybę už korupciją. Tačiau visgi dažnai nutinka taip, kad dviejose skirtingose valstybėse egzistuoja iš esmės panašūs korupciją reglamentuojantys įstatymai, tačiau korupcijos lygis vis dėlto skiriasi iš esmės.

Tedas Bundy. Paskutinis pokalbis su žudiku (28) 2014-09-01
BUNDY

 Į pornografiją aš žiūriu kaip į priklausomybę. O kai esi priklausomas, nuolat ieškai ko nors stipresnio, atviresnio, to, kas tau kelia vis didesnį susijaudinimą. Paskui prieini ribą, kai pradedi galvoti, kad galbūt to perkėlimas į realybę duotų daugiau malonumo, kurio negali duoti vien tik žiūrėjimas ar skaitymas.

Vykintas Pugačiauskas. Vakarų fronte nieko naujo (5) 2014-08-29
Angela Merkel

Tad atrodo, kad iki NATO vadovų susitikimo Velse, o gal ir per jį, Baltijos šalių ir Lenkijos dar laukia rimta kova, tik šį kartą Vakarų fronte.

Andrius Navickas. Propaganda ar ugdymas? Apie manipuliuojančią naujakalbę (10) 2014-08-28
Manipuliacija

 Yra knygų, kurias reikia skaityti tikrai dažniau nei vieną kartą ir kiekvieną kartą jos atsiskleidžia kitaip. Pavyzdžiui, George‘o Orwello šedevras „1984“. 

Rytis Juozapavičius: „Madinga kalbėti, kad žiniasklaida nereikalinga“ (5) 2014-08-28
Rytis Juozapavičius

Lietuviška žiniasklaida krypstą į gerąją pusę, tačiau vis dar mažai skiria dėmėsio klaidų taisymui. Priešingai nei Vakarų žiniasklaida. Ten įprasta taisyti klaidas ir taip užtikrinti kokybišką žiniasklaidą, – taip teigia buvęs žurnalistas, „Transparency International“ Lietuvos skyriaus direktorius, dabartinis seminarų konsultantas – Rytis Juozapavičius. 

Andrius Navickas. Propaganda ir ugdymas.Tiesos siekis ar smalsa? (4) 2014-08-27
Gandai

Paveikiausia mūsų pozicijos išraiška, keičianti žiniasklaida – tai nuoseklus ignoravimas tų žiniasklaidos priemonių, kurios skleidžia į aplinką informacinį šlamštą. 

L. Kasčiūnas, V. Keršanskas. Išsivaduoti nuo „Gazprom“ naudinga ir politiškai, ir ekonomiškai (1) 2014-08-26
Gazprom

Rusijos intervencija Ukrainoje vėl sutelkė Europos dėmesį ties tradiciniais – kariniais – saugumo iššūkiais, tačiau nereikėtų pamiršti ir tų veiksnių, kurie sudarė sąlygas šiandieniniams Rusijos bandymams revizuoti Europos saugumo architektūrą. 

Sheila Liaugminas. Kad galėtume „diagnozuoti“ blogį, pirmiausia turime juo tikėti (7) 2014-08-26
terorizmas Sirijoje

 „Islamo valstybė“ nukirsdindama amerikiečių žurnalistą Jamesą Wrightą Foley pasiuntė JAV asmeninę žinutę. Tai turėjo poveikį, tačiau ne tokį, kokio tikėjosi ši galvažudžių gauja.

Valdas Kilpys. Kaip skaityti naujienas iš Ukrainos (2) 2014-08-25
Ukraina, ukrainos vėliava

Kai informacinė erdvė pertvinkusi propagandos, matyt, pats metas pakalbėti apie tam tikrus bendrus principus, kurie visada veikia kaip pagalba kritinio proto galioms norint iš minimo propagandos viseto išspausti tiesos grūdą.

Šimtas„liaudies respublikų“ dienų Ukrainoje padariniai: didžiulis regionas virsta dykyne 2014-08-25
Ukraina

 JTO duomenimis, žuvo daugiau nei 2 tūkstančiai, sužeista daugiau nei 5 tūkstančiai žmonių. Kraupi statistika liudija, kad kiekvieną dieną Rytų Ukrainoje nužudomi vidutiniškai 70 žmonių, iš kurių trečdalis taikūs gyventojai

Rasa Baškienė. Vilniaus miesto politikai pamynė viešąjį interesą 2014-08-25
Baškienė

Žinome, kad jauname amžiuje pradėjus vartoti alkoholį didėja priklausomybės sutrikimų išsivystymas, o tokios priklausomybės nė vienas tėvas ar mama nelinkėtų savo vaikui.

O. Turčynovas: V. Putino imperijos pabaiga – Ukrainos narystė ES (18) 2014-08-25
Turčynovas

LRT Televizijos laidai „Savaitė“ interviu davęs Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas įsitikinęs – dabartinis periodas jo šaliai yra itin dramatiškas.

Režisierius K. Loachas: „Autoritarizmas turi ir kitų veidų“ (2) 2014-08-25
Režisierius Kenas Loachas

50 metų kovos apsiginklavus kino kamera – už juos britų režisierius Kenas Loachas šiųmetėje Berlinalėje buvo apdovanotas „Auksinio lokio“ statulėle už viso gyvenimo nuopelnus.

Andrius Navickas. Apie propagandą ir ugdymą (I). Įvadinės pastabos (4) 2014-08-25
Navickas

Galima pajuokauti, kad šiandien dauguma krikščioniu labiau pasitiki Google galiomis nei Dievo visagalybe ir gailestingumu.

Leonidas Donskis. Baltijos kelio stebuklas (2) 2014-08-23
Leonidas Donskis

Baltijos kelias, kuris įvyko prieš 25-erius metus, man regis, buvo vienas iš labai svarbių europinių įvykių. Gal šiandien mums atrodo, kad jis yra truputėlį paženklintas ano meto dalykų, kurie senstelėję

Vytautas Toleikis: „Tolerancija pas mus vis dar suprantama pernelyg siaurai“ 2014-08-22
Vytautas Toleikis

Vytautas Toleikis „Sugiharos fondo – „Diplomatai už gyvybę“ buvo pagerbtas specialiu apdovanojimu, įvertinusiu mokytojo viso gyvenimo veiklą ugdant ir puoselėjant toleranciją. 

Povilas Urbšys. Baltijos kelias - mūsų teisėjas 2014-08-21
„Baltijos kelias“ sujungė laisvės trokštančius Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones

Tegul kaip tąkart Baltijos kelyje ir kiekvieno mūsų širdy atgyja dainos „Krantas“ žodžiai: „Sustingusį kraują vėl gyslom varykim į didelį tikslą“

Donatas Puslys. Apie susitarimą su tais, kurie jokio susitarimo nepripažįsta (10) 2014-08-21
Gaza

„Mūsų skirtingumas yra mūsų žmogiškumo pagrindas. Kadangi nė vienas iš mūsų nėra toks pats kaip kitas žmogus, todėl kiekvienas esame nepakeičiami. Tauta, kurioje nėra vietos skirtingumui, neturi ir vietos žmogiškumui“, – rašo rabinas Jonathanas Sacksas.

„Palestiniečių Gandis“, propaguojantis nesmurtinį pasipriešinimą (1) 2014-08-20
Gaza

Awadas pabrėžia, kad be Abbaso ar „Hamas“ paramos nesmurtinis pasipriešinimas yra neįmanomas. Tačiau smurtas veda į aklavietę.

Rašytojas Etgaras Keretas: „Mes liovėmės verkti. Dabar tik šaudome...“ (2) 2014-08-20
Rašytojas Etgaras Keretas

Empatijos jausmas ir kritinis mąstymas – Izraelio rašytojo Etgaro Kereto manymu, šie elementai visada grindė judėjiškos kultūros vertybinį pamatą. Šiame pokalbyje jis pasakoja apie susiskaldžiusią Izraelio visuomenę, išnykusį debatų meną ir fundamentalistų cinizmą.

„The New Republic“: JT pagalbos ir darbų agentūra yra „Hamas“ padalinys? (1) 2014-08-20
Gaza

Žurnalistai atskleidžia, kad užfiksuoti trys atvejai, kai UNRWA mokyklose, uždarytose vasaros atostogoms, buvo rasta raketų. Bent vieną kartą šios raketos buvo perduotos „Hamas“ teroristams. 

Liudmila Ulickaja. Mano šalis sunkiai serga (12) 2014-08-20
Rašytoja Liudmila Ulickaja

Šiandien mes, Rusijos kultūrininkai, tiksliau, ta maža jų dalis, kuriai priklausau, tegali pasakyti viena: „Sudiev, Europa.“

Donatas Puslys. Apie nematomą frontą ir Vosylioką (9) 2014-08-20
Donatas Puslys

Partizanų istorija yra ne neapykantos, o meilės drama. Ne veltui pats J. Lukša juokavo turįs dvi žmonas – Lietuvą ir Nijolę. Meilė Lietuvai, jos žmonėms, gimtajai žemei buvo tai, kas vedė partizanus į priekį.

Atodangos. Andrius Navickas. Svarbiausia – žmogus? (12) 2014-08-19
Karikatūra- politika

Žemaitis ilgai stebi, kaip ežere skęsta žmogus. Šis mostaguoja rankomis, šaukia pagalbos, blaškosi, tačiau jėgos jo pamažu senka. Po kurio laiko žemaitis nuo kranto šaukia skęstančiajam: „Aš misliju, jog tu jau nebvark.

Balkanų eksportas – samdiniai 2014-08-18
Ukraina

Tačiau dabar kai kurios buvusios Jugoslavijos šalys garsėja visiškai kitokio pobūdžio žmogiškuoju eksportu – džihadistais ir samdomais kariais.

Neblėstantis V. Putino populiarumas – šimtmečius vykdytos Rusijos carų politikos pasekmė 2014-08-18
Putinas

Ukrainoje vykstantis nepaskelbtas karas ir griežtėjanti Rusijos valdžios retorika bei agresyvūs užsienio politikos veiksmai neretai verčia susimąstyti, kodėl ilgamečiam Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pavyksta taip ilgai išsilaikyti valdžios olimpe.

Kęstutis K. Girnius. Kas turi teisę į Lietuvos teritoriją? (1) 2014-08-18
Kęstutis Girnius

Kas turi teisę į konkrečią teritoriją – tebėra aktualus klausimas šiandien. Kremlius teisina Krymo okupaciją ir inkorporaciją istoriniu bei etniniu principais: Krymas esą visada buvo Rusijos dalis, ir jos gyventojų daugumą sudarantys rusai.

Tomas Daugirdas. Matrioškinis Vilnius: apie grožį ir vamzdį (16) 2014-08-16
Vladas Urbanavičius „Krantinės arka“

Vasaros pradžioje naujai įsižiebusioje diskusijoje apie Vlado Urbanavičiaus skulptūrą Vilniuje „Krantinės arka“ dažniausiai pabrėžiama, kad ji „negraži“. Kaip įvardijo Seimo narė Agnė Bilotaitė, „vamzdžio“ buvimas neturįs estetinio pagrindo. 

„Danske Bank“: Europos ūkis atsparus Rusijos sankcijoms 2014-08-14
Pienas

Prekybos srityje išsirutuliojęs ekonominis karas nenaudingas nei Rusijai, nei Europos Sąjungai (ES), o padėtis nėra stabili. Būtent todėl „Danske Bank“ prognozuoja, jog ES sankcijas turėtų atšaukti per keletą mėnesių, atitinkamai Rusija tokiu atveju atšauktų savąsias. 

Jonathanas Sacksas. Kai tikintieji nebesugeba gyventi kartu (1) 2014-08-14
Sir Jonathan Sacks, Chief rabi

Tragiškiems įvykiams Irake dominuojant žiniasklaidos antraštėse, kartais pravartu žengti žingsnį atgalios nuo šios dienos įvykių ir pažvelgti į tai, kas vyksta, iš istorijos perspektyvos, birželio 20 dienos rašinyje teigia rabinas Jonathanas Sacksas.

Egidijus Aleksandravičius. Šaukštai po pietų (3) 2014-08-13
Egidijus Aleksandravičius

Dviem ypatingos svarbos įvykiams aptarti tinka šio komentaro pavadinimas. Tam tikru atžvilgiu tie įvykiai siejasi su Europos Sąjungos ir lietuvių vaidmens plotme. Ir abu neturi tiesioginio saito nei su įvykusiais Lietuvos prezidento, nei su Europarlamento rinkimais.

Levas Rubinšteinas. Duona kasdienė (1) 2014-08-13
duona

Kiek nervingumo, kiek paniškų klausimų vieno kitam, kiek įvairiausio juodojo humoro: „Eisiu paskutinį kartą nusipirkti mocarelos“. „Paskutinį kartą atkimšiu „Chianti“ butelį arba perskaitysiu įsiaudrinusį Feisbuką“; „Einu paskutinį kartą išsivirti itališkos kavos“; „Pavalgau paskutinį kartą“...

Yitzhako Rabino kalba atsiimant Nobelio taikos premiją (1) 2014-08-13
Taika, parama, rankos

Tuo metu, kai dauguma jaunuolių kamuojasi mėgindami išnarplioti matematikos paslaptis ir Biblijos slėpinius, tuo metu, kai sužydi pirmoji meilė, sulaukus tų gležnų šešiolikos metų, man buvo įteiktas ginklas, kad galėčiau apsiginti ir, deja, žudyti pavojaus valandą.

Karo sąskaitos: smurtas Gazoje skatina jaunimo radikalizmą 2014-08-12
Gaza

Siaurame Gazos ruože gyvenantys žmonės patyrė kraupių kančių ir sugriovimų. Ištisas miestas ir miestų kvartalai netoli rytinės sienos su Izraeliu virto griuvėsiais ir rodosi, kad ten būtų įvykęs didžiulis žemės drebėjimas. Žuvo ištisos šeimos ir mažiausiai 100 tūkst. žmonių neteko pastogės. Rekonstrukcijai prireiks ne vienų metų, ir visa tai kainuos milijardus.

« < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 > »

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

Sveikas, gyvenime knyga

Bernardinai.lt vyr. redaktoriaus Andriaus Navicko ir kunigo Kęstučio Dvarecko knyga „Sveikas, gyvenime“ – tai dar 2012 m. išleistos knygos „Sutemos tirščiausios prieš aušrą“ tęsinys.

intelektas

Polemiką dėl emocinio intelekto (EI) svarbos galima pavadinti „Grantas prieš Golemaną“. Du įtakingi pasaulio švietimo bendruomenės teorinės minties galiūnai surėmė pečius.

santuoka

Ką galime laikyti neištikimybe dabartinėje liberalioje visuomenėje? Devintajame Dievo įsakyme kalbama apie geismą – „negeisk svetimo vyro ir svetimos moters“. 

Aistė Paulina Virbickaitė. Šešios galerijų dienos: kavos ar vyno?

Konferencija parodė, kad jei svarbu dalyvaujamoji demokratija, tai prie jos plėtojimo gali prisidėti tiek aukščiausio rango politikai – ambasadoriai tiek seimo nariai, bet įgyvendinimas negalimas nedalyvaujant savivaldybininkams ir aktyviems piliečiams.

Vanda Juknaitė

Užvakar DELFYJE perskaičiau straipsnį, kuriame žodis „žmogus“ jau rašomas su kabutėmis. Jis iliustruotas plakatu Baigiau viduj Givibės stebuklas. Kabutės reiškia, kad tam tikrais savo gyvenimo tarpais žmogus jau nebeturi teisės vadintis žmogum.

Laisvės kovos rubrikos baneris sidebar