2014 m. spalio 26 d., sekmadienis

VISUOMENĖ » KOMENTARAI IR POKALBIAI

Adamas Michnikas. V. Putinas bando atkurti Rusijos imperiją (4) 2014-08-01
Adamas Michnikas

Po to, kai praliejant kraują 1861 metais buvo numalšinta patriotinė demonstracija Varšuvoje, Aleksandras Hercenas rašė carui Aleksandrui II: „Jūs tapote eiliniu žudiku, paprastu galvažudžiu.“ Jis taip pat apibūdino Rusijos spaudą kaip „begėdišką“ ir „nesąžiningą“.

Putinizmo iškilimas (1) 2014-08-01
Orbanas

Šiandien Vengrija ir vėl yra naujos mados etalonas. Ši šalis tapo pirmąja Europos valstybe, pasmerkusia ir atsiribojusia nuo liberalios demokratijos. Vengrija pereina prie naujos sistemos ir vertybių, kurios geriausiai apibūdina Vladimiro Putino režimą Rusijoje, tačiau randa atgarsių ir kitose valstybėse.

H. Kigwangalla. Kodėl nebuvo „Afrikos pavasario“? 2014-08-01
Nigerija. Visuotinis streikas

Nors situacija yra panaši: korupcija, viešojo turto grobstymas, nedarbas, sunkėjančios žmonių gyvenimo sąlygos, o kai kuriose šalyse – ir užsilikę režimai, kodėl Afrikoje nebuvo jokio „pavasario“?

Dalius Stancikas. Metropoliteno afera (8) 2014-08-01
Dalius Stancikas

Seimūnų nesujaudino nei kraupios nuotraukos iš avarijos Rusijoje, nei atviras Seimo teisininkų perspėjimas – „tokia statyba keltų grėsmę visuomenei, keleivius būtų galima vežti saugumo reikalavimų neatitinkančiu transportu“.

Izraelio iššūkis: nugalėti „Hamas“, tačiau vengti civilių aukų (11) 2014-07-31
Izraelis

„Hamas“ nori Didžiosios Palestinos. Netanyahu vyriausybė, nors ji to ir nepripažįsta, palaipsniui juda link Didžiojo Izraelio. „Hamas“ priešinasi Mažajam Izraeliui, o Netanyahu – Mažajai Palestinai. Gali kilti noras pasmerkti abi puses. Tačiau dabar jos kariauja, o čia privalu pasirinkti.

Edis Kalebas. Neskriauskite „Švyturio“ (2) 2014-07-31
Alus

Kai tik iškyla reali grėsmė, jog tikrai bus įvesti griežtesni ribojimai alkoholio reklamai ar prekybai, iš visų galų, lyg dirigento lazdelei mostelėjus, sutartinai prabylama apie tai, kiek bus prarasta darbo vietų, susijusių su „Švyturio“ veikla.

George‘as Weigelis. Rusija serga 2014-07-31
George Weigel

Posovietinėje Rusijoje nebuvo Jozefo Tischnerio. Nebuvo tiesos sakymo. Nebuvo jokio tautos gerbiamo moralinio lyderio, kuris įvardytų tautinės kultūros negalavimus tam, kad ateitis būtų skirtinga nuo praeities. Mirusi sistema nebuvo palaidota.

Jovita Sandaitė. Laiškas iš Ramalos (4) 2014-07-31
Jovita Sandaitė

Paskutinės savaitės buvo visokios. Pilnos krūpčiojimų naktimis ir sutrikusio miego, liūdnų žinių ir pykčiu šiurpstančios odos. Nevilties ir mirties. Nežinios ir senkančio tikėjimo. Ir troškimo, kad viskas baigtųsi. 

Noah Efronas. Izraelio moralinė dilema (1) 2014-07-31
Izraelis

Galiausiai mes veikiausiai galime suprasti, kodėl šis karas yra toks liūdnas ir keliantis sumaištį daugeliui mūsų. Sumaištį, nes esame užtikrinti, jog privalome kovoti, tačiau tuo pat metu esame sugniuždyti šios kovos rezultatų.

Minint Pirmojo pasaulinio karo šimtmetį: penki istorikai, du klausimai 2014-07-30
Pirmasis pasaulinis karas

Minint Pirmojo pasaulinio karo pradžios šimtąsias metines, Laisvosios Europos radijo Balkanų tarnybos korespondentas Draganas Stavljaninas penkių įtakingų tą laikmetį tyrinėjančių istorikų paklausė apie šio tragiško įvykio priežastis ir galimas paraleles tarp tų metų įvykių ir to, kas mūsų pasaulyje vyksta šiandien.

Izraelio dilema: sunaikinti „Hamas“ ar pasiekti susitarimą? (15) 2014-07-30
Izraelis

Kol Palestinos išlaisvinimo organizacijos (PIO) delegacija, kurioje yra ir „Hamas“ bei „Islamo džihado“ atstovų, rengiasi keliauti į Kairą diskusijoms dėl paliaubų su Izraeliu, šios šalies ministrų kabinetas akivaizdžiai dar nenusprendė, ar iš tikro jie nori visiškai nuversti „Hamas“.

Vytautas Sinica. Biopolitika: mirtininkai sumokės už jūsų išdykavimus (6) 2014-07-30
Vytautas Sinica

Kas Lietuvoje sieja lytinio švietimo pamokas ir nutraukiamą finansavimą diabetu sergančiųjų vaistams?

Anne Applebaum. Kaip Rusija kontroliuoja Europą (4) 2014-07-30
Putinas

Kas yra blogiau? Prancūzija, siunčianti Rusijai laivą, kuris gali būti panaudotas prieš NATO sąjungininkes Baltijos ar Juodojoje jūroje? Ar Didžiosios Britanijos primygtinis noras naudotis teise plauti rusiškus pinigus per Londono finansines rinkas? 

Alanas Johnsonas. Laikas sugriauti mitą, kad Izraelio blokada atvedė prie „Hamas“ raketų (2) 2014-07-30
Kariai

Tai yra labai plačiai paplitęs klaidingas įsitikinimas: Izraelio vykdoma Gazos ruožo blokada atvedė prie to, kad „Hamas“ iš Gazos apšaudo Izraelį raketomis. Ir yra labai mažai žinoma tiesa: „Hamas“ iš Gazos ruožo leidžiamos raketos atvedė prie Izraelio vykdomos Gazos ruožo blokados.

Karo vaikai. Humanitarinė katastrofa Gazos ruože 2014-07-30
Gaza

Ahmedas yra karo vaikas ir kartu viena šio karo aukų. Prabėgus dešimčiai dienų nuo gimimo, jis prarado savo tėtį, senelius ir namus. Jo mama nežino, kas liko iš šeimos namų. Ji atsimena tik dulkes ir dūmus, tačiau bando pamiršti ir tai.

Bernardas-Henri Levy. Putino nusikaltimas, Europos bailumas 2014-07-29
Bernard Levy

Šio naujojo Lokerbio akivaizdoje galime klausti, ar mes Vakaruose tesugebėsime maldauti V. Putino suteikti „laisvą ir visišką“ priėjimą prie katastrofos vietos ir garantuoti „pilną bendradarbiavimą“ atgaunant palaikus?

Andrius Švarplys. Tauta versus Valstybė? (3) 2014-07-28
Konstitucija

Pati Konstitucinio Teismo liepos 11-osios nutarimo dvasia yra tokia, kad Konstituciją patvirtinusi Tauta daugiau nėra reikalinga.

Etgaras Keretas. Kitas Izraelio karas (4) 2014-07-28
IZraelis

Izraelio kariuomenė gali laimėti mūšius, tačiau taika ir ramybė Izraelio piliečiams gali ateiti tik politinio kompromiso dėka. 

Nerijus Maliukevičius: „Ukraina ir Vakarų šalys turėtų griebtis informacinio karo prevencijos“ (3) 2014-07-28
Nerijus Maliukevičius

VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoją dr. Nerijų Maliukevičių kalbina portalo „VU naujienos“ korespondentė Miglė Valaitienė.

Yishai Schwarz. Izraelio mirtina invazija į Gazą yra moraliai pateisinama (10) 2014-07-28
Gaza

Esame paliekami su paradoksu: moralė reikalauja iš Izraelio kovoti šį karą, tačiau užkerta kelią kovoti jį moraliai. Šiame konflikte racionalus mąstymas rodosi tampa bejėgis.

Eutanazijos Olandijoje reguliuotojas: „Buvome neteisūs“ (2) 2014-07-28
adata ir vaistai

Giminių spaudimas kartu su paciento rūpesčiu dėl savo artimųjų gyvenimo kokybės tam tikrais atvejais yra svarbus kreipimosi atlikti eutanaziją motyvas. 

Eric C. Miller. Ar anglų kalba taps valstybine JAV? (1) 2014-07-25
Laisvės statula, JAV

2012 metais tiek respublikonai, tiek demokratai savo rinkimų programose teigė, kad sieks anglų kalbos, kaip vienintelės oficialios kalbos, statuso.

Aurelijus Veryga. Jei meras tavo draugas... 2014-07-25
Aurelijus Veryga

Sakysite restoranas juk ne skylė kokia ir ne spirituotą alų pilstys, bet čia juk principo klausimas ar ne? O gal man reikėtų pabandyti paprašyti gauti licenciją prekiauti alkoholiu mero kieme?

Tammamas Azzamas: „Svajoju būti su sirais ir kurti jiems gatvės meną“ 2014-07-24
Tammam Azzam „Bučinys“

Šiandien Sirija yra tapusi mūšio lauku, tačiau būdamas siras daug geriau nei tarptautinė žiniasklaida suprantu, kas vyksta mano šalyje. Savo menu visada bandysiu perduoti tiesą.

Dalius Stancikas. Žaidimai su Konstitucija, arba Geriau žinanti liaudis (26) 2014-07-24
Dalius Stancikas

Niekiniai yra mažiausiai du Konstitucinio Teismo nutarimai – dėl piliečių šaukiamų referendumų ir valstybės tarnautojų algų sumažinimo, nes juos priimdami teisėjai pažeidė ir Konstituciją, ir bendruosius teisėjų etikos principus.

James Kalb. Neleiskime socialiniams inžinieriams apibrėžti „normalumo“ (8) 2014-07-23
Daudimai

Pripažinti autoritetą, reiškia pripažinti tam tikrą prigimtinės teisės pavidalą, įsitikinimą, kad pasaulis turi vidinę logiką. Šią logiką mums padeda atskleisti protas. Tačiau pro akis prasprūsta daugybė detalių...

Vytautas Raškauskas. Svarinsko Lietuva (13) 2014-07-23
A.A. Alfonsas Svarinskas

Ne tiek dėl jo paties privalėjau parašyti šį tekstą, o dėl mūsų, dar šioje žemėje pasilikusių. Kad turėtume gėdos ir sugebėtume deramai gedėti savo didvyrių.

Jovita Sandaitė. Apie vandenį, palestiniečius ir Gazoje besiliejantį kraują (12) 2014-07-22
Palestina

Tai, kas šiuo metu vyksta Gazoje, aš pavadinčiau „collective punishment“ arba kitaip -civilių gyventojų, kurie neturi pasirinkimo – veltis į šį konfliktą ar ne – žudymu.

Markas Soloninas. Kremlius galutinai sugriovė Rusijos reputaciją (15) 2014-07-22
Markas Soloninas

Rusija juda visiško reputacijos kracho link. Pradžioje dar buvo kalbama apie tragišką klaidą, o po viso sąmoningo melo, įkalčių falsifikacijų srauto, ji atrodo visiškai apgailėtinai ir atgrasiai. Ne veltui sakoma – kai Dievas nori nubausti, atima protą.

Algirdas Patackas. Kristaus kareivis (2) 2014-07-22
„Nepataisomasis“, I tomas, atsiminimų knyga apie mons. A. Svarinską

Kunigas Alfonsas – apkasų žmogus, visą gyvenimą praleidęs kovose už Dievą ir Tėvynę. Tokia kareivio dalia – atsišaudyti, ir kunigas Alfonsas mokėjo tai daryti – neveltui priešai jį „apdovanojo“ ilgais metais lagerio.

Holly Hamilton-Bleakley. Ar tėvystė yra politinė veikla? (1) 2014-07-22
Šeima, motinystė

Tėvai nėra politikai. Tačiau nedarykite klaidos – tėvai turi esminį vaidmenį politikoje. Vaikų auginimas turi milžiniškų politinių pasekmių – tiek teigiamų, tiek neigiamų.

Vitalijus Portnikovas. Prezidento lėktuvas (6) 2014-07-21
Ukrain

Žinoma, kad ne Putinas davė įsakymą sunaikinti tuos nelaimingus žmones, atsitiktinai skridusius virš teritorijos, kurią jis įsivaizdavo kaip savo valdą ir turbūt jau ketino padovanoti kokiam nors dėkingam vasalui.

Leonidas Donskis. Ar mes patys norime susigrąžinti emigravusius jaunus talentus? (4) 2014-07-21
Leonidas Donskis

Norėčiau pasidalinti samprotavimais apie Lietuvos jaunimą. Ir ne bet kokį, o labai talentingą, studijuojantį garsiuose Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Danijos, Švedijos, Suomijos universitetuose.

Viktoras Šenderovičius: Ir Hitleris buvo visai pakenčiamas, kol jį tenkino čekai 2014-07-21
Putinas

Europinis neutralumas ypač žavus tomis minutėmis, kai kaimynystėje kas nors pradeda murkdyti kažką kitą – skausmingai, iki kraujo… Ir tas – kitas – dėl šitokio elgesio pradeda klykti ir garsiai kviečiasi pagalbos.

Andrius Navickas. Dar kartą apie mokyklą, egzaminus ir standartus (5) 2014-07-21
Navickas

Žvelgdamas į šių metų valstybinių brandos egzaminų sesiją, matau dvi alternatyvas: arba atsisakome vaikų, kurių didelė dalis, pasak už egzaminus atsakingus pareigūnus, beraščiai tinginiai, arba atsisakome pareigūnų, kurie tesugeba taip teisinti sistemos ydas.

Valdas Kilpys. Žiniasklaidos kūrėjų ir vartotojų etika – Bažnyčios įžvalgos (1) 2014-07-18
Jono Pauliaus II beatifikacijos šv. Mišios

Dabartinės pasaulietinės kultūros specifika siejasi su teisių prioritetu prieš pareigas, tačiau Inter mirifica radimosi laikas anuomet, 1963-iaisiais, jos autoriams diktavo būtinybė kalbėti pirmiausiai apie pareigas.

Valdas Tamošaitis. Lenkiškasis rusų mazgas (9) 2014-07-17
Georgijaus juostelė

Lietuvos partijos turi eiti ir kovoti dėl tautinių mažumų balsų, kad šios jaustųsi esančios gerbiamos. Kitu atveju ne tik Rusija, bet gal net Baltarusija susidomės Vilniaus krašto problematika. 

Kodėl „Greenpeace“ įkūrėjas Patrickas Mooras tapo aršiu jos kritiku (3) 2014-07-17
Patrick Moore

Bėgant metams Greenpeace nuėjo iki to, kad pradėjo laikyti žmones Žemės priešais. Tai visiškai kitoks požiūris, kuriam aš nepritariu. Žmonės yra Žemės dalis.

Vaidotas Vaičaitis: ateitininkų principai reikalingi Lietuvai 2014-07-16
ateitininkai

Savaitgalį vykusio Ateitininkų federacijos suvažiavimo metu, skirto Ateitininkijos atkūrimo Lietuvoje 25-mečiui, išrinktas naujas pirmininkas doc. dr. V. Vaičaitis. Pasak jo, penki pagrindiniai ateitininkų principai reikalingi Lietuvai ir šiandien. 

Zigmas Vitkus. Pavojingas akmuo. Pavojingesnis, nei Žaliojo tilto „balvonai“ (27) 2014-07-15
Einsatzgruppe D Ukrainoje (Dubosarai)

Žinoma, J. Krikštaponis buvo ne tik vienas iš egzekutorių vadų. Jis ir (geras) savo tėvų vaikas (kiekvienas žudikas kažkada buvo vaikas!), kažkam jis (geras) brolis, (geras) pusbrolis ar (geras) draugas.

« < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 > »

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

Sveikas, gyvenime knyga

Bernardinai.lt vyr. redaktoriaus Andriaus Navicko ir kunigo Kęstučio Dvarecko knyga „Sveikas, gyvenime“ – tai dar 2012 m. išleistos knygos „Sutemos tirščiausios prieš aušrą“ tęsinys.

Filmo „Stiprusis angelas“ kadras

Vilniuje vyko XIV Lenkų kino savaitė. Jos metu buvo rodomas ir režisieriaus Wojcecho Smarzowskio filmas „Stiprusis angelas“ pagal rašytojo Jerzy Pilcho romaną. Savaitraštyje „Literatūra ir menas“ publikuotas Barbaros Hollender pokalbis su režisieiumi. 

Tora

„Mūsų muziejus nėra dar viena įstaiga, skirta kalbėti apie Holokaustą. Esame daugiau nei aukos. Mūsų muziejus kalba apie gyvenimą“, – „The New York Times“ teigė koncentracijos stovyklą išgyvenęs Sigmundas A. Rolatas. 

vaikai

Pagal statistiką, 54 proc. vyresnių nei 16 metų europiečių paauglių savaitėmis lindi internete, o 94 proc. vaikų reguliariai žiūri televizorių. Neurobiologas Geraldas Chuteris tyrinėja, kaip elektroninės komunikacijos priemonės veikia vaikų smegenų raidą.

Kenija

Vilnius ir Nairobis – labai skirtingi miestai. Tačiau jie kai kuo ir panašūs. Vilnius turi Kirtimus, Nairobis – Kiberą.

Laisvės kovos rubrikos baneris sidebar