2014 m. lapkričio 1 d., šeštadienis

VISUOMENĖ » KOMENTARAI IR POKALBIAI

Kazimieras Karosas. Likvidi moralė: apie žmonių moralinių ryšių trapumą 2014-08-08
Gaza

Bombos pasaulyje krito, ir panašu, kad kris ir toliau... ir visai neatsitiktinėse vietose, o kokioje nors turtingoje energetinių išteklių šalyje. 

Ko Kairo derybose nori Izraelis ir palestiniečiai? (1) 2014-08-08
Bombarduojama Gaza

Kaire vykstant Izraelio ir palestiniečių delegatų deryboms, kuriose, deja, nepavyko pasiekti sutarimo dėl paliaubų pratęsimo, pats metas atidžiau pažvelgti, kokius gi reikalavimus kelia abi pusės.

Donatas Puslys. Jų pirmas dievas buvo melas (14) 2014-08-08
Donatas Puslys

Dabar Sovietų Sąjunga sugrįžta, tik sugrįžta pakeitusi rūbą ir vėliavą – dabar ją į priekį veda nebe šūkis „viso pasaulio darbininkai, vienykitės!“, o šovinistinės svajonės apie „didžiąją Rusiją“, apie grįžimą į buvusios imperijos teritorijas. 

L. Kojala, S. Klimanskis. Ar Lietuva išgyventų be Rusijos? (3) 2014-08-07
obuoliai lentynoje

Lietuva nuo pat pradžių buvo ir tebėra viena aktyviausiai Rusijos agresiją Ukrainoje smerkiančių Europos valstybių. Tačiau dalis politikų ir verslininkų, turinčių tiesioginių interesų Rusijoje, kritikuoja principingą poziciją baimindamiesi, kad galimas Kremliaus atsakas bei potencialios išplėstinės Vakarų sankcijos turės neigiamą poveikį ekonomikoms bei verslams.

Izraelio karinė operacija ir karo teisė (1) 2014-08-07
Izraelis

Daugelis Izraelio karinės operacijos kritikų žvelgia į aukų skaičius abiejose pusėse ir daro išvadą, kad Izraelio veiksmai yra neproporcingi. Žvelgiant iš tarptautinės teisės perspektyvos, ką gi iš tikro reiškia proporcingumo reikalavimas? Ir kaip Izraelis jį taiko?

Davidas Grossmanas: „Sustabdykime Izraelio ir palestiniečių konflikto girnas“ 2014-08-06
Kapinės

Darosi vis panašiau, kad Izraelis ir palestiniečiai yra įkalinti kažkokiame hermetiškai sandariame burbule. Bėgant metams, tame burbule įkalintos abi pusės išvystė vis labiau sofistikuotus paaiškinimus, kuriais siekiama pateisinti savo veiksmus.

Irako krikščionims – tai šalies pabaiga 2014-08-06
Irakas

Džihadistai ne tik atsikratė miesto krikščionių, tačiau pradėjo griauti ir naikinti istorinių paminklų masyvą.

Bernd Riegert. Vienintelė išeitis – Europos vienybė 2014-08-05
 Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as ir Vokietijos prezidentas Joachimas Gauckas

Šiandien, praėjus 100 metų po Pirmojo pasaulinio karo, Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as ir Vokietijos prezidentas Joachimas Gauckas siunčia signalą pasauliui, kad pasimokėme iš perdėto nacionalizmo ir laukinių žudynių proveržio. 

Donatas Puslys. Keli klausimai Izraelio „kritikams“ (51) 2014-08-05
Donatas Puslys

Tačiau kritika kritikai nelygu. Vieni bando ieškoti argumentų, o kiti pasitenkina ideologiniais šablonais, prie kurių privelkama išprievartauta tikrovė ar dar blogiau – selektyviai surinktais ir bet kaip susiūtais pavieniais argumentais, pro kuriuos veržiasi ne tik neapykanta Izraelio valstybei, tačiau ir tuo pridengtas paprasčiausias bjaurus antisemitizmas. 

Vygantas Vareikis. Ryga: vaizdai Europos kultūros sostinėje (2) 2014-08-05
Ryga

Rygoje Brivibas ir Stabu gatvių sankirtoje stovi tamsus vieno produktyviausių latvių architekto Aleksandro Vanago suprojektuotas ir 1912 metais pastatytas neoklasicistinio stiliaus statinys, daugelio rygiečių vadinamas „Kampiniu namu“. 

Laurynas Kasčiūnas. Kas gali sustabdyti Rusiją? (1) 2014-08-05
Kasčiūnas

Vakarų sankcijas Rusijai lydi diskusijos apie tai, kokį poveikį jos gali turėti tolesniam Rusijos elgesiui Ukrainos atžvilgiu. Viena pusė akcentuoja tai, jog V. Putinas ir jo aplinka supranta tik jėgos kalbą, todėl vis besiplečiančios sankcijos yra geriausia Rusijos atgrasymo nuo tolesnių agresyvių veiksmų Ukrainoje priemonė.

Egzodas. Kodėl žydai ir vėl bėga iš Europos? (1) 2014-08-04
Žydai

Įsiutusi minia šaukė keršto, o ant sinagogos, kurios viduje būrėsi tikintieji, krito įvairiausi daiktai. Tokių scenų ketvirtajame dešimtmetyje regėjome Europoje. Tačiau šįkart viskas vyko 2014 metų liepos 13 dienos vakarą rytiniame Paryžiuje.

Rašytojas Amosas Ozas: „Izraelis yra atsidūręs nepavydėtinoje situacijoje“ (2) 2014-08-03
Amos Oz

Ką jūs darytumėte, jei jūsų kaimynas, gyvenantis kitoje gatvės pusėje, išsikastų tunelį, vedantį iš jo vaikų kambario į jūsų vaikų kambarį, tam, kad susprogdintų jūsų namus, kad pagrobtų jūsų šeimą?

Liutauras Stoškus. Kas išvarė Chevron‘ą (8) 2014-08-02
Skalūnų dujų gavyba

Chevron‘o išėjimas kartu su kitais ženklais, tokiais kaip Orlean Lietuva priešmirtinės konvulsijos ir pan. rodo viena – šiuo metu pasaulis susiduria su situacija, su kokia dar tokiu mastu nebuvo susidūręs. 

Adamas Michnikas. V. Putinas bando atkurti Rusijos imperiją (4) 2014-08-01
Adamas Michnikas

Po to, kai praliejant kraują 1861 metais buvo numalšinta patriotinė demonstracija Varšuvoje, Aleksandras Hercenas rašė carui Aleksandrui II: „Jūs tapote eiliniu žudiku, paprastu galvažudžiu.“ Jis taip pat apibūdino Rusijos spaudą kaip „begėdišką“ ir „nesąžiningą“.

Putinizmo iškilimas (1) 2014-08-01
Orbanas

Šiandien Vengrija ir vėl yra naujos mados etalonas. Ši šalis tapo pirmąja Europos valstybe, pasmerkusia ir atsiribojusia nuo liberalios demokratijos. Vengrija pereina prie naujos sistemos ir vertybių, kurios geriausiai apibūdina Vladimiro Putino režimą Rusijoje, tačiau randa atgarsių ir kitose valstybėse.

H. Kigwangalla. Kodėl nebuvo „Afrikos pavasario“? 2014-08-01
Nigerija. Visuotinis streikas

Nors situacija yra panaši: korupcija, viešojo turto grobstymas, nedarbas, sunkėjančios žmonių gyvenimo sąlygos, o kai kuriose šalyse – ir užsilikę režimai, kodėl Afrikoje nebuvo jokio „pavasario“?

Dalius Stancikas. Metropoliteno afera (8) 2014-08-01
Dalius Stancikas

Seimūnų nesujaudino nei kraupios nuotraukos iš avarijos Rusijoje, nei atviras Seimo teisininkų perspėjimas – „tokia statyba keltų grėsmę visuomenei, keleivius būtų galima vežti saugumo reikalavimų neatitinkančiu transportu“.

Izraelio iššūkis: nugalėti „Hamas“, tačiau vengti civilių aukų (11) 2014-07-31
Izraelis

„Hamas“ nori Didžiosios Palestinos. Netanyahu vyriausybė, nors ji to ir nepripažįsta, palaipsniui juda link Didžiojo Izraelio. „Hamas“ priešinasi Mažajam Izraeliui, o Netanyahu – Mažajai Palestinai. Gali kilti noras pasmerkti abi puses. Tačiau dabar jos kariauja, o čia privalu pasirinkti.

Edis Kalebas. Neskriauskite „Švyturio“ (2) 2014-07-31
Alus

Kai tik iškyla reali grėsmė, jog tikrai bus įvesti griežtesni ribojimai alkoholio reklamai ar prekybai, iš visų galų, lyg dirigento lazdelei mostelėjus, sutartinai prabylama apie tai, kiek bus prarasta darbo vietų, susijusių su „Švyturio“ veikla.

George‘as Weigelis. Rusija serga 2014-07-31
George Weigel

Posovietinėje Rusijoje nebuvo Jozefo Tischnerio. Nebuvo tiesos sakymo. Nebuvo jokio tautos gerbiamo moralinio lyderio, kuris įvardytų tautinės kultūros negalavimus tam, kad ateitis būtų skirtinga nuo praeities. Mirusi sistema nebuvo palaidota.

Jovita Sandaitė. Laiškas iš Ramalos (4) 2014-07-31
Jovita Sandaitė

Paskutinės savaitės buvo visokios. Pilnos krūpčiojimų naktimis ir sutrikusio miego, liūdnų žinių ir pykčiu šiurpstančios odos. Nevilties ir mirties. Nežinios ir senkančio tikėjimo. Ir troškimo, kad viskas baigtųsi. 

Noah Efronas. Izraelio moralinė dilema (1) 2014-07-31
Izraelis

Galiausiai mes veikiausiai galime suprasti, kodėl šis karas yra toks liūdnas ir keliantis sumaištį daugeliui mūsų. Sumaištį, nes esame užtikrinti, jog privalome kovoti, tačiau tuo pat metu esame sugniuždyti šios kovos rezultatų.

Minint Pirmojo pasaulinio karo šimtmetį: penki istorikai, du klausimai 2014-07-30
Pirmasis pasaulinis karas

Minint Pirmojo pasaulinio karo pradžios šimtąsias metines, Laisvosios Europos radijo Balkanų tarnybos korespondentas Draganas Stavljaninas penkių įtakingų tą laikmetį tyrinėjančių istorikų paklausė apie šio tragiško įvykio priežastis ir galimas paraleles tarp tų metų įvykių ir to, kas mūsų pasaulyje vyksta šiandien.

Izraelio dilema: sunaikinti „Hamas“ ar pasiekti susitarimą? (15) 2014-07-30
Izraelis

Kol Palestinos išlaisvinimo organizacijos (PIO) delegacija, kurioje yra ir „Hamas“ bei „Islamo džihado“ atstovų, rengiasi keliauti į Kairą diskusijoms dėl paliaubų su Izraeliu, šios šalies ministrų kabinetas akivaizdžiai dar nenusprendė, ar iš tikro jie nori visiškai nuversti „Hamas“.

Vytautas Sinica. Biopolitika: mirtininkai sumokės už jūsų išdykavimus (6) 2014-07-30
Vytautas Sinica

Kas Lietuvoje sieja lytinio švietimo pamokas ir nutraukiamą finansavimą diabetu sergančiųjų vaistams?

Anne Applebaum. Kaip Rusija kontroliuoja Europą (4) 2014-07-30
Putinas

Kas yra blogiau? Prancūzija, siunčianti Rusijai laivą, kuris gali būti panaudotas prieš NATO sąjungininkes Baltijos ar Juodojoje jūroje? Ar Didžiosios Britanijos primygtinis noras naudotis teise plauti rusiškus pinigus per Londono finansines rinkas? 

Alanas Johnsonas. Laikas sugriauti mitą, kad Izraelio blokada atvedė prie „Hamas“ raketų (2) 2014-07-30
Kariai

Tai yra labai plačiai paplitęs klaidingas įsitikinimas: Izraelio vykdoma Gazos ruožo blokada atvedė prie to, kad „Hamas“ iš Gazos apšaudo Izraelį raketomis. Ir yra labai mažai žinoma tiesa: „Hamas“ iš Gazos ruožo leidžiamos raketos atvedė prie Izraelio vykdomos Gazos ruožo blokados.

Karo vaikai. Humanitarinė katastrofa Gazos ruože 2014-07-30
Gaza

Ahmedas yra karo vaikas ir kartu viena šio karo aukų. Prabėgus dešimčiai dienų nuo gimimo, jis prarado savo tėtį, senelius ir namus. Jo mama nežino, kas liko iš šeimos namų. Ji atsimena tik dulkes ir dūmus, tačiau bando pamiršti ir tai.

Bernardas-Henri Levy. Putino nusikaltimas, Europos bailumas 2014-07-29
Bernard Levy

Šio naujojo Lokerbio akivaizdoje galime klausti, ar mes Vakaruose tesugebėsime maldauti V. Putino suteikti „laisvą ir visišką“ priėjimą prie katastrofos vietos ir garantuoti „pilną bendradarbiavimą“ atgaunant palaikus?

Andrius Švarplys. Tauta versus Valstybė? (3) 2014-07-28
Konstitucija

Pati Konstitucinio Teismo liepos 11-osios nutarimo dvasia yra tokia, kad Konstituciją patvirtinusi Tauta daugiau nėra reikalinga.

Etgaras Keretas. Kitas Izraelio karas (4) 2014-07-28
IZraelis

Izraelio kariuomenė gali laimėti mūšius, tačiau taika ir ramybė Izraelio piliečiams gali ateiti tik politinio kompromiso dėka. 

Nerijus Maliukevičius: „Ukraina ir Vakarų šalys turėtų griebtis informacinio karo prevencijos“ (3) 2014-07-28
Nerijus Maliukevičius

VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoją dr. Nerijų Maliukevičių kalbina portalo „VU naujienos“ korespondentė Miglė Valaitienė.

Yishai Schwarz. Izraelio mirtina invazija į Gazą yra moraliai pateisinama (10) 2014-07-28
Gaza

Esame paliekami su paradoksu: moralė reikalauja iš Izraelio kovoti šį karą, tačiau užkerta kelią kovoti jį moraliai. Šiame konflikte racionalus mąstymas rodosi tampa bejėgis.

Eutanazijos Olandijoje reguliuotojas: „Buvome neteisūs“ (2) 2014-07-28
adata ir vaistai

Giminių spaudimas kartu su paciento rūpesčiu dėl savo artimųjų gyvenimo kokybės tam tikrais atvejais yra svarbus kreipimosi atlikti eutanaziją motyvas. 

Eric C. Miller. Ar anglų kalba taps valstybine JAV? (1) 2014-07-25
Laisvės statula, JAV

2012 metais tiek respublikonai, tiek demokratai savo rinkimų programose teigė, kad sieks anglų kalbos, kaip vienintelės oficialios kalbos, statuso.

Aurelijus Veryga. Jei meras tavo draugas... 2014-07-25
Aurelijus Veryga

Sakysite restoranas juk ne skylė kokia ir ne spirituotą alų pilstys, bet čia juk principo klausimas ar ne? O gal man reikėtų pabandyti paprašyti gauti licenciją prekiauti alkoholiu mero kieme?

Tammamas Azzamas: „Svajoju būti su sirais ir kurti jiems gatvės meną“ 2014-07-24
Tammam Azzam „Bučinys“

Šiandien Sirija yra tapusi mūšio lauku, tačiau būdamas siras daug geriau nei tarptautinė žiniasklaida suprantu, kas vyksta mano šalyje. Savo menu visada bandysiu perduoti tiesą.

Dalius Stancikas. Žaidimai su Konstitucija, arba Geriau žinanti liaudis (26) 2014-07-24
Dalius Stancikas

Niekiniai yra mažiausiai du Konstitucinio Teismo nutarimai – dėl piliečių šaukiamų referendumų ir valstybės tarnautojų algų sumažinimo, nes juos priimdami teisėjai pažeidė ir Konstituciją, ir bendruosius teisėjų etikos principus.

James Kalb. Neleiskime socialiniams inžinieriams apibrėžti „normalumo“ (8) 2014-07-23
Daudimai

Pripažinti autoritetą, reiškia pripažinti tam tikrą prigimtinės teisės pavidalą, įsitikinimą, kad pasaulis turi vidinę logiką. Šią logiką mums padeda atskleisti protas. Tačiau pro akis prasprūsta daugybė detalių...

« < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 > »

RENGINIAI

REKOMENDUOJAME

Sveikas, gyvenime knyga

Bernardinai.lt vyr. redaktoriaus Andriaus Navicko ir kunigo Kęstučio Dvarecko knyga „Sveikas, gyvenime“ – tai dar 2012 m. išleistos knygos „Sutemos tirščiausios prieš aušrą“ tęsinys.

vaikų Vilnius

Kad ir šaltoka, kad ir visai rudens pabaigoj, bet pasižvalgykim – ką nuveikti tikrai yra.

dsiciplina

Bausmės pagrindas – įsitikinimas, kad vaikai privalo patirti skausmą, jog išaugtų atsakingi, kad jiems reikia padaryti tam tikros žalos, jei norime nors kažko išmokyti. Tačiau tiesa ta, kad bausmė visada suveikia priešingai, nei kad siekėme.

Filmo „Stiprusis angelas“ kadras

Vilniuje vyko XIV Lenkų kino savaitė. Jos metu buvo rodomas ir režisieriaus Wojcecho Smarzowskio filmas „Stiprusis angelas“ pagal rašytojo Jerzy Pilcho romaną. Savaitraštyje „Literatūra ir menas“ publikuotas Barbaros Hollender pokalbis su režisieiumi. 

Tora

„Mūsų muziejus nėra dar viena įstaiga, skirta kalbėti apie Holokaustą. Esame daugiau nei aukos. Mūsų muziejus kalba apie gyvenimą“, – „The New York Times“ teigė koncentracijos stovyklą išgyvenęs Sigmundas A. Rolatas. 

Laisvės kovos rubrikos baneris sidebar