2014 m. liepos 23 d., trečiadienis

VISUOMENĖ » KOMENTARAI IR POKALBIAI

Liudmila Ulickaja: „Mes vėl šnibždamės virtuvėse“ (1) 2014-05-20
Rašytoja Liudmila Ulickaja

Žinoma rusų rašytoja Liudmila Ulickaja – viena iš tų, kuriuos Vladimiras Putinas gali drąsiai įrašyti į „nacional-išdavikus“. Skirtingai nei dauguma Rusijos piliečių ir Rusijos inteligentijos atstovų, ji nepalaikė Kremliaus agresijos Ukrainoje. 

EP rinkimai: balsuoti už šeimą (3) 2014-05-20
šeima

Parlamentas – vienintelė tiesiogiai renkama ES institucija – rengia teisės aktus, turinčius poveikį kasdieniam ES piliečių gyvenimui, taigi ir kiekvieno piliečio balsas EP rinkimuose yra svarbus. Rinkimuose kiekvienas galime balsuoti už šeimą ir jai palankią politiką.

Audris Narbutas. Vakarų valstybių silpnumas Ukrainos krizės akivaizdoje? 2014-05-19
Audris Narbutas

Rusijos agresijai Ukrainoje tebesitęsiant ir įvykiams galint pakrypti net ir pačia blogiausia kryptimi, kalbos apie Vakarų valstybių silpną poziciją netyla. Didžiuojuosi, jog Lietuva nepalieka Ukrainos žmonių vienų ir toliau aktyviai remia ukrainiečius. 

Anne Applebaum. Nacionalizmas yra būtent tai, ko reikia Ukrainai (2) 2014-05-19
Ukraina

Tai neturi stebinti, nes XIX amžiuje nė vienas nuovokus kovotojas už laisvę nebūtų įsivaizdavęs, kad galima sukurti modernią valstybę, jau nekalbant apie demokratiją, be kokio nors už viso to vykstančio nacionalistinio judėjimo.

Vaidas Jauniškis. Utopijos link 2014-05-19
Teatro kritikas Vaidas Jauniškis

Umberto Eco sako: kai teatre kyla gaisras, poeto rūpestis nėra užlipti ant kėdės ir skaityti eiles, o, kaip ir kiekvieno – paskambinti gaisrininkams. Dabartyje intelektualas niekuo neišsiskiria, tačiau jis tampa svarbus, kai kalbama apie ateitį...

Nerijus Mačiulis. Kodėl šveicarai referendume pasisakė prieš minimalaus atlyginimo didinimą? 2014-05-19
Prekės, bankas, pinigai, ekonomika, kainos,

Vargu, ar galima apkaltinti šveicarus empatijos trūkumu bei abejingumu mažiausiai uždirbančių asmenų perkamajai galiai ir gerovei. Labiau tikėtina, kad sprendimas buvo priimtas remiantis gilesnėmis ir pamatuotomis ekonominėmis įžvalgomis.

Z. Balčyčio ir D. Grybauskaitės požiūriai į šeimą (13) 2014-05-19
šeima

Galite palyginti abiejų kandidatų į valstybės vadovus nuomones į šeimos politiką.

Mykolas Drunga. Mokslas ir politika (1) 2014-05-19
Mykolas Drunga

Meskime žvilgsnį į klimato reikalus. Ir būtent į tai, ar esama pagrindo abejoti dėl kai kurių teiginių, kuriais politikos naudai spekuliuojama mokslu.

Lietuvos vyskupai: susimąstykime, kas mums atstovaus Europos Parlamente (11) 2014-05-19
ES vėliava

Lietuvos vyskupai, 2014 m. gegužės 8-9 dienomis susirinkę į plenarinį posėdį Birštone, priėmė kreipimąsi artėjančių Europos Parlamento rinkimų proga.

Antanas Gailius. Kaip aš nuskriaudžiau vaiką (5) 2014-05-19
Antanas Gailius

Imkime ir tiesiai pasakykime, ko mes bijome ir kokiomis mūsų baimėmis žaidžia nedori lošėjai. Bijome, kad, leidus Lietuvos piliečiams lenkams rašyti savo vardus lenkiškai, kada nors sulauksime ir Lenkijos pretenzijų į Vilniaus kraštą. 

Timothy Snyderis. Fašizmas grįžta į žemyną, kurį jis kadaise sugriovė (3) 2014-05-19
Snyder

Mes lengvai pamirštame, kaip veikia fašizmas: kaip ryški ir švytinti alternatyva pilkoms kasdienio gyvenimo pareigoms, kaip visiško ir akivaizdaus iracionalumo išaukštinimas prieš sveiką nuovoką ir patirtį.

Andrius Švarplys. Sistema ir prieštaravimai (1) 2014-05-17
Garliava po šturmo

 Modernios valstybės žodynas su teisiniais kodais buvo panaudotas įtvirtinti melą valstybės vardu – neskaidrius ir neteisingus teismų sprendimus. Visa tai tyliai stebėjo beveik visa inteligentija, beveik visas teisininkų luomas…

Vaida Spangelevičiūtė-Kneižienė. Ar Kristus mirė ir už juos? (2) 2014-05-16
Kalėjimas

Kas pastūmėja į nusikaltimą, ką išgyvena gyvybę kitam atėmęs žmogus, ką reiškia gyvenimas ir mirtis, – klausiu Laisvės atėmimo vietų ligoninės Pravieniškių padalinyje trijų nuteistųjų už žmogžudystes. 

Paradoksas – ne mes darome gera neįgaliems žmonėms, o jie mums 2014-05-16
Neįgaliųjų šventė

Protiškai neįgalūs žmonės turi vieną ypatingą, dievišką bruožą – niekada nemeluoja. Šiame pasaulyje, kur mokėjimas meluoti jau tampa profesija, gebėjimas būti savimi ir nemeluoti savo artimui yra didžiulė vertybė.

EP rinkimai. Andrius Navickas. Nepasiklyskime pažadų jūroje 2014-05-16
Andrius Navickas

Dar šeši sarašai, dalyvaujantys rinkimuose į Europos Parlamentą.

Diskusija. Šeima. Bažnyčia. Valstybė (4) 2014-05-16
šeima

Pagrindinis klausimas diskusijos dalyviams – kokios teisių ribos šiuo metu yra ir kokios turėtų būti tarp šeimos, Bažnyčios ir valstybės?

Investuotojų forumo direktorė: modernius darbo santykius reikia reguoliuoti iš naujo 2014-05-15
Rūta Skyrienė

Per pastaruosius dvidešimt metų darbo aplinka labai pasikeitė – suaktyvėjo globalizacijos procesai, padidėjo konkurencija, pereita nuo gamybos prie paslaugų, smarkiai kito technologijos.

Vytautas Kaladė: „Romas vi­sada buvo mūsų širdyse!“ (1) 2014-05-15
Kalantinės

1972-ųjų laisvės šauksmas: paskutinis Vytauto Kaladės žodis baudžiamojoje byloje dėl „kalantinių“ įvykių 1972 m. spalio 9 d.

 

EP rinkimai. Andrius Navickas. Kai žinai, kur eini, rečiau pasiklysti (16) 2014-05-15
Europos parlamentas

Liberalų vadovybė tikisi, jog valstybėje, kur krepšinis vadinamas religija, žmonės turėtų ne tik gerai žinoti, bet ir jausti dėkingumą lietuviško krepšinio rėmėjui A. Guogai.  Tačiau ar ne panašiai per praėjusius Seimo rinkimus mąstė ir V. Romanovas?

Vytautas Sinica. Disciplinuoti ir bausti 2014-05-14
Vytautas Sinica

Didžiosios Britanijos, Norvegijos, Švedijos bei kitų Europos valstybių piliečiai toliau susiduria su socialinių darbuotojų savivale atiminėjant iš šeimų neva skriaudžiamus vaikus. 

Šviesos blyksnis tamsoje: Romo Kalantos auka (14) 2014-05-14
Romas Kalanta

Šioje laidoje drauge su istorikais, kultūros bei politikos specialistais, anuometinių įvykių dalyviais mėginame ieškoti kalantinių ištakų, pažvelgti į tuometines Kauno realijas, subrandinusias 1972 metų pavasario daigus.

G. K. Chesterton. Išmintis ir orai 2014-05-14
lietus

Trumpai tariant, paprastame pastebėjime „puiki diena“ slypi didi draugystės idėja. Tai dar vienas tų įprastų, tačiau išmušančių iš vėžių dalykų. 

EP rinkimai. Andrius Navickas. Įvadinės pastabos (4) 2014-05-14
Navickas

Gegužės 25 dieną turėsime nuspręsti, kam patikėti 12 vietų Europos Parlamente. Į jas pretenduoja 250 politikų, atstovaujančių 10 sąrašų. Tad konkursas tikrai solidus – daugiau nei 20 pretendentų į vieną vietą.

Dalius Stancikas. Slaptas kairiųjų ginklas (15) 2014-05-13
Dalius Stancikas

Už D. Grybauskaitę balsavo apie trečdalis kairiųjų elektorato ir tai gali būti slaptas ir lemiamas kairiųjų ginklas antrajame rinkimų rate. Tačiau labai abejotina, kad jie sugebės juo pasinaudoti.

Viktoras Davis Hansonas. Kas motyvuoja Vladimirą Putiną? 2014-05-12
Putinas

Argi Rusija neturi pakankamai žemės savo mažėjančiam gyventojų skaičiui? Ar ten nėra pakankamai naudingųjų iškasenų, medienos, dujų ir naftos V. Putino kleptokratams?

Išmetamas maistas – ne privataus verslo reikalas, o viešasis interesas (1) 2014-05-12
prekybos centras

Jeigu patys ir neišmetame maisto produktų, o juos išmeta prekybininkai arba maitinimo įstaigos, mes vis tiek už tai sumokame – nuostoliai įskaičiuojami į bendrą maisto produktų kainą.

Donatas Puslys. Laimė, kad pažįstu tuos „kvadratukus“ (5) 2014-05-12
Donatas Puslys (maža foto)

Lengviausia ištarti, kad, girdi, visi jie ten vienodi, visi jie ten kalti ir nenoriu turėti su tuo nieko bendro. Tačiau neapykanta visada yra pavojinga, ypač, jei ji yra nukreipiama į visą tautą.

Andrius Navickas. Apie laimėtojus ir nevykėlius (24) 2014-05-11
Andrius Navickas

D. Grybauskaitė ir toliau išlieka rinkimų favorite. Tačiau tikraisiais laimėtojais derėtų vadinti Z. Balčytį ir N. Puteikį.

Edis Kalebas. Dar kartą apie grafičius ir dešimties pirštų klausimą 2014-05-10
graffiti Vilniuje

Apibendrinant galima teigti, jog šiandien nuo savivaldybių, policijos, piliečių ir visuomeninių organizacijų vienybės ir ryžtingumo priklausys ar pasieksime virsmo tašką kovoje už švarų miesto veidą. 

Birutė Garbaravičienė. Senos naujos pamokos (1) 2014-05-10
Birutė Garbaravičienė

Kai tenka posėdžiauti Lietuvos žurnalistų sąjungos V.Kudirkos premijos kandidatūrų svarstybose, vis nepalieka mintis apie šventinio fasado ir kasdienybės kontrastus.

Kęstutis K. Girnius. Maceinos „Tautinis auklėjimas“ 2014-05-09
Antanas Maceina

Praėjusį mėnesį pirmą kartą perskaičiau Antano Maceinos knygą Tautinis auklėjimas (toliau TA). Šis beveik 300 puslapių darbas, Maceinos daktaro disertacija, išvydo pasaulio šviesą prieš 80 metų.

Geopolitikos sugrįžimas? (1) 2014-05-08
Ukraina

Walterio Russello Meado teigimu, gali būti, jog istorijos banga ritasi link liberalios demokratijos bei kapitalizmo, o istorijos saulė leidžiasi už kalnų, tačiau net ir ilgėjant šešėliams tokie kaip Putinas toliau žirglioja pasaulio politikos scenoje.

Liudvikas Jakimavičius. Prezidentė ir mergaitės (11) 2014-05-08
Liudvikas Jakimavičius

Žiniasklaida ir atsakingos tarnybos pasitvarkė, kad ta Lietuvai ir Prezidentei garbės nedaranti Garliavos mergaitės istorija būtų patraukta iš avanscenos į užkulisius ir užklota sacharininiais TV klipais bendriausiu pavadinimu „Prezidentė ir vaikai“. 

Sergejus Kanovičius. Du seneliai ir Pergalės diena (1) 2014-05-08
Sergejus Kanovičius

Amžiną atilį visiems žuvusiems ir nukentėjusiems dėl dviejų monstrų - rudo ir raudono- Viešpatie, duok

Intelektualai kviečia priešintis dvasinei savinaikai (7) 2014-05-08
paroda "Lietuviais esame mes gimę"

Pribrendo laikas ryžtingai atmesti neatsakingą, patologišką ir komercializuotą “išsilaisvinimą” iš istoriškai patikrintų civilizuotumo, padorumo ir žmoniškumo normų.

Adamas Michnikas: Krymas Putinui taps tuo, kuo Miloševičiui tapo Kosovas 2014-05-08
Adamas Michnikas

Ir gali taip nutikti, jog Putino Rusijai Ukraina taps tuo, kuo sovietinei Rusijai buvo tapęs Afganistanas. Rusija nusilauš dantis, ir Krymas įstrigs jai skersai gerklės kaip Kosovas Slobodanui Miloševičiui.

Jonathan Sacks. Septyni žydiškos lyderystės principai (3) 2014-05-08
Tora

Frazė „žydiška lyderystė“ yra dviprasmiška. Ji reiškia žydų lyderystę, tačiau taip pat reiškia ir lyderystę žydišku būdu, remiantis judėjiškais principais ir vertybėmis. Pirmasis dalykas yra dažnas, antrasis – retas...

Gintaras Aleknonis. Žodžio ir minties laisvės baimė demokratinėje valstybėje (5) 2014-05-07
Gintaras Aleknonis

Šiandien prisimename tą dieną, kai prieš šimtą dešimt metų lietuvių tauta atgavo teisę į raštą.  Anuomet Prūsų Lietuvoje leistų ir slapta į Didžiąją Lietuvą knygnešių gabentų laikraščių redaktoriai ginčijosi, ar verta pasinaudoti tokia caro malone.

Darius Vilimas.Tiesos akimirka (vėlyvojo Atvelykio mintys) 2014-05-07
Ukraina

O su Ukraina nebus gerai. Labai gaila, bet jau susiformavo visos prielaidos vidaus karui. Kijeviečiai turi savo Maidano kankinių šimtinę, jų oponentai - Odesos aukas. Kas sustabdys smurtą, kai aplink vien pyktis ir noras atkeršyti? 

Jo Nesbo. Mano mielasis kerštas (1) 2014-05-07
Nesbo

Keršto motyvas teisėje buvo lėtai nustumtas į antrą planą ir pakeistas mažiau emocionaliais, racionalesniais ir moraliai viršesniais motyvais, tokiais kaip atgrasantysis bausmės poveikis, piliečių saugumas ar galimybė nusikaltėliams pasitaisyti.

« < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 > »

REKOMENDUOJAME

Dainius Pavalkis

Dėkoju už diskusijos iniciatyvą. Džiaugiuosi, kad švietimo reikalai rūpi vis didesnei mūsų visuomenės daliai. Mėginsiu ne tiek polemizuoti, kiek atsakyti į svarstomus klausimus.

Caritas, benamiai gyvoji biblioteka „Benamystė iš arti“.

Mano vardas Solveiga. Man 30 metų. Mamai, kai ji mirė, buvo vos 23-eji, o man 2 metukai. Savo mamos neprisimenu. Brolis ir sesuo pasakojo, kad ji buvusi labai gera, bet gėrė. Kai laukėsi manęs, dažnai išgerdavo. 

Linas Kukuraitis

Paslaugos vargstantiems dažnai yra šaltos, anonimiškos, jos neguodžia. Mes svajojame apie buvimą kartu, apie artumą. Svajojame, kad tai taptų žmonių vis didesnio įgalinimo erdvė. 

Borisas Akuninas

Man sunku ir labai nejauku būti šalyje, kur taip įsigalėjo šovinizmas ir ura-patriotizmas. Kai vykau iš Maskvos į Berlyną, grožėjausi Kutuzovo prospekte kabinamais reklaminiais skydais, kuriuose opozicija vaizduojama kaip velniai.

Thomas Hylland Eriksen

Visuomenės, pasak antropologo iš Oslo, pasidalijusios – vieniems gerai gyventi situacijoje, kai imigrantai atvyksta ir tampa šalies dalimi, o kiti mano, jog tauta turi būti etniškai gryna. 

Laisvės kovos rubrikos baneris sidebar