2014 m. rugpjūčio 27 d., trečiadienis

VISUOMENĖ » KOMENTARAI IR POKALBIAI

Bernardinai.lt archyvas. Andrius Navickas. Atminties žaizdos: okupacija ir trėmimai (2) 2014-06-14
Tremtis vaikų akimis

Tai nepatogios dienos tiems, kurie mums pasakoja apie patogų ir sotų sovietmetį. Net jei jis ir buvo geras nedidelei visuomenės daliai, šis patogumas buvo suręstas ant tų, kurie netiko kurti šviesų komunistinį rytojų, kaulų.

 
Anne Applebaum. Paskutinė demokratinė pasaulio taurė? 2014-06-13
futbolas

Paskutinės dienos prieš kiekvieną didžiausią pasaulinio lygio sporto turnyrą visada primena laiko patikrintą ritualą. Likus keliems mėnesiams, stadionai yra neparengti, o viešbučiuose nėra karšto vandens. Greitkeliai primena dulkėtus kelius, o atletai neturi kur miegoti. 

„Farenheitas 1989“: Kaip Kinija siekia ištrinti atsiminimus apie Tiananmenio žudynes 2014-06-13
Tiananmenio žudynių minėjimas Honkonge

Prieš 25 metus Kinijos kariuomenė brutaliai numalšino protestus Tiananmenio aikštėje. Iki pat šios dienos Pekinas pasitelkia spaudimą, cenzūrą ir pinigus tam, kad nutildytų visus bandymus paminėti šią išskirtinę datą.

„Mes tave pričiupsime“: kaip kraujo kerštas Albanijoje sužlugdė berniuko gyvenimą 2014-06-13
Ginklai

„Pralietas kraujas turi būti atpirktas pralietu krauju“ – tai yra ediktas iš Kanuno – XV amžiuje sudaryto albaniškų tradicinių papročių rinkinio. Tai yra paralelinė teisingumo sistema, pastatyta ant garbės, kaltės ir keršto. 

Algimantas Katilius. Tremtinio užrašai 2014-06-13
Algimantas Katilius. Tremtinio užrašai

Kelionės pradžioj visi ėjo tylėdami, visi skendėjo savo mintyse, atsisveikindami su savo kraštu... Mus palydėdavo smalsūs žvilgsniai, bet neužkalbino niekas. Kaliniai prisiminė savo namus, namiškius. Ir aš prisiminiau Mamą, fermą, točką...

Dalius Stancikas. Jums nesinori šaukti? (16) 2014-06-12
Dalius Stancikas

Kodėl mes vis dar didžiuojamės savo pergale prieš vokiečius Žalgirio mūšyje, jei po 600 metų taip pakniūbstom skubame ištirpti kitame, tiesa, šįkart taikiame Vokietijos įsigalėjimo projekte – į vieną valstybę formuojamoje Europos Sąjungoje?

Vitalijus Portnikovas. Kaliningrado koridorius (1) 2014-06-12
geležinkelis

Tačiau Kremliaus kova su Vakarais neturi baigtis, nes ji populiari pačioje Rusijoje, o kraugeriškų Vakarų mitas labai patogus V. Putinui. Jis padeda nukreipti dėmesį nuo sunkių Rusijos ekonominių problemų.

Buvęs JT specialusis pasiuntinys: „Sirija taps dar vienu Somaliu“ (6) 2014-06-12
Sirija, Homso provincija

Beveik dvejus metus Lakhdaras Brahimis darbavosi siekdamas atnešti taiką į Siriją. Tačiau gegužės mėnesį specialusis Jungtinių Tautų pasiuntinys atsistatydino. Su „Spiegel“ žurnalistu L. Brahimis kalbėjo apie Sirijos prezidento Basharo al-Assado kietakaktiškumą, Vakarų klaidas ir pavojus, keliamus islamo radikalų.

Meschetinai – iki šiol negrįžę namo (1) 2014-06-12
meschetinai

1944-ųjų lapkritį Stalinas planavo pulti Turkiją. Kad išvengtų galimos „penktosios kolonos”, jis įsakė deportuoti į centrinę Aziją apie 120 tūkst. mechetinų, kurie gyveno Pietų Gruzijoje ir buvo įtariami turintys saitų su Turkija.

Ką reiškė R. Reagano žodžiai Rytų europiečiams? 2014-06-12
Reiganas

Ar R. Reagano kalba, pasakyta prie Brandenburgo vartų 1987 metų birželį, turėjo kokį nors poveikį, ar ji ką nors reiškė?

Ainė Ramonaitė. Lietuva europėja 2014-06-11
Ainė Ramonaitė

Kas man buvo įdomiausia šiuose rinkimuose – kaip elgsis rinkėjai, kai pasiūloje šį kartą nebuvo naujos partijos, kuri būtų matoma kaip galinti pereiti per barjerą. Tarp Lietuvos rinkėjų yra nemaža dalis žmonių, kurie tiesiog kaskart balsuoja už „naujienas“.

Ką „The New York Times“ naujovių ataskaita sako apie skaitmeninių naujienų būklę (ir ateitį) 2014-06-11
Skaitmenine ziniasklaida

Mėginimai išlaikyti pusiausvyrą tarp spausdintų ir internetinių leidinių buvo didžiausias iššūkis naujienų kompanijoms nuo pat internetinių žinių žanro gimimo pradžios.

Kaip Edinas Džeko suvienijo Bosniją 2014-06-10
Edinas Džeko

„Manchester City“ ekipos žvaigždė išgyveno siaubingą vaikystę apsiaustį kentusiame Sarajevo mieste ir tapo vienu geriausių futbolo žaidėjų. Dabar susiskaldžiusi ir potvynių nuniokota šalis susivienijo, kad palaikytų Ediną Džeko ir jo komandos draugus Pasaulio futbolo čempionate, Brazilijoje.

Gabrielius Landsbergis. Ko nori iš politikų „facebooko“ karta? (6) 2014-06-09
Gabrielius Landsbergis

Apie tai, kodėl socialdemokratai pralaimėjo, savo nuomonę pareiškė jau praktiškai visi. Vis dėlto tiksliausiai situaciją apibūdino tie, kurie pasakė, kad ši partija vis labiau tolsta nuo laikmečio dvasios.

Ukrainos Maidanas ir Prezidento rinkimai 2014-06-09
Kijevas šiandien

Ukrainai reikalingi aiškūs sprendimai dėl artimiausios ateities, dėl Rytų Ukrainos. Manyčiau, kad šis prezidentas gebės vykdyti teigiamas permainas ir esmingai išspręsti krizę Ukrainoje

Laurynas Kasčiūnas. M. Le Pen iškilimas – protestas prieš Europą, kuri tolsta nuo tradicijos (6) 2014-06-09
Kasčiūnas

M. Le Pen – protestas, o ne receptas ar alternatyva šiandienei Europai. Tai netgi gali būti paskutinis skambutis permąstyti tolesnę Prancūzijos, o kartu ir visos Europos raidos kryptį.

Alytaus pilietinis judėjimas tarė: „Mes ateinam” (2) 2014-06-09
Alytus ir mes ateiname

„Mes ateinam“, – taip Judėjimo nariai į pikniką-sueigą kvietė visus, norinčius pabendrauti, išsakyti savo nuomones ar sumanymus, pabūti drauge.

Kęstutis K. Girnius. Teisė atsiskirti 2014-06-09
Kęstutis Girnius

Vis daugiau tautų ir žmonių grupių ketina pasinaudoti teise atsiskirti ir sukurti savo nepriklausomą valstybę. Rugsėjį Škotijoje vyks referendumas dėl išstojimo iš Didžiosios Britanijos, Katalonijoje lapkritį – dėl atsiskyrimo nuo Ispanijos. 

Donatas Puslys. Per futbolą mokiausi pažinti pasaulį ir save 2014-06-09
Donatas Puslys

Dabar juokaudamas galiu tik tarti, kad esu toks, koks esu, tik todėl, jog didžiausia mano gyvenimo svajonė taip ir liko neįgyvendinta. Tačiau galiu teigti ir priešingai: šiandien esu toks tik todėl, kad žaidžiau futbolą, kuris leido man geriau pažinti patį save, mokė būti komandoje, mokė laimėti ir pralaimėti.

Kada slaugymas tapo žudymu (8) 2014-06-07
Nacių laikų medicinos seserys

Nacių gydytojų veikla tapo išsamiai dokumentuota medicinos etikos pamoka. Tačiau ką mes žinome apie medicinos seseris ar slauges, asistavusias jiems?

Vokiečių pralaimėjimą Normandijoje lėmė ir pripučiami tankai bei medžiaginiai lėktuvai (1) 2014-06-06
Išsilaipinimas Normandijoje

Prieš 70 metų Normandijoje išsilaipino pirmieji sąjungininkų kariuomenės daliniai ir pradėjo Vakarų Europos išvadavimą nuo nacių okupacijos. Iki šiol ši operacija laikoma didžiausia ir sudėtingiausia invazija iš jūros per visą karo istoriją.

Remigijus Šimašius. Karo Ukrainoje pamokos apie korupciją (1) 2014-06-06
Remigijus Šimašius

Stebime įvykius Ukrainoje ir kai kas vis dar atrodo sunkiai suprantama. Kas trukdo Ukrainai efektyviai apsiginti nuo Rusijos ir vietinių teroristų? Kokias silpnas vietas išnaudoja puolantieji nepriklausomą Ukrainą ir jos piliečius?

Europoje tebėra milijonai neraštingų žmonių 2014-06-06
 romų švietimas

Europoje vis dar yra daugybė žmonių, kuriems pradinis išsilavinimas ir raštingumas nėra savaime suprantamas dalykas. Daugelis šių žmonių priklauso Europos romų bendruomenėms.

Kęstas Kirtiklis. Apie viešąjį kalbėjimą (3) 2014-06-06
Kęstas Kirtiklis

Kokia asociacija jums kyla išgirdus žodžių junginį „pasakyti kalbą“? Tostai? Laidotuvės? Jubiliejai? Ceremonijos? Pamokslai? Mitingai? Politika? Galbūt ir klystu, bet man dingojasi, kad daugeliui visų pirma iškyla būtent pastaroji.

Joseph Stiglitz. 1 proc. problema (15) 2014-06-06
Joseph Stiglitz

Kol turtingieji tampa vis turtingesni, didelė dalis kitų, net ir viduriniajai klasei priklausančių amerikiečių, nesugeba išlaikyti gana aukštai iškeltos gyvenimo lygio kartelės, jau nekalbant apie jos pasiekimą ar peršokimą. 

Andrius Navickas. Kiekviena dovana kartu yra iššūkis ir atvirkščiai 2014-06-06
Navickas

Statyti riboženklius interneto platybėse yra sunku. Ypač jei nori ne tik atsitverti sau nedidelį plotą, o bandai kuo plačiau dalintis, ne tik kalbėti, bet ir girdėti kitus

Donatas Puslys. Kartu su Le Pen į prarają! O gal metas atsikvošėti? (2) 2014-06-06
Donatas Puslys

Bernardinai.lt pasirodęs „Der Spiegel“ interviu su Le Pen galiausiai turėjo išsklaidyti visas iliuzijas dėl to, kad Nacionalinio fronto pergalė gali būti kuo nors naudinga Lietuvai ar Europai. 

Zita Šličytė. Santuokos unikalumas ir falsifikacija (32) 2014-06-05
santuoka

Kadangi tiktai vyro ir moters susivienijimas garantuoja žmonių giminės išlikimą, skirtingos lyties asmenų santuoką prasminga remti. Kitokie, negyvi, tos pačios lyties asmenų dariniai neturi pagrindo reikalauti valstybės ir visuomenės globos bei apsaugos.

Interviu su Marie Le Pen: nenoriu tos europinės Sovietų Sąjungos (11) 2014-06-05
Marine Le Pen

Specialiai leidiniui „Der Spiegel“ duotame interviu Prancūzijos Nacionalinio fronto lyderė Marine Le Pen kalba apie savo vadovaujamos partijos pergalę Europos Parlamento rinkimuose, Vokietijos dominavimą Europos Sąjungoje ir savo palankumą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

Čekijos prezidentas: „Būtina atvirai įvardyti žmonių civilizacijos priešus“ (7) 2014-06-04
Milošas Zemanas ir Karelas Schwarzenbergas

Vienintelė nepriklausomybės šventė, kurios niekada negaliu praleisti, yra Izraelio, žydų valstybės, nepriklausomybės diena. Yra ir kitų tautų, su kuriomis mus sieja tos pačios vertybės, ar tai būtų laisvi rinkimai, ar laisvos rinkos ekonomika, tačiau niekas negraso šių valstybių ištrinti iš žemėlapio.

Dalius Stancikas. TIE-SOS (22) 2014-06-04
Dalius Stancikas

N. Venckienę išbraukus iš Seimo narių, bus galima tyliai numarinti visas jai iškeltas bylas, o šią kraupią, žmogžudystėmis, pedofilija ir skausmu iš abiejų pusių persunktą tragediją bei visišką teisėsaugos fiasco nuskandinti šiurpiuose ganduose.

Bulgarija: tarp Rytų ir Vakarų 2014-06-04
Bulgarija

Europos diplomatai nuogąstauja, kad Bulgarija tapo silpnąja grandimi, kai kalbame apie nuoseklią poziciją Rusijos atžvilgiu.

Ar Ispanijai tikrai reikia karaliaus? (1) 2014-06-04
Ispanijos karalius

Juanas Carlosas padėjo nuslopinti fašizmą. Tačiau Ispanijos jaunimui tai yra labai tolima praeitis.

Vladimiras Bukovskis. Entuziazmas „Krymas mūsų“ gyvuos ilgiausiai pusmetį (5) 2014-06-04
Ukraina

Sovietų disidentas Vladimiras Bukovskis „Громадському радіо“ (Ukraina) duotame interviu kalba apie Rusijai kylantį pavojų, kurį sukėlė Krymo aneksija

Romai – nei pro rožinius, nei pro kriminalinius akinius (3) 2014-06-04
Romai

Narkotikų problemos neneigia ir su Kirtimų taboro romais dirbantys tautiečiai. Problema reali, tačiau skaitant pranešimus žiniasklaidoje galima susidaryti labai išpūstą vaizdą.

25 metai po Tiananmenio aikštės žudynių: istorijos pamokos apie Kinijos komunistų partiją 2014-06-03
Tiananmenio įvykiai

Naktį iš birželio trečios į ketvirtą, 1989-aisiais, Kinijos armija kruvinai susidorojo su šimtais, gal net tūkstančiais protestuotojų Pekino Tiananmenio aikštėje.

Donatas Puslys. Ar Lenkija mums priešė? Ne, sesė (4) 2014-06-03
Donatas Puslys

Privalome darbuotis dėl to, kad Lietuvos lenkai jaustųsi visateisiais mūsų valstybės piliečiais, kad priimtų šią šalį kaip savo tėvynę, kurioje jie gali puoselėti ir plėtoti savo kultūrą. Nuo to tapsime tik turtingesni.

Rimantas J. Dagys. Laikas apginti mūsų motinų garbę (7) 2014-06-03
Dagys

Manau, kad atėjo laikas apginti mūsų mamų garbę dabar ir neleisti iš jų viešai tyčiotis, kaip tai daro pseudo modernūs „kitokių“ santuokų ar „modernaus“ gyvenimo būdo apologetai.

Andrius Navickas. Rinkimų atradimai ir praradimai (9) 2014-06-03
Navickas

Atslūgus pirmajai politinių emocijų bangai po Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų, pabandykime pažvelgti, kaip ir kiek jie pakeitė Lietuvos politinį kraštovaizdį.

 
Turkija – vis dar demokratijos kelyje? 2014-06-02
Turkija

Nors Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas yra linkęs į autoritarizmą, šalis vis dar demokratijos kelyje, rašo ekonomistas Daronas Acemoglu žurnale „Foreign Affairs“.

« < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 > »

REKOMENDUOJAME

Antikinė skulptūra

1900 metais daugelis Vakarų gyventojų jautė didžiulį pasididžiavimą savo civilizacija. Šiandien šio jausmo nebeliko. Kodėl? Mūsų nuomone, priežasčių reikia ieškoti ne išorėje, bet viduje.

Kimštas

Prieš keturis dešimtmečius, gūdžiais sovietinės okupacijos metais, Vilniuje mirė dvasinių ir fizinių kančių palaužtas Jonas Kimštas – vienas iš pagrindinių ginkluoto antisovietinio pasipriešinimo organizatorių Rytų Aukštaitijoje, Vytauto apygardos ir Karaliaus Mindaugo srities partizanų vadas.

visos rugpjūčio knygos vaikams

Nauji mokslo metai jau visai čia pat. Kiek knygų per vasarą perskaitė jūsų vaikai? – šį klausimą, turbūt, išgirsite iš lietuvių kalbos mokytojos, klasės auklėtojos ar bibliotekininkės. Gal ir gerai – tai priverčia vis ir vis galvoti apie knygas, rinktis, ieškoti man, mano vaikui tinkančios, įtraukiančios, sujudinančios knygos...

Leonidas Donskis

Baltijos kelias, kuris įvyko prieš 25-erius metus, man regis, buvo vienas iš labai svarbių europinių įvykių. Gal šiandien mums atrodo, kad jis yra truputėlį paženklintas ano meto dalykų, kurie senstelėję

Rašytojas Etgaras Keretas

Empatijos jausmas ir kritinis mąstymas – Izraelio rašytojo Etgaro Kereto manymu, šie elementai visada grindė judėjiškos kultūros vertybinį pamatą. Šiame pokalbyje jis pasakoja apie susiskaldžiusią Izraelio visuomenę, išnykusį debatų meną ir fundamentalistų cinizmą.

Laisvės kovos rubrikos baneris sidebar