2006 03 16

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Rytis Juozapavičius. Vyriausybė kurčia pilietinių organizacijų balsui

Politiniam elitui deklaruojant skaidrumo siekį skirstant Europos Sąjungos (ES) lėšas, konkretūs pilietinių organizacijų pasiūlymai kai kurių šalies institucijų yra tiesiog ignoruojami.

„Mums susidarė įspūdis, jog Vyriausybei mūsų pasiūlymas nepatinka ir ji nenori bendradarbiauti su nevyriausybininkais. Neleidžiama jiems patikrinti, ar tikrai veikiama skaidriai“, – trečiadienį interviu „Bernardinai.lt“ tvirtino „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) direktorius Rytis Juozapavičius, paklaustas, kodėl į nevyriausybinių organizacijų pasiūlymus dėl skaidraus ES lėšų Ministrų kabinetas visai nereagavo.

Pasak R. Juozapavičiaus, Finansų ministerijai buvo išsiųsti du laiškai – pirmasis dar lapkričio mėnesį, antrasis – sausio pabaigoje. Tačiau, TILS direktoriaus tvirtinimu, iš minėtos ministerijos nebuvo gautas net atsakomasis laiškas.

„Jie iš viso nieko neatsakė. Tiesiog ignoravo mus, tarytum mūsų nė nebūtų“, – sakė R. Juozapavičius.

Tačiau pilietinių organizacijų pasiūlymas reakcijos sulaukė iš Seimo. Trečiadienį Seimo Pirmininko Artūro Paulausko kabinete įvyko parlamento vadovo ir pilietinių organizacijų atstovų susitikimas.

Susitikimo metu A. Paulauskui buvo įteikta Lietuvos pilietinių organizacijų peticija, reikalaujanti užtikrinti viešą, sąžiningą ir veiksmingą ES struktūrinių fondų paramos panaudojimą, bei šią peticiją remiančių 41 506 piliečių parašai.

R. Juozapavičiaus teigimu, Seimo vadovui buvo pristatyti konkretūs pilietinių organizacijų pasiūlymai, kaip būtų galima skaidriau ir efektyviau, remiantis ne grupiniais, bet nacionaliniais interesais, Lietuvai įsisavinti ES paramą.

Anot jo, vienas iš dalykų, kuris buvo akcentuotas A. Paulauskui, buvo aiškiai deklaruojami ES paramos tikslai bei planuojami pasiekti rezultatai.

„Nes, kol visi dalykai yra ambivalentiški ir tiesiog teigiama, kad ES paramos tikslas yra padėti Lietuvai, politinio elito draugų projektai yra labai tinkami tokiems prioritetams. Jeigu nėra tikslių siekinių, kas daroma už gaunamus ES pinigus, tuomet politinis elitas gali savo draugų projektus įvardinti kaip tokius, kuriems reikia skirti ES paramą“, – dėstė R. Juozapavičius.

Anot jo, be aiškių siekinių reikalavimo, buvo pažymėta ir tai, jog žinių visuomenei bei žmogiškųjų išteklių prioritetams įgyvendinti reikia skirti kur aks daugiau dėmesio, kad daugiau ES paramos turėtų būti išleista švietimui, mokslo infrastruktūrai.

Kaip teigė R. Juozapavičius, Seime taip pat buvo pasiūlytos skaidrumo priemonės: sąlygų sudarymas socialiniams, ekonominiams, regioniniams partneriams dalyvauti diskusijose dėl prioritetų skirstant europinius pinigus.

TILS direktoriaus manymu, kitas svarbus dalykas, siekiant kuo daugiau skaidrumo skirstant lėšas skirstyme –aiškių taisyklių reglamentavimas nevyriausybininkams deleguojant atstovus į projektų atrankos komitetus (PAK).

Pasak R. Juozapavičiaus, Seimo irmininkas pilietinių organizacijų pasiūlymus įvertino teigiamai ir tvirtino tikįs, jog Seimas priims nutarimą, kuris remtų pateiktus pasiūlymus skaidriai, viešai, argumentuotai svarstyti ES struktūrinių fondų paramos panaudojimo prioritetus 2007-2013 metams.