2007 01 06

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

„Vakar tebūnie šiandien“: filmas apie dailininką V. Kosmauską

Vygantas Kosmauskas gimė 1960 m. rugsėjo 24 d.(tą pačią dieną, kaip ir mama) Panevėžyje, teatralų šeimoje. Jo tėvai – žinomi to meto Panevėžio dramos teatro aktoriai – Henrika Hokušaitė ir Stepas Kosmauskas. Vygantas – antras vaikas, šeimoje jau bėgiojo sesuo Margarita. Teatralų atžalų vaikystė visuomet skiriasi nuo kitų vaikų pasaulio, nes ji būtinai sukdavosi tik teatre ir su teatru. Aktorių vaikai brangino bendravimą su tėvais, nes juk taip retai visi būdavo kartu. Gal todėl ir patys aktoriai vertindavo kiekvieną bendravimo minutę, gal todėl teatre vykdavo ypač smagios kalėdos vaikams… Teatro vaikai žinojo visus spektaklius, teatras jiems buvo antrieji namai, kol tėvai repetuodavo. Labai dažnai aktorių vaikai vaidindavo trumpuose epizoduose, o tolesnį gyvenimą susiedavo su teatru. Turbūt ir Vygantas galėjo pasukti tėvų pramintu taku, nes dar būdamas vaikas filmavosi kine, vaidino teatre, baigė Juozo Miltinio vadovaujamą teatro studiją. Bet pasiriko dailę, nes piešė jis kitaip nei visi vaikai, jis matė kitaip spalvas, jis jautė tai, ko kiti – ne.

1986 m. V. Kosmauskas baigė Vilniaus dailės institutą, scenografijos specialybę. Diplominis scenografo darbas įgyvendintas Kauno akademiniame dramos teatre – tai J. Grušo „Herkus Mantas“. Sugrįžęs į Panevėžį, dalyvavo visose dailininkų parodose kaip grafikas, kūrė plakatus, programas įvairiems Lietuvos teatrams. Kaip scenografas ir kostiumų dailininkas dirbo Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio dramos teatruose. Vygantas sukūrė visą reklaminę vaizdo medžiagą keramikų simpoziumui Panevėžyje; vykusiems džiazo festivaliams; dainų šventėms.

1994 m. dailininkas išrinktas dalyvauti simpoziume Austrijoje „Knyga-menas“. Jo sukurta autorinė knyga „Metamorfozės“ neturėjo sau lygių. Tai unikalus meno kūrinys, kuriam vis nelemta išvysti dienos šviesos – neatsiranda lėšų.

1996 m. – paskutinė V. Kosmausko personalinė paroda Galerijoje 20. Tai tapo išskirtine galimybe pamatyti dailininko darbus visiems jį mylėjusiems ir pažinojusiems.

Panevėžio J. Miltinio dramos teatre V. Kosmauskas kūrė scenografiją 11 spektaklių, paskutinis darbas –  2001 m. Urs Widmer „Top dogs, arba Bedarbių aukštuomenė“, rež. P. Stoičevas. Kaip viena darni kūrybinė komanda dirbo su režisieriumi Rimantu Teresu, statydami Ž. B. Moljerą. V. Kosmausko scenografija išsiskiria estetiškumu ir minimalizmu, jis jautė spektaklio pulsą ir esmę.

Dailininkas paliko išskirtinai filosofiškų grafikos darbų, kuriuose fiksuojama esybės vizija ir metamorfozės. Jo kūryba – optimistinė, skatinanti gyventi apmąstant… Vienas dailininkas apie Vyganto darbus pasakė: „Jis tapė oru…“ Šiandien dailininko darbai puošia jo draugų namų erdves, dalis kūrinių sukaupta kavinėje „Kranto 12“. Turbūt nesuklysime pasakę, kad dailininkas, nustebinęs savo kūryba visus jį pažinojusius, niekada nesulaukė deramo įvertinimo, o gal ir nenorėjo… Gaila, bet šiandien dar neturime jo darbų albumo, kurio jis tikrai nusipelno.

V. Kosmauskas, padovanojęs visiems jį pažinojusiems meilės ir gėrio glėbį, paliko mus Teatro dienos išvakarėse – 2001 m. kovo 26-ąją tą pačią dieną, kaip ir tėvas). Liko darbai ir atminimas, kuris kasmet, per Vyganto gimtadienį, surenka jį pažinojusius draugus į dailininko pamėgtą  kavinę.

Liko ir viltis, kad kada nors vartysime V. Kosmausko grafikos ir piešinių albumą.

Videofilmas „Vakar tebūnie šiandien“ – tai prisiminimas apie draugą, dailininką scenografą Vygantą Kosmauską ir jo šeimą. Filmo autorius – Jonas Čergelis.