2007 06 05

bernardinai.lt

Bitutė

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Psichologė Kristina atsako į vaikų klausimus

Kaip lengviau pritapti naujoje draugijoje, pavyzdžiui, išvykus į stovyklą? (klausia Marta iš Vilniaus)

Lengviausia, kai būna pažįstamų, geranoriškų ar bent jau neutralių žmonių. Gal į stovyklą, Marta, susitarėte važiuoti kartu su drauge, pusbroliu ar kaimynu? Jei būtum visai viena, pradžioje geriausia apsižiūrėti, kas per žmonės susirinko, ir pagalvoti, su kuriais norėtum artimiau susipažinti. Visuomet padeda gera nuotaika, šypsena, paslaugumas, mandagumas. Bandymas pritapti prasideda nuo pasisveikinimo ir prisistatymo. Matai kokį nedrąsų žmogelį, prieini, džiugiai pasisveikini, prisistatai, paklausi kuo jis vardu – ir jūs jau dviese, jau smagiau. Jei lindėsi kampe, užsidariusi kambaryje, stoviniuosi atokiai ir lauksi, kol tave pastebės, gali ir nepasisekti. Kartais praverčia mokėjimas pasakoti linksmas istorijas, anekdotus, žaisti įdomius žaidimus. Ne mažiau vertingas ir gebėjimas klausytis, ypač kai pasakotojų netrūksta. Sėkmės!

Nenoriu važiuoti pas močiutę, nes mieste mano geriausi draugai. Bet mama sako, kad močiutė labai nusimins, jei nevažiuosiu. Ką daryti? (klausia Jonas iš Vilniaus)

Tikrai, Jonai, močiutė labai nusimintų, jei jos neaplankytum. Gal močiutė priimtų paviešėti kokiai savaitėlei ir tavo geriausią draugą, jei tėvai neprieštarautų? Jei nesutiktų, labai nenusimink. Juk su draugais visada gali susirašyti žinutėmis, pasikalbėti telefonu. Be to, labai egzotiška rašyti ir siųsti draugams laiškus paštu. Gal tavo močiutė gyvena netoli Vilniaus ir draugai iki tavęs galėtų atlėkti dviračiais? Galų gale ne metams išvyksti. Galėtum pabendrauti su kitais kaimynystėje vasarojančiais bendraamžiais. Nepamiršk ir močiutės: vis pasiteirauk, kaip ji laikosi, apie ką svajoja, pasisiūlyk padėti. Gal reikia daržą paravėti, į parduotuvę nueiti, gal norėtų, kad laikraštį balsiai paskaitytum? Taip ir laikas neprailgtų, ir močiutė patenkinta būtų, ir pačiam smagiau. O draugai, jei tikri, niekur nepradings. Netgi priešingai – vieni kitų išsiilgsite, susitikę galėsite vasaros įspūdžiais pasidalinti. Trumpi išsiskyrimai tikrą draugystę paprastai atgaivina ir sustiprina.