2007 08 14

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kepenis pažeisti gali ir vaistai

Kepenų pažeidimas vaistais yra gana dažnas reiškinys. Manoma, kad jis pasitaiko nuo kelių iki dešimties procentų žmonių, vartojančių vaistų. JAV nustatyta, kad beveik ketvirtadaliui vyresnio amžiaus žmonių, vartojančių daug vaistų, kepenys yra daugiau ar mažiau pažeistos.

Beveik visos medžiagos, patekusios į organizmą, iš virškinamojo trakto praeina per kepenis. Dauguma vaistų kepenyse yra vienokiu ar kitokiu būdu skaidomi ir susidaro metabolitai (medžiagų apykaitos skilimo produktai). Kai kurie iš jų gali būti labai nuodingi. Pavyzdžiui, labai toksiškas yra paracetamolio metabolitas, kuris, perdozavus šio vaisto, pažeidžia kepenis.

Todėl prieš vartojant vaistų labai svarbu pasidomėti, ar jie negali pakenkti kepenims, sužinoti kiekvieno jų sudėtį, kad netyčia neperdozuotume kurios nors veikliosios medžiagos, galinčios būti keliuose skirtinguose preparatuose.

Pagrindiniai rizikos veiksniai

Didžiausia rizika, kad vaistai pažeis kepenis, yra vyresnio amžiaus ir daug vaistų vartojantiems žmonėms.

Kiti kepenų pažeidimo rizikos veiksniai – tai kepenų suriebėjimas, kuris gali būti ir jauniems žmonėms, virusiniai hepatitai, taip pat ir persirgti anksčiau, esantys remisijos stadijos. Kadangi kepenys jau yra pažeistos, sąlyginai netoksiškas vaistas gali sukelti pakitimų. Taip pat didesnė nuodingo vaistų poveikio kepenims rizika yra ir sergantiesiems kepenų ciroze, net ir remisijos metu.

Vaistai, dažniausiai sukeliantys kepenų pažeidimą

Yra gana daug vaistų, galinčių sukepti kepenų pažeidimus. Tai vaistai nuo tuberkuliozės, psichotropiniai preparatai, kai kurie antibiotikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, citostatikai ir antimetabolitai, hormoniniai preparatai.

Kita vertus, juk yra sakoma, kad, jei vaistas neturi nepageidaujamo poveikio, kažin ar jis yra veiksmingas. Nėra taip, kad visi šių grupių vaistai yra nuodingi kepenims, tačiau jų vartojant reikia atkreipti dėmesį į galimą poveikį.

 

Požymiai, rodantys kepenų apsinuodijimą

Klinikiniai simptomai paprastai nesunkūs, nespecifiniai. Jei tai nėra ūminis pažeidimas, ilgą laiką simptomų gali iš viso nebūti.

Kartais, vykstant įvairiems cheminiams procesams kepenyse, kyla imuninės reakcijos. Be to, prisijungus oksidaciniam stresui, reakcija gali būti audringesnė – pasireikšti ir karščiavimas, ir bėrimas, ir pan.

Nors vis dėl to dažniausiai kepenų pažeidimo simptomai neišreikšti, gali būti, kaip paprastai būdinga kepenų ligoms, silpnumas, apetito netekimas ir kitų nespecifinių simptomų.

 

Kepenų pažeidimo vaistais nustatymas

Pats svarbiausias dalykas yra išsamiai išsiaiškinti visus vartotus ir vartojamus vaistus, atkreipiant dėmesį ir į be recepto parduodamus vaistus bei žolinius preparatus. Pavyzdžiui, esant peršalimo ligų sezonui, žmonės perka daug įvairių vaistų nuo peršalimo, į daugelį kurių įeina paracetamolis, tačiau žmonės dažniausiai į tai neatkreipia dėmesio. Taip perdozuojama paracetamolio, dėl to gali būti pažeistos kepenys.

Gydymo įstaigoje, norint nustatyti galima apsinuodijimą vaistais, atliekami laboratoriniai ir ultragarsinis kepenų tyrimai.

Išsiaiškinti, ar vaistas turėjo neigiamą poveikį kepenims, galima retrospektyviai: jei, sumažinus dozę ar visai nutraukus jo vartojimą, simptomai sumažėja, tai rodo, kad tas vaistas tikrai sukėlė kepenų pažeidimą.

Ką daryti, jei įtariate, kad apsinuodijote vaistais

Žinoma, pirmiausia būtina nutraukti vaisto vartojimą. Taip pat rekomenduojama vartoti antioksidantų – vitamino E, vitaminas A (jo svarbu neperdozuoti), vitamino C bei kepenų ląsteles apsaugančių vaistų, pvz., Essentiale forte N. Šis vaistas yra veiksminga apsauga nuo įvairios kilmės kepenų pažeidimų. Preparatas padeda nukenksminti nuodingąsias medžiagas, gerina kepenų funkciją ir apsaugo kepenis nuo pažeidimo. Jo veiklioji medžiaga sojų fosfolipidai – puikiausia gydomoji medžiaga kepenims.

Patikimiausias būdas neapsinuodyti – atsargiai vartoti vaistus.

Prieš vartojant vaisto reikia prisiminti, ar nėra buvę kokių reakcijų į vaistą anksčiau, pvz., alerginių reakcijų, nes tuomet yra didesnė tikimybė, kad jis gali pažeisti kepenis. Atsargiai reikėtų vartoti žolių preparatus, ypač neaprobuotus, parduodamus turguje.

Kita vertus, vaistai gali būti to paties pavadinimo, tačiau gaminami kitokiomis sąlygomis, nepakankamai išvalyti ir nuodingas poveikis kepenims gali atsirasti ne nuo paties vaisto, bet nuo priemaišų.

Parengė Dovilė KARČIAUSKAITĖ

Konsultavo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų prof. habil. dr. Algimantas IRNIUS