2008 01 09

bernardinai.lt

Bitutė

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Knygos ženklai – ekslibrisai

Evgenios Levin nuotrauka

Nuo pačių seniausių laikų žmonėms būdinga viena savybė – žymėti jiems priklausančius daiktus, ypač brangius, išskirtinius, kuriais prieš kitus galėtų pasipuikuoti. Ilgą laiką ir knygos buvo ne kiekvienam įperkamas daiktas.

Jeigu papiruso lapus, ant kurių rašė senovės egiptiečiai, laikytume pirmosiomis knygomis, tuomet seniausias pasaulyje žinomas knygos ženklas yra melsva plokštelė, rasta kartu su papiruso ritiniu Egipte apie XIV a. pr. Kr. Joje nurodyti papiruso savininkai – Egipto faraonas Amenhotepas III ir jo žmona Tėja – bei knygos pavadinimas.

Viduramžiais Europoje knygos žymėtos paprasčiausiais įrašais, kam knyga priklauso. Taip norėta apsisaugoti nuo vagysčių, nes knygos buvo didelis turtas. Vėliau knygų viršelio vidinėje pusėje imta klijuoti popieriaus lapelius – ekslibrisus (išvertus iš lotynų kalbos „ex-libris“ reiškia „iš knygų“).

Tai simboliniai knygos savininko ženklai, kuriuose būdavo ne tik koks piešinys, bet ir įrašomas savininko vardas ir pavardė arba jų pirmosios raidės. Pirmieji ekslibrisai atsirado XV a. pabaigoje Vokietijoje ir vėliau paplito visoje Europoje.

Vokiečiui Johanui Gutenbergui išradus spausdinimo mašiną, knygų ėmė daugėti ir tuomet atsirado superekslibrisai. Norėdami įtikti turtuoliams, spaustuvininkai prekiaudavo ir neįrištomis knygomis, kad knygrišiai jas prabangiai įrištų ir odiniame, medžiaginiame ar kokios kitos medžiagos knygos viršelyje įspaustų savininko norimą įspaudą, paauksuotų jį ar padažytų.

XIX a. ekslibrisus imta kolekcionuoti. Panašiu metu suklestėjo ir ekslibrisų menas, nors ekslibrisų atliekama funkcija (pažymėti knygą, kad jos niekas nepavogtų ar nepamirštų grąžinti pasiskolinęs) lyg ir nebeteko prasmės.

Šiandien ekslibrisai jau nebėra tokie populiarūs. Daugelis paklausti, kas yra ekslibrisas, gal net ir nepasakytų, kas tai yra, nes dažnas namų bibliotekoje turi tiek knygų, kad žymėti knygas pasidarė nebetikslinga. Tačiau ekslibrisai – nuo-stabus knygos papuošalas. Daug menininkų iki šiol kuria šiuos mažuosius meno kūrinius ir rengia parodas visame pasaulyje.

Bibliotekų senųjų spaudinių skyriuose be ekslibrisų knygose rastumėte dar ir tokių įrašų:

Tegu nusuka velnias sprandą tam,

kuris pavogs šią knygą.

Jei knygą nujosi, tarp trijų stulpų dejuosi.

Ekslibrisai tapo mažais meno kūrinėliais, kuriais ir jūs galite papuošti jums priklausančias mielas knygas. Galite ne tik sukurti savo ekslibrisą, bet sukurti jį ir padovanoti savo draugui!

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien