2008 04 01

bernardinai.lt

LRT.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Premijomis bus apdovanoti geriausi vaikų literatūros kūrėjai ir puoselėtojai

Monika Kutkaitytė

Literatūros specialistų nuomone, geriausia 2007 metų vaikų bei paauglių knyga – mokslininko ir rašytojo Gendručio Morkūno „Grįžimo istorija“.

Antradienį paskelbti apdovanojimų už geriausias ir reikšmingiausias metų vaikų bei paauglių knygas laureatai devyniose kategorijose.

Švietimo ir mokslo ministerijos įsteigtos Vaikų literatūros premijos laureatėmis šiais metais tapo rašytojos Ramutė Skučaitė (už poeziją vaikams) ir Gintarė Adomaitytė (už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą).

Vaikų literatūros premija buvo įsteigta 2004-aisiais. Jos laureatais yra tapę Martynas Vainilaitis, Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, literatūrologai Kęstutis Urba, Vincas Auryla ir kt.

Balandžio 2-ąją, H. Ch. Anderseno gimimo dieną, visame pasaulyje švenčiama Tarptautinė vaikų knygos diena, kurią Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius jau šešioliktą kartą įteiks apdovanojimus už geriausias ir reikšmingiausias metų vaikų bei paauglių knygas.

Beveik pusė apdovanojimų atiteko leidyklai „Nieko rimto“. „Tai atsitiko visiškai natūraliai – tai labai kūrybingai dirbanti leidykla, leidžianti vien knygas vaikams“, – antradienį sakė literatūrologas, IBBY Lietuvos skyriaus valdybos pirmininkas K. Urba.

Atkreiptas dėmesys į per metus išaugusią komiksų, apysakų ir romanų vyresnio amžiaus paaugliams leidybą.

„Komisija pastebėjo, kad pernai metai buvo labai geri vaikų literatūrai. Originaliosios literatūros komisija svarstė net 18 pretenduojančių knygų ir, jeigu pusė iš jų būtų tapę geriausiomis knygomis, nebūtų buvę gėda. Ne visada taip būna“, – pasakojo K. Urba.

Literatūros kritikė Loreta Jakonytė pabrėžė, kad itin svarbu stiprinti vaikų literatūros statusą visuomenėje.

„Pernai suintensyvėjo literatūros sklaida, paįvairėjo tos sklaidos formos. Žmonės ieško novatoriškų formų, kaip sudominti vaikus“, – pastebėjo L. Jakonytė.

Debiuto laureatė – itin jauna kūrėja

Pagrindinės nominacijos – geriausios 2007 metų vaikų bei paauglių knygos – laureatu paskelbtas Gendrutis Morkūnas ir jo knyga „Grįžimo istorija“.

„Autorius – fizikos mokslų daktaras. Tai antroji jo knyga. Priek porą metų G. Morkūnas išleido knygą „Vasara su Katšuniu“, kuri buvo pripažinta geriausiu debiutu. Tikrai labai stipri knyga. Šiemet nebuvo jokių alternatyvų svarstant ir renkant geriausią metų knygą“, – teigė K. Urba.

Geriausia metų knyga mažiausiems skaitytojams – Kęstučio Kasparavičiaus „Dingęs paveikslas“. Geriausia metų poezijos knyga šiemet paskelbta Sigito Poškaus „Amalgama“.

Reikšmingiausias metų vaikų bei paauglių literatūros debiutas priklauso Urtės Uliūnės knygai „Miegančios boružės“. „Debiuto premija atiteko kaip reta jaunai autorei – šiuo metu ji yra abiturientė iš Šiaulių“, – atkreipė dėmesį K. Urba.

Gražiausia metų knyga paskelbta Vaido Žvirblio iliustruota Vytauto V. Landsbergio knyga „Briedis Eugenijus“.

Meniškiausiai iliustruota knyga – Jurgos Šarmavičiūtės nespalvotai iliustruota Marios Molickos knyga „Terapinės pasakos“.

Reikšmingiausia vaikų literatūros tyrinėjimų bei sklaidos knyga šiemet pripažinta Gražinos Skabeikytės-Kazlauskienės „Mitas – tautosaka – vaikų literatūra“.

Vertimų gausėja

Atskirą barą sudaro užsienio autorių vertimai į lietuvių kalbą. Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacija skiria dvi premijas už vertimus.

Reikšmingiausiu ir meniškiausiu metų vertimu vaikams pripažinta Raimondos Jonkutės išversta Ulfo Starko knyga „Murkšlinas ir Turkšlinas“.

Reikšmingiausias ir meniškiausias metų vertimas paaugliams – Adomo Druktenio išversta Johannos Spyri knyga „Heida“. Komisija gyrė šios knygos „nepaprastai gerą vertimą“.

„Vertimų gausėja, bet vertimai yra labai nelygūs. Tos leidyklos, kurios turi kažkokią programą ar serijas, jos dažniausiai pasirenka versti rimtesnes knygas.

Manau, Hario Poterio bacila atliko ir gerą vaidmenį vaikų literatūros leidyboje, bet atsirado baisiai daug tokio tipo knygų, jos skaitomos, populiarios. Be abejo, gerai, kad leidėjai orientuojasi į knygų rinką“, – lrt.lt pasakojo IBBY Lietuvos skyriaus valdybos pirmininkas K. Urba ir pridūrė, kad vaikams reikia įvairios literatūros.

Balandžio 2-ąją geriausi 2007 metų vaikų bei paauglių kūrinių autoriai bus iškilmingai apdovanoti Nacionaliniame dramos teatre.

Laureatams bus įteikti diplomai ir piniginės premijos.