2008 11 18

bernardinai.lt

LRT.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Startuoja skaitmeninė Europos biblioteka

Skaitmeninėje Europos bibliotekoje bus galima pavartyti ne tik rečiausias Europos bibliotekų knygas, bet ir kitus suskaitmenintus kultūros kūrinius.

Skaitmeninė Europos biblioteka „Europeana“ – daugiakalbis ir vienos prieigos internetinis europinis portalas, kuriame pelės spustelėjimu bus galima pasiekti didžiosiose Europos bibliotekose saugomas knygas ir kitus kultūrinių institucijų suskaitmenintus kūrinius (dailės ir muzikos kūrinius, žemėlapius, rankraščius, laikraščius ar net senovinius indus).

Europeana portalas su 2 mln. suskaitmenintų objektų bus atidarytas lapkričio 20 d. Tačiau Europos Komisija iki 2010 m. planuoja biblioteką praturtinti iki 10 mln. suskaitmenintų objektų.

Sukurti Europeana ir tokiu būdu plačiajai visuomenei atverti Europos kultūrinį ir mokslinį paveldą buvo vienas svarbiausių Europos Komisijos 2005 m. priimtos skaitmeninių bibliotekų iniciatyvos tikslų.

Komisija paprašė valstybių narių dėti daugiau pastangų, kad Europos skaitmeninė biblioteka taptų turtingesnė: skirti daugiau lėšų skaitmeninimo ir skaitmeninės medžiagos išsaugojimo darbams ir išspręsti autorių teisių klausimus. 2007 m. rugsėjo mėn. Europos skaitmeninės bibliotekos projektui pritarė Europos Parlamentas.

Europinėje mokslinių tyrimų programoje 2009 – 2010 m. skaitmeninių bibliotekų technologijoms numatyta 69 mln. eurų. Be to, ES Konkurencingumo ir inovacijų programos Informacinės visuomenės srities biudžete maždaug 50 mln. eurų skirta prieigai prie Europos kultūrinio ir mokslinio paveldo pagerinti.

Europeana svetainė oficialiai atidaroma lapkričio 20 d. 13:30 Briuselyje, paskelbus ES švietimo, jaunimo ir kultūros ministrų susitikimo išvadas.