2009 06 01

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min

Spektaklio „Apakimas“ premjera – bibliotekoje

Birželio 5 d., penktadienį, 19 val. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (K. Donelaičio g. 8, salė) vyks spektaklio „Apakimas“ premjera. Teatras „Mens Publica“ pristato vieno iškiliausių XX amžiaus rašytojų E. Canetti to paties pavadinimo romano teatrinę interpretaciją.

Elias Canetti – vokiečių kalba rašęs novelistas, eseistas, sociologas ir dramaturgas. Lietuvių kalba išleistos jo knygos „Susižvalgymai“ ir „Apakimas“. Už pastarąjį kūrinį 1981 m. rašytojas apdovanotas Nobelio premija. Pasaulyje gerai žinomo ir vertinamo rašytojo bei dramaturgo talentas dar nebuvo pristatytas Lietuvos scenoje.

Pagrindinis kūrinio herojus – profesorius Pėteris Kynas, keturiasdešimtmetis filologas ir sinologas, gyvenantis Vienoje ir turintis unikalią 25 tūkstančių knygų biblioteką. Profesorius moka daugelį senųjų kalbų, tačiau jam sunkiai sekasi susikalbėti šiuolaikiniame pasaulyje. Jis bijo fizinių ir socialinių kontaktų, jo nehumaniška pasaulėžiūra prieštarauja jo mokymui. Visiškai pasidavęs neišmanėlės namų ekonomės (vėliau – žmonos) Terezos ir fašistuojančio namsargio manipuliacijoms, profesorius atsiduria beprotybės dugne, iš kurio jį bando gelbėti brolis psichoterapeutas Georgas.

„Apakimas“ – tai unikali kultūrinio, politinio, dvasinio ne tik Vienos, bet ir visos tarpukario Europos gyvenimo enciklopedija, atskleidžianti to laiko drastiškus prieštaravimus, katastrofas, nuopolius ir pakilimus. „Jie daro ir nežino, ką daro; jie turi įpročių ir nežino kam; jie eina visą gyvenimą ir nežino kelio – tokie jie, tie minios žmonės.“ – Pėteris Kynas (E. Canetti „Apakimas“).

Spektakliui pasirinkta netradicinė erdvė – biblioteka – akcentuoja skaitytojo – žiūrovo ir skaitytojo – spektaklio kūrėjo kontaktą. Ji leidžia priartinti žiūrovą prie spektaklio ir sukurti gyvą atmosferą be specialios teatrinės scenografijos. Šį pasirinkimą taip pat sąlygojo kūrinio veiksmo vieta – asmeninė pagrindinio herojaus biblioteka.

Vaidina: Liubomiras Laucevičius, Goda Piktytė, Aleksandras Rubinovas, Sigitas Šidlauskas, Petras Venslovas.

Bernardinai.lt