Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2009 11 21

bernardinai.lt

LRT.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Kol kas skaitmeninami rečiausi ir trapiausi eksponatai

Lietuvoje kuriama nauja muziejinių vertybių skaitmeninimo sistema, leisianti vienoje duomenų bazėje sutelkti visų muziejų eksponatus ir informaciją. Iš pradžių sistema veiks 19-oje muziejų – 4 nacionaliniuose ir 15 respublikinių, o paskui esą ir visuose muziejuose. Šiuo metu skaitmeninami ne visi eksponatai: ypatingas dėmesys, pasak specialistų, skiriamas „unikaliems, trapiems, retiems“ objektams. O iš viso Lietuvos muziejuose suskaičiuojama apie 6 mln. eksponatų.

Visi nori, bet ne visi gali

Lietuvoje muziejinės vertybės didesne apimtimi pradėtos skaitmeninti prieš penkerius metus – nuo 2004 metų. Lrt.lt pašnekovių teigimu, pavieniai muziejai tai daro apie 10 metų pagal Rinkinių informacijos sistemą (RIS).

„Rinkinių informacijos sistema yra įdiegta trijuose muziejuose: Lietuvos dailės muziejuje, Nacionaliniame M. K. Čiurionio dailės muziejuje ir Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje. Per šį laiką informacinės technologijos labai patobulėjo, todėl technologiniai sprendimai, sistemos architektūra, muziejų poreikių jau nepatenkina. Sistema ir morališkai, ir fiziškai yra susidėvėjusi“, – kalba Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centrui vadovaujanti Danutė Mukienė.  

Iki šiol muziejai pinigų eksponatų skaitmeninimui ieškodavo patys ir naudodavo savo lėšas arba įgyvendindami projektus už Europos Sąjungos lėšas.

Kaip patikino pašnekovė, visi muziejai domisi kuriama naująja eksponatų skaitmeninimo sistema, tačiau „ne visi turi tam pakankamą intelektualinį potencialą, kompiuterinę techniką, žmonių“.

Naująją sistemą iš pradžių įdiegs 19-oje muziejų

Nuo šių metų kuriama „iš esmės nauja“ sistema, kurią ketinama įdiegti per du etapus.

„Vyriausybei patvirtinus Skaitmeninimo strategiją (2009 m. gegužės 20 d.), atminties institucijos (muziejai, bibliotekos, archyvai) pradeda naują didelį kultūros paveldo skaitmeninimo etapą, truksiantį iki 2013-ųjų. Europos Sąjungos lėšomis bus kuriama Lietuvos integrali muziejų informacinė sistema (LIMIS)“, – pristato Kultūros ministerijos Informacinės visuomenės plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Pileckaitė.

Senose duomenų bazėse sukaupta informacija, tikina D. Mukienė, niekur nedings: duomenys iš senų bazių bus eksportuojami į naująją.

Naująją sistemą tikimasi sukurti per 30 mėnesių nuo sutarties pasirašymo, o sutartį su Centrine projektų valdymo agentūra planuojama pasirašyti 2010-ųjų gegužę.

„Pirmame etape naujoji sistema bus įdiegta visuose nacionaliniuose (4-iuose) ir respublikiniuose (15-oje) muziejuose“, – pasakoja D. Mukienė.

Lrt.lt primena, kad 4 nacionaliniai muziejai yra: Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos dailės muziejus, M. K. Čiurlionio dailės muziejus ir Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai.

Į antrąjį projekto etapą, numatoma, turėtų įsijungti visi kiti likę muziejai.

Pasak D. Mukienės, pirmajame etape turėtų būti parengti duomenų bazei apie 250 tūkst. duomenų.

LIMIS numatyta 7 mln. litų, iš kurių kiek daugiau nei milijonas – iš valstybės biudžeto. Muziejų eksponatų skaitmeninimui numatyta suma – apie 5,5 mln. Lt.

Nacionaliniam portalui duomenis turės teikti visi

Šiuo metu skaitmeninami ne visi muziejų eksponatai. „Jų Lietuvos muziejuose yra virš 6 mln., bet skaitmeninami tik patys unikaliausi, rečiausi (jų sąrašus teiks muziejai, bet atrinks (tvirtins) Lietuvos kultūros paveldo skaitmeninimo taryba prie Kultūros ministerijos)“, – atkreipė dėmesį R. Pileckaitė.  

Daugiausiai muziejų eksponatų yra suskaitmeninęs Lietuvos dailės muziejus: vaizdų sistemoje jis turi apie 100 tūkst. vienetų. Liepą muziejaus įsteigtam filialui (Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras) patikėta koordinuoti visų Lietuvos muziejų skaitmeninimo iniciatyvas.

Ypatingas dėmesys skiriamas objektams, kurie dėl savo „unikalumo, medžiagos trapumo bei neilgaamžiškumo ar nepatenkinamos, o kartais ir visiškai blogos būklės yra itin pažeidžiami“.

Kaimynai taip pat modernizuoja

Lietuvos kaimynai – Latvija ir Estija – taip pat modernizuoja muziejinių vertybių skaitmeninimo sritį.

Latvijos muziejai, pasak D. Mukienės, sukūrė kitą sistemą ir iš karto įtraukė visus muziejus.

„Lapkričio pradžioje vykome į konferencijas Latvijoje ir Estijoje, kurių metų buvo pasidalinta informacija, kas pas juos vyksta ir kas pas mus. Faktiškai situacija ta pati: visi skaitmenina, kuria informacines sistemas. […]

Estai diegia naują sistemą, o latviai jau treti metai naudojasi nauja sistema (kai duomenis bendrai sistemai teikia visi muziejai). Latvijoje jau suskaitmeninta ir duomenys pateikti apie 300 tūkst. eksponatų“, – pasakoja Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centrui vadovaujanti D. Mukienė.

Kaimynai taip pat turi interneto portalus, kuriuose viešinami sukaupti duomenys apie suskaitmenintas muziejines vertybes. Kaip pasakoja D. Mukienė, patvirtinus Skaitmeninimo strategiją, Lietuvoje analogiškas portalas tapo epaveldas.lt: atminties institucijos (muziejai, archyvai ir bibliotekos) ateityje privalės teikti tam portalui duomenis.

Šiuo metu 100 tūkst. eksponatų iš Lietuvos muziejų jau yra patekę į anksčiau paminėtą portalą.

Monika Kutkaitytė

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite