2009 11 23

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min

Jo Nesbo romanas „Raudongurklė”

Jo Nesbo. Raudongurklė: romanas. Iš norvegų kalbos vertė Agnė Petrauskaitė. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009. – 525 p.

Garsus šiuolaikinis Norvegijos rašytojas ir muzikantas Jo Nesbo (Ju Nesbio, g. 1960) baigė Norvegijos ekonomikos mokyklą ir įgijo aukštąjį ekonomisto išsilavinimą. Yra dirbęs žurnalistu ir finansų makleriu, taip pat daug dėmesio skiria muzikinei veiklai: jis – roko grupės „Di Derre“ atlikėjas. Grupės grojama muzika sulaukė didelės sėkmės, jos albumai patenka į Norvegijos perkamiausių albumų viršūnes.

J. Nesbo debiutavo sulaukęs 37 metų – išleido kriminalinį romaną „Žmogus šikšnosparnis“. Už jį gavo Stiklinį raktą – geriausio skandinavų detektyvų rašytojo premiją, taip pat prestižinį Riverton apdovanojimą – jis teikiamas geriausio Norvegijos metų kriminalinio kūrinio autoriui.

Pagrindinis J. Nesbo romanų veikėjas – policijos tyrėjas Haris Hūlė – tapo vienu žinomiausių norvegų kriminalinės literatūros personažų.

Beveik visi J. Nesbo romanai yra bestseleriai, jie išversti į daugelį kalbų. 2005 m. Hario Hūlės ciklo romanas „Raudongurklė“ buvo pripažintas geriausiu visų laikų Norvegijos krirninaliniu romanu. Šis kūrinys, pasak kritikų, meniniu požiūriu – vienas ambicingiausių detektyvų skandinavų literatūroje.

Tai jaudinama istorija apie karą, meilę, išdavystę ir mįslingas žmogžudystes. Autorius drąsiai atskleidžia tamsiausius Norvegijos istorijos epizodus ir meistriškai juos supina su šiuolaikine skandalinga detektyvine istorija, į kurią įpainioti ir aukščiausi valdžios pareigūnai.