2009 11 30

Tomas Viluckas

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

„Atika“: po karų lieka „Himnai ir vėliavos“

Klaipėdiečių grupė „Atika“ savo gerbėjus pradžiugino nauju albumu „Himnai ir vėliavos“. Iš pirmo žvilgsnio šis albumas būdingas „Atikos“ kūrybai: ironija, ekstravagancija, tekstų rupumas, nuo kurio nevalingai užsikosti, kalbos ir muzikos logikos nepaisymas, miesto pranašo nuoširdumas, kuris paperka labiau nei ištobulintos garsinės ir tekstinės konstrukcijos. Visa tai (ir dar daugiau) yra „Atika“, kuriai apibūdinti vis nepakanka leksikono.

Tačiau albume „Himnai ir vėliavos“ yra ir pokyčių, kurie verčia suteikti indulgencijas už aranžuočių problemas, atleisti grojimo paprastumą, vieną ar kitą „skylę“ albume, nes „Himnai ir vėliavos“ perplėšia tuos luobus, kuriuos mums siūlo lyrikos šablonai. Sakau lyrikos, nors dar Darius Žvirblis ir ragina išeiti į gatves, tačiau klausant „Atikos“ naujo darbo norisi į jas išeiti ne tam, kad būtų parodyta, jog „Lietuva artojų, o ne gėjų“, bet vakare, gal net naktį, kai siela nemaskuoja savo plyšių…

Šįsyk Darius Žvirblis su kompanija klausytoją vedžioja ne tik po naktinę Klaipėdą, bet ir po Argentiną, Mulen Ružą, Koloradą ir Kilimandžarą, supažindina su tokiais personažais kaip hobitai, kaliausė, balerina, piratai, delfinai (tai tik keletas „Atikos“ dainų veikėjų) ir asociacijpmis jį perkelia į gyvenimo absurdą, kuriame išsilukštena patys tikriausi dalykai.

Atleiskite, bet Darius Žvirblis yra tikras mazochistas. Jam peršti, skauda, gelia, ir jis atlieka sugestijos seansą, kad tai patirtų ir jo klausytojas. Jis ieško Mesijo, laukia, kol Dievo žodis nuskambės iš CD grotuvo, priversdamas krūptelėti, kad esi užtiktas gūdžioj banalybėje. Jis kraujuoja ieškodamas meilės ir kviečia nepaversti jos paviršutiniškumu.

Tad „Atika“ neužsiima gydymu, bet prikišamai parodo, ko mums pasiutusiai reikia: mylimo žmogaus artumos, nepažįstamo Dievo, jaukaus kampo. Pagaliau – ramybės, nes maištas nuslūgsta ir po visų karų lieka „Himnai ir vėliavos“.

Tomas Viluckas

1.Himnai ir Vėliavos
2.Kažkur Horizonte (Netoli Kolorado)
3.Žiema Atėjo
4.Ilsėkis Ramybėj
5.Balerina Ant Pastolių
6.Lietpalčiais Praeiviai Tekini
7.Gana (Japių ir Hipių)
8.Laimė Argentinoj
9.Tebūnie, Kas Buvo
10.Kaligula, Laisvai!

ATIKA „Kaligula, Laisvai!“