Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2009 12 08

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Londono publikai pristatyta Rimaldo Vikšraičio kūryba

Gruodžio 2 d. White Space galerija pirmą kartą Londono publikai pristatė Lietuvos fotomenininko Rimaldo Vikšraičio kūrybą. John McAslan + Partners architektų įmonės parodinėje erdvėje buvo atidaryta fotografijų paroda „Pavargusio kaimo grimasos“. Didžiąją ekspozicijos dalį sudaro 1976-2005 metais sukurti darbai iš garsiausių fotografijos serijų „Skerstuvės“, „Vienkiemio godos“, „Pavargusio kaimo grimasos“. Parodą sudaro 40 fotografijų, analogiškų rodytoms didžiausiame Europos fotografijos festivalyje „Rencontres d’Arles” Arlyje (Prancūzija), kurios šiemet švenčiančiame keturiasdešimtmetį jubiliejiniame festivalyje atnešė fotografui prestižinį Metų atradimo apdovanojimą (tai ko gero solidžiausias apdovanojimas Lietuvos fotografijos istorijoje). Darbus parodai atrinko vienas garsiausių britų fotografų Martinas Parras.

Fotografo kūryba plačiai pristatyta žurnale „The British Journal of Photography“, taip pat išspausdintas interviu viename didžiausių Britanijos dienraščių „The Guardian

Rimaldo Vikšraičio kūrybą kažkuria prasme galima vadinti socialine dokumentika. Tačiau fotografas nesistengia nei kurti įvykius liudijančio dokumento, nei bando moralizuoti – jis tarsi pasakoja trumpas noveles apie nykstančio kaimo gyvenimą, kurios tuo pat metu ir linksmos, ir graudžios.

Priešingai nei Borisas Michailovas, Rimaldas Vikšraitis sugeba sukurti labai natūralią atmosferą, nesiekia dirbtinai šokiruoti. Fotomenininkas būdamas tarp savo personažų savu tarsi įveda juos į būseną, kurioje natūraliai pasiduodama siautuliui ir joje juos užfiksuoja. Tai savo gyvenimo inscenizacija, o ne vaidyba. Gal todėl jo fiksuojamos „vakaruškos” atrodo kartu ir labai neįtikėtinos, ir labai natūralios. Tokiu būdu fotografas mums tarsi parodo kaimo gyvenimo skaudulius, bet nesiekia sugraudinti žiūrovo. Taip yra gal dėl to, kad ir patys herojai dėl savo padėties per daug neišgyvena, o kartais net atrodo nuoširdžiai laimingi. Taip menininkas atskleidžia tragikomiškų grimasų iškreiptą nykstančio kaimo tikrovę.

 

Kas yra „bernardinai“?

Arba kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.