2009 12 10

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Sutvarkytas Šv. Onos bažnyčios stogas

Šv. Onos bažnyčia

Pabaigti unikalaus objekto, vieno įspūdingiausių gotikinės architektūros šedevrų Lietuvoje – Šv. Onos bažnyčios (Maironio g. 8, Vilnius) stogo ir bokštelių restauravimo ir remonto darbai. Šiems darbams Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos skyrė 388 tūkst., Vilniaus arkivyskupija – 230,7 tūkst. litų. Nuo š. m. rugpjūčio iki lapkričio pabaigos vykusius darbus pagal UAB „Archinova“ (projekto vadovas – architektas Antanas Gvildys) parengtą projektą atliko UAB „Altitudė“. 

Buvo atlikti visi šiemet numatyti bažnyčios tvarkymo darbai. Sutvarkytos stogo konstrukcijos: suveržtas mūras, sutvarkytos medinės stogo konstrukcijos, S-tipo čerpėmis perklotas stogas, restauruoti suirę elementai ir metalo dirbiniai, atkurtas kryžių paauksavimas, atstatyti du sunykę pinakliai. Siekiant kiek įmanoma daugiau apsaugoti sienų mūrą nuo įdrėkimo, buvo įrengta lietlovių ir lietvamzdžių sistema, taip pat minimaliu vatos sluoksniu buvo apšiltinti bažnyčios skliautai iš pastogės pusės.  

Tolimesni Šv. Onos bažnyčios tvarkymo darbai (planuojama parengti tikslų fasadų restauravimo projektą ir pradėti fasadų bei karnizo restauraciją, taip pat restauruoti bažnyčios interjerą) ir jų įgyvendinimo terminai tiesiogiai priklauso nuo valstybinio finansavimo, kurį ateinančiais metais planuojama žymiai sumažinti. Finansavimas, kurį Departamentas gauna ir skiria Lietuvos bažnyčių restauravimui ir tvarkymui, 2010 m. bus sumažintas nuo 7 iki 3 mln. Lt. 

Šv. Onos bažnyčia prie Bernardinų vienuolyno buvo pastatyta XV a. pabaigoje. Bažnyčia ne vieną kartą degė, 1812 m. buvo paversta prancūzų kariuomenės sandėliu. Šv. Onos bažnyčia XIX a. buvo keturis kartus remontuota. Pirmą kartą bažnyčia buvo restauruojama 1902-1909 m. pagal Aleksandro Antonovičiaus bei architekto J. P. Dziekonskio projektą. Restauracijos metu buvo permūryti bažnyčios rūsiai, restauruoti fasadai ir bokšteliai. Antrą ir paskutinį kartą Šv. Onos bažnyčia buvo restauruojama 1969-1971 m. pagal Paminklų konservavimo instituto inžinierės Janinos Bartkienės projektą – darbų metu metalinėmis konstrukcijomis buvo sutvirtinti yrantys bokštai, išlikusiomis po 1902-1909 m. restauracijos plytomis buvo pakeistos suaižėjusios fasado mūro dalys.