2009 12 23

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Bernardinų bažnyčioje – kasmetinė gyva prakartėlė

Ir šiemet Vilniaus Bernardinų bažnyčioje tęsiama jau daugiau nei dešimtmetį vykdoma gyvos Kalėdų prakartėlės tradicija. Šiemet bažnyčioje vieši iš Jaunųjų gamtininkų stoties pasiskolintas asiliukas Valentinas ir keletas avelių.Gyva prakartėlė visada susilaukia daug vilniečių dėmesio, ji ypač domina vaikus.

Broliai pranciškonai sako, kad mintis prieš Kalėdas bažnyčioje įrengti prakartėlę su gyvais gyvūnais nuosekliai seka iš brolijos įkūrėjo Šv.Pranciškaus veiklos. Nors pats paprotys vaizduoti Viešpaties gimimo sceną yra senas, pirmasis sieninės tapybos pavyzdys Romoje yra datuojamas IV a., tačiau būtent Šv.Pranciškus buvo prakartėlės, tokios, kaip ją įsivaizduojame dabar, pradininkas. 1223 m. Italjos Grečio mieste jis gyvai, su tikrais gyvūnais, atkūrė Kūdikėlio gimimo sceną ir po to prakartėlių tradicija ėmė plisti visoje krikščioniškoje erdvėje.

Žinoma, gyvos prakartėlės tradicija pamažu keitėsi, pačios prakartėlės darėsi nebe kuklios ir paprastos, bet vis ištaigingesnės. Prakartėlės būdavo įrengiamos ne tik bažnyčiose, bet ir krikščionių namuose, veikėjus lipdydavo iš duonos minkštimo, o turtinguose namuose jie būdavo nulieti iš stiklo.

Nuo XVI a. atsirado tradicija įrengti trijų dimensijų prakartėlės bažnyčiose su vaškinėmis arba medinėmis figūromis vaizduojančiomis kalėdinės istorijos veikėjus. Simboliniame tvartelyje būdavo galima išvysti iš įvairių medžiagų sukurtų pačių įvairiausių personažų: ne tik Kūdikį su Marija ir juos apsupusius gyvulius, bet ir Juozapą, piemenėlius, net angelus.