2010 02 11

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Vytautas Landsbergis: „Tibeto skvero iniciatyva Užupy – graži ir prasminga“

Zenekos nuotrauka

Bernardinai.lt paklaustas apie Tibeto situaciją šiandieniniame pasaulyje, Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas, europarlamentaras, profesorius Vytautas Landsbergis teigė, kad „Tibeto klausimas – tai teisių ir laisvių, taip pat unikalaus pasaulyje dvasinės ir meno kultūros paveldo puoselėjimo klausimas. Be Tibeto kultūros pasaulis nuskurs“.

Pasak V. Landsbergio, „jei laisvė pažeidžiama vienoje šalyje, ji pažeidžiama pasaulyje. Tačiau kartodami kilnius žodžius, mes lengvai sutinkame pardavinėti kitų laisvę. Tuo keliu einant, mūsų negerbs nei pakelės medžiai, nei gyvūnų pasaulis. Štai kodėl Tibeto klausimas yra svarbus, nors tas kraštas ir toliau nei Gruzija“.

Paklaustas ar pirmiau neturėtume pagerbti savo kultūrai nusipelniusių žmonių ir įamžinti jų atminimą, profesorius V. Landsbergis atsakė: „Norėčiau pamatyti kokių nors išminčių sudarytą sąrašą, ką ir kokia eilės tvarka reikia gerbti, ir ne kitaip. Nebūkim juokingi. Tibeto skvero iniciatyva Užupy – graži ir prasminga. Gerbdami tūkstantmetę Tibeto kultūrą, išreiškiame šią savo pagarbą įrengdami skverą, užkandžiaujame kinų restorane ir nesileidžiame į ginčus su lietuviškais Tibeto arba Gruzijos niekintojais“.

Bernardinai.lt primena, kad kad Tibeto vardo skverelio Užupyje idėjos projektą dar 2008 gruodžio 19 dieną Vilniaus miesto savivaldybei pateikė keli neformalios Tibeto rėmimo grupės, puoselėjančios Tibeto kultūrą Lietuvoje, nariai.

Šią iniciatyvą parėmė UNESCO komisija Lietuvoje, tarparlamentinė grupė ryšiams su Tibetu, Tibeto kultūros fondas, Jurgos Ivanauskaitės kūrybos paveldo centras, Užupio bendruomenė.

Skverelio atsiradimas Užupio rajone motyvuotas tuo, kad 2001 metais būdamas Lietuvoje Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama lankėsi ir Užupyje, kur jam buvo suteiktas Užupio garbės piliečio vardas.

Beje, Lietuvai tik paskelbus Nepriklausomybę, Dalai Lama atsiuntė sveikinimo telegramą tuometiniam Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui Vytautui Landsbergiui.

Tačiau nors Vilniaus miesto pavadinimų, paminklų ir atminimo lentų komisija 2009 balandžio mėnesį nusprendė pritarti prašymui suteikti Tibeto vardą skverui Malūnų gatvėje, o Užsienio reikalų ministerija savivaldybę informavo, kad  Tibeto vardo suteikimas skverui niekaip neprieštarauja oficialiai Lietuvos Respublikos Vyriausybės bei Europos Sąjungos pozicijai, tačiau net praslinkus daugiau nei metams skvero projekto iniciatoriai nesulaukia deramo ir motyvuoto atsakymo dėl šios iniciatyvos.

Vasario pradžioje Tibeto kultūros puoselėtojai, Užupio bendruomenė bei visuomenininkai savo iniciatyva Užupio rajone, Malūnų gatvėje esantį skverelį pavadino Tibeto vardu jame pastatę ledo stupą bei skverelį papuošę maldos vėliavėlėmis.

Palaikantys Tibeto skverelio iniciatyvą kviečiami pasirašyti peticijoje „Už Tibeto skverą Vilniuje“.