2010 03 10

Kristina Buidovaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

„Karlsono kinas“: nepaprastas šeimos buvimo kartu nuotykis

Skalvijos kino centre dar rudenį duris atvėrė „Karlsono kinas“, kurio tikslas – šeimas supažindinti su geru įdomiu europietišku ir lietuvišku kinu vaikams. O du kartus per mėnesį rengiamos kino dirbtuvėlės skatina vaikus patiems kurti filmus.

Šio projekto idėja – ne tik pakviesti šeimas pasižiūrėti kokybišką nekomercinį kiną vaikams, bet ir pabūti kartu su šeima. To šiandien neretai trūksta.

Apie su meile šeimoms kuriamą filmų ciklą kalbamės su projekto „Karlsono kinasorganizatore Goda Sosnovskiene.

Galbūt galėtumėte papasakoti plačiau, kaip kilo „Karlsono kino“ idėja?

„Karlsono kinas“ gimė labai natūraliai. Pati augindama vaikus iš labai arti stebiu situaciją vaikų kultūros srityje, matau, kokie yra mūsų šeimų įpročiai lavinant vaikus. Jei nori vaikui pasiūlyti šiek tiek kultūros – keliauji į teatrą ar koncertą, jei ieškai pramogos – į kino teatrą žiūrėti holivudinių pasakų vaikams.

Įsigalėjusi nuomonė, kad kinas vaikams yra pramoga, o ne kultūra. Tad mes ir sugalvojome pasiūlyti šeimoms kiną, kuris būtų ne tik kokybiška pramoga, bet ir atliktų edukacinę funkciją, o tai reiškia, – taptų kultūra. Juk mes, suaugusieji, galime pasirinkti tarp komercinio ir nekomercinio kino, tą galimybę gali turėti ir vaikai. Esame įsitikinę, kad vaikai turi teisę pažinti kitokį kiną, profesionaliąją kultūrą.

Tad taip ir prasidėjo „Karlsono kinas“: nusprendėme kiekvieną savaitgalį kviesti šeimas žiūrėti europietiškų ir lietuviškų nekomercinių vaidybinių, animacinių ir net dokumentinių filmų vaikams. Pirmieji filmai „Karlsono kino“ programoje buvo du danų pilno metražo animaciniai filmai („Bjaurusis ančiukas ir aš!“, „Karsteno ir Gitės kino išdaigos“), taip pat dvi lietuviškos animacijos programos vaikams, vėliau G. Beinoriūtės „Balkonas“, latvių lėlinės animacijos programa „Meškiukas ateina“, A.Žebriūno filmai vaikams ir t.t. Šiandien repertuaras plečiasi, rodome daug ir įvairaus kino vaikams.

Karlsono kiną“ lydi animacijos dirbtuvėlės ir edukacinės knygelės. Ar galėtumėte plačiau apie tai papasakoti?

Taip, iš tiesų, norime šiam filmų ciklui suteikti kuo stipresnę edukacinę funkciją. Tad nusprendėme suteikti galimybę šeimoms ne tik žiūrėti filmus, bet ir patiems pasimokyti kino. Viena iš mokymosi priemonių – animacijos dirbtuvėlės šeimoms. Du kartus per mėnesį vaikus su tėveliais kviečiame pasimokyti kurti animacinius filmus padedant profesionaliems animatoriams. Vaikai išbando skirtingas animacijos technikas, o po kino seanso iš karto pamato ir dirbtuvėlių metu sukurtą filmuką.

Kitas sumanymas – kino analizės leidinių serija vaikams „Kalbame apie filmą“. Svarbiausiems „Karlsono kino“ repertuaro filmams rengiame smagius ir nuotaikingus edukacinius leidinius, kurių tikslas – lavinti jaunųjų kino žiūrovų judančių vaizdų kalbą. Žiūrėtą filmą vaikai drauge su tėveliais gali aptarti, atsakinėdami į specialiai vaikams parengtus klausimus apie filmo kontekstą ir pasakojamąjį lygmenį (istoriją), bei susipažinti su svarbiausiais kino kalbos elementais. Juk filmą malonu ne tik žiūrėti, bet ir apie jį kalbėti.

Šiuo metu jau turime išleidę leidinuką filmui „Bjaurusis ančiukas ir aš!”, kuris yra skirtas vaikams nuo 6-7 metų, kurie jau gali skaityti. Visai netrukus pasirodys ir itin spalvingas leidinys filmui „Karsteno ir Gitės kino išdaigos“, jis bus kiek kitoks, su daugiau žaidybinių elementų, nes skirtas mažesniems vaikams (nuo 3 – 4 m.). Visi serijos „Kalbame apie filmą“ leidiniai prieš kino seansus yra dalinami nemokamai. Tokiu būdu siekiame, kad kiekvienas vaikas, nepriklausomai nuo tėvų socialinės ar materialinės padėties, gautų galimybę mokytis ir kurti.

Kyla natūralus klausimas: Kodėl būtent „Karlsono kinas“?

Galvodami pavadinimą šiam filmų ciklui, ieškojome smagaus ir vaikams atpažįstamo personažo, kuris sietųsi su draugyste, nuotykiais, geromis emocijomis. Karlsonas tam puikiausiai tiko – juk jis geriausias mažylių draugas!

Kiek suprantu, šis projektas orientuotas ne tik į nekomercinio kino pažinimą, bet ir į šeimą, bendravimą, dėmesį vienas kitam?

Iš tiesų, mums labai svarbu, kad šeimos į kiną ateitų kartu. Tikime, kad bendravimas šeimoje yra labai svarbus, kad būnant visiems kartu galima atrasti ir sužinoti daugybę dalykų ne tik apie pasaulį, bet ir apie vienas kitą. Galvodamos apie tai nustatėme neaukštas bilietų kainas tiek vaikams, tiek suaugusiems. Nesinori, kad į „Karlsono kiną“ tėvai tiesiog atvestų savo vaikus ir paliktų, o patys sugrįžtų tik po kino seanso. Skatiname kiną žiūrėti visiems kartu, apie jį kalbėti ir analizuoti.

Kaip jūs atsirenkate filmus?

Tai nėra labai paprasta, nes nekomercinių filmų vaikams Lietuvoje nėra daug: lietuviško kino vaikams šiais laikais praktiškai niekas nekuria, šiuolaikinė lietuviška animacija labiau orientuota į suaugusius nei į vaikus, o visa atvežtinė produkcija išimtinai holivudinė. Tad sudarinėdami programą turime pasukti galvą: dalį europietškų filmų vaikams stengiamės įsigyti patys, dalį nuomojamės iš užsienio animacijos studijų ar panašių nekomercinių kino teatrų, kartas nuo karto net „išsitraukiame“ senuosius lietuviškus filmus vaikams. Štai visai neseniai rodėme tris A. Žebriūno filmus vaikams – „Gražuolę“, „Paskutinę atostogų dieną“ bei „Seklio Kalio nuotykius“. Tai puikūs filmai, tačiau šių laikų vaikams juos nėra lengva žiūrėti: tempas lėtas, filmai pakankamai metaforiški ir t.t. Vaikus reikia mokyti žiūrėti tokius filmus, tarsi „prisijaukinti“ juos. Be to, juk tokia mūsų misija – supažindinti vaikus su kuo platesniu filmų spektru.

Ar „Karlsono kino“ filmai sulaukia šeimų dėmesio?

Pati pradžia buvo sunkesnė, žmonėms reikėjo laiko sužinoti, kad „Skalvijoje“ savaitgaliais rodomi filmai vaikams. Šiandien tikrai galime pasidžiaugti, kad sulaukiame šeimų dėmesio, kad vis daugiau jaunųjų žiūrovų lankosi „Karlsono kine“ (jau turime ir nuolatinių žiūrovų), kad animacijos dirbtuvėlės yra nepaprastai populiarios.

Visus nelietuviškus filmus įgarsiname lietuviškai, kad vaikams būtų patogu, nereikėtų vargti skaitant taip greitai bėgančius titrus. Profesionali aktorė filmus garsina gyvai. Stengiamės, kad šeimoms būtų jauku ir malonu. Svarbiausias kriterijus, kuriuo remiamės kurdamos „Karlsono kiną“, – viską darome taip, kad patiktų pačioms, ir norėtųsi čia ateiti su savo vaikais. Manome, kad jeigu visų pirma patiks mums, atsiras žmonių, kurie šiai idėjai neliks abejingi.

Kalbino Kristina Buidovaitė