2010 03 26

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Vidmantas Blažys: „Kiekviena save gerbianti šalis turi joje gyvenančių paukščių balsų įrašus“

LRT laidos „Gamta – visų namai“ žurnalistas Adolfas Drungilas kalbina garso režisierių Vidmantą Blažį, parengusį jau dvi kompaktines plokšteles su paukščių giesmių įrašais.

Įrašinėti paukščių balsus ir paruošti plokštelę pardavimui yra ilgas, sunkus ir komerciškai nepelningas darbas. Lietuvoje šiuo metu tuo užsiima garso režisierius Vidmantas Blažys, parengęs ir prekybon atidavęs jau dvi kompaktines plokšteles su Kretuono ežero salos ir Novaraisčio ornitologinio draustinio paukščių giesmių įrašais ir šiuo metu rengiantis naują diską „Karšuvos girios balsai“.

Paklaustas, kaip gimė noras įrašinėti paukščių balsus, V. Blažys sakė, kad pradėjęs daryti tai prieš dešimtį metų. Tada jis bendradarbiavęs su dokumentinių filmų gamtos tematika kūrėju Vytu Jankevičiumi. Taip po truputį susikaupusi asmeninė gamtos įrašų fonoteka. „Kiekviena save gerbianti šalis turi joje gyvenančių paukščių balsų įrašus“, – sako V. Blažys. Todėl ir nutaręs po truputį realizuoti savo sumanymą: leisti kompaktines plokšteles „Lietuvos gamtos garsai“.

Pirmoji plokštelė įrašyta Kretuono apylinkėse. Žemaitiškės pievose, prie ežero, peri daugybė įvairių paukščių. Antroji plokštelė – iš Novaraisčio. Ten gyvena daug gervių (rudenį jų Novaraistyje suskrenda apie 2–3 tūkstančius) ir tilvikinių paukščių. Trečiasis diskas, talkininkaujant „Krontos“ leidyklai, buvo išleistas 2009 metais kaip priedas prie rašytojo ir poeto Mykolo Karčiausko knygelės vaikams „Jojam varnų kaustyt“.

Pasiteiravus, ar kada nors skaičiavo, kiek paukščių balsų yra įrašęs, V. Blažys sakė, kaip tik šiuo metu juos ir skaičiuojantis. Apytikriu apskaičiavimu turįs jų iki dviejų šimtų rūšių. Lietuvoje yra tikimybė pamatyti ir išgirsti iki 350 giesmininkų.

Paklaustas, kokio paukščio giesmė jį labiausiai žavi, V. Blažys atsakė, kad pati gražiausia giesmė jam – sodinės nendrinukės. „Galbūt gražesnė net už lakštingalos.“Vienas įrašas esąs ypač balsingas. Jį girdėjęs profesorius Petras Kurlavičius, šio paukščio populiacijos atradėjas Lietuvoje, sakė, kad tokio dainingo paukščio dar nebuvo girdėjęs.

„Sodinę nendrinukę išgirsi ne taip dažnai“, – sako režisierius. Tačiau kartą išgirdęs, negali atsižavėti. Jos giesmė ypač patinkanti muzikantams. „Iš sodinės nendrinukės giesmių būgnininkai, perkusininkai galėtų pasimokyti įvairių ritmų sąskambių“, – sakė jis.

Paklaustas, ar visada pavyksta įrašyti norimo paukščio giesmę, V. Blažys sakė, kad tai padaryti yra sunku: „Gali atvykti į vietą, kurioje tikrai gyvena tam tikros rūšies paukščiai, tačiau jie tą dieną nuspręs nepasirodyti.“ Tada tenka laukti arba atvykti kitą kartą. Pasak V. Blažio, paukščių balsų įrašinėjimas yra daug laiko, sąnaudų ir pinigų reikalaujantis, tačiau įdomus ir naudingas užsiėmimas.

Štai jo fonoteka naudojama kaip aplinkos garsai kino filmuose, ar ornitologų interneto svetainių paukščių apibudintojui. „Neseniai savo lėšomis pirmąsias kompaktines plokšteles išleidau pakartotinai. Šių plokštelių galima įsigyti „Muzikos bombos“ parduotuvėse“, – sakė Vidmantas Blažys.

 Parengta pagal LRT laidą „Gamta – visų namai“ ir www.zpasaulis.lt publikuotą Vytauto Leščinsko straipsnį