Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2010 03 30

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Pasaulinė lietuvių prozos premjera: Ričardo Gavelio „Vilniaus pokeris“ angliškai

Neseniai JAV anglų kalba išleistas Ričardo Gavelio žymiausias romanas „Vilniaus pokeris“, („Vilnius Poker“), išverstas Elizabeth Novickas, tapo svarbiu lietuvių literatūros sklaidos pasaulyje įvykiu. Tai visos lietuvių didžiosios prozos pasaulinis debiutas – pirmą kartą didelis lietuvio rašytojo prozos kūrinys ne tik išverstas į didžiausią tarptautinę kalbą, bet ir atskira knyga išleistas solidžios leidyklos anglakalbėje šalyje.

Anglišką „Vilniaus pokerį“ išleidusi leidykla „Open Letter“ priklauso Niujorko valstijos Ročesterio universitetui (Laimanto Jonušio žodžiais, JAV mastais ne didžiausiam, bet tarp jo absolventų ir dėstytojų yra aštuoni Nobelio premijos laureatai). Romano vertėja Elizabeth Novickas yra gimusi išeivių iš Lietuvos šeimoje Čikagoje. Anglų kalba jai yra gimtoji, šeimoje lietuviškai kalbėjo tik jos motina. Lietuvių kalbos žinias vertėja tobulino specialiai, yra baigusi studijas Ilinojaus universiteto (Čikaga) Lituanistikos katedroje.

Ričardo Gavelio romanas buvo ne tik išverstas ir išleistas JAV, bet ir sulaukė svarbaus pripažinimo. Leidyklos „Open Letter“ leidžiamas tarptautinės literatūros žurnalas „Three Percent“ (taip pavadintas dėl to, kad verstinės knygos sudaro tik 3 procentus JAV leidžiamų knygų) nuo 2008 metų teikia apdovanojimą geriausioms JAV išleistoms verstinėms užsienio autorių knygoms. Tai vienintelis toks apdovanojimas Jungtinėse Valstijose. Jis teikiamas prozos ir poezijos kūriniams. Iš literatūros kritikų, leidėjų ir vertėjų sudaryta komisija sudaro 25 geriausių prozos ir 25 geriausių poezijos verstinių knygų sąrašą, iš jų po dešimt patenka į galutinį turą.

Poezijos kategorijoje tarp dešimt geriausių knygų šiemet pateko Marcelijaus Martinaičio poezijos knyga „K. B. įtariamas“ („K. B.: The Suspect“, vertė Laima Vincė). Tarp 25 prozos knygų kartu su „Vilniaus pokeriu“ atsidūrė ir tokios įžymybės kaip Orhanas Pamukas su romanu „Nekaltybės muziejus“ (šią vasarą leidyklos „Tyto alba“ bus išleistas lietuviškai) ir Jeano Marie Gustave‘o Le Clézio su „Dykuma“, nors į dešimtuką ir nepateko. Šių metų geriausių JAV verstinių knygų premiją pelnė Izraelio rašytojo Gailo Hareveno romanas „Nojaus Veberio išpažintys“ ir Jelenos Fanailovos sudaryta rusų poezijos antologija „Rusiška versija“. Kiti geriausių verstinių knygų autoriai – iš Vokietijos, Norvegijos, Olandijos, Šveicarijos, Austrijos, Argentinos, Čilės, Egipto, Kinijos ir kitų tvirtas literatūros tradicijas turinčių šalių.

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu