2010 07 14

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Srebrenicos atmintis

EPA nuotrauka

Liepos 11 dieną Potočario memorialiniame centre, esančiame netoli Srebrenicos miestelio Bosnijoje, įvyko prieš 15 metų nužudytų bosniakų, identifikuotų per praėjusius metus, laidotuvės.

1995-ųjų liepą generolo Radko Mladičiaus vadovaujamoms serbų pajėgoms užėmus musulmonų gyvenamą anklavą Srebrenicą, buvo nužudyti apie 8 tūkstančiai vyrų ir berniukų. Tarptautinis Teismas šias žudynes įvardijo kaip genocido aktą.

Į gedulingą ceremoniją Potočario memorialinėse kapinėse sekmadienį susirinko dešimtys tūkstančių žmonių, tarp jų JAV, Europos Sąjungos šalių, tarptautinių organizacijų atstovai bei regiono lyderiai. Antrą kartą pagerbti serbų nužudytų bosnių musulmonų atminimą atvyko Serbijos prezidentas Borisas Tadičius, nors kai kurie nužudytųjų giminės nepritarė jo dalyvavimui.

Memorialinis Potočario centras buvo pastatytas 2003 metais ir nuo to laiko kasmet, liepos 11 dieną, kapinėse yra laidojami per praėjusius metus identifikuotų aukų palaikai. Iki 2010 m. liepos 11 dienos kapinėse atsirado 775 nauji kapai, iš viso jų dabar – 4524. 1995-aisiais, tragiškųjų įvykių metu, nužudytųjų palaikų atpažinimas vyksta labai lėtai – juk daugelis jų buvo rasta masinėse kapavietėse, iš kurių kūnai, norint nuslėpti nusikaltimą, buldozeriais buvo perkelti į kitas kapavietes.

Srebrenicos anklavą, kuris buvo paskelbtas „JT saugumo zona”, serbai laikė apsupę beveik trejus metus. Kai galų gale jų pajėgos įsiveržė į miestą, Srebrenicos gyventojai pasitraukė, tikėdamiesi pasiekti Bosnijos musulmonų vyriausybės Sarajeve kontroliuojamą teritoriją. Daugiau nei 10 tūkstančių vyrų per miškus ir kalnus išėjo į 100 kilometrų žygį, atribojimo linijos, – taip buvo vadinama fronto linija – link. Tuo tarpu 25 tūkstančiai moterų, vaikų ir vyresnio amžiaus žmonių pasiekė Potočarį, JT „žydrųjų šalmų“ iš Olandijos bataliono stovyklą, iš kurios visi tikėjosi evakuotis autobusais. Tarp jų buvo apie 2 tūkstančius vyrų ir berniukų, kurie nenorėjo išsiskirti su savo šeimomis arba negalėjo leistis į tokį žygį. Dauguma jų vėliau dingo be žinios… Oficialiais duomenimis, iš viso buvo nužudyti 8372 Srebrenicos gyventojai.

Du savo sūnus, vieną 17-os, kitą –  20-ies metų amžiaus, Potočaryje šį sekmadienį laidojo ir organizacijos „Srebrenicos motinos“ vadovė Hatidza Mechmedovič:

„Visi turi pasimokyti iš kruvinos Srebrenicos istorijos, kad tai niekada nepasikartotų. Kad nė vienai motinai pasaulyje nereikėtų eiti nuo vienos kapo duobės prie kitos, ieškant savo vaiko palaikų, – ir apsidžiaugti juos radus. Tai svarbiausias mūsų, Srebrenicos ir Bosnijos motinų, noras. Potočario memorialiniame centre dabar laidojama mūsų ateitis, ši vieta mums – pati liūdniausia iš visų, o visam likusiam pasauliui, nesugebėjusiam apsaugoti nuo genocido, – gėda. Ši diena man pati liūdniausia – juk aš laidoju savo džiaugsmą. Ir ne tik aš, – šimtai Srebrenicos motinų, iš kurių daugelis liko visiškai vienos. Mums nevalia kurti gyvenimą ant kapų, o ateitis bus įmanoma tik tada, kai bus nubausta už kiekvieną nusikaltimą.“

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Du Bosnijos serbų pajėgų karininkai ir vienas kareivis Hagoje įsikūrusiam JT Tarptautiniam tribunolui prisipažino dalyvavę vykdant nusikaltimus Srebrenicoje. Prieš mėnesį tribunolas nuteisė du buvusius vadinamosios Bosnijos serbų armijos karininkus kalėti iki gyvos galvos už genocidą, dar penkiems paskyrė laisvės atėmimo bausmes nuo 5 iki 35 metų. Tačiau pagrindinis įtariamasis Srebrenicos byloje – generolas Radko Mladičius – tebesislapsto.

Pagal „Radio Svoboda“ korespondentės Belgrade Aija Kuge pranešimą ir interviu parengė Zigmas Vitkus