2010 09 10

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Pasaulinė savižudybių prevencijos diena minima su uždegta žvakute

Rugsėjo 10 dieną, penktadienį, minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Šiemet ji pažymima specialia akcija „Uždek žvakutę“. Penktadienio vakare, 20 valandą, visi raginami uždegti savo namo ar buto lange žvakę, skirtą atminti tiems, kuriems pritrūko jėgų gyventi bei linkint tvirtybės tiems, kurie bandė nutraukti gyvenimą ar turi suicidinių minčių.

Tikimės, jog šioje akcijoje aktyviai dalyvaus ir Lietuvos gyventojai.

 Kaip skelbia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), kasmet nusižudo apie milijoną žmonių visame pasaulyje. Kitaip sakant, kas 40 sekundžių pasaulyje kas nors nusižudo, kas tris sekundes kas nors bando nusižudyti. Kiekviena savižudybė yra ne tik iš gyvenimo pasitraukusio, bet ir jo artimųjų, aplinkinių tragedija, paliekanti gilias žaizdas.

Lietuva pasaulyje yra liūdnai pagarsėjusi kaip valstybė, kurioje ypač aukštas savižudybių lygis. Vidutiniškai per metus Lietuvoje nusižudo daugiau nei 1000 žmonių. Dažniau nusižudo kaime gyvenantys žmonės. Vyrai Lietuvoje žudosi kur kas dažniau nei moterys. Įdomu, kad iki okupacijos Lietuvoje savižudybių buvo ypač mažai, palyginti su kitomis to meto valstybėmis, tačiau po Antrojo pasaulinio karo savižudybių epidemija įsimetė į Lietuvą. Deja, jos neišgydė ir Nepriklausomybės atkūrimas. Nors pastaraisiais metais jau kiek sumažėjo savižudybių skaičiaus augimas.

 PSO teigimu, savižudybių priežastys skirtingose pasaulio vietose skiriasi, kiekvieno žmogaus situacija unikali, tačiau galima atrasti ir tam tikrų universalių dalykų, galima plėtoti gana veiksmingą savižudybių prevenciją. Pasak PSO, neįmanoma užkirsti kelio visoms savižudybėms, tačiau prevencinės priemonės gali padėti išvengti didelės dalies savižudybių.

 Kokios veiksmingiausios prevencinės priemonės?

Pirmiausia – mažinti prieinamumą prie įnagių, kurie gali būti naudojami savižudybei. Tai ir ginklų, ir vaistų kontrolė.

Taip pat labai svarbu išplėtoti bendruomeninės pagalbos infrastruktūrą. Su savo problemomis nesugebantis susitvarkyti žmogus turi turėti kur kreiptis ir žinoti, kad sulauks pagalbos.

Taip pat, kaip pažymi specialistai, labai svarbu, kad žiniasklaida neskatintų suicidinių minčių, savižudžiai nebūtų heroizuojami.

Labai svarbi prevencinė priemonė – profesionalus žmonių parengimas, kaip kalbėtis, kaip padėti kitiems, patekusiems į bėdą.

PSO specialistų tvirtinimu,  labai dažnai neįvertiname, kiek kiekvienas iš mūsų gali padaryti, gelbėdamas kitus.  Tyrimai rodo, kad net 75 procentų  visų savižudžių apie savo ketinimus prasitaria draugams arba šeimos nariams. Problema ta, jog mes menkai įsiklausome į kitų žmonių problemas.

Specialistų tvirtinimu, prieš žudydamiesi dauguma žmonių kalba apie mirtį, teigia, kad atrado „išeitį“, kaip palengvinti artimųjų gyvenimą. Turėtume rimtai vertinti tokias kalbas ir stengtis prakalbinti tuos žmones, pasiūlyti pagalbą, svarbiausia – išklausyti. Paprastai neveiksminga įkalbinėti nenusižudyti. Svarbiau leisti žmogui suprasti, kad jis ar ji jums rūpi, jog galima kartu ieškoti išeičių. Jei kito žmogaus elgesyje atpažinote grėsmingus galimos tragedijos ženklus, nebijokite kreiptis pagalbos į specialistus. Beje, daugiau informacijos apie tai, kaip atpažinti tragediją pranašaujančius ženklus, kur kreiptis, ieškant pagalbos, ieškokite interneto puslapyje www.savizudybes.lt

Kviečiame remti Bernardinai.lt

Jei mus skaitote, žiūrite ar klausotės, galite prisidėti ir prie mūsų gyvavimo, taip tapdami misijos įgyvendinimo partneriais.

Taip, paremsiu