2010 11 15

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Paskutinysis Charleso Bukowskio romanas „Holivudas“

Knygos viršelis.

Charles Bukowski, „Holivudas“: romanas. Iš anglų kalbos vertė Gediminas Pulokas. Kaunas: „Kitos knygos“, 2010 m., 264 p.

„Holivudas“ – paskutinysis amerikiečių literatūros chuligano Charleso Bukowskio romanas, išnyrantis į dienos šviesą lietuviškai. Jame autorius parodo naująją savo talento pusę – tampa satyriku ir pačių neįtikimiausių paskalų apie Holivudo žvaigždes rankiotoju. Egoistiški aktoriai, mazochistiški agentai, nykūs viešbučiai, nušiurę neaprėpiamo Los Andželo priemiesčiai ir viščiukų apsėstas prancūzas – tai žvilgsnis į Holivudo kino fabriką nuolat įkaušusio naujai iškepto scenaristo Henrio Činaskio akimis.

„Holivude“ Ch. Bukowskis vaizduoja savo gyvenimo laikotarpį, kada jis rašė scenarijų kino filmui „Baro musė“ („Barfly“). Šią visiems Buko gerbėjams žinomą juostą 1987 m. susuko režisierius Barbetas Schroederis, pagrindinius vaidmenis joje atliko tokios žvaigždės kaip Faye Dunaway ir Mickey Rourke‘as. Šio filmo dėka Charlesas Bukowskis, rašytojas ir girtuoklis, pagaliau buvo pastebėtas ir pripažintas savo tėvynėje JAV. Taigi šlovė Buką susirado likus vos septyneriems metams iki jo mirties.

„Niekada netikėjau Holivudu. Buvau girdėjęs, kad tai siaubinga vieta, tačiau kai ten patekau, sužinojau, kokia iš tikrųjų tai siaubinga siaubinga siaubinga vieta – beviltiška ir pilna galvažudžių“, – vėliau pasakojo Bukowskis, persikraustęs iš Holivudo į San Pedro miestelį Kalifornijos valstijoje. „Kai išlieji visa tai ant popieriaus, papasakoji, tada Holivudas dingsta ir iš galvos. Sulaiko nuo noro iššokti pro langą ar persipjauti gerklę.“.

Garsiojo literatūros chuligano ir girtuoklio rašymo manierą gerai iliustruoja trumpas dialogas iš „Holivudo“:

– Ar girtuokliai jums nekelia pasišlykštėjimo?
– Taip, dauguma kelia. Lygiai kaip ir dauguma blaivininkų.
– Kam gali būti įdomus girtuoklio gyvenimas?
– Kitam girtuokliui.
– Jūsų nuomone, alkoholizmas socialiai priimtinas?
– Beverli Hilse – taip. Lūšnynų rajonuose – ne.
– Tai dabar dirbsit Holivudui?
– Nemanau.
– Kodėl parašėte šį scenarijų?
– Kai ką nors rašau, niekad neklausiu savęs „kodėl“.

Pirmasis Ch. Bukowskio apsakymas buvo išspausdintas jam esant dvidešimt ketverių, tačiau didžioji dalis jo knygų buvo parašyta autoriui perkopus keturiasdešimt. Už tai jis sakosi esąs dėkingas likimui: „Rašytojai, kurie susilaukia sėkmės jauni, ir gyvena kaip rašytojai, o ne kaip paprasti gatvės žmonės. Jie nebesupranta, kas dedasi fabrikuose ir kas tie žmonės, dirbantys po šešiolika valandų per dieną. Aš esu vėlyvas žiedelis. Man pasisekė. Tai leido man gyventi su visomis tomis bjauriomis moterimis, dirbti siaubingus darbus ir patirti košmariškų nuotykių.“

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien


Kviečiame remti Bernardinai.lt

Jei mus skaitote, žiūrite ar klausotės, galite prisidėti ir prie mūsų gyvavimo, taip tapdami misijos įgyvendinimo partneriais.

Taip, paremsiu