Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2010 12 15

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Ekskursija po Birštono sakralinį muziejų

Šiais metais Birštono sakralinis muziejus mini savo gyvavimo dešimtmetį. 2000-aisais tai buvo pirmasis tokio pobūdžio muziejus Lietuvoje po Nepriklausomybės atkūrimo. Šiuo metu Lietuvoje veikia šeši sakralinio meno muziejai – Birštone, Kaune, Vilniuje, Varniuose, Trakuose ir Anykščiuose.

Mintis Birštone įrengti Sakralinį muziejų gimė klebonui dekanui monsinjorui Jonui Dalinevičiui. Jo vadovaujamai parapinei bažnyčiai prieš metus buvo grąžinta sovietmečiu nusavinta senoji klebonija, kurioje keletą metų gyveno Dievo tarnas, arkivyskupas Teofilius Matulionis (1873–1962). Šios iškilios asmenybės gyvenimo istorija buvo nepelnytai primiršta, nors dar 1990 metais Kaišiadorių vyskupijoje pradėta arkivyskupo beatifikacijos byla. Monsinjoras J. Dalinevičiaus siekė įsteigti muziejų, skleisiantį žinią apie šią nepaprastą asmenybę, arkivyskupą T. Matulionį.

Vėliau muziejus prasiplėtė ir kitomis nuolatinėmis ekspozicijomis – memorialine kardinolo Vincento Sladkevičiaus (1920–2000), Birštono parapijos bei miesto istorijos taip pat sakralinio meno rinkiniu, kuriame ne tik tapybos darbai bet ir liturginė tekstilė, liturginiai indai bei kiti reikmenys, liaudies meno mažoji skulptūra.

Šiandien muziejaus salėse eksponuojama beveik 240 eksponatų, įskaitant ir nuotraukas bei dokumentus. O muziejaus saugyklose – apie 800 eksponatų. Kasmet muziejų aplanko apie 6 tūkstančius lankytojų.

Nuo 2005-ųjų Birštono sakralinio muziejaus lankytojai kviečiami į paskaitų ciklus „Lietuvos dailės istorijos eskizai“, kurie rengiami bendradarbiaujant su Lietuvos dailės istorikų draugija. Už šią švietėjišką veiklą Valstybinis turizmo departamentas 2006-aisais paskelbė Birštono sakralinį muziejų konkurso „Sėkmingiausias 2006 m. turizmo projektas” laureatu mokslinės tiriamosios veiklos turizmo kategorijoje.

Tačiau be šio muziejaus darbo yra ir edukacinė veikla. Kaskart laikinųjų parodų lankytojams pasiūlomos edukacinės programos. Jas labai pamėgo vietos ir Kauno regiono mokyklos. Vaikai ir suaugusieji turi galimybę susipažinti su margučių marginimo, žvakių liejimo ar karpinių technikomis. Tačiau bene įsimintiniausia edukacinė programa buvo surengta 2009 m. gegužę. Visą mėnesį italų kilmės ikonų tapytoja Marija Osuchovska Birštono sakralinio muziejuje tapė ikoną „Šv. Lukas, tapantis Švč. M. Marijos paveikslą“ pagal XVI a. Pskovo Dievo Motinos pirmavaizdį.

Sakralinio meno ekspozicija nuolatos atnaujinama organizuojant laikinas profesionalių menininkų darbų parodas. Tarp reikšmingiausių paminėtina kasmetinė dailininkų religinio meno paroda „Gloria Deo“. Jos tikslas yra suburti šiuolaikinius Lietuvos menininkus, kuriančius religine tematika, bei pristatyti visuomenei naujas šio meno tendencijas.

Pirmasis Birštono sakralinio muziejaus įrašas svečių knygoje priklauso poetui Justinui Marcinkevičiui, kuris rašė: „…šiandien atidaromas muziejus meilei. Muziejus gerumui, kuklumui, pasišventimui ir tarnavimui žmonėms.“

Kviečiame į trumpą ekskursiją po dešimtmetį minintį Birštono sakralinį muziejų su jo vedėja Roma Zajančkauskiene.

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite