2010 12 27

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Menininkų ir intelektualų laiškas Prezidentei

Pirmadienį grupė Lietuvos menininkų ir intelektualų įteikė Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei atvirą laišką, kuriame nerimaujama dėl pilietinės laisvės suvaržymų Baltarusijoje.

Laiške primenama, kad po gruodžio 19 dieną Baltarusijos Respublikoje vykusių prezidento rinkimų dalis žymių šios šalies visuomenės veikėjų buvo suimti, kai kuriems iš jų gresia ilgas laisvės apribojimas arba įkalinimas, o vienas jų „ne tik Baltarusijoje, bet ir Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Ukrainoje, taip pat Lietuvoje žinomas filologas Aleksandras Feduta.“

„Per šiemetinius prezidento rinkimus šis atviras, drąsus ir talentingas Baltarusijos intelektualas palaikė vieną iš kandidatų – poetą, Baltarusijos PEN centro garbės pirmininką Vladimirą Nekliajevą. Pastarosios rinkimų kampanijos šūkis buvo „Kalbėk tiesą“. Gruodžio 20 dieną, 5 val. ryte, į A. Fedutos butą Minske atvyko KGB darbuotojai ir išsivežė jį tardyti. Jam grasinama 15 metų truksiančiu įkalinimu“, – rašoma Prezidentei adresuotame atvirame laiške.

Kadangi A. Feduta yra dažnas ir laukiamas svečias Lietuvoje rengiamose mokslo konferencijose, Lietuvoje veikiančio Europos humanitarinio universiteto lektorius, žmogus, nuosekliai palaikantis Lietuvoje vykstančius demokratinius procesus, laišką pasirašę asmenys teigia esantys „susirūpinę dėl jo likimo, juolab kad A. Feduta yra silpnos sveikatos. Esame, be abejo, susirūpinę ir kitų suimtųjų likimu, tačiau dėl A. Fedutos ypač išgyvename, nes baiminamės, jog būdamas ligotas žmogus šis mokslininkas gali neatlaikyti arešto naštos.“

Išplatintas laiškas baigiamas prašymu „imtis visų įmanomų priemonių, kad A. Feduta, kurį neabejotinai galima vadinti tikru Lietuvos draugu ir demokratinių vertybių puoselėtoju, būtų kuo skubiau paleistas į laisvę“.

Tarp laišką pasirašiusiųjų: Leonidas Donskis, Antanas A. Jonynas, Nijolė Keršytė, Paulius V. Subačius, Arūnas Sverdiolas, Vytautas Toleikis, Tomas Venclova ir kiti žymūs intelektualai bei menininkai.

Taip pat primename, kad rytoj, t. y. gruodžio 28 d. 17 val. Senamiesčio menininkų galerijoje (Totorių g. 22, Vilnius) poetai ir vertėjai rengia baltarusių literatūros solidarumo skaitymus, kurių paklausyti kviečiami visi norintieji.