Sunku skaityti? Padidink tekstą arba klausyk, spausdamas ant aA ar garsiakalbio straipsnio pradžioje. Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Klausyk. Patiko? Gali paremti. Ačiū!

2011 02 10

bernardinai.lt

LRT.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Rekonstruotas 1863-iųjų sukilimo muziejus

Baigta 1863-iųjų sukilimo muziejaus rekonstrukcija Kėdainių rajone, Paberžėje. Lankytojai bus kviečiami jau šį pavasarį, praneša LTV „Panorama“.

Nuošalų, prieš du šimtus metų statytą Šilingų dvarą Paberžėje išgarsino paskutinis jo palikuonis baronas Stanislovas Šilingas ir čia klebonavęs Antanas Mackevičius. Kasdien, pietaudami dvare, jiedu planavo 1863-iųjų sukilimą prieš Rusijos imperijos valdžią Lietuvoje.

Sukilimas prasidėjo A. Mackevičiui perskaičius manifestą Paberžės bažnyčioje.

„Antano Mackevičiaus dėka 1863 metais kovo 20 dieną iš Paberžės buvo išvesta 250 jaunų žmonių. Mackevičius pats ėjo agituoti pas žmones į Butonių, Užupės kaimus. Būdamas abstinentas išgerdavo net ir alaus kokį bokalą“, – pasakojo Paberžės komplekso vadovė Regina Galvanauskienė.

Kaip praneša LTV „Panorama“, prieš septyniolika metų įkurtas sukilimo muziejus pusantrų metų  buvo rekonstruojamas: atkurtos autentiškos dvaro grindys, pakeisti langai, stogas.

Šiuo metu rengiama nauja ekspozicija.

Lankytojai turės progą išvysti, kaip prasidėjo, vyko ir buvo numalšintas sukilimas, sužinos apie Paberžės dvarą ir jo savininkus Šilingus. Atskiras ekspozicijos skyrius pasakos apie vieną iš sukilimo vadų Antaną Mackevičių.

Muziejininkai sako autentiškus eksponatus pasiskolinę iš istorijos archyvo, Lietuvos nacionalinio, Kauno karo istorijos muziejų.

„Sovietinė istoriografija labai paviršutiniškai vertino sukilimą, daugiau pabrėžė socialinį aspektą, pvz., kovos prieš priespaudą, prieš carizmo aspektą. Iš tikrųjų tai buvo sukilimas skirtas Abiejų Tautų rspublikos, tai yra  bendros Lietuvos–Lenkijos valstybės atkūrimui“, – teigė Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis. 

Muziejus rekonstruotas Europos Sąjungos ir Kėdainių savivaldybės lėšomis.

Nauja ekspozicija bus atidaryta jau šį pavasarį.

Zina Paškevičienė, LTV „Panorama“

Negali skaityti?

Spausk ant garsiakalbio ir klausyk. Išklausei? Patiko? Gali prisidėti paremdamas.

Paremsiu