2011 02 22

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Česlovo Milošo esė knyga „Pavergtas protas“

Česlovas Milošas. Pavergtas protas: esė. Iš lenkų kalbos vertė Almis Grybauskas. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2011. – 264 p.

Nobelio premijos laureato Česlovo Milošo „Pavergtas protas“ – legendinė knyga. Tai ne tik garsus antistalinizmo tyrinėjimas, bet ir literatūros traktatas, esė apie žmogų, istorijos mechanizmą, kultūrą ir politiką.

Autorius tyrinėja totalitarizmą, remdamasis daugiausia Lenkijos socializmo patirtimi. Skyriuje „Baltai“ ir kitur kalbama apie Lietuvą.

Versta iš knygos pirmojo lenkiško leidimo (savilaidos leidykla Nowa).

Pirmoji knyga, pelniusi Č. Milošui pripažinimą Vakaruose, buvo Paryžiuje išleistas esė rinkinys „Pavergtas protas“ (1953 m.). Ji laikoma savotišku šio rašytojo kūrybiniu ir politiniu kredo. Tais pačiais metais pasirodė pirmasis Č. Milošo romanas „Valdžios paėmimas“, o 1955 m. išleistas autobiografinis romanas „Isos slėnis“. Jame autorius pasakoja apie savo vaikystę Lietuvoje. Ši knyga vertinama kaip geriausias Č. Milošo kūrinys. Išleistos kelios intelektualios eseistikos knygos: „Gimtoji Europa“ (1959 m.), „Ulro žemė“ (1977 m.), literatūriniai esė „Kontinentai“ (1958 m.), „Asmeninės pareigos“ (1972 m.), „Mokslo daržas“ (1979 m.), eilėraščių, esė, aforizmų ir  trumpų pasakojimų knyga „Pakelės šunytis“ (1997 m.).

Č. Milošas yra nemažai vertęs, taip pat ir iš lietuvių kalbos. Išleista poeto sudaryta antologija „Pokarinė lenkų poezija“ (1965 m.), taip pat „Lenkų literatūros istorija“ (1969 m.).

Šiais metais minimas rašytojo Č. Milošo 100-osios gimimo metinės.