2011 03 08

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

„Trolis“ – pankiška „Hobito“ versija

Johanna Sinisalo. Trolis: romanas. Iš suomių kalbos vertė Danutė Sirijos Giraitė. – Vilnius: Vaga, 2011. – 280 p.

Garsios Suomijos rašytojos Johannos Sinisalo romanas „Trolis“ – tai keista, tamsi, šiurpą kelianti ir lyg magnetas įtraukianti istorija apie modernios civilizacijos ir laukinio prado susidūrimą.

Helsinkyje gyvenantis jaunas fotografas, keliaudamas namo po naktinių linksmybių mieste, susiduria su girtų paauglių gauja, apspitusia sužeistą trolių jauniklį. Ilgai nemąstęs jis išgelbėja bejėgį padarą ir parsineša jį namo, tą akimirką nė nenujausdamas šio lemtingo sprendimo pasekmių. Laikui bėgant trolis ima vis stipriau keisti ir veikti ne tik savo globėjo, bet ir aplinkinių žmonių gyvenimą, įsukdamas svaigią slaptų emocijų, užgniaužtų geismų ir baimių karuselę bei vesdamas tragiškos atomazgos link.

Prestižine literatūros premija „Finlandia prize“ apdovanotas romanas „Trolis“ – tai ironiškas, originalus, poetinių nuorodų į mitologinį pasaulį kupinas kūrinys, atskleidžiantis dviprasmišką žmogaus-gamtos ryšį ir pačią juodžiausią laukinę jėgą, kuri gali slėptis bet kuriame iš mūsų.

Johanna Sinisalo gimė Laplandijoje 1958 metais, studijavo dramą ir lyginamąją literatūrą Tamperės universitete. Suomijoje jau seniai žinoma kaip talentinga televizijos ir komiksų tekstų kūrėja, ji net septynis kartus yra laimėjusi apdovanojimą „Atorox Prize“, kuris skiriamas geriausiems Suomijos mokslinės fantastikos kūriniams. „Trolis“ – tai debiutinis rašytojos romanas, kuris iškart tapo sensacija jos gimtojoje šalyje: 2000–aisiais jis apdovanotas prestižine literatūrine premija „Finlandia Prize“, o 2004–aisiais premija „The James Tiptree Jr. Award“. Romanas jau yra išverstas į 6 užsienio kalbas, nupirktos jo ekranizavimo teisės.

„Trolis“ – tai pankiška „Hobito“ versija. Šis protingas ir juokingas romanas apnuogina vartotojiškumo absurdą.

USA Today

Gundanti istorija… elegantiška, autentiška ir šiurpiai įtaigi.

The Independent

Tarpusavyje persipynę veikėjų balsai skelbia puikiai sukonstruotos Johannos Sinisalo pasakos moralą: senųjų laikų legendos ir mitai – tai tarsi nevaržomų postmodernistinių troškimų ir jų atomazgos atspindys, o jei tiksliau – šešėlis.

The Washington Post