Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2011 04 12

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Lietuvos balsas dėl Kaliningrado ir Baltarusijos elektrinių tampa girdimas ES

Lietuvos balsas dėl nerimą keliančių naujų elektrinių, statomų Baltarusijoje ir Kaliningrade, tampa girdimas Europos Sąjungos institucijose, teigia Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė.

Anot jos, Europos Komisijos pareigūnai, kalbėdami apie ES valstybių energetikos standartų įtvirtinimą, trečiąsias valstybes pagaliau mini ne abstrakčiai, o jau įvardina konkrečiai, išskirdami Kaliningrado ir Baltarusijos atvejus, ko anksčiau nebūdavo.

Vakar, balandžio 11 d, Aplinkos reikalų komitete vykusioje diskusijoje su Europos energetikos komisaru Guentheriu Oettingeriu, R. Morkūnaitė teiravosi apie trečiųjų šalių reakciją į ES skelbiamus ketinimus diegti aukštus saugumo standartus ES ir kaimyninėse valstybėse, pagal kuriuos pastarosios taip pat turėtų dalyvauti atsparumo testų programoje ir paisyti vienodų su ES valsybėmis saugumo reikalavimų. Taip pat EP narė teiravosi ir dėl galimybės įtvirtinti nuostatą, kad ES nepirktų „nešvarios“ energijos iš tų jėgainių, kurios nesilaiko aukščiausių saugumo ir aplinkosauginių standartų.

Atsakydamas į R. Morkūnaitės klausimą, ES komisaras užsiminė, jog nuostata nepirkti „nešvarios“ energijos galėtų būti instrumentu deryboms, o kalbėdamas apie būtinybę laikytis aukštų standartų paminėjo, kad kitą savaitę jis ketina susitikti ir tartis su Šveicarijos, vėliau su Rusijos ir Ukrainos atsakingais pareigūnais, taip pat ateityje sieks bendradarbiavimo su Baltarusija, Turkija ir Armėnija šiuo klausimu.  

Pasak R.Morkūnaitės, džiugu, kad nuosekliomis pastangomis kelti svarbius branduolinės saugos klausimus, Lietuvai pavyksta juos išlaikyti ES darbotvarkėje aukščiausiu politiniu lygmeniu, tačiau taip pat reikia pripažinti, kad tai klausimas reikalaujantis išskirtinio dėmesio ir darbo ES institucijose.

„Pati branduolinės saugos klausimą įvairiuose formatuose keliu tiek Europos Parlamente, tiek už jo ribų ir asmeniškai esu pasirengusi nuolat priminti jo aktualumą ir svarbą: tikiuosi, kad jau šią savaitę turėsime pakankamą palaikymą naujai Lietuvos europarlamentarų iniciatyvai dėl aukščiausių branduolinės saugos standartų ES kaimynystėje, kuri, tikėtina, artimiausiu metu pasieks ir Europos Parlamento plenarinę sesiją“,  – pažymėjo R. Morkūnaitė.