Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2011 04 26

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Arabų kalba – sakrali?

Klasikinę arabų kalbą musulmonai laiko šventa islamo kalba. Tikima, kad Koraną pranašui Mahometui Dievas per arkangelą Gabrielių apreiškė klasikine arabų kalba, eilutė po eilutės per 21 ar 22 metus.

Dėl šio fakto istorijoje įvyko posūkis nuo Korano kalbos, kaip Dieviškosios išminties išraiškos, tad neliečiamos, neatkartotinos ir neverstinos, prie to, kad arabų kalba yra laikoma tobulumo išraiška.

Bukarešto universiteto (Rumunija) profesorė Nadia Anghelescuis tiria, kaip galėjo įvykti šis sutapatinimas.

Savo mintis autorė pristatė kovo 24 d. Romoje Popiežiškojo Arabų kultūros ir islamo studijų instituto (PISAI) surengtoje konferencijoje „Arabų antikos filologai sakraliosios kalbos akivaizdoje“.

Šis renginys yra dalis konferencijų ciklo, kurį PISAI pradėjo, siekdamas plėtoti kultūrų ir religijų dialogą tarp krikščionių ir musulmonų.

Pasak arabų kultūros ir kalbos specialistės, arabų antikos autoriai, panašiai kaip ir daugelis šiuolaikinių, teigia, jog arabų kalbą suliteratūrino gramatikai arba, tiksliau sakant, prisidėjo prie to, kad ji įgautų formą, kokia pasiekė mus.

Nepaisant to, buvo tikima, kad jų gramatika atspindi Korano kalbą, kurios buvo ir yra vis dar mokoma ne tik arabų pasaulyje, bet ir už jo ribų.

Yra autorių, kurių dėka kalba tapo lankstesnė ir gebanti išreikšti visa tai, ką perteikti reikalavo visuomenės raida.

Tarp šių rašytojų buvo ir tie filologai, kurie iš dalies prisidėjo prie intelektualiosios kalbos susiformavimo ir kurie pripažino arabų kalbos dieviškumą.

Šiandien toliau plėtojami lingvistiniai debatai įtraukia vis daugiau autorių, kurie norėtų literatūrinės arabų kalbos „desakralizacijos“. Be to, ne arabų kilmės musulmonų pasaulyje kasdien vis dažniau pasigirsta kritika dėl „islamo sutapatinimo su etnine grupe“, remiantis idėja, kad „sakrali kalba“ neegzistuoja – kaip tokia, arabų kalba yra paprasčiausiai sakralių žodžių perteikėja.

Pagal H2Onews.org

Kurkime kartu!

Kodėl bernardinams yra svarbus skaitytojų ir rėmėjų indėlis?