Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2011 05 27

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Akvilės Zavišaitės legenda – po dvidešimties metų

Akvilė Zavišaitė. Balerina

Birželio 2 d. meno galerijoje „Kunstkamera“ (Ligoninės g. 4, Vilnius) atidaroma dailininkės Akvilės Zavišaitės (1962-1991) kūrybos paroda „Tarp Vilniaus ir Sidnėjaus: po 20 metų“.

Akvilė Zavišaitė – „dailininkė su legenda. Akvilei jos kurti nereikėjo – už ją pasirūpino gyvenimas, jos likimas“, – yra rašiusi dailėtyrininkė Ramutė Rachlevičiūtė. Tarsi nuspėdama likimą, ji skubėjo džiaugtis, kurti, gyventi (mirė būdama 28-erių). Akvilės kūrybos laikas neilgas, bet labai savitas, ryškus, lietuvių dailės kontekste beveik su niekuo nepalyginamas. Pati Akvilė teigė: „Aš tikiu, kad tikras dailininkas piešia, kad įtiktų sau, ne kitiems. Jo pasididžiavimas ir tikslas turi būti stebuklas, vadinamas paveikslu.“

Akvilės kūrybos paroda, kuri yra kartu ir dailininkės mirties 20-mečio minėjimas, rengiama Vilniuje po 5 metų pertraukos. Dailininkės darbai, nors Lietuvoje eksponuoti tik keletą kartų, meno pasaulio atstovams kelia dviprasmiškų svarstymų – „moteriška“ – „nemoteriška“ kūryba, trapus balansavimas tarp „meno“ ir „kičo“ ribos, subtilus autorės biografijos ir jos paveikslų herojų gyvenimų susipynimas. Akvilės asmenybė ir kūryba daugiasluoksnė – iš pirmo žvilgsnio sužavi hedonistiško gyvenimo scenos, grakščių moterų siluetai, vaikystės žaislų motyvai. Tačiau įsižiūrėjus tas valiūkiškumas pradeda hipnotizuoti, atsiskleidžia baugiai brandžios kūrėjos vizijos, sukeliančios sumišusią būseną bei fatališko likimo nuojautą.

Dailininkė Akvilė Zavišaitė

Akvilė Zavišaitė gimė 1962 m. Vilniuje architekto ir žurnalistės šeimoje. Jau ankstyvoje vaikystėje žinojo, kad taps dailininke. Neįstojusi į Valstybinį dailės institutą (dabar Dailės akademija), nes nebuvo komjaunuolė, ji 1983 m. gavo leidimą išvykti gyventi į Australiją, kur jau buvo įsikūrusi Akvilės mama. Tais pačiais metais ji įstojo į Niukaslio dailės koledžą, kur pasirinko tapybą, piešimą, keramiką. 1987 m. baigė studijas ir įstojo į aspirantūrą Hunterio institute. Parašė ir apgynė disertaciją „Mano gyvenimas ir mano menas“. Jos darbai (daugiausia pasirašyti tik vardu) eksponuoti Australijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose bei Lietuvoje. Ji tapo jauniausia kuriančia autore, surengusia personalinę parodą Lietuvos dailės muziejuje (1989 m., būdama 26 metų).

Paroda galerijoje „Kunstkamera“ veiks iki liepos 9 dienos.

 

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.