2011 06 02

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Vilniuje rengiama akcija, siekiant akreipti dėmesį į situaciją Tibete

Jau daugiau nei du mėnesius Tibete Kinijos vyriausybei vykdant žiaurų susidorojimą su Ngabo Kirti vienuolyno vienuoliais ir vietiniais gyventojais, penktadienį, 12 val, Vilniuje, šalia LR Prezidentūros, rengiama tibetiečių palaikymo akcija, kuria aukščiausius Lietuvos vadovus raginama išsakyti ryžtingą poziciją dėl smurto ir prievartos nutraukimo, žmogaus teisių bei religinės laisvės pažeidimų šiame regione.

Pagalbos prašymą dėl šių įvykių Tibete pasaulio valstybių vadovams bei parlamentams, tarptautinei bendruomenei bei nevyriausybinėms organizacijoms išplatino Dalai Lama bei Tibeto vyriausybė tremtyje. Kreipimasis bus teiktas ir Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei, Seimo pirmininkei Irenai Degutienei bei Premjerui Andriui Kubiliui.

2008 metais Kinijos valdžia žiauriai susidorojo su taikiais protestuotojais Tibete: šimtus protestuotojų nužudė, tūkstančius įkalino. Šių metų kovo 16 d. protestuodamas prieš Kinijos komunistinę agresiją Tibete susidegino Ngabo Kirti vienuolyno 21-erių metų vienuolis Phuntok. Kinų karinės policijos degantis vienuolis buvo spardomas ir talžomas, o kitą dieną po šio įvykio mirė. Visa tai išprovokavo spontaniškus vienuolių ir vietinių tibetiečių protestus.

Netrukus po šių įvykių į Ngabo miestelį buvo įvestos daugiatūkstantinės ginkluotosios kinų pajėgos, kurios pradėjo vienuolyno blokadą. Taip pat čia aktyviai pradėta vykdyti taip vadinama „patriotinio auklėjimo“ kompanija, kurios metu vienuoliai verčiami viešai niekinti Dalai Lamos autoritetą bei prisiekti ištikimybę komunistinei Kinijos valdžiai.

Balandžio 21 d. 300 Kirti vienuolyno vienuolių buvo išvežti nežinoma kryptimi. Bandydami sustabdyti vienuolius vežančius sunkvežimius žuvo du vyresnio amžiaus tibetiečiai, o apie pačių vienuolių likimą iki šiol nėra jokių žinių.

Tokia kritinė situacija aplink Kirti vienuolyną atkreipė tarptautinių žmogaus teises ginančių organizacijų dėmesį, kurios Kinijos valdžią reikalauja skubiai išlaisvinti vienuolius ir vienuolyne atstatyti normalų religinį gyvenimą.

Tibeto vyriausybė tremtyje išreiškė susirūpinimą dėl šiandieninės situacijos Ngabo miestelyje ir bluokuojamo Kirti vienuolyno, kuris praktiškai virtęs kalėjimu. „Tokie Kinijos valdžios veiksmai vertintini kaip nedemokratiški ir necivilizuoti“.

Tibeto parlamentarai pabrėžia, kad tokie sukarintos kinų policijos veiksmai blokuojant prieigas prie vienuolyno, prievarta perauklėjant bei nežinoma kryptimi išvežant 300 vienuolių vertintina kaip „grubus žmogaus teisių pažeidimas ir grėsmė tibetiečių religinei laisvei“, o Kinijos valdžia, vietoj to, kad įsiklausytų į žmonių reiškiamą nepasitenkinimą, prieš juos naudoja jėgą ir dar labiau engia.