2011 06 17

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Kultūros naktį Tibeto skvere – filmų programa „Sniegynų Šalies pasakojimai“

Zenekos nuotrauka

Birželio 18 d. (šeštadienį) nuo 22.00 val. Tibeto skveras Užupyje įsilies į kultūros nakties „Tebūnie naktis“ projektą ir pakvies į kino filmų programą „Sniegynų šalies pasakojimai“.

Programoje bus parodyti penki įvairių režisierių dokumentiniai filmai, kurie supažindins su daugiau nei 2500 metų gyvuojančia Tibeto kultūra bei religija, atskleis tibetiečių tautos istoriją bei šiandieną pažymėtą tragedijos ženklu.

Kino programą pradės režisieriaus Aleksandro Jegorovo dokumentinis filmas „Dalai Lamos XIV vizitas Lietuvoje 1991 m.“ 1991-aisiais, praėjus pusantrų metų po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo ir vos pusmečiui po kruvinųjų Sausio 13-osios dienos įvykių, Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama XIV atvyko į Lietuvą drauge su lietuvių tauta pasidžiaugti taikiu būdu iškovota nepriklausomybe. Tai buvo vienas pirmųjų oficialių užsienio šalies vadovų vizitas mūsų šalyje. Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimas taikiu būdu Dalai Lamai ir visai okupuotai Tibeto tautai buvo lyg ženklas, kad jų pačių pasirinktas nesmurtinis kovos kelias prieš komunistinį Kinijos režimą veda teisinga linkme… Susitikimuose su Lietuvos žmonėmis Dalai Lamos išsakytos mintys buvo padrąsinimo ir vilties žodžiai mums, tik ką susigrąžinusiems laisvę ir Tibeto tautai, kuri ir tais 1991 m. ir dabar, 2011-aisiais, vis dar yra praradusi teisę į laisvą apsisprendimą.

Ne viename tarptautiniame dokumentinių filmų festivalyje pripažintas geriausiu filmu, režisieriaus T. Peosay darbas „Tibetas. Sniegynų liūto rauda“ atveria skaudžius Tibeto istorijos puslapius. Filmo atskaitos tašku tapo 1987 metais Lhasoje prasidėjusios tibetiečių protesto akcijos prieš Kinijos agresiją regione ir naikinamą Tibeto kultūrą bei religiją. Taikios vienuolių bei pasauliečių demonstracijos buvo žiauriai malšinamos ir virto smurto proveržiu. Filme rodomi dokumentiniai kadrai iš tų dienų įvykių užfiksuoti užsieniečių turistų, atsiminimais dalijasi protesto akcijų dalyviai bei liudininkai. Šių tragiškų įvykių kontekste subtiliai atskleidžiama unikali Tibeto kultūra, religija bei papročiai. Sniegynų liūtas – mistinis gyvūnas iš Tibeto padavimų ginantis tibetiečių tautą. Neatsitiktinai jis yra vaizduojamas ir ant Tibeto vėliavos, kuri šiuo metu pačiame Tibete yra uždrausta…

Akimirka iš renginio „Tebūnie naktis“ Tibeto skvere 2010m.

Rusų režisieriaus V. Manskio filmas „Aušra. Saulėlydis: Dalai Lama XIV“ pasakoja apie Tibeto dvasinį lyderį, Nobelio Taikos premijos laureatą, Užupio garbės pilietį Dalai Lama XIV. Tai filmas, padedantis pajausti ir gal net suprasti asmenybę, kuri savo išmintimi bei juoku prikausto milijonų žmonių iš viso pasaulio dėmesį. Filmo autoriai turėjo unikalią galimybę nuo aušros iki saulėlydžio fiksuoti Dalai Lamos XIV kasdienybę jo rezidencijoje Dharamsaloje, Indijoje, leistis į neformalius pašnekesius apie žmogaus prigimtį ir jo vietą pasaulyje, budizmą bei šiuolaikinį pasaulį. Pastaroji tema pratęsiama ir filmo kūrybinės grupės kelionėje atgal iš Indijos į Rusiją, kurioje savaip gvildenamos globalinės problemos, visuomenės susiskaldymas, politiniai pasaulio konfliktai.

Filmas „Kas iš mūsų liko“ – jaudinantis tibetietės pabėgėlės Kalsangos Dolmos pasakojimas apie sugrįžimą į pavergtą Tibetą ir jos atneštą Dalai Lamos žinią savo tautiečiams. Šis filmas slapta nuo Kinijos valdžios buvo filmuojamas Tibete 1996–2004 metais. Kadangi Tibete žmonės net šiandien sodinami į kalėjimus vien už tai, kad ištaria Dalai Lamos vardą, Kalsangai Dolmai kilo mintis nuolatinėje baimės atmosferoje gyvenantiems savo tautiečiams perduoti Tibeto tautos dvasinio vadovo Dalai Lamos paguodos ir vilties žodžius. Kuprinėje turėdama nedidelį vaizdo grotuvą, kuriame įrašyta Dalai Lamos kalba, ji leidžiasi į kelionę po Tibetą, kur susitinka su paprastais Tibeto žmonėmis ir apmąsto realybę, besiveriančią prieš jos akis.

Filmas „Budrus žvilgsnis“ unikaliai pristato nematomą Tibeto dvasinio vadovo ir lyderio Dalai Lamos veiklos pusę. Filmas buvo kuriamas trejus metus kūrybinei grupei turint galimybę stebėti kasdienes Tibeto lyderio kančias, kurias jis išgyvena mėgindamas išlaikyti pusiausvyrą tarp savo budistinių įžadų ir realios politikos, kurios tenka laikytis, norint nuraminti Kiniją. Prieš akis iškyla Dovydo ir Galijoto kova, kurioje supervalstybe tampanti šalis ir Dalai Lama vaikšto lyg ištemptu lynu, spręsdami pasaulinės svarbos klausimą. „Budrus žvilgsnis“ – tai ne trys Dalai Lamos gyvenimo metai, tai jo gyvenimo darbas per trejus metus.

Filmų programa „Sniegynų Šalies pasakojimai“ Tibeto skvere:

„Dalai Lamos XIV vizitas Lietuvoje 1991 m.“, režisierius A. Jegorovas (15 min., 1991, lietuvių k.)
„Tibetas. Sniegynų liūto rauda“, režisierius. T. Peosay, (95 min., 2003, anglų k.)
„Aušra. Saulėlydis: Dalai Lama XIV“, režisierius V. Manskij (73 min., 2008, rusų k.)
„Kas iš mūsų liko“, režisieriai. F. Prevost, H. Latulippe (77 min. 2004, rusų k.)
„Budrus žvilgsnis“ režisierius Joshua Dugdale (78 min. 2008, anglų k.)