2011 09 22

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min

Ar gali mieste būti per daug dviratininkų?

Kopenhagos miesto pavyzdys rodo, kad didelis skaičius dviratininkų mieste gali ne tik džiuginti, bet ir kelti nerimą. Vietinės dviratininkų bendruomenės ir turizmo kompanijos įspėja, kad didėjančios dviračių grūstys mieste baugina.

Ar gali miestas turėti per daug dviratininkų? Toks klausimas gali nuskambėti keistai, turint omenyje vyraujančią nuomonę, kurią, beje, patvirtina ir moksliniai tyrimai, kad kuo daugiau dviratininkų jūsų mieste, tuo saugesnis gatvėje būsite.

Kopenhaga – vienas iš nedaugelio Europos miestų, galinčių pasigirti tokia įspūdinga dviratininkų statistika – 36 proc. Danijos sostinės gyventojų kasdien į darbą ar mokyklą keliauja dviračiu. Dar daugiau – iki 2015-ųjų Kopenhaga ketina šį rodiklį „kilstelėti“ iki 50 proc.

Tačiau didėjant dviratininkų skaičiui, pilnėja ir tam skirti takeliai, o tai sukelia ir problemų. Aneh Hajdu, dirbanti nacionalinėje turizmo agentūroje, sako, kad piko valandomis vaikų į miestą su dviračiais neleidžia: „Tai per daug pavojinga.

Net ir atvykėlių akimis, Kopenhagos infrastruktūra nespėja prisitaikyti prie taip greitai gausėjančio dviratininkų būrio – jau dabar sunku rasti parkavimo vietą dviračiui prie pagrindinių miesto autobusų ir traukinių stočių.

Taigi ką daryti, kai kritinė dviratininkų masė didėja greičiau nei miestas spėja prie jos prisitaikyti?

Danijos dviratininkų federacijos atstovas Frits Bredal sako, kad nelaimingų atsitikimų dviračių takeliuose pastaraisiais metais stabiliai mažėja. Tačiau, anot jo, nerimą kelia perpildyti dviračių takeliai piko valandomis ir blogėjanti bendra dviračių eismo kultūra. Nors daugelis sutinka, kad ši problema su laiku bus išpręsta.

Tiesa, statistika rodo, kad važiuoti dviračiu Kopenhagoje yra kur kas saugiau nei, tarkime, Amsterdame. Be to, gausus dviratininkų būrys mieste prisideda prie švaresnio miesto oro ir didesnio žmonių fizinio aktyvumo; būtent todėl gyventojų skatinimas iš automobilio persėsti ant dviračio yra ne vieno Europos miesto prioritetas.

Parengta pagal The Guardian