2011 12 01

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Tibetas. „Pasaulio stogo“ gyventojai

Ilgus šimtmečius Tibetas buvo galinga imperija, o jo kultūrinį, religinį bei tautinį unikalumą lėmė geografinė padėtis – įsikūręs daugiau nei 4 tūkst. metrų nuo jūros lygio esančioje plynaukštėje, jis buvo atskirtas nuo pasaulio didingų kalnų masyvu ir atšiauria gamta. Tačiau tai nesutrukdė Tibeto valdovams megzti glaudžius ekonominius, politinius, kultūrinius santykius su Kinija, Mongolija, Mandžiūrija, Indija.

Naujoji Tibeto istorija prasidėjo 1950 metais, kai ginkluotosios Kinijos Liaudies Respublikos pajėgos įsiveržė į rytines Tibeto teritorijas. Ši okupacija, besitęsianti jau daugiau nei šešis dešimtmečius, nusinešė daugiau nei milijono tibetiečių gyvybių, iš 6259 Tibeto vienuolynų 1976 m. buvo likę apie 10, iš maždaug 600 tūkst. vienuolių daugiau kaip 110 tūkst buvo nukankinta, o 250 tūkst. nurengti vienuoliški rūbai.

Ir nors po 1979 m. Tibete pradėta įgyvendinti „liberalizacijos“ programa, kuria finansuojami vienuolynų ir šventyklų atstatymai, leidžiama atlikti religinio pobūdžio ritualus, tačiau tai tik fasadinė pusė, kurią Kinijos komunistų partija griežtai kontroliuoja. Reguliari kolonizacija tęsiasi ir šiandien, švietimo įstaigose mokoma tik kinų kalba.

Pastarųjų metų įvykiai Tibete, kai, protestuodami prieš Kinijos politiką Tibeto regione, susidegino keliolika vienuolių, tik parodo situacijos sudėtingumą. Tremtyje gyvenantis Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama XIV „tautiniu genocidu“ pavadino Kinijos valdžios veiksmus Tibete ir paragino Pekiną kuo greičiau taikiu būdu spręsti Tibeto tautos išlikimo klausimą. Ir nors Kinija griežtai teigia, kad tai tik jos vidaus reikalas, tačiau, prarasdami unikalią Tibeto kultūrą, religiją, kalbą bei gamtą netenkame pasaulio dalies, kuri yra visų tautų reikalas.

EPA nuotraukos