Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2011 12 06

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Apie šiandienę Lietuvą – Editos Mildažytės knyga

Edita Mildažytė. Pasimatymas su Lietuva. – Vilnius: Tyto alba, 2011. – 424 p.  Su kompaktine plokštele „Taip skamba Lietuva“ (sudarytojas muzikologas Viktoras Gerulaitis).

Žinomos žurnalistės Editos Mildažytės knyga „Pasimatymas su Lietuva“, kurią išleido leidykla „Tyto alba“, pasakoja apie šiandieninę Lietuvą, žymius žmones, apie tai, kuo mūsų gimtinė įdomi ar net unikali. Autorė viliasi, kad ši knyga paskatins tęsti pažintį su Lietuvos istorija, kultūra ir čia gyvenančius, ir užsieniečius, kurie apie mus, deja, žino nedaug.

Patrauklus, dinamiškas Editos Mildažytės pasakojimo stilius prašėsi ir netradicinių iliustracijų, o jų 424 puslapių knygoje net 500, savo darbus čia rodo 176 Lietuvos ir užsienio fotografai. Ir labai garsūs – tokie kaip Arūnas Baltėnas, Klaudijus Driskius, Vytautas Knyva, Mindaugas Kulbis, ir mėgėjai, kuriems pavyko „pagauti“ retą kadrą. Net į tradicinius objektus knygoje stengtasi pažvelgti nauju kampu, o kai kurios fotografijos darytos specialiai šiam leidiniui. Yra ir dar nematytų objektų – pavyzdžiui, XV a. kalavijas ir pentinas, rasti kasinėjant Aukštadvario apylinkėse ir pateikti istoriko Mantvydo Vitkūno.

Neįkainojamą pagalbą rengiant knygą suteikė Lietuvos ir Lenkijos muziejai, atskirų knygos temų konsultantai. Trys itin svarbios temos pristatomos specialistų: apie teatrą rašo Daiva Šabasevičienė, apie kalbą – Antanas Smetona, apie dailę – Giedrė Jankevičiūtė.

Knyga išleista kartu su kompaktine plokštele „Taip skamba Lietuva“,kurios sudarytojas Viktoras Gerulaitis sudėjo pagrindinius lietuvių muzikos ženklus. Čia skamba sutartinė, atliekama Dainų šventėje daugiatūkstantinio choro, birbynė, „Lietuva brangi“, Violetos Urmanavičiūtės-Urmanos, Veronikos Povilionienės ir kitų garsiausių dainininkų balsai, Petro Vyšniausko džiazo improvizacija, „Anties“ „Krantas“ ir kiti lietuvių muzikos ženklais tapę kūriniai.

„Iš kur tu?“ šiais laikais dažnas klausimas lietuviui. „Iš Lietuvos“ atsakome, o tada norime pridurti ką nors svarbaus, kas įrodytų, kad Tavo kraštas nėra tamsus užkampis, įtartina Rytų Europa, kur viskas blogiau nei kitur. Šioje knygoje tikrai rasite argumentų tvirtindami, kad esame maža, bet kūrybinga, laisvę mylinti tauta, turinti sudėtingą istoriją, bet kai ką svarbaus davusi visam pasauliui. Kas Lietuvoje unikalu? Kas padaryta čia pirmiau nei kitur? Kas ir kodėl saugoma UNESCO?

Išsamiai pristatomi ir penki lietuviai, kurie, autorės nuomone, gali būti laikomi pačiais žymiausiais ir žinomiausiais pasaulyje. Be abejo, šis pasirinkimas subjektyvus ir sukels diskusijų, bet autorė to ir siekia: svarstydami kitas kandidatūras, rasime papildomų argumentų ir progų didžiuotis savo tėvynainiais.

Šią knygą į anglų kalbą verčia Andrius Užkalnis, redaguoja Rita Dapkutė, angliška versija pasirodys Vilniaus knygų mugėje vasario 23 dieną.

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite