2011 12 06

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Vyks Nacionalinio moksleivių konkurso „Jie gyveno greta mūsų” baigiamasis renginys

2011 metais Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus ir LR Švietimo ir mokslo ministerija organizavo Nacionalinį moksleivių konkursą „Jie gyveno greta mūsų“. Konkurso organizatoriai siekė skatinti jaunimą ugdyti istorinę atmintį, giliau pažinti Lietuvos žydų istoriją ir kultūrą, įsiklausyti į Holokausto liudininkų, žydų gelbėtojų ir išsigelbėjusių žmonių prisiminimus, susipažinti su archyviniais dokumentais ir kita medžiaga.

2011 m. gruodžio 6 dieną, 13 val., VVGŽM Tolerancijos centre vyks konkurso baigiamasis renginys, kurio metu bus paskelbti ir apdovanoti šio konkurso nugalėtojai – Pasaulio Tautų Teisuolės Onos Šimaitės vardo premijos laureatai ir diplomantai.

Nacionaliniame moksleivių konkurse dalyvavo 26-erių vidurinių mokyklų ir gimnazijų mokiniai iš įvairių Lietuvos miestų ir rajonų – Akmenės, Jurbarko, Kauno, Kelmės, Klaipėdos, Kretingos, Kupiškio, Marijampolės, Rokiškio, Šalčininkų, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Trakų, Utenos, Vilniaus. Konkursui buvo pristatyti 48 individualūs ir 7 kolektyviniai darbai.

Darbus vertino speciali komisija, kurios nariai buvo VVGŽM darbuotojai, LR Švietimo ir mokslo ministerijos vyr. specialistas Rimantas Jokimaitis, O. Šimaitės sūnėnas, veikos tyrinėtojas ir knygų apie O. Šimaitę autorius Kazys Kęstutis Šimas.

Pasak konkurso organizatorės, VVGŽM Žydų gelbėjimo ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėjos Danutės Selčinskajos, ,,labai džiugu, kad konkurse dalyvavo tiek mokyklų ir mokinių. Parašyti puikūs rašiniai ir esė. Pasaulio Tautų Teisuolės O. Šimaitės premija bus įteikta gimnazijai, savo darbais ir įsitraukusių moksleivių skaičiumi nustebinusiai visus komisijos narius. O. Šimaitės žodžiai ,,Nėra to mažo, kas negali padaryti didelio darbo“ tapo šio konkurso moto.

O. Šimaitė buvo ypatingas žmogus.VU bibliotekoje dirbusi moteris, žinoma kultūros veikėja karo metais tapo herojiška Vilniaus geto žydų gelbėtoja. Ji kasdien lankėsi gete ir gelbėjo ten įkalintiems žmonėms įvairiais būdais, vėliau pati buvo įkalinta koncentracijos stovyklose.“

Pasaulio Tautų Teisuolės apdovanojimas O. Šimaitei buvo įteiktas dar 1966 metais Yad Vašem memorialiniame institute, Jeruzalėje. Ji yra viena pirmųjų lietuvių, už žydų gelbėjimą pagerbtų Pasaulio Tautų teisuolių medaliu. Autentiški pasakojimai apie šią unikalią moterį, O. Šimaitės audio įrašai yra VVGŽM ekspozicijoje ,,Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“.

Baigiamajame konkurso renginyje dalyvaus K. K. Šimas, VVGŽM bei LR Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai, visi konkurso dalyviai ir jų mokytojai.

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centro informacija