2012 01 16

bernardinai.lt

Jaunimo gidas

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Patarimai, kaip gerai pasirengti kontroliniam darbui

Vos mokytojai ištarus žodžius „po savaitės – atsiskaitymas“, jauti, kaip po kojomis juda žemė, sukasi galva ir akyse mirga bemiegių naktų trupiniai? Nori parašyti darbą kuo geriau, bet trūksta motyvacijos ir nežinai, nuo ko pradėti? Tuomet bent akies krašteliu peržvelk šias kelias paprastutes taisykles, kurios tau turėtų padėti geriau pasirengti  kontroliniam darbui.

1. Jokių pašalinių garsų! Įjungtas televizorius ar kompiuteris neturėtų būti „fonas“ – gerai įsiminsi ir išmoksi būtinų dalykų tik tada, kai susikaupsi, o pašaliniai garsai tam tik trukdo ir blaško dėmesį.  

2. Neatidėliok. Turbūt dažnai po nosimi murmi, jog rašomajam darbui pasirengsi  vėliau, skirsi tam laiko nuo šešių iki devynių vakaro, o prieš tai galėsi daryti ką nori? Geriau neatidėlioti sunkių darbų dienos pabaigai, nes tuomet yra kur kas sunkiau susikaupti – nuovargis vis dėlto daro savo –prisiversti kažką daryti reikia didelių valios pastangų. Pasiryžk prisėsti prie darbo ir sutelkti jam visą dėmesį. Vėliau, kai jausiesi pakankamai gerai pasirengęs, galėsi pereiti prie lengvesnių ir mažiau protinio darbo reikalaujančių darbų. Tai bus tikras poilsis!

3.  Geras miegas – gerai parašytas kontrolinis. Ši taisyklė galėtų būti parašyta auksinėmis raidėmis. Geras, ramus miegas leidžia atsipalaiduoti, o ramybės ir susikaupimo kaip tik reikia rašant darbą, tiesa? Atsigulęs į lovą nežaisk mobiliuoju telefonu arba negalvok apie sudėtingas funkcijas – tiesiog atsipalaiduok ir pamatysi, koks žvalus atsibusi kitą rytą! Na, o jei vis dėlto kankina nemiga, prieš kelionę į sapnų karalystę gali išgerti stiklinę šilto pieno.

4. Nervus į konservus! Stresas, panika nepagelbės, kai gausi užduotis. Svarbiausia atsipalaiduoti ir rašyti taip, lyg tai būtų paprasti uždaviniai pamokų metu. Dažniausiai įtemptai galvojantys žmonės susirūpina dėl menkniekių, kuriuos lengva ranka parašytų be klaidų. Kruopštumo ir atidumo nevertėtų pamiršti, tačiau rašant kontrolinį, tiesiog reikėtų nusiraminti ir rašyti tuos atsakymus, kurie sukasi galvoje – juk neprivalgęs neprilaižysi.

5.  Pasitikėk savimi. Jei verkiančiu balsu sakysi, kad per matematikos kontrolinį „susimausi“, taip ir bus. Labai svarbu gerai nusiteikti – viskas pavyksta, kai yra noro  ir vilties. Ir nors lengviau pasakyti nei padaryti, bet pamatysi, jog įjungus režimą „man viskas pasiseks, nes aš nesu kvailas žmogutis“ ir įgavus pasitikėjimo savimi, viskas bus lyg sviestu patepta!

Atrodo, jog nieko stebuklingo čia nėra. Tiesiog reikia gerai išsimiegoti, susikaupti, pasikartoti pamokų metu išgirstą medžiagą (nelaukti paskutinės dienos, išsiaiškinti rūpimus klausimus anksčiau!) ir, žinoma, gerai nusiteikti. Juk kontrolinio darbo rašymas – dar ne pasaulio pabaiga, o pažymys – ne svarbiausias rodiklis. Tai tik žinių patikrinimas ir jų įvertinimas, kuris skatina tobulėti ir toliau žingsniuoti mokslo keliu.

Karolina Panto