2012 02 21

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

„Spanxti“ muzikos albume – mitologinė lietuvių ir latvių vienybė

Vilniečių grupė „Spanxti“  pristato kompaktinę plokštelę „Dievo žirgai, Laimės ratai“. Šiame muzikiniame albume skambanti post-folkloro kūryba yra kaip niekad baltiška – jungianti kultūrinį lietuvių ir latvių tradicijų palikimą su šiuolaikine interpretacija. Ką tik pasirodęs CD išsiskiria ir ypatingu apipavidalinimu.

Iki šiol grupė įrašė keletą muzikos darbų, o pastarasis albumas „Dievo žirgai, Laimės ratai“ tapo pirmuoju įrašytu profesionalioje studijoje. Jame sudėti devyni kūriniai aprėpia mitologinį, karinį ir linksmybių kupiną folklorą, išreišktą akustinių gitarų, smuiko, akordeono, mušamųjų, klavišinių instrumentų bei skambaus moteriško vokalo.

„Dievo žirgai, Laimės ratai“ – tai kūrybiškas žvilgsnis į baltų mitologiją bei apskritai dvasinę kultūrą, pasitelkiant autentišką dabartinių gyvų baltų tautų – lietuvių ir latvių – folkloro medžiagą, – sako grupės įkūrėjas, VU Baltistikos katedros mokslininkas, dr. Vytautas Rinkevičius. – Pagrindinę albumo idėją turbūt ir būtų galima apibūdinti kaip tos bendrabaltiško pasaulėvaizdžio visumos kūrybinę rekonstrukciją.“

Nors su latviais vieni kitus vadiname broliais, šis albumas yra ko gero pirmasis toks ryškus kūrybiško bendradarbiavimo pavyzdys. V. Rinkevičius prieš keletą metų studijavo latvių kalbą Rygoje, o dabar „Spanxti“ didžiuojasi savo gretose turėdami latvių akordeonistą, kompozitorių ir muzikologijos mokslų daktarą Martinį Viliumą.

„Lietuvių ir latvių tradicinės kultūros, šiaip jau būdamos tarpusavy gana skirtingos, viena kitą gražiai papildo siekiant rasti mūsų ieškomą bendrabaltiškąjį vardiklį. Juk latviai savo tautosakos lobyne yra išsaugoję tai, ko neturi nė viena kita šių dienų Europos tauta – tikras mitologines dainas, kuriose juodu ant balto užfiksuoti ištisi mitiniai siužetai!“ – teigia V. Rinkevičius.

„Spanxti“ kūryboje itin svarbūs tekstai. Juos stengiamasi išlaikyti kiek įmanoma autentiškesnius. Tačiau „Spanxti“ muzikai negresia akademinis uždarumas – jai būdingas alternatyvus stilius, gyvas kūrybiškumas ir smagūs netikėtumai. Vienas tokių – klausytojų itin mėgiama daina pagal latvių poeto Knuto Skujeneko eiles „Pas leišius alaus gert“. Šis nostalgiškai linksmas eilėraštis, pasak muzikantų, itin gerai atitinka viso kolektyvo požiūrį į baltų kultūrų vienovę.

Albumui suteiktas išskirtinis apipavidalinimas – kiekvieną pakuotę puošia įklijuotas ažūrinis saulės simbolis iš medžio, preciziškai tikslios išpjovos ir kruopštus grafikos parinkimas. „Ko gero, tai – įdomiausias ir savo atlikimu sudėtingiausias mūsų gaminys,“ – giriasi leidėjai. Visi albumo užrašai pateikiami lietuvių ir latvių kalbomis.

CD „Dievo žirgai, Laimės ratai“ klausytojai galės įsigyti leidyklos „Dangus“ stende Vilniaus knygų mugėje, taip pat muzikos krautuvėlėje „Ragainė“ Vilniaus senamiestyje bei internetu.
Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.