2012 05 14

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

„Sutemos tirščiausios prieš aušrą“ – knyga apie priklausomybę ir sveikimo kelią

Sutemos tirščiausios prieš aušrą. Apie priklausomybės ligą ir sveikimo kelią. Parengė kun. Kęstutis Dvareckas ir dr. Andrius Navickas. – Vilnius: VšĮ Bernardinai.lt, 2012. – 344 p.

„Sutemos tirščiausios prieš aušrą“ – naujausias knygų serijos „Bernardinai.lt biblioteka“ leidinys.

Ši knyga kiekvienam, norinčiam geriau suprasti klastingas priklausomybių ligas. Tai ne instrukcija, moralas, bet liudijimas, kad visada yra kelias atgal į gyvenimą, net jei gyvenimas yra virtęs, kaip atrodo, beviltiškais griuvėsiais.

Netiesa, kad priklausomybė – tai valios trūkumas ar apsileidimas. Tai liga, kuri priklauso nuo įvairiausių veiksnių. Taip pat ir nuo vienišumo išgyvenimo, iliuzijos, jog kvaišalai gali padėti pabėgti nuo jo.

Netiesa, kad priklausomybė yra mirties nuosprendis. Kelias atgal į gyvenimą, net gi brandesnį ir tikresnį nei buvo prieš ligą, tikrai yra, tačiau jis nėra lengvas.

Gyvenimo sutemos stumia į neviltį, tačiau atminkime, kad sutemos tirščiausios prieš aušrą. Apie tai liudija žmonės, kurie dar neseniai buvo virtę tarsi beviltiškais griuvėsiais, o dabar grįžta į gyvenimą.

Alkoholikas, narkomanas, kompulsyvus lošėjas gyvena graužiami kaltės. Tačiau tikroji kaltė ne tai, kad gyvenimas pateko akligatvin, bet ta, kad trūksta ryžto pradėti kelionę atgal į gyvenimą.

Leidinys sudomins visus, siekiančius sąžiningai pažvelgti į save ir pasaulį.

Sudarytojų žodis

Kodėl?

Todėl, kad dešimtys tūkstančių Lietuvos žmonių kenčia įvairių priklausomybių narvuose, ir kasdien ši kraupi rykštė paliečia vis naujus žmones. Priklausomybė tampa ne tik priklausomą žmogų, bet visą jo šeimą, jo gyvenamąją aplinką griaunanti jėga.

Netiesa, kad priklausomybė negresia mums, mūsų vaikams, artimiesiems, nes esą tai tik tam tikro socialinio sluoksnio problema. Statistika negailestingai liudija, kad priklausomybė it virusas plinta visose visuomenės grupėse, o specifinės jos atmainos – pavyzdžiui, priklausomybė nuo narkotinių medžiagų, netgi labiau būdinga turtingiesiems nei stokojantiesiems.

Netiesa, kad priklausomybė – tai valios trūkumas ar apsileidimas. Tai liga, kuri priklauso nuo įvairiausių veiksnių. Taip pat ir nuo vienišumo išgyvenimo, iliuzijos, jog kvaišalai gali padėti pabėgti nuo jo. Vis jaunesni žmonės griebiasi kvaišalų. Taip pat ir dėl to, jog yra suklaidinti melagingų pasakojimų apie naujus potyrius ir nemato kitos, kraupiosios, monetos pusės.

Netiesa, kad priklausomybė yra mirties nuosprendis. Kelias atgal į gyvenimą, netgi brandesnį ir tikresnį nei buvo prieš ligą, tikrai yra, tačiau jis nėra lengvas. Jis reikalauja tikrų permainų, iliuzijos, jog viską sugebi kontroliuoti, ištirpdymo. Tik tiesa išlaisvina ir padeda išgydyti žaizdas. Gyvenimo sutemos stumia į neviltį, tačiau atminkime, kad sutemos tirščiausios prieš aušrą. Apie tai liudija žmonės, kurie dar neseniai buvo virtę tarsi beviltiškais griuvėsiais, o dabar grįžta į gyvenimą. Tai atrodo kaip stebuklas, ir tiesa ta, kad ir kokios ligos sutemos tirštos atrodytų, mes visi galime prisidėti prie šio stebuklo. Dievui nėra negalimų dalykų ir nereikalingų žmonių, Jis gimė tvarte ir visada laukia ištiesęs ranką kiekvienam, kuris tik sutinka pripažinti, jog jam jos reikia.

Todėl, kad įsitikinome, jog daugelis iš priklausomų žmonių savęs naikinimo kelyje išlieka ir dėl to, kad jų nepasiekė informacija apie priklausomybės ligas. Jiems niekas nepasakė esminės tiesos, kad jie kalti tikrai ne dėl to, jog susirgo, bet tik dėl to, kad nesiryžta eiti sveikimo keliu.

Todėl, kad negalėjo nesujaudinti, nepatraukti tos nuostabios priklausomų žmonių gyvenimo istorijos – iki skausmo tikros, nenugrimuotos – budinančios gyvenimui, kuriame yra tiek rožės, tiek spygliai.

Kas?

Siūlome knygą, kurioje norima ne moralizuoti ar smerkti, bet teikti viltį, gilesnį supratimą apie priklausomybę ir siūlyti įvairius grįžimo į gyvenimą kelius.

Knygą sudaro trys dalys. „Akligatvyje“ – tai specialistų įžvalgos apie priklausomybės ligas ir sunkumus, kuriuos tenka įveikti žmogui, pasiryžusiam eiti laisvės keliu.

Antroji dalis „Kelyje“ – tai autentiški sveikstančių narkomanų, alkoholikų, kompulsyvių lošėjų liudijimai. Juose daug skausmo, tačiau taip pat ir vilties bei naujos tikrovės švytėjimo. Esu įsitikinęs, kad kiekvienas priklausomas žmogus šiuose liudijimuose išvys ir savo gyvenimo istorijos atšvaitų ir bus lengviau patikėti, kad panašūs gali būti ne tik praradimai, bet ir naujo gyvenimo atradimai.

Trečioji dalis – „Bendrakeleiviai“. Čia pristatome įvairias Lietuvoje veikiančias bendruomenes, kurios padeda priklausomam žmogui keistis ir grįžti į gyvenimą. Šios bendruomenės labai skirtingos, ir tikrai nėra vieno atsakymo, kuri geriausia. Kiekvienas priklausomas žmogus unikalus, turi savitą ligos istoriją, skirtingas jos priežastis, todėl ir gijimo kelias visada unikalus. Mes nebandome kaip nors rūšiuoti pagalbos bendruomenių, bet stengiamės atskleisti kiekvienos iš jų išskirtinumą.

Toliau?

Knygos pristatymas kuo plačiau. Svajojame, kad ši knyga patektų į kiekvieno žmogaus, kurio gyvenimas nuklydo į akligatvį, rankas. Būtų puiku, kad knygą perskaitytų tiek priklausomų žmonių artimieji, tiek būsimi socialiniai darbuotojai, medikai, mokytojai.

Svajojame ir apie tai, kad netrukus baigsim rengti ir šios knygos pratęsimą, kuriame susitelksime į priklausomų žmonių artimųjų bei žmonių, augusių nuo šios ligos kenčiančioje šeimoje, problemas.

Knygą galite įsigyti Bernardinai.lt el knygyne

Knyga taip pat prekiaujama šiose vietose