2012 08 02

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

„Kine po žvaigždėmis“ – Vilniuje nufilmuoti lietuviški filmai

Lietuviški, dar sovietmečiu sukurti filmai pasakoja istorijas, nufilmuotas sostinėje. Pirmoji jų – režisieriaus Algirdo Aramino 1980 m. sukurta lyrinė apysaka vaikams „Andrius“. Tai – pasakojimas apie dešimtmetį berniuką, kuris pabodusią kasdienybę praskaidrina fantazijomis. Tereikia tik paminėti stebuklingą žodį „bitė ritė baltaragė“, ir nuobodi pamoka tampa žydinčiu sodu, o neįdomiai kalbanti mokytoja staiga ima dainuoti. Fantazuoti kartu su juo ima ir mergaitė Jana – į Vilnių atvykusi viešnia iš Prahos vaikų choro. Filmui scenarijų parašė Violeta Palčinskaitė, muziką sukūrė Bronius Kutavičius.

1990 m. nufilmuotas filmas „Aš esu“ irgi pasakoja berniuko istoriją. Gyvenantis su senele ir besiilgintis mamos vaikas gyvena savo susikurtame pasaulyje. Ir nors pagrindinis filmo herojus vaikas, juostoje yra ir dar kai kas ne mažiau svarbaus, tai – Vilniaus senamiestis. Reklamos neperkrautas, trykštantis gyvybe, kur istorija ir dabartis darniai gyvena viena šalia kitos. Filmo autoriai – Romualdas Lileikis bei Stasys Motiejūnas, juosta sukurta Aneliaus Markevičiaus apysakos „Požemių vaiduokliai“ motyvais. 1990 m. filmas apdovanotas „Aukso žuvėdra“ – pagrindiniu tarptautinio kino festivalio „Kosta do Estorilio“ (Portugalija) prizu.

Šeštadienio vakarą laukia susitikimas su 1994 m. Vilniuje nufilmuotu filmu – „Rojuje irgi sninga“. Filmo režisieriui Audriui Juzėnui tai buvo pirmasis ilgo metro filmas, tapęs „didžiąja pamoka, kaip reikia grumtis už gyvenimą. Sunku patikėti, kad dabar kas nors taip kautųsi už savo svajonę ar įsitikinimus, kaip kovėmės mes. Tai buvo asmeninė kova, apie meną nebuvo laiko net pagalvoti… Mūšis virto karu, kurį teko laimėti. Ir man tuo metu buvo lemta pajusti savo kailiu, kiekviena ląstele, kad Dievas ir jo ranka globoja net ir pragare…“  Talentingo operatoriaus Algimanto Mikutėno nufilmuota juosta pasakoja provincijos muzikanto, saksofoninko gyvenimo istoriją, kuris už skolintus iš mafijos pinigus išleidžia pirmąją savo solinę plokštelę. Kadangi pinigų grąžinti nepavyksta, tenka bėgti ir prieglobsčio ieškoti sostinėje. Paklaustas, ką paliktų filme nepakeista, jei šią istoriją filmuotų dabar, režisierius pirmiausia mini filmo muzikinį takelį, aktorius ir filme vaidinusius muzikantus. Juostoje vaidina visas lietuviškas žvaigždynas – Gražina Baikštytė, Giedrius Čaikauskas, Asta Baukutė, Gediminas Girdvainis, Aretas Markevičius. 1994 m. filmas buvo apdovanotas Manheimo–Heidelbergo tarptautinio kino festivalio prizu.

„Kino po žvaigždėmis“ seansai prasideda 22 val.