2012 08 11

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kauno kino festivalis „Krantinės kine“ pristatys juostą iš Izraelio „Policininkas“

Festivalio nuotr.

Tarptautinis Kauno kino festivalis „Krantinės kine“ pristatys vieną svarbiausių praėjusių metų filmų – Izraelio kino meistro Nadavo Lepido juostą „Policininkas“ (Hashoter, 2011, Izraelis).

Kiekvieną trečiadienį, 21.30, pačioje Kauno širdyje esančiame „Daugirdo“ amfiteatre visą vasarą kino mylėtojus kviečia nemokama išskirtinio kino prorama, kuriai atsirasti padėjo ir Kauno kino festivalis. Miesto gyventojams ir jo svečiams rugpjūčio 15 d. festivalis padovanos neeilinę kino juostą, kurios tarptautinis kritikų pripažinimas ir įššūkių nebijančios publikos simpatijos garantuoja patį geriausią laiką intelektualių pramogų ieškantiems žiūrovams.

Neseniai tarptautinėje arenoje išgalsėjęs Izraelio režisierius Nadavas Lapidas savo pirmąjame pilnametražiame filme „Policininkas“ provokuoja keldamas iš pažiūros darnią Izraelio visuomenę kompromituojančius klausimus.

Pasitelkdamas kario, filosofo, istoriko ir kultūros žurnalisto patirtį, jis tyrinėja savo valstybę, jos visuomenės struktūrą ir skirtingų jos narių psichologiją. Režisieriui viena svarbiausių filmo temų buvo dramatiška vyro, kuris Izraelyje visuomet tapatus kariui, egzistencija. Jis nagrinėja vyriškumo, herojiškumo, radikalios idėjos, patriotiškumo, pareigos ir moralinės atsakomybės temas.

Policininkas Jaronas – pagrindinė elitinės policininkų grupės, priklausančios Izraelio antiteroristiniam skyriui, narys. Jis ir jo kolegos – ginklas, kuriuo šalis nusitaiko į savo priešininkus – arabus. Jaronas dievina savo skyrių, savo kolegas ir savo raumeningą kūną. Jo žmona laukiasi vaikelio, tad Jaronas nekantrauja – kiekvieną minutę jis gali tapti tėvu. Tačiau netikėtai susidūręs su atkaklia radikalų grupe Jaronas atsiduria kare tiek tarp Izraelio klasių, tiek su savo siela.

Šis filmas laužo visų iki šiol rodytų Izraelio filmų stereotipus, nes nevaizduoja, kaip paprastai, nesibaigiančio žydų ir išorės priešų konflikto, bet ieško problemų pačios valstybės viduje ir jos socialinėse visuomenės struktūrose. Išgalvotoje istorijoje, kurios režisierius yra ir scenarijaus autorius, Lapidas pasitelkia savo kaip radikalo, patirtį. Jis pats tai įvardija šoku, kurį patyrė Tel Avive gimęs ir užaugęs, 3,5 metų atitarnavęs armijai ir toliau sąžiningai vykdęs pareigą valstybei, žydas, kai pamatė savo šalies karius purškiančius ašarines dujas ant savo žmonių.

Juosta „Policininkas“ – tai Tarptautiniame Jeruzalės kino festivalyje geriausio operatoriaus, scenarijaus ir pirmo vaidybinio filmo režisūros apdovanojimus bei publikos sipatijų prizą Lokarno kino festivalyje pelnęs filmas.