2012 10 04

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

7 min

Andrius Navickas. Šališkos pastabos apie kovas vienmandatėse apygardose (II)

Dar kartą pabrėžiu, jog tai subjektyvios įžvalgos, nepretenduojančios į gilesnę analizę. Jas ryžausi paskelbti, nes sulaukiau ne vieno raginimo aiškiai išsakyti poziciją prieš artėjančius Seimo rinkimus.Tad nusprendžiau peržvelgti vienmandates apygardas, o ciklą pabaigti keliais pastebėjimais, į ką verta atkreipti dėmesį, galutinai apsisprendžiant. Šįsyk Jūsų dėmesiui kiek daugiau rinkimų apygardų.

 Nr. 6. Šeškinės apygarda

Čia vyks tikrai įdomi kova, kurioje dalyvaus daug patyrusių politikų. Pavyzdžiui, Regimantas Čiupaila, mano įsitikinimu, yra vienas padoriausių liberalcentristų kandidatų. Tačiau jo partinė priklausomybė man neleistų už jį balsuoti. Tikrai darbštus yra ir liberalas Arūnas Štaras, tačiau ir šiuo atveju man svarbiau jo atstovaujamos partijos požiūris į kvaišalų kontrolę ar į santuokos ir šeimos susiejimą. Tą patį galėčiau pasakyti ir apie LSDP atstovą Algirdą Sysą. Visai simpatiškas žmogus, kurio politinės pažiūros, deja, neleidžia man už jį balsuoti.

Nesu tikras, ar Tėvynės sąjungos kandidatas Audronius Ažubalis yra geras užsienio reikalų ministras.  Kai kurie jo pasisakymai vertė griebtis už galvos, kitas dalykas – gal ir galima suprasti, bet tai nekelia didelės pagarbos – jo per didelis nuolankumas Prezidentei. Taip, ji atsakinga pagal Konstituciją už Lietuvos užisienio politiką, tačiau atskirais atvejais URM vadovui galima buvo griežčiau ginti savo poziciją.

Buvęs Lietuvos žinių redaktorius Valdas Vasiliauskas sugebėjo tapti vienu iš įtakingiausių „Drąsos kelio“ lyderės Neringos Venckienės favoritu. Tai rodo šio žurnalisto-politiko apsukrumą, nors nemanau, kad jis „Drąsos keliui“ davė daugiau naudos nei  problemų. Deja, per didelės ambicijos V. Vasiliauskui trukdo dirbti komandoje. Ką jis gali pasiūlyti Šeškinės gyventojams? Griežtą kitų kandidatų kritiką? Galbūt, tačiau sunkiai įsivaiduoju pozityvią, nuoseklią V. Vasiliausko politinę Lietuvos viziją.

Maloniai nustebau tarp kandidatų išvydęs Andrejaus Gaidamavičiaus, atstovaujančio Valstiečių ir žąliųjų sąjungai pavardę. Šis aplinkosaugininkas ne vienus metus grūmėsi už švaresnę Lietuvą, prieš vartotojiškos visuomenės šėlsmą. Kiek gaila, kad pastaraisiais metais  nedaug teko skaityti A. Gaidamavičiaus pasisakymų aplinkosaugos tema, tačiau buvusi pagarba jam neištirpo.

Mano pasirinkimas: renkuosi Andrejų Gaidamavičių. Nesu jo atstovaujamos partijos gerbėjas, manau, kad jis turi labai nedaug šansų nugalėti, tačiau, mano įsitikinimu, kiti pasirinkimai, deja, prastesni.

Nr.7. Justiniškių apygarda

Čia netrūksta įdomių kandidatų. Pavyzdžiui,ištikima A. Zuoko bendražygė Rūta Vanagaitė, LSDP kandidatas ekspremjeras Gediminas Kirkilas ar liberalams atstovaujantis krepšininkas Linas Kvedaravičius. Dar reikėtų paminėti filmo apie R. Paksą kūrėją, vasarą perėjusį į „Drąsos kelią“, V. Matulevičių ar psichologą parlamentarą, pagarsėjusį keistomis manipuliacijomis kanceliarinėms prekėms skirtoms lėšomis, Gediminą Navaitį, prieš rinkimus iš liberalų perbėgusį į koaliciją „Už Lietuvą Lietuvoje“.

Prieš ketverius metus šioje apygardoje laimėjo krikščionis demokratas Paulius Saudargas. Ne viskas jo pastarųjų ketverių metų veikloje man patiko, tačiau jis, mano įsitikinimu, yra vertas būti išrinktas antrai kadencijai.

Mano pasirinkimas: TS-LKD kandidatas Paulius Saudargas.

Nr. 8. Karoliniškių apygarda

Prieš ketverius metus čia laimėjo Tėvynės sąjungos atstovė Danutė Bekintienė.  Simpatiška, rami moteriškė, kuri sugeba dirbti komandoje ir net per daug įsiklauso į savosios partijos vadovybės nuomonę. Per pastaruosius ketverius metus Seime ji nenuvertė kalnų, tačiau nebuvo ir ta politikė, dėl kurios teko raudonuoti.

Kas mes rimčiausią iššūkį šiai politikei per šiuos rinkimus? Čia kandidatuoja buvęs žurnalistas ir prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovas spaudai Linas Balsys, dabar tapęs vienu aršiausių naujos atominės elektrinės statybos priešininku. Nesu tikras, ar tai jis daro nuoširdžiai, ar dėl to, kad to reikalauja naujos jo pareigos.

Čia kandidatuoja vienas iš Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio veteranų Alvydas Medalinskas, kuris labiausiai pagarsėjo kaip nušalintojo prezidento R. Pakso patarėjas, o paskui grįžo į aktyvią visuomeninę veiklą. Man patiko A. Medalinsko pozicija FNTT skandalo metu, tačiau kiek nuvylė jo pyktis ant visų tų buvusių bendražygių, kurie nemano, jog Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ turi būti kovos prieš dabartinę politinę sistemą flagmanas.

„Drąsos keliui“ šioje apygardoje atstovauja, regis, vienintelis šios partijos sąraše kandidatas – milijonierius Stasys Brundza. Jis garsėja pomėgiu išskirtiniams automobiliams, o  ne aktyvia pilietine pozicija. Jo dalyvavimas rinkimuose būtent šiame sąraše, mano įsitikinimu, yra nesusipratimas.

Nesimpatiškai Respublikonų partijai šioje apygardoje atstovauja verta dėmesio kandidatė – Albina Kavaliauskaitė, prieš neteisybę Karoliniškių poliklinikoje sukilusi gydytoja. Prisipažįstu, nežinau visų jos kovos detalių, tačiau jos kandidatavimas man kelia pagarbą.

Mano pasirinkimas: Negalėčiau tvirtai agituoti nė už vieną kandidatą. Jei gyvenčiau šioje apygardoje rinkčiausi tarp Albinos Kavaliauskaitės, Danutės Bekintienės ir Alvydo Medalinsko. Jei kuris nors iš šių kandidatų pateks į antrą turą, apsispręsti bus kur kas lengviau. Jei pateks net du iš šių kandidatų, galėsiu sakyti, kad esu ramus dėl rinkimų baigties šioje apygardoje.

Nr. 9. Lazdynų apygarda

Apmaudu, jog kai kuriose apygardose galima įvardyti bent kelis vertus dėmesio kandidatus, o kai kuriose tenka rinktis tik mažesnį blogį. Tiesa, ne visada paprasta atskirti, kuris kandidatas Seime taptų mažesnė problema nei kiti.

Pavyzdžiui, Lazdynai. LSDP kandiatas Vilniaus vicemeras ką tik buvo STT apkaltintas kyšininkavimu. Norisi tikėti, kad bent į tai sureaguos lazdyniečiai per rinkimus ir šios kandidatūros rimtai nebesvarstys. „Darbo partijos“ kandidatas Jonas Pinskus taip pat nekelia simpatijų, taip pat ir į Krikščionių partiją perbėgęs Vidmantas Žiemelis.

Prieš keliasdešimt metų Kazimieras Uoka kėlė man pagarbą tvirta laikysena, tačiau per pastaruosius ketverius metus jis labiausiai išgarsėjo draugyste su Petru Gražuliu.

„Drąsos kelio“ kandidatas Vytautas Budnikas man išlieka mįsle, kaip ir A. Zuoko partijos kandidatas Saulius Paukštys.

Tėvynės sąjungos kandidatas Algimantas Strielčiūnas vertas pagarbos už atkaklumą. Jis jau kelintus metus pralaimi šioje apygardoje ir, regis, prie to jau priprato. Kita vertus, jis garsėjo kaip darbštus Lazdynų seniūnas, ir girdėjau ne vieno lazdyniečio gražių atsiliepimų apie jo veiklą.

Na, o liberalas Gintautas Steponavičius, laimėjęs šioje apygardoje 2008 metų rinkimuose, veikiausiai svajoja pakartoti sėkmę, tačiau, mano įsitikinimu, tikrai nėra to vertas. Prieš  ketverius metus jo pergalę vienmandatėje vertinau kaip pozityvų dalyką, netgi tikėjau, kad jis gali būti visai neblogas švietimo ir mokslo ministras. Tačiau šiandien manau, kad per ketverius metus, deja, susikompromitavo ne tik pats, bet ir labai sukompromitavo lietuvišką liberalizmą.  Jo, kaip ministro, frazė, kad vargina ir erzina tai, jog reikia tartis su mokyklų bendruomenės atstovais, geriausiai atskleidžia  komjaunuoliškas šaknis turinčio Lietuvos liberalizmo išsigimimą. Tikiu, kad tai jaučia ir Lazdynų gyventojai, kurie nebenorės balsuoti už  G. Steponavičių.

Mano pasirinkimas:  Rinkčiausi veikiausiai TS-LKD atstovą Algį Strielčiūną.

Nr. 10. Naujosios Vilnios paygarda

Labiausiai nesinorėtų, kad šioje paygardoje laimėtų frontininkas Algirdas Paleckis ar liberalcentristas Artūras Melianas. Didžiausias paradoksas: kaip tarp kandiatų būtent šioje apygardoje atsidūrė Emanuelis Zingeris? Gal jis paprasčiausiai per savo legendinį išsiblaškymą kažką supainiojo?

Mano pasirinkimas: toli gražu nesu patenkintas viskuo, ką daro E. Zingeris, bet šioje apygardoje šis Tėvynės sąjungos kandiatas man atrodo patikimiausias. Bent jau tol, kol rūpinasi užsienio politikos sritimi, kur turi didelį įdirbį bei autoritetą užsienyje. Tiesa, nelabai tikiu, kad jis gali būti išrinktas šioje apygardoje.

Nr. 11. Šilainių apygarda

Nenorėčiau, kad šioje apygardoje būtų išrinkta LSDP kandidatė Birutė Vėsaitė ar nacionalistas, buvęs milicininkas Visvaldas Mažonas. Nelabai ką žinau apie Vidmantą Žemaitį, tačiau vien faktas, jog žmogus sutiko būti V. Romanovo partijos kandidatu, jį diskredituoja. Kažkada teko bendrauti su filosofu Eligijumi Dzežulsiu-Duoniu, kuris šioje apygardoje atstovauja A. Zuoko partijai.  Protingas, įdomus žmogus, kuriam koją kiša ambicijos būti svarbiu politiku. Per Savivaldos rinkimus joms buvo suduotas gana skaudus smūgis, tačiau, panašu, pamoka liko neišmokta.

Esu girdėjęs gražių atsiliepimų apie baltų tautų draugystės puoselėtoją tautininką Alvydą Butkų, tačiau teko skaityti ir keletą itin man nepatikusių jo reakcijų socialiniuose tinkluose.

Ar norėčiau, kad šioje paygardoje būtų perrinktas Rimantas Dagys? Veikiau – ne, nei – taip. Man patinka, kad šis politikas daug dėmesio skiria socialinėms problemoms, tačiau, mano galva, jam šioje srityje kiek trūksta politinės vaizduotės ir, deja, autentiško socialinio jautrumo. Jis buvo gana patikimas politinis partneris šeimos svarbą teigiantiems nevyriausybininkams, tačiau jo pozicija Garliavos šturmo atžvilgiu buvo tiek baili, kad nebetikiu, jog šis politikas gali drąsiai ginti vertybes kritinėse situacijose.

Mano pasirinkimas: dar viena apygarda, kur negaliu tvirtai pasisakyti, už kurį balsuočiau. Jei būčiau šios apygardos gyventojas, veikiausiai rinkčiausi arba Alvydą Butkų, arba Eligijų Dzežulskį-Duonį. Tiesa, pats nežinau, ar tikrai šiuos žmones norėčiau matyti Seime.

Nr. 12. Aleksoto – Vilijampolės apygarda

Situaciją šioje apygardoje prieš kelais dienas man taikliai apibūdino viena iš šios apygardos gyventojų. Pasak jos, vienintelis logiškas pasirinkimas tarsi rinkti Rytą Kupčinską, tačiau  vargu ar jis tikrai buvo labai naudingas šios kadencijos Seime. Galbūt jis vienas iš tų politikų, kurie geriau jaučiasi, kai vyksta revoliucija, nei taikios kūrybos laikotarpiu? Asmeniškai nepažįstu R. Kupčinsko, tačiau man patiko, kad, reikalui esant, jis nebuvo paprasčiausias partijos vadovybės instrukcijų vykdytojas. Tiesa, kartais nebesuprantu, ką šis politikas veikia TS-LKD, tačiau juk gyvename keistų politinių konsteliacijų epochoje. Iš kitų kandidatų norėčiau atkreipti dėmesį į Liberalų sąjūdžiui atstovaujančią verslininkę Oną Balžekienę ir A. Zuoko partijos kandidate Jūratę Matekonienę. Teko su jomis bendrauti keliuose politiniuose renginiuose ir paliko neblogą įspūdį. Na, o buvęs krepšininkas Vitoldas Masalskis, rinkimuose dalyvaujantis V. Romanovo paliepimu, kelia tik gailestį. Ar tikrai viskas šiandien parduodama?

Mano pasirinkimas: TS-LKD kandidatas Rytas Kupčinskas.

Nr. 13 Centro apygarda

Su kiek skaudama širdimi rašau apie šią apygardą, nes tenka rinktis tarp dviejų puikių žmonių: tautininkės Vaivos Žukienės ir „Drąsos kelio“ atstovo Gintaro Dručkaus. Kauno apskrities archyvo direktorius, partizanų metraštininko sūnus, G. Dručkus jau seniai galėjo būti Seime, jei tik būtų norėjęs, tačiau kuklinosi ir galvojo, kad yra geresnių. Po Garliavos šturmo jis pasitraukė iš Tėvynės sąjungos ir suprato, kad atėjo laikas į politiką eiti pačiam, o ne tik remti kitus.  Verslininkė ir humanitarė V. Žukienė, aktyvi lietuviškos tapatybės puoselėtoja, nuosekliai kovojanti už tai, kad būtų išaiškinta tiesa V. Pociūno byloje, taip pat būtų gera Seimo narė. Kadangi vis vien tenka rinktis, turiu rinktis G. Dručkų. Dėl to, kad jis gimė ir užaugo Kaune ir, spėju, kur kas geriau nei V. Žukienė žino kauniečių problemas ir lūkesčius.

Kiti kandidatai? Taip, čia kandidatuoja daug kam girdėti politikai: Jonas Jučas, Jūratė Juozaitienė, Vincė V. Margevičienė, Rimantas Mikaitis. Tačiau, patikėkit, G. Dručkus ar V. Žukienė tikrai geresnis pasirinkimas.

Mano pasirinkimas: Drąsos kelio kandidatas Gintaras Dručkus. Idealiausia, kad į antrą turą jis išeitų kartu su tautininke Vaiva Žukiene. Suprantu, kad mažai vilties, tačiau juk pasvajoti galima, ar ne?

Nr. 14. Žaliakalnio paygarda

Kiek nustebau pamatęs, kad Dainius Varnas per šiuos rinkimus atstovauja A. Zuoko partijai. Kita vertus, gal tai ir nėra pats blogiausias pasirinkimas, nežinau. Tačiau už jį per šiuos rinkimus šioje apygardoje neagituosiu, nors tikrai neblogas žmogus. Skirtingai nuo „nacionalinės vertybės“ liberalės D. Teišerskytės. Gal jau laikas Seimui nuo jos pailsėti?

Jei ne per vienmandatę, tai per TS-LKD sąrašą krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė į Seimą, neabejoju, pateks. Tad galėjo bent nesielgti negražiai ir nenaudoti ministerijos pinigų savo politinei reklamai. Nors dabartiniam politiniam elitui visos valstybės pinigai – tarsi jų piniginė.

Man šioje paygardoje apsispręsti būtų labai lengva. Kažkada A. Patackas perleido šią apygardą Rasai Juknevičienei ir aktyviai už ją agitavo, dabar jis ateina „atsiimti“ Žaliakalnį. Labai norėčiau, kad pasisektų.

Mano pasirinkimas: „Drąsos kelio“ kandidatas Algirdas Patackas. Vienareikšmiškai. Net jei toli gražu ne visada su juo sutinku.

Nr. 15. Kalniečių apygarda

Štai ir apygarda, kurioje į politiką bando grįžti eksmeras Vytautas Šustauskas. Tikiuosi, kad nepasiseks. O kam verta linkėti sėkmės, net ir nežinau. Čia kandidatuoja prieš ketvertą metų laimėjęs TS-LKD atstovas Arimantas Dumčius. Mano galva, idealus parlamentaras jis tikrai nebuvo. Negaliu siūlyti balsuoti ir už jaunalietuvį Stanislovą Buškevičių. Man imponuoja tik jo nuosekli kova prieš kvaišalus, bet tik tiek. „Drąsos keliui“ čia atstovauja VRM pensininkas Z. Žymančius, simpatiškai iš nuotraukos šypsosi jaunas liberalas S. Kairys.

Tačiau čia veikiausiai reikėtų taikyti taisyklę – jei neturi ką rekomenduoti, geriau nerekomenduok nieko.

Mano pasirinkimas: tik ne V. Šustauskas ir, aišku, ne K. Brazauskienės ar V. Romanovo partijų atstovai.

Nr. 16.  Dainavos apygarda

Čia grumiasi daug gerai žinomų politikų. pavyzdžiui, socialdemokratė Violeta Boreikienė, „drąsietis“ Saulius Stoma, liberalas Erikas Tamašauskas, krikdemas Kazimieras Kuzminskas, „tvarkietė“ psichiatrė Sonata Rudžianskienė. Rinkimų baigtį čia prognozuoti labai sunku. Prisipažįstu, norėčiau, kad ten, kur keli dičkiai pešasi, laimėtų menkiau pastebimas, bet tikrai vertas dėmesio kandidatas – Tautininkų sąjungai atstovaujantis Mindaugas Šimkūnas, kurį, spėju, kur kas geriau nei kauniečiai pažįsta Kaišiadorių rajono gyventojai. Bent jau tie, kurie skaito laikraštį „Atspindžiai“.

Mano pasirinkimas: tautininkas Mindaugas Šimkūnas.

Nr. 17. Pramonės apygarda

Čia kandidatuoja pas „tvarkiečius“ perbėgęs, gerokai išsivadėjęs humoristas Artūras Orlauskas (kiek pamenu, praėjusiose rinkimuose jis šliejosi prie socialiberalų), taip pat ir paslaptingasis Dainius Danilevičius, kaip viesulas įskriejęs į „Drąsos kelio“ sąrašą ir išpūtęs iš pirmojo dešimtuko  Ekspertai.eu kūrėją Audrių Naką. Praėjusiose rinkimuose čia pergalę šventė Tėvynės sąjungos kandidatas Kazys Starkevičius, vėliau tapęs žemės ūkio ministru.

Mano pasirinkimas: Kazys Starkevičius. Vien todėl, kad šioje paygardoje nematau  tikrai solidžių konkurentų. Gal paprasčiausiai pernelyg menkai pažįstu visus kandidatus?

Nr. 18. Panemunės apygarda

Šioje apygardoje man įdomiausia yra TS-LKD atstovės Vidos Marijos Čigrejienės ir ekskunigo Jono Varkalos, politinės partijos „Drąsos kelias“ vadovo, dvikova. Iš kitų kandidatų nebent išskirčiau A. Zuoko partijos atstovą, visuomeninio judėjimo „Vieningas Kaunas“ vadovą Povilą Mačiulį. Jį siūlau rinktis tiems, kuriems nekyla ranka balsuoti už J. Varkalą, kurie patikėjo intensyviai Kaune skleidžiama antiagitaciją pries į politiką pasukusį kunigą.

Ponios V. M. Čigrejienės nuostatos gyvybės apsaugos klausimais šios Seimo kadencijos metu ne kartą kėlė rimtų abejonių. J. Varkalo nuostatomis krikščioniškų vertybių gynimo srityje pasitikiu kur kas daugiau.

Mano pasirinkimas: partijos „Drąsos kelias“ vadovas Jonas Varkala.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.