2012 10 11

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min

Andrius Navickas. Šališkos pastabos apie kovas vienmandatėse apygardose (IV)

Šiame tekste baigiu išsakyti pastabas apie visas vienamndates apygardas.  Dar kartą supratau, jog per šiuos rinkimus daugiausia simpatizuoju Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams ir partijai Drąsos kelias. Taip pat, jei būtų mano valia, į Seimą iš vienmandačių apygardų patektų bent šeši Nacionalinio susivienijimo Už Lietuvą Lietuvoje atstovai, keli liberalai bei TAIP atstovai, bent keli Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai, abu Lietuvos sąrašo kandidatai, du save išsikėlę politikai ir po vieną socialdemokratą bei „tvarkietį“.

Tikrai nesitikiu, kad tie kandidatai, į kuriuos atkreipiau dėmesį, visi bus išrinkti. Noriu pabrėžti, jog šie samprotavimai nėra prognozės. Priešingai, nuoširdžiai noriu, kad daugelyje vienmandačių prognozės nepasitvirtintų – nugalėtų ne populiariausi, bet sąžiningiausi ir kompetetingiausi.

Paradoksalu, kad daugumoje apygardų mano simpatijos pasidalino tarp tarpusavyje aršiai kovojančių politinių jėgų: TS-LKD ir DK. Šių politinių partijų atstovai ne kartą viešai suabejojo, kad galėtų dirbti kartu. Aš savo ruožtu abejoju tokiais pareiškimais, nes nemaža dalis DK narių seniau priklausė TS-LKD, bet nusivylė jos vadovybės pozicija. Tačiau vertybės juk nesikeičia, keičiant partijos, kuriai priklausai pavadinimą. (Bent neturėtų žmogus kaitalioti vertybes, kaip kojines.) Taip pat kiek groteskiška, kai TS-LKD atstovai tiek energijos skiria DK, partijos, kuri iš esmės nereikalauja nieko kito, kas nebuvo įrašyta 2008 metų TS-LKD rinkimų programoje, kritikai.

Labai norėčiau, kad Lietuvoje atsirastų nuoseklūs liberalai, kurie gintų ne tik savų, bet visų žmonių teises, rūpintusi ne tik turingaisiais ir nemanytų, jog bendruomeniškumas, šeima yra laisvės grandinės. Norėčiau, kad turėtume ir tikrus socialdemokratus, kurie ne tik konjunktūriškai kalbėtų apie lyčių lygybės svarbą, bet iš tiesų kovotų už skurstančių žmonių gyvenimo gerėjimą. Tačiau kol kas tam nematau viltingų ženklų.

Prie situacijos vienmandatėse dar grįšiu pries antrąjį turą. Spėju, kad pirmojo turo gali užtekti daugiausiai 3 vienmandatėse, kitur kova išsitęs dar porą savaičių.

 43. Kėdainių apygarda

Stebuklu reikėtų laikyti, jei čia nelaimėtų darbietė Virginija Baltraitienė. Tačiau stebuklai kartais vyksta? Per rinkimus jie priklauso nuo mūsų – juk nebūtina balsuoti už populiarius kandidatus, galima rinktis ir don kichotus. Vienas iš politinių don kichotų – Kęstutis Rimkevičius. Puikus žmogus, išmintingas žurnalistas. Nuoširdžiai linkiu jam sėkmės.

 44.  Radviliškio apygarda.

Turbūt rimčiausia kandidatu laimėti yra TS-LKD atstovaujantis dainininkas Vytautas Juozapaitis. Tikiu, kad jam Seime pavyktų išvengti “valinskų viruso”, kai politikas niekaip negali atsisakyti TV laidų. Tiesa. V. Juozapaičiui gali kliudyti ir tai, kad Radviliškio meras, TS-LKD narys, turėjo pasitraukti nemaloniomis aplinkybėmis, apkaltintas korupcija. Kiek V. Juozapaitis asocijuojasi radviliškiečiams su eksmeru?

Labai nenoriu, kad šioje apygardoje būtų išrinktas į partizano vaidmenį įsijautęs tautininkas R. Čekutis, kuris dar darbuojasi “patriotiškoje” “Respublikoje”. Gerbiu jo meilę laisvės kovoms, tačiau iš partizanų derėtų perimti  ne sugebėjimą šaudyti (kad ir žodžiais), bet tvirtybę ginti tai, kas svarbiausia.

 45. Šiaulių kaimiškoji

Čia siūlau remti LVŽS kandidatę Rimą Baškienę. Ši parlamentarė nuosekliai rūpinosi politinių šeimos stiprinimo priemonių diegimu ir, bent man, paliko darbščios ir nearogantiškos politikės įspūdį.

 46. Pakruojo – Joniškio apygarda.

Čia kandidatuoja buvęs FNTT vadovas Vitalijus Gailius. Jo perėjimas pas liberalus kiek keistokas, prisimenant, kad šie FNTT skandalo metu užėmė labai pasyvią poziciją. Tačiau, tikėtina, kad čia svarbūs ir pasaulėžiūriniai dalykai. Manau, kad toks žmogus Seime gali būti svarbus.

Iš jo konkurentų tegaliu išskirti Stasį Tumėną, almanacho Šiaurės Lietuva leidėją. Jis išsikėlė pats. Tačiau jį vertinu veikiau kaip atsarginį variantą – tiems, kurie nenori balsuoti už  partijos, pasiryžusios įteisinti gėjų partnerystę, kandidatą.

 47. Pasvalio- Panevėžio apygarda.

Nors yra klausimų (pavyzdžiui, dirbtinis apvaisinimas), kur TS-LKD atstovas Antanas Matulas užima poziciją, atsitraukiančią nuo krikščioniškų vertybių, tačiau jis buvo tikrai darbštus parlamentaras ir nusipelnė vėl būti išrinktas į Seimą.

 48. Biržų – Kupiškio apygarda.

Čia kandidatuoja Respublikonų partiją atkūręs milijonierius V. Valkiūnas. Neatrodo, kad šios apygardos gyventojai labai patenkinti jo veikla. Nors sakoma, kad Seimo nario darbas sunkus, tačiau sunkumai čia kiek kitokie, nei įpratęs A. Zuoko vadovaujamai partijai atstovaujantis galiūnas Ž. Savickas. Tad siūlyčiau veikiau rinktis ne tokį įžymų, bet, regis, tikrai neblogu Seimo nariu galintį tapti Dalių Bitaitį, atstovaujantį TS-LKD.

 49. Anykščių – Kupiškio apygarda.

Čia rinkčiausi tarp tautininko istoriko Tomo Baranausko ir “drąsietės” Rasmos Buzienės. Jei T. Baranauskas taptų labiau įsiklausantis į kitus, bet išlaikytų tą Tėvynės meilę, kuria dega, jis galėtų būti geras politikas. Daugiavaikės mamos ir kartu žygeivės R. Buzienės ėjimas į politiką – avantiūra. Kita vertus, galbūt Seime mums reikia daugiau žmonių, kurie gerai žino, koks iš tiesų yra daugiavaikės mamos gyvenimas, tada gal ir valstybės rūpestis šeima būtų ne abstraktus, bet labai konkretus.

 50.  Rokiškio apygarda.

Man imponuoja TS-LKD kandidato Algio Kaziulėno dėmesys laisvės kovų įamžinimui. Tai šiuo atveju rimčiausias jo pranašumas prieš konkurentus.

 51. Utenos apygarda

Čia rinkčiausi tarp Tėvynės sąjungos kanddiato Edmundo Pupinio ir Krikščionių partijos kandidato Arvydo Šaltenio iš Vilniaus dailės akademijos. Deja, E. Pupinis nepadarė visko, kad Lietuvoje stiprėtų savivalda, nors, regis, šioje srityje darbavosi. Savo ruožtu man nelabai suprantama, kaip A. Šaltenis tveria vienoje partijoje su, pavyzdžiui, Linu Karaliumi.

 52. Zarasų – Visagino apygarda.

Rekomenduoju Tvarkos ir teisingumo atstovą Algimantą Dumbravą. Jis bene vienintelis šios partijos narys, kuris šios kadencijos Seime maloniai nustebino.

 53. Ignalinos – Švenčionių paygarda.

Gal TS-LKD atstovas Jonas Dieninis? Tačiau čia man sunkua apsispręsti.

 54. Molėtų – Švenčionių apygarda.

Labai vertinu buvusį Molėtų merą, o dabartinį parlamentarą Valentiną Stundį, kaip jautrų ir protingą žmogų. Jis, mano supratimu, puikiai vadovavo Molėtams ir buvau įsitikinęs, kad ir Seime taps ryškia figūra. Deja, čia jis liko kitų politikų šešėlyje, o Švietimo ir mokslo komitetui vadovavo nelabai ryžtingai.

Nuliūdino mane ir tai, kad atskirais atvejais šis politikas negynė mūsų nuo liberalų ministro sprendimų ar ignoravo paveldosaugininkų perspėjimus. Taip pat man pritrūko jo, kaip krikščioniškosios demokratijos flagmano Lietuvoje, tvirtesnės pozicijos esminiais visai valstybei klausimais. Nepaisant to, manau, kad jis išlieka geriausiu pasirinkimu šioje apygardoje.

 55. Širvintų – Vilniaus apygarda.

Įstrigo pokalbis su Tėvynės sąjungos politiku, kuris sake, kad didžiausia šios partijos netektis – senbūvio Antano Buroko, turinčio didelį autoritetą tarp laisvės kovotojų, apsisprendimas kandidatuoti su Drąsos keliu. Nežinau, ar iš tiesų tai didžiausia netektis – šiuose rinkimuose DK kandidatais yra ne vienas autoritetą tarp TS-LKD narių ir rėmėjų turėjęs politikas, tačiau A. Burokui tikrai linkiu sėkmės šioje sudėtingoje apygardoje.

 56. Vilniaus Šalčininkų apygarda.

Siūlau paremti Šalčininkuose gimnazijai vadovaujantį Vidmantą Žilių, kuris atstovauja Tėvynės sąjungai. Tik ar rajono gyventojams negaila prarasti direktorių?

 57. Vilniaus – Trakų apygarda.

Apsidžiaugčiau, jei čia nugalėtų TS-LKD atstovas, Seimo pirmininkės patarėjas Laurynas Kasčiūnas. Kita vertus, kiek suprantu, jis sutiko kandidatuoti, daugiau galvodamas apie  saves išbandymą.

 58. Trakų – Elektrėnų apygarda.

Kaip sako mūsų klasikas J. Erlickas, kai negali nieko pagirti, gal geriau patylėti.

 59. Kaišiadorių – Elektrėnų apygarda

Gal jaunasis politikas Ramūnas Kartenis, kuris atstovauja TS-LKD? Kaip manote?

 60. Jonavos apygarda

Man priimtiniausias atrodo Drąsos kelio atstovas Sigitas Martinavičius, anketoje teigiantis, jog palaiko ateitininkus. Nežinau tiksliai, kokie gyvenimo vėjai atpūtė jį į DK, tačiau jis man atrodo patikimesnis nei jo konkurentai.

 61. Ukmergės apygarda

Kai įstojau į Tėvynės sąjunga, susipažinau su šauniu žmogumi Arūnu Eigirdu. Šios partijos senbūvis kantriai talkino kitiems Naujamiesčio skyriuje ir buvo vienas iš tų gyvųjų akmenų, kurie sudaro partijų stiprybę, tačiau, deja, vadovybės yra itin menkai vertinami. Nesitaikstydamas su keistais vertybiniais svyravimais TS-LKD, A. Eigirdas pasitraukė į Tautininkų sąjungą. Pastaroji organizcija man tikrai neatrodo perspektyvesnė nei TS-LKD, tačiau tikrai žinau, kad tokių žmonių, kaip A. Eigirdas, Seime reikia. Todėl šioje paygardoje raginu paremti būtent jį.

 62. Jurbarko apygarda.

Čia neturiu abejonių – fotomenininkas Juozas Valiušaitis – yra verčiausias patekti į Seimą. Tokių žmonių labai trūksta Švietimo ir kultūros komitete. Jis atstovauja Drąsos kelią ir yra akivaizdus paneigimas kritikos, jog šiai partijai rinkimuose atstovauja pikti ir neišsilavinę žmonės.

 63. Suvalkijos apygarda

Čia rinkčiausi tarp “drąsietės” Justės Milušauskienės ir TS-LKD atstovo M. Kuklieriaus. Idant apsispręsčiau, turėčiau išgirsti jų diskusiją. Tikiuosi, kad šios apygardos žmonės turėjo progą ją stebėti.

 64. Šakių apygarda

Drąsiai rekomenduoju nuostabų žmogų – gydytoją ir sovietmečio disidentą, kovotoją už gyvybės kultūrą Donatą Stakišaitį, debiutuojantį politikoje kaip Drąsos kelio kandidatas.

 65. Kauno – Kėdainių apygarda.

Čia, mano galva, verta rinktis tarp TS-LKD atstovo Justino Urbonavičiaus ir Drąsos keliui atstovaujančios Ingos Rakauskienės.

 66. Kauno kaimiškoji

Mano pasirinkimas – Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas. Į šią apygardą įeina Garliava. Jei N. Venckienė būtų nusprendžiusi čia kandidatuoti, spėju, ji būtų laimėjusi. Dabar gi A. Skučienė man atrodo nuoširdi, veikli moteriškė, tačiau labai jau nepanaši į politikę.

 67. Prienų – Birštono apygarda.

Siūlau remti docentę Ingą Stepukonienę, pasitraukusią iš Tėvynės sąjungos ir šiuose rinkimuose atstovaujančią Drąsos keliui. Pastarieji mėnesiia įrodė, kad ji yra ne tik intelektuali, bet ir drąsi politikė.

 68. Vilkaviškio apygarda

Žinau, jog čia ketino kandidatuoti iškilus ateitininkas ir tada būtų man lengva visiems jį rekomenduoti. Dabar gi įdomu, kaip politikoje debiutuos “žaliasis” Juozas Dautartas (dar vienas atvejis Lietuvoje, kai du broliai politikoje atstovauja skirtingoms partijoms), tačiau suprantu, kad patiems vilkaviškiečiams tarsi ir nėra pagrindo būti nepatenkintiems A. Butkevičiumi.

Nors šis politikas man atrodė kur kas simpatiškesnis, kol dar netapo LSDP pirmininku, tačiau jo vadovaujama partija būtų visai nebloga, jei dauguma jos narių būtų tokie, kaip jis. Tad šioje paygardoje rekomenduoju A. Butkevičių, prisipažindamas, jog LSDP atstovą rekomenduoti man labai nelengva.

 69. Dzūkijos apygarda

Čia būčiau linkęs palaikyti Alytaus rajono vicemerą Gediminą Krasauką, atstovaujantį TS-LKD. Tiesa, šiuo atveju – tai veikiau intuityvus, nei gilia analize paremtas, apsisprendimas.

 70. Varėnos – Eišiškių apygarda.

Praėjusioje kadencijoje čia buvo išrinktas ekskrikdemas, dabartinis liberalas Algis Kašėta. Labai tuo džiaugiausi, nes pagrindiniais konkurentais jam jau keletą rinkimų iš eilės buvo Lenkų rinkimų akcijos atstovas bei socialiberalas (dabar darbietis) Gediminas Jakavonis. A. Kašėta tapo Seimo vicepirmininku, išsikovojo net 2 vietą Liberalų sąjūdžio sąraše. Tačiau, bent mane, jo veikla labiau liūdino nei džiugino. Apmaudu, kai žmogus, kažkada tvirtai gynęs krikščioniškos demokratijos vertybes, įstojęs į liberalų partiją, patiria vertybinį “atsivertimą”.  A. Kašėta pradžioje kovojo už kiekvieno žmogaus teisę tvarkytis kaip nori nacionaliniuose parkuose (supraskime, jog  viešas interesas neturi riboti naujojo turčiaus), paskui buvo vienas iš alkoholio reklamos draudimo priešininkų, o galiausiai pasisakė prieš šeimos sąvokos tikslinimą Konstitucijoje. Netekog irdėti, kad jis būtų prieštaravęs ir savojo partijos lyderio nuostatai dėl gėjų partnerysčių įteisinimo.

Visa tai mane skatina šioje apygardoje palaikyti ne A. Kašėtą, bet Tėvynės sąjungos atstovą, Ministro Pirmininko patarėją jaunimo, atminties įamžinimo klausimais Liutaurą Kazlavicką. Mano įsitikinimu, labai perspektyvus politikas. Tiesa, jam konkuruoti šioje paygardoje bus labai sunku. Beje, čia kandidatuoja ir Drąsos kelio kandidatas Vygintas Vilutis. Neteko su juo susitikti asmeniškai, tačiau siūlau į jį atkreipti dėmesį, nes esu girdėjęs autoritetingų vertinimų, jog tai stipri asmenybė ir geras analitikas.

Mano pasirinkimas: TS-LKD atstovas Liutauras Kazlavickas.

 71. Lazdijų – Druskininkų apygarda

 Esu linkęs manyti, kad geriausias pasirinkimas čia Vaidas Šalaševičius, atstovaujantis TS-LKD. Tiesa,  mano spredimo pagrindas gana trapus – keli jo interviu bei trijų pažįstamų žmonių pasakojimai. Norą jį palaikyti sustiprino ir tai, kad Druskininkų mero  bijonačios vietinės reklamos agentūros tiesiog išsigando skelbti Vaido reklamą. Gal tai ir geras ženklas?

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.