2012 12 04

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Volkeris Schlöndorffas. Europos kinas pasakoja europietiškas istorijas

Šeštadienį Maltoje buvo įteikti Europos kino apdovanojimai, kuriuose triumfavo austrų režisieriaus Michaelio Haneke filmas „Meilė“. Jubiliejinėje, 25-oje ceremonijoje dalyvavo per tūkstantį Europos kino kūrėjų.

Europos kino akademija buvo įkurta 1988 metais per susitikimą, surengtą Kempinski viešbutyje, Vokietijos sostinėje Berlyne. Ceremonijoje dalyvavo Ingmaras Bergmanas, o pirmasis prizas (jis tuomet vadintas „Feliksu“) buvo įteiktas lenkų režisieriui Krzysztofui Kieslowskiui. Šiuo metu Europos kino akademijai pirmininkauja vokiečių kino režisierius Wimas Wendersas.

Nuo pat Europos kino akademijos įkūrimo jos valdybai priklauso vokiečių režisierius Volkeris Schlöndorffas. Jis yra pastatęs beveik 30 filmų, vienas iš jų – Skardinis būgnelis“ („Tin Drum“) 1980 m. laimėjo „Oskarą“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje. Naujienų agentūra „Deutsche Welle“ paskelbė interviu, kuriame jis pasidalino savo požiūriu apie Europos kino ir jos kino akademijos svarbą.

Europos kino apdovanojimai šiemet įteikti 25 kartą. Kokia šių apdovanojimų vertė?

Europa – istorijų konglomeratas. Šias istorijas Europos filmai pasakoja iš naujo, atrasdami savo estetiką, įdarbina savo aktorius bei vartoja savo kalbą – atsižvelgiant į tai, žinoma, labai svarbu rodyti filmus originalo kalba. Ir tai yra Europos specifika. Remti tokią visapusišką kino plėtrą – Europos kino akademijos veikla. Jei jos nebūtų, ją reikėtų skubiai išgalvoti.

Europos kino apdovanojimui laikomi savotišku atsaku į JAV teikiamus „Oskarus“. Jūs taip pat manote?

 Kino akademija įkurta ne ką nors imituoti, bet atsiradus poreikiui sukurti bendrą kontekstą tarp Europos kino kūrėjų, nors ir kaimynų, bet dirbančių atskirai nuo savo kolegų kitose šalyse. Žvelgiant iš šono gali susidaryti įspūdis, kad stengiamasi tuti „savo ‚Oskarą“.

Apdovanojimui buvo ieškomas vardas, beje, vis dar nerastas, svarstoma, ar reikalingas raudonas kilimas, koks turėtų būti apdovanojimų ceremonijos formatas. Holivudo imituoti nereikėtų. Europos kino akademija turėtų būti amerikietiškosios antipodas, čia kasmet turėtų susitikti visų profesijų Europos kino kūrėjai, kurie galėtų linksmai ir laisvai pabendrauti.

  Ar galima kalbėti apie Europos kino specifiką?

  Be abejo, Europos kinas tikrai pasižymi savo unikaliu stiliumi. Ir jo skiriamasis bruožas ne įvairovė, o savotiška europietiška estetika. pavyzdžiui, galite pradėti žiūrėti filmą be garso, ir per kokias 2 minutes teisingai nustatysite, kas –  vokiečiai ar Holivudas – pastatė šį filmą.

Skiriasi daug kas – montažas, darbas su aktoriais, dramaturgija, kuri transformuojanti veikėjus į „herojus“, arba, priešingai, į „paprastus žmones“. Taip pat konfliktų kūrimas ir plėtotė. Tai, mano nuomone, yra didelis skirtumas. Filmai išreiškia labai aiškią kultūrinę aplinką. Todėl jis visada pasižymės savo unikaliu braižu, kuris sujungia į visumą tai, kas yra bendra Europos šalims.

Europo kino akademijai pirmininkaujantis režisierius Wimas Wendersas sako kalbą Maltoje

EPA nuotrauka

Italų režisierius Bernardo Bertolucci Maltoje buvo apdovanotas už viso gyvenimo nuopelnus kino menui

EPA nuotrauka

 Ar taip bus suprantamas visoje Europoje ir šiųmetinis Europos kino akademijos laureatas Michaelio Haneke’o filmas „Meilė“?

Pagyvenusi sutuoktinių pora bute – tai gali būti nufilmuota taip, kad istorija taptų universali, suprantama visur ir visiems, Kita vertus, pavyzdžiui, Vokietijoje, statoma daug komedijų, melodramų, kriminalinių ir kito žanro filmų, kurie už Vokietijos ribų nėra įdomūs. Taigi, Europos kino akademija ir Europos kino apdovanojimai – šviesos spindulys Europos kine. Ant vienos scenos staiga drauge atsiranda tokios skirtingos Europos šalys kaip Rumunija ir Prancūzija, kitaip tariant, viena – kupina gerovės, o kita – gana neturinga, bet kinas padėjo rasti bendrą humanistinį vardiklį, taip pat ir estetinį, kuris suvokia kiną kaip šimtametės tradicijos, bet besivystantį meną, kurio negalima ignoruoti.

Austrų režisierius Michaelis Haneke su apdovanojimu už filmą „Meilė“

EPA nuotrauka

 Europos kino apdovanojimai padėjo Europos kinui sustiprinti savo pozicijas?

  Nemanau, kad kino akademija ar apdovanojimas paveikia rinkos dėsnius, jie yra daug stipresni nei viskas, ką gali organizacijos. Europos kino akademija teikia kino kūrėjams pagalbą veikiau moralinę ir siunčia jiems signalą toliau dirbti ta pačia dvasia, ne mėgdžioti Holivudo ir statyti savo filmus, Europos kultūros kontekste pasakoti europietiškas istorijas. Ir ši parama yra labai, net labai reikalinga!

Parengė Tomas Viluckas