2012 12 10

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Tarptautinę žmogaus teisių dieną – dėmesys Tibetui

Zenekos nuotrauka

Gruodžio 10 d. minint Tarptautinę žmogaus teisių dieną, Odminių skvere priešais Vilniaus arkikatedrą nuo 16 val. vyks renginys skirtas atkreipti dėmesį į žmogaus teisių pažeidimus Tibeto regione.

Tibete vis blogėjant situacijai, kurios tragiškumą atskleidžia per pastaruosius keletą metų įvykę precedento šiuolaikiniame pasaulyje neturintys daugiau nei devyniasdešimties tibetiečių susideginimo atvejai (vien per pastaruosius metus susidegino daugiau nei 70 tibetiečių), Tibeto parlamentas tremtyje Jungtines Tautas paragino į Tibeto regioną kuo greičiau siųsti nepriklausomą tarptautinę tiriamąją delegaciją, kuri padėtų išspręsti besitęsiančią krizę Tibete.

Per pastaruosius šešiasdešimt metų, kai komunistinė Kinija žiauriai okupavo Tibetą, Pekinas niekada nepakeitė savo kietos rankos politikos Tibete. Tai lėmė ne tik Tibeto šventyklų bei vienuolynų naikinimą okupacijos pradžioje, gamtos išteklių išnaudojimą regione, taip pat žudymus, kankinimus, įkalinimus ir priekabiavimus prie Tibeto žmonių, nuolatinį Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos ir kitų JT sutarčių pažeidinėjimą.

Nuo 2008 m. Kinijos saugumo pajėgos su tibetiečiais pradėjo žiaurų susidorojimą. Situacija blogėja sulig kiekviena diena. Reaguodami į tragišką situaciją, tibetiečiai vienas po kito ėmė degintis gyvi, reikalaudami taikiai išspręsti Tibeto klausimą, taip pat siekdami, kad Jo Šventenybė Dalai Lama galėtų grįžti į Tibetą.

Ši žūtbūtinė pastanga, nusinešusi jau daugelį aukų, – tai noras atkreipti Jungtinių Tautų ir tarptautinės bendruomenės dėmesį į Tibeto žmonių kančią, paslėptą giliai jų širdyse, ir taikius tautos siekius būti savo krašto šeimininkais.

Gruodžio 10 d. Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui JT būstinėje, Niujorke, JT Žmogaus teisių tarybai Ženevoje ir JT informacijos biurui Naujajame Delyje bus įteikta pasaulio žmonių pasirašyta peticija, kuria raginama pasaulio bendruomenę kuo skubiau imtis pozityvių veiksmų dėl Tibeto išlikimo.

Tarptautinė žmogaus teisių diena pasaulyje minima nuo 1948 m. Būtent gruodžio 10 d. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja paskelbė Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją „kaip visuotinį idealą, kurio turi siekti visos tautos ir visos valstybės“. Šioje deklaracijoje įtvirtinti principai pripažinti šiandienos žmogaus teisių apsaugos pagrindu.