Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2012 12 11

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Pirmą kartą Lietuvoje skambės Pachelbelio „Hexachordum Apollinis“

Šį šeštadienį, gruodžio 15 d. 18 val. koncertų ciklas „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ vargonų muzikos mylėtojus kviečia į pietų Vokietijos Baroko vargonų mokyklos atstovo Johanno Pachelbelio (1653-1706) vargonų muzikai skirtą koncertą, kuriame vargonuos aktyvus vargonų meno populiarintojas Vidas Pinkevičius. Koncertas yra 10-oji projekto “Septyni vargonų muzikos šimtmečiai”, dalis.

Šiame renginyje pirmą kartą Lietuvoje skambės Pachelbelio “Hexachordum Apollinis” – šešių barokinių arijų ir variacijų kolekcija.

Pachelbelis muzikos mylėtojams yra daugiausiai žinomas dėl garsiojo Kanono D-dur trims smuikams ir basso continuo, kuris visame pasaulyje dėl savo švelnaus charakterio yra dažnai atliekamas vestuvių ceremonijos metu.

Ilgą laiką vargonininkavęs Šv. Sebaldo bažnyčioje Niurnberge (pietų Vokietija), Pachelbelis buvo tarsi antros kartos didžiojo Johanno Sebastiano Bacho mokytojas. Anksti mirus Bacho tėvams, jo muzikinį auklėjimą perėmė vyresnysis brolis Johannas Christophas, kuris buvo tiesioginis Pachelbelio mokinys.

Sakoma, kad mažasis Johannas Sebastianas galėjęs gyvai susitikti senąjį Niurnbergo meistrą per savo brolio vestuves, kur buvo atliekama nemažai Pachelbelio muzikos.

Pachelbelio vargonų kūryba yra neatsiejama nuo taip jo mylimų variacijų ciklų, kurie skambės šiame koncerte. Dažnai variacijų temoms meistras parinkdavo liuteroniškas giesmes, o kartais ir populiarias to meto pasaulietines arijas.

„Hexachordum Apollinis” (1699) sudaro 6 variacijų ciklai. Dažniausiai jie yra sudaryti iš 6 variacijų (tik antrajame yra 5, o šeštajame – 8 variacijos). Kiekviename cikle kompozitorius stengiasi atskleisti visas melodines ir ritmines temos ornamentavimo galimybes.

Nors visą gyvenimą Pachelbelis daugiausiai buvo įtakotas italų ir pietų Vokietijos kompozitorių, jis taip pat gerai žinojo ir šiaurės Vokietijos tradiciją, nes “Hexachordum Apollinis” buvo dedikuota Dieterichui Buxtehudei (1637-1707) – bene pačiam žymiausiam šios mokyklos atstovui.

Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: http://jonuvargonai.weebly.com/video-ekskursija-po-vargonus.html

Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina – 15 Lt; moksleiviams, studentams, neįgaliesiems ir senjorams su pažymėjimais – 10 Lt.

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.