Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Paryžiaus katedrai – 850 metų

Paryžiaus arkivyskupija trečiadienį pradeda švęsti savo garsiosios katedros 850 metų sukaktį. Šia proga Paryžiaus arkivyskupas kardinolas André Vingt-Trois paskelbė specialius jubiliejinius metus, prie kurių minėjimo, kaip oficialūs rėmėjai, prisijungė taip pat Paryžiaus miesto merija ir Prancūzijos Respublikos prezidentūra, informuoja Vatikano radijas.

Garsioji Švenčiausiosios Mergelės Marijos katedra – Notre Dame de Paris – yra ne tik Paryžiaus arkivyskupo katedra, bet taip pat vienas garsiausių Prancūzijos meno paminklų. Ją kasmet aplanko 14 milijonų žmonių ir ji yra viena labiausiai lankomų vietų visoje Europoje.

Dabartinės katedros statybą vienoje iš dviejų Senos upės salų 1163 m. pradėjo tuometinis Paryžiaus vyskupas Maurice de Sully. Toje vietoje anksčiau būta dviejų bažnyčių. Ant jų pamatų iškilusios naujos katedros statybos darbai truko 180 metų. Prancūzų revoliucijos laikais katedra tapo antikrikščioniško šėlsmo taikiniu. Pirmiausiai ji buvo išniekinta ir apiplėšta, vėliau paversta Proto šventove, galiausiai tapo vyno sandėliu. Napoleono įsakymu 1802 m. katedra vėl tapo maldos namais, nors būtinas rimtas remontas buvo atliktas tik po poros dešimtmečių.

Jubiliejaus proga Paryžiaus katedros kairiajame (šiauriniame) bokšte bus pakabinti nauji varpai, pakeisiantys senus, nustojusius skambesio. Naujieji varpai pirmą kartą skambės ateinančių metų Verbų sekmadienio išvakarėse – 2013m. kovo 31 d. Tuo tarpu garsiosios Notre Dame katedros dešiniajame (pietiniame) bokšte kabo beveik 13 tonų sveriantis varpas, vadinamas „Didžiuoju Emanueliu“. Jį prieš daugiau kaip tris šimtmečiui katedrai padovanojo karalius Liudvikas XIV. Šis varpas skamba tik ypatingomis progomis – per Kalėdas, Velykas, Sekmines ir Visus šventuosius. Šio varpo dūžiai pranešė Paryžiaus gyventojams apie popiežiaus Jono Pauliaus II mirtį, taip pat apie Benedikto XVI išrinkimą.

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.