2013 02 27

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

A. Gabrilavičiūtė, E. Bružas. AIDS yra didžiausia šiuolaikinio pasaulio problema

Redaktoriaus prierašas. Po paskelbto pokalbio su gydytoju V. Stonkumi sulaukėme audringos tiek jį palaikančių, tiek mus smerkiančių, kad tokį tekstą išspausdinome, reakcijų. Noriu tikėti, kad tekstas taps pretekstu rimtai, faktais pagrįstai, diskusijai.  Manęs asmeniškai gydytojo argumentai neįtikino, tačiau V. Stonkaus darbo patirtis ir jo priklausymas garbingai Lietuvos katalikų mokslų akademijai skatina išklausyti jo poziciją, net jei ji ir kertasi su mūsų pozicija. Mane kiek nustebino, kad straipsnio kritikai, kurių, natūralu, tikrai daug, reagavo veikiau emocingai, nei konstruktyviai. Išklausiau daug nuoširdaus susirūpinimo, kad esą V. Stonkus klaidina visuomenę ir tvirtinimų, jog gydytojo teiginiai prilygsta Holokausto neigimui ar panašiems neginčytiniems dalykams.Tačiau kartu girdėjau ir teiginių, kad esą nesinori veltis į polemiką. Šioje situacijoje esu labai dėkingas tiems, kurie pasivargino ne tik protestuoti ar džiūgauti, bet ir įsitraukė į polemiką. Noriu pabrėžti – nė vienas mūsų skelbiamas tekstas neturi pretenzijos į galutinės tiesos statusą. Tad siūlau ir į iššūkius žvelgti ne kaip į katastrofą, bet kaip į galimybę argumentuotai išsakyti savo poziciją.

Nuo pat pirmosios Bernardinai.lt gyvavimo dienos laikiausi nuostatos, kad dienraštyje yra skelbiamos skirtingos pozicijos, net ir tos, kurios ignoruojamos kitur. Svarbu, kad tos pozicijos būtų dėstomos sąžiningai. Šiuo atveju tikrai neturiu nė menkiausio pagrindo abejoti tuo, kad gydytojas V. Stonkus dėsto poziciją, kuria tvirtai tiki, kurią stengiasi pagrįsti. Kitas dalykas – kaip tai sekasi ir ar visada susimąstome, kokie yra mūsų turimų hipotezių socialiniai padariniai?

Jūsų dėmesiui dviejų jaunų gamtos mokslų studentų reakcija į V. Stonkaus tekstą. Jaunieji mokslininkai tvirtina, kad V. Stonkus, dėstydamas argumentus, padarė daug faktinių klaidų. Džiaugiamės šia publikacija. Kita vertus, niekaip nesuvokiame, kodėl V. Stonkaus interviu išsakytos mintys, pasirodo, nėra jo asmeninė nuomonė, o Bernardinai.lt pozicija. Ar tai reiškia, kad ir šių jaunuolių pastabos tampa mūsų oficialia pozicija? 

Į jus kreipiasi du gamtos mokslų studentai iš prestižinių Anglijos (University of Cambridge) ir Vokietijos (Philipps Universität Marburg) universitetų. Esame pasipiktinę jūsų vasario 25 d. publikuotu Vytauto Stonkaus straipsniu apie AIDS.

 V. Stonkus savo mintis grindžia akivaizdžiai klaidingais faktais apie mokslo istoriją, ląstelinius procesus, mokslinių tyrimų rezultatus ir jų interpretaciją bei nepateikia patikimų informacijos šaltinių. Internetiniame tinklalapyje www.homosanitus.lt  publikuoti V. Stonkaus straipsniai yra pilni informacijos, kuri bet kuriam vidurinį išsilavinimą turinčiam žmogui turėtų demonstruoti itin prastą autoriaus biologinį išsilavinimą bei iškreiptą pasaulėžiūrą.

AIDS yra viena didžiausių viso pasaulio problemų, norint ją įveikti ypač daug dėmesio turi būti skiriama visuomenės švietimui bei prevencinių programų įgyvendinimui. Turėtų būti skatinamas nemokamas sterilių švirkštų bei prezervatyvų dalijimas, nes pagrindiniai ŽIV plitimo būdai – lytinio akto metu bei per kraują. Spaudoje pasirodantys straipsniai su iškraipytais faktais, siūlantys ignoruoti AIDS problemą, kelia itin didelį pavojų visuomenės sveikatos statusui bei verčia suabejoti naujienų portalų redaktorių kompetencija bei patikimumu. Įžeidūs bei nepagarbūs atsiliepimai apie homoseksualius žmones skatina diskriminaciją dėl seksualinės orientacijos ir prieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams bei moralės normoms.                                                                                                                                                                          
„Bernardinai.lt“ yra žinomas tinklalapis, turintis daug skaitytojų ir gerą reputaciją, todėl minėtas straipsnis gali smarkiai paveikti plačiąją visuomenę, nenusimanančią gamtos mokslų srityje. Iš kitos pusės, nors jūsų tinklalapis yra religinio pobūdžio, tačiau atsitiktiniais terminais ir klaidingais faktais grindžiami krikščioniški – pseudomoksliniai pamąstymai pasaulietinėmis temomis nedaro garbės nei Bažnyčiai, nei jūsų ordinui. Naujienų portalų savininkai gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn už melagingos informacijos skleidimą, ypač kai nėra nurodyta, jog publikuojama tam tikro asmens nuomonė. Mes reikalaujame išimti V. Stonkaus straipsnį ir/arba publikuoti atsakomąjį straipsnį su išsamiu klaidų sąrašu ir nuorodomis į oficialius šaltinius.

 Štai tik keletas akivaizdžių faktinių klaidų pavyzdžių:

Tik 1991 metais JAV virusologas Robertas Gallo ir Pastero instituto Paryžiuje mokslininkas Lukas Montanje paskelbė, kad jie surado naują retrovirusą, kuris yra galima AIDS atsiradimo priežastis. Vėliau žodis „galima“ išnyko, ir ši „antis“ paplito po pasaulį, keldama visiems siaubą.“
Luc Montagnier 2008 metais buvo apdovanotas Nobelio fiziologijos ir medicinos premija už ŽIV viruso atradimą. ŽIV ir AIDS nėra „antis“, bet įtakingiausių pasaulio mokslininkų patvirtintas faktas. 
http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/2008

 „Perto grupė, sudaryta iš aukščiausio lygio Australijos ir JAV medikų bei mokslininkų“…

Perto grupė yra sudaryta iš keleto žmonių, dirbusių Karališkojoje Perto ligoninėje. Šios grupės lyderė yra techninė asistentė, neturinti mokslinio išsilavinimo. Grupei taip pat priklauso keletas gydytojų, kurie nedirba su ŽIV infekuotais pacientais. Ligoninė oficialiai paneigė turinti bet kokį ryšį su šia grupe ar palaikanti jų įsitikinimus. Perto grupei nepriklauso nė vienas žymus ar pripažintas pasaulio mokslininkas. Ši grupė nėra publikavusi jokių oficialių straipsnių apibūdinančių atliktus tyrimus oficialiuose moksliniuose žurnaluose.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Perth_Group

„O štai Afrikoje 1993 metais su teigiamu ŽIV testu buvo 38 milijonai, ir nors Afrikoje beveik nebuvo vaistų nuo AIDS, susirgo tik milijonas du šimtai tūkstančių, t.y. kas trisdešimtas“

1,2 mln. žmonių ne susirgo, bet miršta kasmet. Sergančiųjų skaičius beveik siekia 30 mln. žmonių. Duomenų apie 1993 metais 38 milijonus infekuotų afrikiečių nėra, V.Stonkus iškraipė oficialią statistiką:
http://www.avert.org/africa-hiv-aids-statistics.htm
http://www.avert.org/aids-history93-97.htm

Normaliame organizme metilo grupė CH3 iš vienos ląstelės kitai perduodama milijoną kartų per parą“…

Metilo grupė yra organinė alkilo grupė, kuri dalyvauja tik viduląstelinėse reakcijose ir niekada nepatenka iš vienos ląstelės į kitą. Tokio teiginio neparemia nė viena genetikos ar molekulinės biologijos knyga.