2013 02 28

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Knyga apie paskutinį Abiejų Tautų Respublikos karalių Stanislovą Augustą Poniatovskį

Józefas Henas. Mano draugas karalius: romanas. Iš lenkų kalbos vertė Vytautas Dekšnys. – Vilnius: Edukologija, 2012

Józefas Henas (g. 1923) yra lenkų prozininkas, publicistas, dramaturgas, scenaristas, romanų ir apsakymų apie karą („Balandis“, „Niekas nesišaukia“, „Boksininkas ir mirtis“) ir istorijų („Crimen“, „Karališkieji sapnai“), atsiminimų („Novolipė“, „Gražiausieji metai“), taip pat politiniais ir erotiniais motyvais pasižyminčios šiuolaikinės prozos („Tylieji tarp mūsų“, „Afroditės išėjimas“) autorius. Parašė ir eseistikos knygų, tarp jų – Montaigne‘io biografiją („Aš, Michelis de Montaigne‘is“) ir tris tomus dienoraščių bei apmąstymų („Nebijau bemiegių naktų“). Sukūrė filmų („Narsiųjų kryžius“, „Teisė ir kumštis“ ir kt.) bei televizijos serialų („Kamilio Kuranto gyvenimas“, „Karališkieji sapnai“) scenarijus. Jo kūriniai išversti į aštuoniolika pasaulio kalbų. 1998 m. knyga „Juokdarys – didis vyras. Pasakojimas apie Tadeuszą Boy’ų-Żeleńskį“ buvo nominuota prestižinei „Nikės“ literatūros premijai ir pelnė autorių teisių draugijos ZAiKS premiją.

Nauja Józefo Heno knyga „Mano draugas karalius“ – tai literatūrinis karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio (Stanislaw August Poniatowski) gyvenimo ir valdymo paveikslas. Jo istoriją pasakoja įdėmus įvykių stebėtojas ir komentuotojas Gastonas Fabre‘as. Sumanymas pasirinkti pasakotoju Lazienkų karališkųjų rūmų šeimininkui artimą svetimšalį susijęs su ketinimu apginti nuo šmeižto valdovo įvaizdį. Prieštaraudamas ankstesniems autoriams, vaizdavusiems karalių kaip bevalį politiką, kurį domino vien menas, Józefas Henas atskleidžia jį buvus šviesaus proto, ambicingą ir suvokusį savo vaidmenį valdovą patriotą, puikiai nusimaniusį apie tai, kas vyksta šalyje ir už jos sienų. Autorius nepabūgo prabilti ir apie dažniausiai nutylimas karaliaus dvejones, apie jo pasiaukojimą ir jam tekusius sprendimus. Aprašydamas XVIII a. dvarus ir juose vyravusius papročius, jis sukūrė tikslų Stanislovo Augusto dokumentais, laiškais ir atsiminimais grindžiamą istorinį paveikslą.

Knygoje „Mano draugas karalius“ pasakojama apie paskutinį Abiejų Tautų Respublikos karalių ir Lietuvos didįjį kunigaikštį Stanislovą Augustą Poniatovskį (Stanisław August Poniatowski, 1732–1798), kuriam valdant įvyko visi trys Abiejų tautų Respublikos padalijimai. Po 3-iojo padalijimo Stanislovas Augustas Poniatovskis atsistatydino ir persikėlė gyventi į Gardiną. Iš viso jis valdė 31 metus – nuo 1764 iki 1795 m. Jaunystėje karalius buvo vienas iš Rusijos imperatorės Jekaterinos II meilužių. Dėl politinių sumetimų, Jekaterinai mirus 1796 m., Stanislovas Augustas Poniatovskis buvo perkeltas į Peterburgą, kur ir mirė. Karalius palaikė Ketverių metų seimo (1788–1792) reformas, prisidėjo prie Gegužės 3-iosios konstitucijos rengimo. Karalius vertinamas kaip menų ir švietimo idėjų gerbėjas. Knygoje autorius siekia apginti prieštaringai vertinamo valdovo autoritetą, atskleisti jo, kaip įdomios ir reikšmingos istorijai asmenybės, bruožus. Stanislovo Augusto Poniatovskio istoriją pasakoja autoriaus sukurtas personažas Gastonas Fabre‘as, todėl šios knygos žanras yra romanas. Kurdamas meninį tekstą, tačiau remdamasis faktais, dokumentais, liudijimais, autorius talentingai brėžia karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio gyvenimo ir valdymo liniją, suteikdamas skaitytojui galimybę praskleisti XVIII a. politikos, istorijos, valdovų gyvenimo uždangą.

Parengė Kristina Noreikienė

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.